Jump to content

Omegon Personal planetarium Universe2go


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχει δοκιμάσει κανείς αυτό το πράγμα;

 

http://www.astroshop.eu/personal-planetaria/omegon-personal-planetarium-universe2go/p,45853

 

Είχα και διασκέδασα αρκετά με το Meade MySky. Αυτό ακολουθεί τη νέα μόδα του Augmentet Reality και αξιοποιεί τις εγγενείς δυνάμεις ενός Smartphone, ώστε τελικά να μην κοστίζει και τόσο ακριβά όσο τα SkyScout/MySky του εγγύς παρελθόντος. Θα μου δώσει σύντομα ο υιός μου το iPhone 5s του και έτσι το 4.5 ετών 4s μου θα μετακομίσει μόνιμα στο Nexstar/Skyfi (προ Lightning) σύστημα. Το 5s είναι συμβατό και σκέπτομαι να το δοκιμάσω. Αλλά φοβάμαι μήπως είναι και μάπα η εμπειρική του πλευρά.

 

universe2go-personal-planetarium-device-in-use.jpg

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

για μενα αν καταλαβα καλα δεν αξιζει και τοσο, την ιδια στιγμη που με ενα app πχ skysafari μπορω να δω ολα αυτα και ενα απλο vr των 10e που πολανε στο amazon
Vasilis Hailsteel
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δηλαδή με ένα VR από αυτά που έχουν τα καταστήματα (και εδώ υπάρχει ένα χαρτονένιο αλλά υπάρχουν σε διάφορες τιμές πολλά μάλιστα είναι γύρω στα 100€) και το SkySafari θα έχουμε την ίδια εμπειρία;

Το app του Universe2go είναι δωρεάν. Δουλεύει και με άλλες συσκευές VR?

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

δεν το εχω δοκιμασει για να σου πω με σιγουρια αλλα το VR ουσιαστικα σου κραταει το κινητο σε μια θεση και εχει τους φακους για να μπορεις να εστιασεις σε αυτο. Το κινητο κανει ολη την δουλεια, σε αυτο εχεις αυτο που θα δεις, αυτο εχει τους motion sensors
Vasilis Hailsteel
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ναι, αλλά το 3D χρειάζεται δύο ελαφρώς διαφορετικές εικόνες και φίλτρα RB, πολωτικά κλπ.

Ή δεν έχουν 3D αυτές οι συσκευές;

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Λογικα το 3d ειναι δεδομενο (διπλοο-τσεκαρε το πρωτα και εσυ ομως να εισαι σιγουρος). Το λεω γιατι αμα παρεις binoculars και τα βαλεις στην τηλεοραση (απο μακρια να μπορεις να κανεις εστιαση) ειναι σαν 3d!
Vasilis Hailsteel
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τώρα στις γιορτές μου έκαναν δώρο αυτο το κινητό:

το οποίο έχει αυτό το vr goggles, δέν μπορώ να πώ είναι διασκεδαστικό...

βέβαια δεν είναι για πολύ ώρα σε ζαλίζει και επίσης κατα την παρατήρηση εκτός κέντρου απο τους φακούς παραμορφώνεται πολύ η εικόνα και είναι εμφανές ειδικά για μας που έχει συνηθίσει το μάτι με τους προσοφθάλμιους. Λογικό όμως είναι. Δέν ξέρω καν αν είναι γυαλί. επίσης φαίνονται και τα pixels της οθόνης και χρωματικό σφάλμα...αλλά όπως είπα το δίνει υποτίθεται μαζί με το κινητό το οπόιο αξίζει τα χρηματά του.

είναι το κινητό που χωρίζει τις εικόνες έτσι ώστε να μπορείς να δεις και υπάρχουν και εφαρμογές στο googleplay που σπάνε το βίντεο σε 2 κομμάτια και το καμπυλώνουν ώστε να υπάρχει αυτό το αποτέλεσμα.

επίσης πρόσεξα οτι το youtube η εφαρμογή έχει επιλογή για θέαση cardboard το οποίο δουλεύει μια χαρά.

κατέβασα και την εφαρμογή universe2go αλλά στην επιλογή planetarium ζητάει κωδικό αδείας του set των γυαλιών και έτσι δέν μπορώ να το δοκιμάσω.

Το ψάχνω, αν ξέρει κάποιος κάποια άλλη εφαρμογή πλανητάριου που να είναι ελεύθερη;

We can judge our progress by the courage of our questions and the depth of our answers, our willingness to embrace what is true rather than what feels good.

— Carl Sagan

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης