Jump to content

Μη αστρονομικός εξοπλισμός με αστρονομική χρήση


kkokkolis

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Είναι αυτά με τις κινητοποιητικές λέξεις που πουλάνε στα περίπτερα, ήταν μόδα λιγα χρόνια πριν. Τι θέλεις να κάνεις με τον ερευνητή; Είναι φαρδιά για τσιμούχα, αν έχεις τη βάση ερευνητών της Skywatcher. Εκεί χωράει λάστιχο του μπακάλη.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 4 μήνες αργότερα...
  • Απαντήσεις 115
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Posted Images

ειχα χασει εδω και καποιο καιρο το κατω καπακι για τον ερευνητη 9x50 που εχουν τα skywatcher dob.

σημερα με μεγαλη χαρα ανακαλυψα οτι εκεινο το κουτακι με τα ληγμενα ντεπον αναβραζοντα εχει την τελεια διαμετρο! το εκοψα μερικα εκατοστα και βουαλα!

12922394_844370155686363_1278518819_o.thumb.jpg.3fefadb2e7c8bbb4c1018ce43f72d43c.jpg

“We are all in the gutter, but some of us are looking at the stars.”

― Oscar Wilde

ΕΦΕΑ Εξαςτερος :cheesy:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ειχα χασει εδω και καποιο καιρο το κατω καπακι για τον ερευνητη 9x50 που εχουν τα skywatcher dob.

σημερα με μεγαλη χαρα ανακαλυψα οτι εκεινο το κουτακι με τα ληγμενα ντεπον αναβραζοντα εχει την τελεια διαμετρο! το εκοψα μερικα εκατοστα και βουαλα!

 

Να συμπληρώσω οτι με το κουτι και το καπάκι από τα αναβράζοντα depon maximum φτιάχνονται καταπληκτικά collimation caps, ειδικά τώρα που τα κουτάκια των φίλμς είναι δυσεύρετα.

Εφαρμόζουν μάλιστα καλύτερα σε 1.25 αντάπτορα χωρίς να χρειαστούν καν σφίξιμο!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ειχα χασει εδω και καποιο καιρο το κατω καπακι για τον ερευνητη 9x50 που εχουν τα skywatcher dob.

σημερα με μεγαλη χαρα ανακαλυψα οτι εκεινο το κουτακι με τα ληγμενα ντεπον αναβραζοντα εχει την τελεια διαμετρο! το εκοψα μερικα εκατοστα και βουαλα!

 

Να συμπληρώσω οτι με το κουτι και το καπάκι από τα αναβράζοντα depon maximum φτιάχνονται καταπληκτικά collimation caps, ειδικά τώρα που τα κουτάκια των φίλμς είναι δυσεύρετα.

Εφαρμόζουν μάλιστα καλύτερα σε 1.25 αντάπτορα χωρίς να χρειαστούν καν σφίξιμο!

 

τα μακσιμουμ εχουν μεγαλυτερο κουτι δλδ? καταπληκτικα!! και χρειαζομουν ενα καινουριο κολιμεισιον καπ..το παλιο εχει καταπονηθει :P

“We are all in the gutter, but some of us are looking at the stars.”

― Oscar Wilde

ΕΦΕΑ Εξαςτερος :cheesy:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν έχω δοκιμάσει τα απλά αλλά σίγουρα το κουτάκι των maximum εφαρμόζει καλύτερα και πιο σφιχτά από το φιλμοcollimation cap μου!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν έχω δοκιμάσει τα απλά αλλά σίγουρα το κουτάκι των maximum εφαρμόζει καλύτερα και πιο σφιχτά από το φιλμοcollimation cap μου!

 

τα απλα με τιποτα ρε συ, αφου η διαμετρος ταιριαζει με τον ερευνητη..αυριο επισκεπση στο φαρμακειο λοιπον για ντεπον μακσιμουμ :P

“We are all in the gutter, but some of us are looking at the stars.”

― Oscar Wilde

ΕΦΕΑ Εξαςτερος :cheesy:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θράκη Αριάνι και πολλά παρόμοια καπάκια με λίγη τσόχα αυτοκόλλητη ταιριάζουν σε πολλούς φακούς 1.25" και παρόμοιους μικροσκοπίων, μονόκιαλων κλπ. Το θρακιώτικο είναι το καλύτερο αριάνι πάντως.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 3 μήνες αργότερα...

Κουκούλα μηχανής από το Praktiker για την κάλυψη του εξοπλισμού. Εδώ είναι το μεγάλο μέγεθος και καλύπτει το 10'' Dob.

 

Κόστος περίπου 15 ευρώ

P_20160715_174026.jpg.a03d3837fba1036ba005215cb218d392.jpg

# Σπύρος Αντωνόπουλος #
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ωραία, ευχαριστώ santono.

 

Θα το κοιτάξω και θα πάρω μάλλον μία. Καμία σχέση η τιμή με αυτά που πουλάνε στα αστρονομικά καταστήματα. Ούτως ή άλλως δεν θα προστατέψω και φωτογραφικό εξοπλισμό που είναι και πιο ευαίσθητος.

Θεόδωρος Σπανός

 

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 5 μήνες αργότερα...

Όχι ακριβώς αστρονομική χρήση, αλλά οπτική πάντως ναι.

Εδώ βλέπετε δύο από τα φορητά μου μικροσκόπια πεδίου, τα οποία δουλεύουν επίσης ως μονοκιάλια. Σε αντίθεση με το διοφθάλμιο Pentax Papilio 6.5x21 και το Opticron GaleryScope 8x20 που φθάνουν τα 8-10x με το χέρι και δεν αντιμετωπίζω προβλήματα σταθερότητας, το μεν Siebert Emoscop φθάνει τα 15, 25 και 30x, το δε Docter Monokular C με τις 5 διοπτρίες φθάνει τα 10x και με τις 10 διοπτρίες τα 20x. Από τα 15x και πάνω οι κραδασμοί δυσκολεύουν την παρατήρηση.

Κυκλοφορούσαν για το Emoscop ένας ακρυλικός σωλήνας που το κρατά στη σωστή απόσταση. Αλλά δεν ήταν διαθέσιμος στην αυθεντική έκδοση του Wetzlar που έχω εγώ. Αντιθέτως, με κάποιες εκδόσεις του αυθεντικού Zeiss Turmon επωλείτο μια ειδική βάση ρυθμιζόμενου ύψους, την οποία δεν έχω, αλλά κάνει την ίδια δουλειά η βάση για επισκευές ηλεκτρονικών, η οποία όμως είναι βαρειά.

Σήμερα κάθισα και τακτοποίησα το θέμα με υλικά που είχα στο σπίτι.

Ένα δοσομετρικό κύπελλο, στο οποίο έκοψα μέρος του πάτου με τον σουγιά, ίσα για να χωράει το Emoscop. Δουλεύει άψογα, καθώς το ύψος του είναι ακριβώς στην απόσταση εστίασης της συσκευής. Λίγα mm μέσα-έξω και εστιάζεις άψογα.

Το Docter όμως έχει μεγάλη απόσταση εστίασης. Το πρόβλημα λύθηκε ως εξής. Το Docter μπαίνει σε ένα διαφανές μπουκάλι (από VG), από το οποίο έκοψα και τον πάτο. Το μπουκάλι μπαίνει μέσα σε ένα Urobox, από το οποίο επίσης έκοψα τον πάτο, πρόχειραχμε τον σουγιά. Έτσι έχω έναν πτυσσόμενο εστιαστή. Με τις 10 διοπτρίες εστιάζω πανω στο τραπέζι. Με τις 5 διοπτρίες, εστιάζω στα ορυκτά μου, μέσα από τη βιτρίνα (μεγαλύτερη απόσταση εστίασης). Κομπλέ.

Τα γαλακτερά πλαστικά διαχέουν όμορφα το φως. Το μικρό του Emoscop χωράει μάλιστα στο κουτί, με το οποίο τα κουβαλώ μαζί μου. Το μεγαλύτερο του Docter θα μείνει σπίτι για τις συλλογές.

Προχειροδουλειά, αλλά "δεν έχει σημασία το χρώμα - και άλλες ιδιότητες θα πρόσθετα εγώ - της γάτας αρκεί να πιάνει ποντίκια, σύμφωνα με τον Deng Xiaoping.

photo2-1.thumb.jpg.6c50385ecf8ada92bc256f37e197a62b.jpg

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τριποδο Cameras, ή στήριξη για Κιάλια με βάση για πιατίνια! Ωραία λύση γιατί δεν είχα τόσο ψιλό τριποδο για την camera, ελαφρύ, εύκολο στη χρήση και σχετικά φτηνό!

J12557000000000-00-500x500.jpg.67d8746ceeef5b77824aa4c1c2b7dfeb.jpg

Vasilis Hailsteel
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 2 έτη αργότερα...

Ενόψει των ανοιξιάτικων-καλοκαιρινών εξορμήσεων, πτυσσόμενο σετ κάμπινγκ :

https://www.lidl-hellas.gr/el/prosfores.htm?articleIdτις =25976

311885_01.jpg.4a94d47ac1d175f65cd6bb46313a7217.jpg

Γιώργος Αλεξίου
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 3 μήνες αργότερα...

Μιας και η Π.Ε.Ε.Α. πλησιάζει και το σακίδιο που χρησιμοποιούσα μέχρι τώρα με άγχωνε στο κατά πόσο είναι ευάλωτο μέσα το τηλεσκόπιο, άσε που δε χωρούσε και πολλά πράγματα, είπα να πάρω κι εγώ μια εργαλειοθήκη-τσάντα με σκληρό πάτο και να την επενδύσω από μέσα με αφρολέξ τυπου ρικοφόν.

Χωράει και το βαλιτσάκι με τα προσοφθάλμια!

3.thumb.jpg.679a430c21118a322734a0018597a505.jpg

2.thumb.jpg.aea765b3ff1aae9a7ce6e99f2eb4c4d4.jpg

1.thumb.jpg.f44be6773a5e2fb53ae67459ee7a9070.jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 1 έτος αργότερα...

Επειδή πρακτικά αντικατέστησα το Docter 8x21 με το Zeiss 6x18 ως καθημερινό οπτικό βοήθημα (για λόγους eye relief και εργονομίας), στερήθηκα τη δυνατότητα αύξησης της μεγέθυνσης μικροσκοπίας στο πεδίο. Το Zeiss από μόνο του δίνει 9x σε full macro (στα 30cm).

Εταιρίες σαν τη Vixen και την Opticron έδιναν ειδικές βάσεις από Plexiglass με ενσωματωμένο αυξητικό φακό, ο οποίος πολλαπλασιάζει τη μεγέθυνση συνήθως x3. Αυτές πια είναι δυσεύρετες και κοστίζουν γύρω στα 50 ευρώ αν τις βρεις. Τον παλιό καιρό, δεκαετίες 70 και 80, τέτοιες διατάξεις ήταν διαδεδομένες από διάφορους κατασκευαστές, συμπεριλαμβανομένων των Σοβιετικών εργοστασίων. Σήμερα δεν έχουν και τόση ζήτηση, αν και είναι ακόμη πολύ χρήσιμες για τους χομπίστες και άκρως διασκεδαστικές. Πιθανό να έπαιξαν ρόλο αφενός η εξαφάνιση της αναλογικής φωτογραφίας (χρησιμοποιούντο στο ~5x για τη θέαση των φιλμ) και η παρακμή της κλασικής ταχυδρομίας (χρησιμοποιούνται επίσης από συλλέκτες γραμματοσήμων, οι οποίοι φθίνουν).

Και εδώ έρχεται το δοσομετρικό του Ceclor, το οποίο σφηνώνει στον αντικειμενικό του Zeiss άνευ μετατροπής. Κόβοντας με τον σουγιά τον πάτο του δοσομετρικού, σφηνώνουν και ο φακοί του Docter, ελαττώνοντας την απόσταση εργασίας (και άρα και το μέγεθος του ειδώλου) και αυξάνοντας τη μεγέθυνση έως 15x-22.5x (άπειρο έως full macro). Σε αυτές τις μεγεθύνσεις είναι αντιληπτή η εκπληκτική ποιότητα του Zeiss. To Docter (πρώην Carl Zeiss Jena, νυν Noblex- Analytik Jena) βρίσκεται κοντά του αλλά απαιτείται νέος προσοφθάλμιος για να απογειωθεί.

Ο συνδυασμός Ceclor-10x Diopter δίνει μια ωραία λούπα εκτυπώσεων 2.5x.

Το ίδιο καπάκι μπορεί να προστατεύσει προσοφθαλμίους 1.25".

Το Emoscop απέκτησε νέο stand από καπάκι spray. Όλες μου οι προσπάθειες να βρω το αυθεντικό Plexiglass αγοράζοντας ένα δεύτερο έχουν αποτύχει. Αν και πρόσφατα κέρδισα σε πλειοδοσία ένα Emoskop SM με τη βάση, ο Γερμανός αρνήθηκε να το στείλει Ελλάδα. Ουστ.

s-l1600.thumb.jpg.c590a0c166eeae7fadb8a3af91b3e4bc.jpg

IMG_20210212_110730.thumb.jpg.2ed0f37ad98192f4a188ab1666601649.jpg

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το αυθεντικό χαμένο κάπου στον Χελμό.

Δεν αφήνω τη γυναίκα μου να πετάξει καπάκι δίχως να το δοκιμάσω.

Τσόχα για τα πόδια επίπλων εξασφαλίζει πως αυτό δεν θα μου παραπέσει.

IMG_20210212_114057.thumb.jpg.671882aefa71b4248a848bbaf0bfecd0.jpg

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης