Jump to content

Υπερπανσεληνος


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα παιδιά, σήμερα είναι ένα σημαντικό γεγονός η εμφάνιση της Σελήνης σε τόσο μεγάλο μέγεθος και φωτεινότητα ή όχι ?

Ρωτάω γιατί παρόλα όσα διαβάζω στο ίντερνετ αυτές τις μέρες δεν έχω δει να υπάρχει κάποια κινητικότητα ή έστω και η ανάρτηση ενός θέματος στο φόρουμ μας...

Είναι τυχαίο, δεν είναι όντως τόσο σημαντικό ή υπάρχει κάτι άλλο που δεν γνωρίζω σαν αρχαριοτατος ?

''''''''''''''''''''''''''''''''Τα πάντα εν σοφία Εποιησε'''''''''''''''''''''''''''''''' [-o<

S ταύρος Α μανατιδης του Χ αραλαμπου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Είναι σημαντικότατο γεγονός

Στεκόμαστε πάνω σε ώμους γιγάντων γι’αυτό μπορούμε και βλέπουμε μακριά

Issac Newton

 

# Κωνσταντίνος Βασιλόπουλος #

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η αλήθεια είναι πως δεν είναι τόσο σημαντικό όσο το αναφέρουν ευρέως τα ΜΜΕ με την έννοια πως η κοντινή σύμπτωση Πανσελήνου και περιγείου δεν είναι τόσο σπάνια καθώς συμβαίνει σχετικά συχνά όπως το 2012 και το 2014. Η διαφορά στη φαινόμενη διάμετρο της Πανσελήνου υπάρχει αλλά δεν είναι τέτοια όσο υπονοεί η μεγάλη δημοσιότητα. Δες εδώ πχ το 2012 που είχαμε συζητήσει σχετικά για την τότε "Υπερπανσέληνο".

 

http://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=16375

«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Είναι σημαντικότατο γεγονός

 

Είναι ΑΔΙΑΦΟΡΟ αστρονομικά γεγονός. Μονο για viral στο internet κάνει.

Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θα είναι ή μεγαλύτερη πανσέληνος μέχρι το 2034 δεν είναι και αδιάφορο γιατί δεν νομίζω ότι οι αστρονόμοι χρειάζεται να διαχωρίζουν τα γεγονότα άμα σου αρέσει αυτό που κάνεις όλα τα βλέπεις εξίσου σημαντικα

Στεκόμαστε πάνω σε ώμους γιγάντων γι’αυτό μπορούμε και βλέπουμε μακριά

Issac Newton

 

# Κωνσταντίνος Βασιλόπουλος #

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μου είπε ένας συνάδελφος στη δουλειά (ο οποίος ενδιαφέρεται για παρατήρηση πτηνών και περιμένει να πάει στο Amsterdam να αγοράσει κιάλια τα Χριστούγεννα) αν θα βγούμε το βράδυ με τηλεσκόπιο να την παρατηρήσουμε. Του εξήγησα τους λόγους για τους οποίους δεν ενδείκνυται η Πανσέληνος για τηλεσκοπική παρατήρηση και του δάνεισα τα Nikon Monarch 7 ED 8x32 να ρίξει μια ματιά.

Είναι δύσκολο να εξηγήσεις σε κάποιον τις εμπειρικές πλευρές της παρατήρησης, τι οποίες προσεγγίζεις καλύτερα ως βίωμα και όχι ως νοητική κατασκευή.

Γι αυτούς τους λόγους οι διαδικτυακές αναφορές για Υπερσελήνη, μπλέ σελήνη, κόκκινη σελήνη, ροζ σελήνη, λαμπρούς κομήτες (Halley δηλαδή) και εκλείψεις κλπ απηχούν περισσότερο στον γενικό πληθυσμό, εξάπτοντας την περιέργειά του, απ' όσο ένας nova ή κάποιο άλλο αστρονομικό γεγονός το οποίο απαιτεί σχετικό εξοπλισμό. Το κοινό έχει βιώματα παρατήρησης της σελήνης (και σπανιότερα κομητών ή εκλείψεων) και έτσι εντάσσει την πληροφορία σε ένα νοητικό πλαίσιο, κάτι που δεν μπορεί να κάνει με αντικείμενα προσβάσιμα μόνο με τηλεσκόπιο. Έτσι, το γεγονός είναι μικρής ή και αρνητικής σημασίας για όσους περιμένουν να περάσει η Πανσέληνος για να παρατηρήσουν τη διαχωρίζουσα, ή και να χάσει εντελώς για να δουν τον βαθύ ουρανό, αλλά μεγάλης σημασίας για όσα μέλη της κοινωνίας των πληροφοριών αλιεύουν από τον ωκεανό των μέσων τον εντυπωσιασμό και τον αισθησιασμό.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Απίστευτα φιλοσοφημενη απάντηση...

Το συμπέρασμα μου είναι πως ναι μεν είναι λίγο μεγαλύτερη απότι συνήθως αλλά δεν έχει την αξία ενός άλλου αστρονομικου φαινομένου που γίνεται μια στα 30 χρόνια...

''''''''''''''''''''''''''''''''Τα πάντα εν σοφία Εποιησε'''''''''''''''''''''''''''''''' [-o<

S ταύρος Α μανατιδης του Χ αραλαμπου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θα είναι ή μεγαλύτερη πανσέληνος μέχρι το 2034 δεν είναι και αδιάφορο γιατί δεν νομίζω ότι οι αστρονόμοι χρειάζεται να διαχωρίζουν τα γεγονότα άμα σου αρέσει αυτό που κάνεις όλα τα βλέπεις εξίσου σημαντικα

 

Θα μπορούσες να φέρεσαι με περισσότερο σεβασμό και ευγένεια σε ένα άτομο αρκετά μεγαλύτερό σου που εκ των άλλων λέει όσα λέει επειδή έχει πολλές περισσότερες γνώσεις από εσένα.

 

Σε παρακολουθώ τον τελευταίο καιρό και έχω μείνει άναυδος. Βρίσκεσαι σε δημόσιο forum και η συμπεριφορά σου θα πρέπει να ταιριάζει στο ύφος και το επίπεδο του χώρου.

 

Καλό βράδυ!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πρώτον λέω την άποψη μου και αυτό δεν απαγορεύεται δεν νομίζω να μην έχουμε δημοκρατία δεν κατακρινώ τις γνώσεις του αλλου!!!! Και όσο για την παρακολούθηση μου από εσένα ειχα παρά πολυ καιρό να γράψω οπότε δεν ξέρω ακριβώς τί μπορεί να έχεις διαβάσει για εμένα και όπως να το κάνουμε κάποιοι λένε με διαφορετικό τρόπο την άποψη τους από άλλους και δεν νομίζω ότι σε ενα θέμα για τη πανσέληνο ειναι σωστό να σχολιάζεισ τον άλλο αυτά..... και μάλλον δεν θα ξαναμιλησω ας κρατάει ο καθένας την άποψη του!!!! Ευχαριστώ Όσο για την ηλικία δεν είμαι παιδί!!!

Στεκόμαστε πάνω σε ώμους γιγάντων γι’αυτό μπορούμε και βλέπουμε μακριά

Issac Newton

 

# Κωνσταντίνος Βασιλόπουλος #

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

@Kostasvas

 

Ας τα πάρουμε ένα-ένα.

 

Αρχικά, να σημειώσω πως σκοπός μου δεν είναι η διαμάχη. Το μόνο που θέλησα ήταν, να πω κάτι που με ενοχλεί αρκετό καιρό τώρα. Επίσης, δεν είπα σε καμία περίπτωση πως δεν έχεις το δικαίωμα να εκφράζεις την άποψή σου, είπα: «…να φέρεσαι με περισσότερο σεβασμό και ευγένεια…». Καλό είναι να μην παραποιείς τα λόγια των άλλων προκειμένω να δώσεις μια απάντηση. Σου ζήτησα, με άλλα λόγια λοιπόν, να εκφράζεσαι πιο ευπρεπώς δείχνοντας περισσότερο σεβασμό και ευγένεια σε κάποιον μεγαλύτερό σου. Δεν είναι αναγκαίο να είσαι παιδί για να έχεις τρόπους. Τέλος κανείς δεν σχολίασε κανέναν. Ο giorgos.gr (να μην υπάρξουν παρεξηγήσεις, δεν γνωριζόμαστε με τον άνθρωπο) σχολίασε τη σημασία της είδησης και εγώ τον τρόπο με τον οποίο επιτέθηκες στον προηγούμενο.

 

ΑΠΛΑ ΠΡΑΓΜΑΤΑ

 

Υ.Γ.: Δεν χρειάζεται να σταματήσεις να εκθέτεις την άποψή σου, επειδή ήρθες σε αντιπαράθεση με κάποιον.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ελάτε παλικάρια ηρεμήστε σας επηρέασε η πανσέληνος ? ](*,) :D. Σε λίγο θα αρχίσετε τα ουρλιαχτά...

Πάντως εδώ χθες μετά το βροχερό Σάββατο είχε απίστευτα καθαρή ατμόσφαιρα, ότι πρέπει για παρατηρήσεις, ενώ σήμερα έχει συννεφιά και κρυο,το 2034 πάλι. :cheesy:

''''''''''''''''''''''''''''''''Τα πάντα εν σοφία Εποιησε'''''''''''''''''''''''''''''''' [-o<

S ταύρος Α μανατιδης του Χ αραλαμπου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Είναι όντως αδιάφορο αστρονομικό γεγονός. Παρόλα αυτά εμένα μου άρεσε που έβλεπα πολλούς να φωτογραφίζουν την Πανσέληνο στο Θησείο με το κινητό τους, όταν αυτή ήδη βρισκόταν 30 μοίρες ψηλά.

Δημήτρης Καπετανάκης

CGCG108-138:

Mag 15.5v, να τ''αφήσω;

Πολλά τα mag Άρη!

 

Το flickr μου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ήταν μια καλή ευκαιρία να ανεβάσω το τηλεσκόπιό μου στην ταράτσα της πολυκατοικίας, μετά από τόσο καιρό, και θαύμαζα τη Σελήνη "από κοντά". Θα ήταν όμως καλύτερα χωρίς αυτά τα σπαστικά σύννεφα, που ένιωθα ότι με trollαραν όλη την ώρα. Γιατί να μην έχουμε μια μηχανή αλλαγής του καιρού, σαν το Weather Control Device στο Red Alert 2; Θα κάναμε κάτι για τον καιρό, αντί να γκρινιάζαμε γι' αυτόν. :mrgreen: :P

 

Weather_control_device_Cutscene_Render.jpg

 

Επίσης, για πρώτη φορά στη ζωή μου, κατάφερα να βγάλω την πρώτη μου αξιοπρεπή αστροφωτογραφία \:D/

Φυσικά είναι ένα χάλι και μισό, μιας και απλώς έβαλα το iPhone μου στο προσοφθάλμιο για να την τραβήξω, μα είμαι μια αρχή 8-[

 

moon.JPG.66b6dd23fe047b8659ee4ca67620d21f.JPG

Κι όμως, αυτό το αίσχος είναι η πρώτη μου αστροφωτογραφία. Από κάπου πρέπει κι εγώ να ξεκινήσω, σωστά;

"Μην κρατάτε τις πύλες του πνεύματος σας κλειδωμένες, αλλά ούτε και διάπλατα ανοιχτές" Τσαρλς Φορτ

:cheesy:

:cheesy:
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αυτό που λες όμως είναι κάτι.... Το ότι ανέβασες το τηλεσκόπιο στην ταράτσα. Κι εγώ ήθελα αλλά δεν βόλεψε....

''''''''''''''''''''''''''''''''Τα πάντα εν σοφία Εποιησε'''''''''''''''''''''''''''''''' [-o<

S ταύρος Α μανατιδης του Χ αραλαμπου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Προσωπικα μου φανηκε απλα πιο φωτεινη. Ελαχιστα μεγαλυτερη. Η αληθεια ειναι οτι ειναι ενα αξιοσημειωτο γεγονος οχι ομως τοσο σημαντικο που το παρουσιαζουν τα ΜΜΕ και το internet

 

IMG_20161113_203952.thumb.jpg.97195f1d00f7d57d6e56cc83e2e634df.jpg

Η σεληνη με ενα SW 130/900

"Εγω =1÷γνώση

 

Όσο περισσότερη η γνώση τόσο μικρότερο το εγώ, όσο μικροτερη η γνώση, τόσο μεγαλύτερο το εγώ" Albert Einstein

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλά έγινε τρελό πανηγύρι με αυτό το θέμα. Διάβαζα στην Ελληνική Huff post που έλεγε "14 φορές μεγαλύτερο σε επιφάνεια φεγγάρι και 30 φορές λαμπρότερο". Σιγά μη μας τυφλώσει κι όλας τους γράφω και φυσικά το σβήσανε και αλλάξανε το "φορές" σε %. Με ρωτούσανε όλοι οι φίλοι "θα το δεις", απαντούσα απλά ότι θα έχει συννεφιά (προφανώς, είμαι στην Αγγλία) και να μην ανησυχούνε αν δεν το δούνε, θα φαίνεται όντως μεγαλύτερο, αλλά μόνο επειδή κάνουν πάρτυ τα ΜΜΕ. Αλλιώς 7% μεγαλύτερη διάμετρο από το μέσο όρο, ή μόλις 1-2% μεγαλύτερη διάμετρο από μια πανσέληνο κοντά στο περίγειο που έχουμε τέτοιες συχνά, είναι πολύ μικρή διαφορά για να μπορέσεις να τη δεις.

Τώρα αν έχουν ανοίξει κανένα μνημείο για τη βραδιά και βγεις για ρομαντζάδα, άλλο θέμα. Και ναι, καλό είναι το ευρύ κοινό να ρίχνει που και που ματιές προς τον νυχτερινό ουρανό...

Astro Blog Delta & Polar Scope Align for iOS

http://astro.ecuadors.net

 

Violence is the last refuge of the incompetent.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Την καλύτερη περιγραφή - παρομοίωση του γεγονότος την διάβασα κάπου στο facebook, και σας την μεταφέρω αυτούσια :

 

How super is your Moon?

 

NDGT* said "Tonite's SuperMoon is Super versus October's FullMoon only if you think 16.05inch pizzas are Super relative to 16inch pizzas"

 

Everything in orbit around our planet doesnt do it in perfect circles. It has an apogee ( point furthest away) and perigee, the closest point. So our moon today looks 14% larger than it sometimes does, and 30% brighter.

 

This, mostly due to a strange combination of photographers and journalists trying to avoid doing actual real work has gotten quite popular in the media.

 

And also brings with it a selection of not quite genuine captures for us to be either bewildered, impressed or just plain amused by. Ow which I am enjoying as a change from the US political debacle of the last few weeks.

 

Anyhow, heres my own 'supermoon' shot from this morning. Taken over Christchurch with the full moon setting over the Southern alps. Shot, despite what we tell everyone on the workshops, hand held, at 400mm, by a bleary eyed photographer from home. A certain restlessness in the earth's crust hasnt helped with the zzz's this week!

 

*NDGT - Neil deGrasse Tyson

 

Υ.Γ. Θα μπορούσε αντί για πίτσες, να συγκρίνει ... βούρτσες!

 

 

15032316_1139160672804279_3034045272846495284_n.jpg?oh=45d7696df91e2acc82d6535df7c85561&oe=58D2EC8F

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κάποιες πίτσες έχουν ξεχωριστή γεύση που σου μένει όμως...

Οι ορισμοί όμως είναι ίδιοι έτσι ?

Περιγειο και απόγειο

''''''''''''''''''''''''''''''''Τα πάντα εν σοφία Εποιησε'''''''''''''''''''''''''''''''' [-o<

S ταύρος Α μανατιδης του Χ αραλαμπου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κάποιες πίτσες έχουν ξεχωριστή γεύση που σου μένει όμως...

Οι ορισμοί όμως είναι ίδιοι έτσι ?

Περιγειο και απόγειο

 

Ελληνικότατοι :wink:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πλάκα-πλάκα ήμουν σε μια παρουσίαση τις προάλλες και λέγανε οι Άγγλοι "απ-χίλιον" για το aphelion και μάλιστα ο ομίλητής σκόνταφτε αρκετά στην προσπάθειά του να το πει. Του λέω μετα, ρε Μάικ, γιατί δε λες "αφήλιον", αφού έτσι κι αλλιώς το "ph" "φου" το λες συνήθως και θα μπορείς και να το προφέρεις χωρίς να κινδυνεύεις να στραμπουλήξεις τη γλώσσα σου.

Όπως έμαθα, οι Αμερικανοί προτιμούν το "αφήλιον" σε προφορά του "aphelion", ενώ οι περισσότεροι Εγγλέζοι το πάνε "απ-χίλιον" γιατί ανακαλύψανε πως προέρχεται από το "apo + helios", και δεν ξέρουν τι γίνεται με δασείες κλπ, οπότε νομίζουν ότι είναι έξυπνοι...

Astro Blog Delta & Polar Scope Align for iOS

http://astro.ecuadors.net

 

Violence is the last refuge of the incompetent.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ώρες ώρες μου φαίνεται ότι οι ξένοι μας εκτιμούν περισσότερο απτους εαυτούς μας , σαν Έλληνες, και δίνουν μεγαλύτερη προσοχή και σημασία στην ελληνική παιδεία και τα γράμματα.

Εμείς να ασχολούμαστε με επιφανειακά θέματα, κουτσομπολιά, ανοησία και εμφυλιες διαμάχες...

Όσο από γνώσεις..

''''''''''''''''''''''''''''''''Τα πάντα εν σοφία Εποιησε'''''''''''''''''''''''''''''''' [-o<

S ταύρος Α μανατιδης του Χ αραλαμπου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μπορεί να μην παρουσιαζει κανένα αστρονομικό ενδιαφέρον αλλα η πανσεληνος και το hype που κατα καιρούς την ακολουθεί από το ιντερνετ γινεται συχνα αφορμή για να στρεψει αρκετος κόσμος το κεφαλι του στον ουρανό. Εγώ ασχολήθηκα με το χόμπυ με αφορμή τον ison τον κομητη του αιωνα που αποδείχτηκε η μουφα του αιώνα αλλα το μικρόβιο το τσίμπησα. Την ειδα με κιάλια την ειδα με τηλεσκόπιο την εδειξα στους φιλους μου και την φωτογράφισα. Δηλώνω supermoonakias :cheesy:

 

DSC05237a.thumb.png.f49e2ba27c461e838457e4fcd9468fd9.png

c9.25

 

sr2000153a.thumb.png.dada3e5d5aad1296775cc53c9eced8c9.png

200mm

 

sr2000186a.thumb.png.18274f9cf770d684252a7a88bcfd5059.png

17mm

static1.squarespace.com(1).png

             www.star-surfing.com

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σωστός ο φίλος...

Απαγορεύεται η μετάφραση στα ελληνικά :-$

''''''''''''''''''''''''''''''''Τα πάντα εν σοφία Εποιησε'''''''''''''''''''''''''''''''' [-o<

S ταύρος Α μανατιδης του Χ αραλαμπου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης