AstroVox :: Επισκόπηση Θ.Ενότητας - τηλεσκοπια για αρχαριο
Κεντρική σελίδα του AstroVox AstroVox
Η ερασιτεχνική αστρονομία στην Ελλάδα

Κεντρική ΣελίδαΚεντρική Σελίδα   FAQFAQ   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Κατάλογος ΜελώνΚατάλογος Μελών    ΑστροφωτογραφίεςΑστροφωτογραφίες   ΕγγραφήΕγγραφή 
  ForumForum  ΑστροημερολόγιοΑστροημερολόγιο  ΠροφίλΠροφίλ   ΑλληλογραφίαΑλληλογραφία   ΣύνδεσηΣύνδεση 

Αστροημερολόγιο 
τηλεσκοπια για αρχαριο

Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    AstroVox Forum Αρχική σελίδα -> Τηλεσκόπια
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
paulmarinakisOffline
Νέος
Ένταξη: 25 Δεκ 2016
Σύνολο δημοσιεύσεων: 6
Τόπος: ΑΘΗΝΑ
Φύλο: Ανδρας
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 25/12/2016, ημέρα Κυριακή και ώρα 13:33    Θέμα δημοσίευσης: τηλεσκοπια για αρχαριο Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Καλή σας μέρα!Χρόνια πολλά με Υγεία!Θα ήθελα να σας ευχαριστήσω που με δεχτήκατε στην παρέα σας και θα ήθελα και εγώ με την σειρά μου να γίνω ενεργό μέλος σας!Είναι η πρώτη μου αποπείρα να δώ και εγώ έαν αξίζει τον κόπο να ασχοληθώ με την αστρονομία.Έχω κάνει μια πρώτη έρευνα αγοράς τηλεσκοπίου.Θα ήθελα την γνώμη σας στο μοντέλο που επέλεξα.Ειναι το μοντέλο της CELESTRON NEXSTAR 130SLT.Θεωρώ πώς είναι πολύ καλό μοντέλο και θα ήθελα την γνώμη σας για αύτο.Επίσης έχω στην κατοχή μου μια φωτογραφική μηχανή της NIKON D3000 με επιπρόσθετο φακό AF-S NIKKOR 55-300mm.Θα ήθελα την γνώμη σας για αυτα τα μοντέλα καθώς θα ήθελα να τραβάω λήψεις στην φωτογραφική μηχανή που έχω.Περιμένω νέα σας και σας ευχαριστώ εκ των προτέρων.
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
meikoOffline
Αστρομανιακός
Άβαταρ

Ένταξη: 05 Αύγ 2016
Σύνολο δημοσιεύσεων: 100
Τόπος: Maroussi
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 25/12/2016, ημέρα Κυριακή και ώρα 22:03    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

γεια σου φιλε! Αν και ειμαι και εγω σχετικα νεος στο χομπυ, κατα τη γνωμη μου παντα το 130slt περα απο την ρομποτικη βαση δεν νομιζω οτι εχει κατι ιδιαιτερο, απο εκει και περα το ποιο σημαντικο ειναι να ξερεις για τι ακριβως το θες, να βλεπεις πλανητες? να βλεπεις deep sky objects (γαλαξιες-nebulae)? Το καλυτερο που θα σου ελεγα να κανεις ειναι να πας σε καποια εξορμηση καποιου συλλογου που θα υπαρχουν περισσοτερα απο 2-3 τηλεσκοπια να δεις τι θελεις. Η καμερα ειναι ενδιαφερον! Μπορεις να κανεις πολλα και με αυτην να βγαλεις καποιο γαλαξια καποιο νεφελωμα (οχι οπως θα δεις τους εμπειρους αλλα θα δεις οτι μπορεις να δεις καποια πραγματα). Ελπιζω να βοηθησα!
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
paulmarinakisOffline
Νέος
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 25/12/2016, ημέρα Κυριακή και ώρα 23:25    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Σε ευχαριστώ πολύ,φίλε!Βοήθησες αρκετά.Οτι άλλη πληροφορία θέλεις να πείς,καλοδεχούμενη!Δεν γνωριζά οτι υπάρχουν σύλλογοι.
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
meikoOffline
Αστρομανιακός
Άβαταρ

Ένταξη: 05 Αύγ 2016
Σύνολο δημοσιεύσεων: 100
Τόπος: Maroussi
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 25/12/2016, ημέρα Κυριακή και ώρα 23:32    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

φυσικα! αμα τσεκαρεις λιγακι στο astrovox θα βρεις τα παντα! http://www.astrovox.gr/clubs.html Smile
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
olorinOffline
Αστρόφιλος
Ένταξη: 30 Σεπ 2016
Σύνολο δημοσιεύσεων: 30
Τόπος: Αθήνα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 26/12/2016, ημέρα Δευτέρα και ώρα 10:08    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Χρόνια πολλά με υγεία σε όλους,

Θα σου πρότεινα να ξεκινήσεις διαβάζοντας κάποια βιβλία όπως π.χ. The Backyard Astronomer’s Guide, The Monthly Sky Guide - Οδηγός παρατήρησης του ουρανού ανά μήνα και να αφιερώσεις χρόνο παρατηρώντας τον ουρανό. Έπειτα θα μπορούσες να αγοράσεις κιάλια για να δεις ακόμα περισσότερα αντικείμενα.

Όταν θα είσαι σίγουρος πλέον για την αγορά τηλεσκοπίου, όπως προτείνει και ο φίλος παραπάνω, καλό θα ήταν να πας σε μία εξόρμηση ώστε να δεις από κοντά διάφορους τύπους τηλεσκοπίων και να ρωτήσεις τους ανθρώπους που ασχολούνται χρόνια με το αντικείμενο για να σε βοηθήσουν στην επιλογή.
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
paulmarinakisOffline
Νέος
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 26/12/2016, ημέρα Δευτέρα και ώρα 14:40    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Σας ευχαριστώ για την βοήθεια!Οτι άλλη πληροφορία έχετε μην διστάσετε να γράψετε!Συλλέγω ότι πληροφορία δίνεται!Και πάλι ευχαριστώ!
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
paulmarinakisOffline
Νέος
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 26/12/2016, ημέρα Δευτέρα και ώρα 15:04    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Θα ήθελα να ρωτήσω το συγκεκριμένο μοντέλο που ενδιαφέρομαι είναι και για επίγειες λήψεις?Και αν είναι μαζί με την φωτογραφική μηχανή που έχω τραβάει ενδιαφέρουσες φωτογραφίες?Π.Χ μνημεία απο μεγάλη απόσταση πάντα μιλάμε.Βασικά πιο πολύ με ενδιαφέρει ο έναστρος ουρανός αλλά θα ήθελα να γνωρίζω εάν έχει και αυτήν την δυνατότητα!
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
giannis60Offline
Εξωγήινος
Άβαταρ

Ένταξη: 07 Σεπ 2011
Σύνολο δημοσιεύσεων: 773
Τόπος: Σαρωνιδα Αττικης
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 27/12/2016, ημέρα Τρίτη και ώρα 19:17    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Φίλε Παύλο καλώς όρισες κι από εμένα. Συμφωνώ και με τους δύο παραπάνω φίλους. Καλό είναι να μην βιαστείς και από την πρώτη κιόλας εβδομάδα να δεσμευτείς με κάποια αγορά.

Το βιβλίο που σου πρότειναν το The Backyard Astronomer’s Guide, είναι ένα βιβλίο το οποίο μπορείς να το έχεις σαν ένα μπούσουλα για τις πρώτες αγορές σου. Το δεύτερο The Monthly Sky Guide είναι ένα πολύ καλό βιβλίο για τον νυχτερινό έναστρο ουρανό. Με αυτό θα μάθεις τα αστέρια τους αστερισμούς και τους πρώτους τηλεσκοπικούς στόχους. Αυτό να το πάρεις οπωσδήποτε.
Τώρα το τι να πάρεις για αρχή αυτό είναι λιγάκι δύσκολο να στο πούμε εμείς. Παρακάτω σου γράφω ένα παράδειγμα κάποιων σκέψεων. Έστω ότι πρέπει να απαντήσουμε, αν το τηλεσκόπιο που μας ρωτάς είναι κατάλληλο. Η διάμετρος είναι καλή, και απ’ ότι ξέρουμε κι ο οπτικός σωλήνας καλός. Όμως τα χρήματα είναι πολλά, επειδή το τηλεσκόπιο είναι ρομποτικό και έτσι με λιγότερο από τα μισά λεφτά μπορείς να πάρεις το ίδιο τηλεσκόπιο πάνω σε ισημερινή στήριξη. Βέβαια αυτό δεν βρίσκει από μόνο του τους στόχους. Με το παράδειγμα αυτό σου έθεσα ένα προβληματισμό τον οποίο όσο εξηκιώνεσε με τα της ερασιτεχνικής αστρονομίας θα αποκτήσεις και εσύ. Η αλήθεια είναι ότι θα πελαγώσεις. Ε δεν θα είσαι ο μόνος. Όμως τότε μοιραίως θα αρχίσεις να γίνεσαι πιο συγκεκριμένος όσο αφορά τουλάχιστον έστω κάποια κατεύθυνση, με αποτέλεσμα και εμείς, να μην βρισκόμαστε σε πλήρη αμηχανία, και να σου γράψουμε ο καθένας την γνώμη του.
Και είναι πολλεεεεεεές!
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile Αποστολή email 
paulmarinakisOffline
Νέος
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 27/12/2016, ημέρα Τρίτη και ώρα 20:20    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Σε ευχαριστώ,φίλε Ιωάννη!Ήσουν και εσύ διευκρινέστατος!
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
ecuadorOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

Ένταξη: 01 Μαϊ 2013
Σύνολο δημοσιεύσεων: 1014
Τόπος: Manchester + Οινόη Αττικής
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 27/12/2016, ημέρα Τρίτη και ώρα 20:49    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Για επίγειες λήψεις φίλε μου θα σου πρότεινα να ρίξεις μια ματιά σε ένα blog post που έχω αναρτήσει εδώ: http://astro.ecuadors.net/terrestrial-viewing-with-a-telescope/
Σε συντομία το συμπέρασμα είναι ότι για επίγεια παρατήρηση ένα ED διοπτρικό είναι με διαφορά καλύτερο από τις άλλες λύσεις, αλλά για φωτογραφία μετά από επεξεργασία που διορθώνουμε το contrast ένα Maksutov είναι επίσης καλή λύση. Τα νευτώνια όπως το 130SLT δεν κάνουν για επίγεια παρατήρηση, αν και για επίγεια φωτογράφηση μερικά που έχουν αρκετό backfocus ώστε να εστιάζουν με DSLR θεωρητικά κάνουν, αλλά πάλι συγκεκριμένα το 130SLT νομίζω δεν εστιάζει σε prime focus με DSLR, οπότε πάλι δεν κάνει.
Υπόψιν, αν πάρεις ισημερινή βάση με μοτέρ θα μπορείς να βάζεις τη μηχανή σου με το δικό της φακό να τραβάει τον ουρανό, σε αστροφωτογραφίες ευρέως πεδίου (ή πάνω στο τηλεσκόπιο, ή και αντί για το τηλεσκόπιο, μόνο η μηχανή με το φακό της στη βάση).
Αλλά γενικά θέλει λίγη μελέτη το θέμα Wink

Violence is the last refuge of the incompetent.
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα 
paulmarinakisOffline
Νέος
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 28/12/2016, ημέρα Τετάρτη και ώρα 14:40    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Το έχω καταλάβει πως θέλει πολύ ψάξιμο το θέμα!Σε ευχαριστώ και σένα πάρα πολύ!
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    AstroVox Forum Αρχική σελίδα -> Τηλεσκόπια Όλες οι Ώρες είναι UTC + 3
Σελίδα 1 από 1

Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία σε αυτό το forum
Μπορείτε να κατεβάζετε αρχεία σε αυτό το forum

Βασισμένο στο phpBB. Η συμμετοχή στο AstroVox βασίζεται στους εξής όρους χρήσης