Jump to content

Παρέα για παρατήρηση στην Αθήνα


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλή η ταράτσα του σπιτιού κυρίως τώρα τον χειμώνα με την κάπνα από τα τζάκια ,τα σουβλατζίδικα , τους προβολείς από τη διπλανή πλατεία και τα χιλιάδες λαμπάκια που αναβοσβήνουν ,αλλά προτιμώ τις κοντινές εξορμήσεις έστω και αν ο ουρανός δεν είναι σκοτεινός σαν το Μαίναλο . Το κακό είναι ότι φοβάμαι να πάω μόνος (έχω και δυο παιδιά να μεγαλώσω) και μια φορά που πήγα ήμουν με το ένα μάτι στο τηλεσκόπιο και το άλλο να κοιτώ τριγύρω .

Υπάρχει καμιά παρέα που να κάνει εξορμήσεις ; Αν ναι ενδιαφέρομαι να συμμετέχω και εγώ .

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγώ μέσα σε κάτι τέτοια. Μιας και είμαι είμαι σχετικά νέος στον χώρο ψάχνω για παρέα. Το μόνο μέιον που έχω στην περιπτωσή μου και με περιορίζει αφάνταστα είναι ότι δεν διαθέτω όχημα. Αν έδιαφέρεσαι πάντως και θες PM με για να μιήσουμε για λεπτομέριες
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

K εγω μεσα για κατι κοντινο.Απλα θα πρεπει να το ξερω καποιες μερες πριν γτ μενω νικαια αλλα το τηλεσκοπιο βρισκεται λαγονησι.

Εκτος και αν παμε προς σουνιο που ειναι κοντα μου...

Celestron C11 280/2800 - Skywatcher Black Diamond 200/1000 dsf

Skywatcher neq6 pro go-to

Asi 224mc

Guiding 9*50 celestron finder

Televue Powermate 2.5x

Nikon D7200 - Canon 600d mod

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλή η ταράτσα του σπιτιού κυρίως τώρα τον χειμώνα με την κάπνα από τα τζάκια ,τα σουβλατζίδικα , τους προβολείς από τη διπλανή πλατεία και τα χιλιάδες λαμπάκια που αναβοσβήνουν ,αλλά προτιμώ τις κοντινές εξορμήσεις έστω και αν ο ουρανός δεν είναι σκοτεινός σαν το Μαίναλο . Το κακό είναι ότι φοβάμαι να πάω μόνος (έχω και δυο παιδιά να μεγαλώσω) και μια φορά που πήγα ήμουν με το ένα μάτι στο τηλεσκόπιο και το άλλο να κοιτώ τριγύρω .

Υπάρχει καμιά παρέα που να κάνει εξορμήσεις ; Αν ναι ενδιαφέρομαι να συμμετέχω και εγώ .

 

Εκεί που πήγαμε δεν υπάρχει κανένας κίνδυνος. Εγώ πηγαίνω Χρόοοοονια τώρα μόνος μου. Άλλωστε από πριν πάρε με τηλέφωνο. Τώρα πια δεν δουλεύω ούτε τα Σαββατοκύριακα, επομένως κανονίζεται και με τον Αλέξανδρο και τα λέμε. Διότι ναι μεν εγώ δεν φοβάμαι καθόλου (ούτε καν το σκέπτομαι) αλλά όσο να είναι η καλή παρέα μέσα στα κρύα του χειμώνα, είναι τουλάχιστον εμψυχωτική.

 

ΥΓ:Συγγνώμη geo1970 σε πέρασα για τον kostasnezis

Γιατί δεν συνεχίζουμε εκείνη τη συζήτηση που έχουμε γράψει τόσα και έχουμε ανεβάσει φωτογραφίες και χάρτες;

http://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=23673&start=0&postdays=0&postorder=asc&highlight=

Εσύ να βγεις και να αποκριθείς παρών στο παρελθόν σου.

 

Ρέα Γαλανάκη. Από το, Ελένη ή ο κανένας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παιδιά καλησπέρα! Με ενδιαφέρει και εμενα η παρατήρηση στην Αθηνα μιας και η Πεύκη που μένω έχει αρκετή φωτορύπανση και οι πολυκατοικίες μου κρίβουν αρκετούς στόχους, σίγουρα όταν έχεις και παρέα τα πράγματα είναι καλύτερα και μαθαίνεις πάντα καινούργια πράγματα. Σκέφτεστε για κάποια παρατήρηση μέσα στις επόμενες μέρες?
Vasilis Hailsteel
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης