AstroVox :: Επισκόπηση Θ.Ενότητας - Μη αστρονομικός εξοπλισμός με αστρονομική χρήση
Κεντρική σελίδα του AstroVox AstroVox
Η ερασιτεχνική αστρονομία στην Ελλάδα

Κεντρική ΣελίδαΚεντρική Σελίδα   FAQFAQ   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Κατάλογος ΜελώνΚατάλογος Μελών    ΑστροφωτογραφίεςΑστροφωτογραφίες   ΕγγραφήΕγγραφή 
  ForumForum  ΑστροημερολόγιοΑστροημερολόγιο  ΠροφίλΠροφίλ   ΑλληλογραφίαΑλληλογραφία   ΣύνδεσηΣύνδεση 

Αστροημερολόγιο 
Μη αστρονομικός εξοπλισμός με αστρονομική χρήση
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8

Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    AstroVox Forum Αρχική σελίδα -> Mastrovox
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
george.iordanidisOffline
Νέος
Άβαταρ

Ένταξη: 25 Μάρ 2016
Σύνολο δημοσιεύσεων: 9
Τόπος: γιαννιτσα, πελλας
Φύλο: Ανδρας
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 05/04/2016, ημέρα Τρίτη και ώρα 23:48    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

StamosP έγραψε:
Δεν έχω δοκιμάσει τα απλά αλλά σίγουρα το κουτάκι των maximum εφαρμόζει καλύτερα και πιο σφιχτά από το φιλμοcollimation cap μου!

τα απλα με τιποτα ρε συ, αφου η διαμετρος ταιριαζει με τον ερευνητη..αυριο επισκεπση στο φαρμακειο λοιπον για ντεπον μακσιμουμ Razz
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα 
kkokkolisOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

Ένταξη: 16 Οκτ 2009
Σύνολο δημοσιεύσεων: 15045
Τόπος: Μουνιχία & Παγαί
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 06/04/2016, ημέρα Τετάρτη και ώρα 1:18    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Θράκη Αριάνι και πολλά παρόμοια καπάκια με λίγη τσόχα αυτοκόλλητη ταιριάζουν σε πολλούς φακούς 1.25" και παρόμοιους μικροσκοπίων, μονόκιαλων κλπ. Το θρακιώτικο είναι το καλύτερο αριάνι πάντως.

My Optics
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile Αποστολή email 
santonoOffline
Αστρομανιακός
Άβαταρ

Ένταξη: 09 Αύγ 2013
Σύνολο δημοσιεύσεων: 196
Τόπος: Πάτρα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 15/07/2016, ημέρα Παρασκευή και ώρα 18:02    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Κουκούλα μηχανής από το Praktiker για την κάλυψη του εξοπλισμού. Εδώ είναι το μεγάλο μέγεθος και καλύπτει το 10'' Dob.

Κόστος περίπου 15 ευρώ

P_20160715_174026.jpg
 Περιγραφή:
 Μέγεθος αρχείου:  102.01 KB
 Διαβάστηκε:  28 φορές

P_20160715_174026.jpg

aiolosOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

Ένταξη: 30 Ιούλ 2005
Σύνολο δημοσιεύσεων: 466
Τόπος: Νέα Ιωνία Αττικής
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 15/07/2016, ημέρα Παρασκευή και ώρα 19:56    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

ωραία, ευχαριστώ santono.

Θα το κοιτάξω και θα πάρω μάλλον μία. Καμία σχέση η τιμή με αυτά που πουλάνε στα αστρονομικά καταστήματα. Ούτως ή άλλως δεν θα προστατέψω και φωτογραφικό εξοπλισμό που είναι και πιο ευαίσθητος.

https://www.youtube.com/watch?v=1rT38pHbZl0
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
kkokkolisOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

Ένταξη: 16 Οκτ 2009
Σύνολο δημοσιεύσεων: 15045
Τόπος: Μουνιχία & Παγαί
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 25/12/2016, ημέρα Κυριακή και ώρα 18:29    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Όχι ακριβώς αστρονομική χρήση, αλλά οπτική πάντως ναι.
Εδώ βλέπετε δύο από τα φορητά μου μικροσκόπια πεδίου, τα οποία δουλεύουν επίσης ως μονοκιάλια. Σε αντίθεση με το διοφθάλμιο Pentax Papilio 6.5x21 και το Opticron GaleryScope 8x20 που φθάνουν τα 8-10x με το χέρι και δεν αντιμετωπίζω προβλήματα σταθερότητας, το μεν Siebert Emoscop φθάνει τα 15, 25 και 30x, το δε Docter Monokular C με τις 5 διοπτρίες φθάνει τα 10x και με τις 10 διοπτρίες τα 20x. Από τα 15x και πάνω οι κραδασμοί δυσκολεύουν την παρατήρηση.
Κυκλοφορούσαν για το Emoscop ένας ακρυλικός σωλήνας που το κρατά στη σωστή απόσταση. Αλλά δεν ήταν διαθέσιμος στην αυθεντική έκδοση του Wetzlar που έχω εγώ. Αντιθέτως, με κάποιες εκδόσεις του αυθεντικού Zeiss Turmon επωλείτο μια ειδική βάση ρυθμιζόμενου ύψους, την οποία δεν έχω, αλλά κάνει την ίδια δουλειά η βάση για επισκευές ηλεκτρονικών, η οποία όμως είναι βαρειά.
Σήμερα κάθισα και τακτοποίησα το θέμα με υλικά που είχα στο σπίτι.
Ένα δοσομετρικό κύπελλο, στο οποίο έκοψα μέρος του πάτου με τον σουγιά, ίσα για να χωράει το Emoscop. Δουλεύει άψογα, καθώς το ύψος του είναι ακριβώς στην απόσταση εστίασης της συσκευής. Λίγα mm μέσα-έξω και εστιάζεις άψογα.
Το Docter όμως έχει μεγάλη απόσταση εστίασης. Το πρόβλημα λύθηκε ως εξής. Το Docter μπαίνει σε ένα διαφανές μπουκάλι (από VG), από το οποίο έκοψα και τον πάτο. Το μπουκάλι μπαίνει μέσα σε ένα Urobox, από το οποίο επίσης έκοψα τον πάτο, πρόχειραχμε τον σουγιά. Έτσι έχω έναν πτυσσόμενο εστιαστή. Με τις 10 διοπτρίες εστιάζω πανω στο τραπέζι. Με τις 5 διοπτρίες, εστιάζω στα ορυκτά μου, μέσα από τη βιτρίνα (μεγαλύτερη απόσταση εστίασης). Κομπλέ.
Τα γαλακτερά πλαστικά διαχέουν όμορφα το φως. Το μικρό του Emoscop χωράει μάλιστα στο κουτί, με το οποίο τα κουβαλώ μαζί μου. Το μεγαλύτερο του Docter θα μείνει σπίτι για τις συλλογές.
Προχειροδουλειά, αλλά "δεν έχει σημασία το χρώμα - και άλλες ιδιότητες θα πρόσθετα εγώ - της γάτας αρκεί να πιάνει ποντίκια, σύμφωνα με τον Deng Xiaoping.

photo2-1.jpg
 Περιγραφή:
 Μέγεθος αρχείου:  808.74 KB
 Διαβάστηκε:  32 φορές

photo2-1.jpg

My Optics
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile Αποστολή email 
meikoOffline
Αστρομανιακός
Άβαταρ

Ένταξη: 05 Αύγ 2016
Σύνολο δημοσιεύσεων: 100
Τόπος: Maroussi
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 29/12/2016, ημέρα Πέμπτη και ώρα 2:58    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Τριποδο Cameras, ή στήριξη για Κιάλια με βάση για πιατίνια! Ωραία λύση γιατί δεν είχα τόσο ψιλό τριποδο για την camera, ελαφρύ, εύκολο στη χρήση και σχετικά φτηνό!

J12557000000000-00-500x500.jpg
 Περιγραφή:
 Μέγεθος αρχείου:  16.14 KB
 Διαβάστηκε:  12 φορές

J12557000000000-00-500x500.jpg

Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    AstroVox Forum Αρχική σελίδα -> Mastrovox Όλες οι Ώρες είναι UTC + 3
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8
Σελίδα 8 από 8

Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δε μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία σε αυτό το forum
Μπορείτε να κατεβάζετε αρχεία σε αυτό το forum

Βασισμένο στο phpBB. Η συμμετοχή στο AstroVox βασίζεται στους εξής όρους χρήσης