AstroVox :: Επισκόπηση Θ.Ενότητας - Το μεγαλύτερό σας τηλεσκόπιο
Κεντρική σελίδα του AstroVox AstroVox
Η ερασιτεχνική αστρονομία στην Ελλάδα

Κεντρική ΣελίδαΚεντρική Σελίδα   FAQFAQ   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Κατάλογος ΜελώνΚατάλογος Μελών    ΑστροφωτογραφίεςΑστροφωτογραφίες   ΕγγραφήΕγγραφή 
  ForumForum  ΑστροημερολόγιοΑστροημερολόγιο  ΠροφίλΠροφίλ   ΑλληλογραφίαΑλληλογραφία   ΣύνδεσηΣύνδεση 

Αστροημερολόγιο 
Το μεγαλύτερό σας τηλεσκόπιο
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3

Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    AstroVox Forum Αρχική σελίδα -> Δημοψηφίσματα
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  

Ποια είναι η διάμετρος του μεγαλύτερου τηλεσκοπίου σας;
<4"
5%
 5%  [ 16 ]
4-5"
14%
 14%  [ 38 ]
6-8"
42%
 42%  [ 114 ]
9-12"
23%
 23%  [ 62 ]
>12"
6%
 6%  [ 18 ]
Δεν έχω
7%
 7%  [ 20 ]
Σύνολο Ψήφων : 268

Συγγραφέας Μήνυμα
KOSTAKISOffline
Εξωγήινος
Ένταξη: 03 Φεβ 2005
Σύνολο δημοσιεύσεων: 1216
Τόπος: Αθηνα
Φύλο: Ανδρας
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 08/02/2008, ημέρα Παρασκευή και ώρα 17:14    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Παντως αν ξαναγυριζα πισω στο χρονο θα (ξανα)επελεγα ενα μεγαλο καταδιοπτρικο,οπως επισης θα (ξανα)επελεγα ενα 80αρι καλο διαθλαστικο.
(ισως και ενα μικροτερο καταδιοπτρικο,ισως και ενα μεγαλυτερο διαθλαστικο..... Mr. Green Mr. Green )
Think Think Think Think Think Think Think Think Think Think Think Ειμαι σοβαρα γιατρε????
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
Bi2LOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

Ένταξη: 05 Απρ 2004
Σύνολο δημοσιεύσεων: 6754
Τόπος: Κέρκυρα, Ελλάδα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 08/02/2008, ημέρα Παρασκευή και ώρα 17:52    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Laskos έγραψε:
Παράθεση:
Τίποτα όμως δεν συγκρίνεται με την ευκολία να μεταφέρεις 12 ιντσες στο πισω κάθισμα του αυτοκινήτου να είσαι με συνεπιβάτη και να υπάρχει χωρος και για αποσκευές πέρα από τη βάση ή και για άλλο τηλεσκόπιο. Και όλα αυτά; Σε ένα Ford Focus.

Nα επαναλαβω οτι συμφωνα με αυτα που γνωριζω ειναι το μονο 12ιντσο dob που το κανει αυτο. (f4 δηλαδη ειναι πολυ κοντο)
Ή μηπως υπαρχει και αλλο?
Α! Και η βαση του επισης δεν ειναι η ογκοδης των αλλων dob.

Εχει δικιο ο CarlSagan, και σε εμενα χωρανε, οχι τοσα πολλα αλλα ναι.... μεσα σε ενα POLO Cheesy Grin + 2m σκαλα

Παράθεση:
Ειμαι σοβαρα γιατρε????

Brick wall Σαν ειδικος...που ειμαι σου.... προτεινω να πας σε ενα γιατρο.....ή να βγαλει καλο καιρο... Wink

TOA130 1000 f7.7 Temma2 OTASC
ED80 600 f7.5, Vixen9x63
Canon eos 6D, 5Dmk2, Wat120n+, Asi120

2009年7月22號日食
www.metallinos.net
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα 
m 51Offline
Εξωγήινος
Άβαταρ

Ένταξη: 09 Ιαν 2006
Σύνολο δημοσιεύσεων: 245
Τόπος: Χαλάνδρι μόνιμα, Πάρος εποχιακά για φωτομετρία.
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 08/02/2008, ημέρα Παρασκευή και ώρα 22:08    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Συμμετέχω και εγώ, με ένα ταπεινό 8" LX 90, που όμως, εδώ και 4.5 σχεδόν χρόνια, με αποζημιώνει με τον καλύτερο τρόπο. Και όταν με το καλό βρω δουλειά, αρκετά αργότερα, έχω βάλει στο μάτι το 12" OD dοb της Οrion optics, και θα βάλω το σωλήνα επάνω στην EQ-6 Skyscan Pro.

Γιάννης
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
themis_kartOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

Ένταξη: 03 Δεκ 2007
Σύνολο δημοσιεύσεων: 1052
Τόπος: ΚΩΣ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 09/02/2008, ημέρα Σάββατο και ώρα 1:35    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Σαν καινουργιος και εγω στο hobby της αστρονομιας, ξεκινησα με το γνωστο SKY-WATCHER DOBSONIAN 8" το οποιο για τα λεφτα που εδωσα με εχει ανταμειψει και με το παραπανω και ειναι μονο η αρχη. Μεχρι στιγμης ειμαι πολυ ευχαριστημενος! Applause Applause Applause Applause Applause Applause Applause Applause Applause
View user's profile Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα 
LaskosOffline
Εξωγήινος
Ένταξη: 27 Ιούν 2006
Σύνολο δημοσιεύσεων: 912
Τόπος: Κιλκις
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 09/02/2008, ημέρα Σάββατο και ώρα 19:34    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Παράθεση:
έχω βάλει στο μάτι το 12" OD dοb της Οrion optics, και θα βάλω το σωλήνα επάνω στην EQ-6 Skyscan Pro.

Μην βλεπεις που το κανουν ολοι οι ντομπσοναδες.
Ειναι κουφη σαν κινηση...
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
ptolemeosOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

Ένταξη: 25 Μαϊ 2007
Σύνολο δημοσιεύσεων: 232
Τόπος: Αλεξανδρούπολη
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 20/05/2014, ημέρα Τρίτη και ώρα 12:25    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

CELESTRON SCG 8" "πάνω" σε μια HEQ5.
StardwellerOffline
Νέος
Ένταξη: 25 Ιαν 2012
Σύνολο δημοσιεύσεων: 14
Φύλο: Μη δηλωμένο
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 20/05/2014, ημέρα Τρίτη και ώρα 14:56    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Celestron 8" SCT σε στήριξη Vixen GP. Τέλειος συνδυασμός ελάχιστου δυνατού βάρους και μέγιστης φωτεινότητας για παρατήρηση μακρινών αντικειμένων. Επίσης, σχετικά με διάφορες άλλες μάρκες πολύ οικονομικά.
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
nik71Offline
Αστρομανιακός
Άβαταρ

Ένταξη: 22 Απρ 2009
Σύνολο δημοσιεύσεων: 139
Τόπος: ΑΘΗΝΑ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 21/05/2014, ημέρα Τετάρτη και ώρα 10:20    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

16 ιντσων εμενα και θα πηγαινα για παραπανω αν δεν ειχα ξεγκ........σει απο ολα αυτα τα θαυμαστα που εχω δει ως τωρα μ'αυτο!!!
stelios_STIOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

Ένταξη: 23 Φεβ 2011
Σύνολο δημοσιεύσεων: 637
Τόπος: Βεροια
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 21/05/2014, ημέρα Τετάρτη και ώρα 11:09    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Stardweller έγραψε:
Celestron 8" SCT σε στήριξη Vixen GP.

πραγματι πολυ καλος συνδυασμος!!! εχοντας στηβαροτερη βαση πολλες φορες σκεφτηκα να πουλησω την "ταπεινη" GP μα αλλαξα γνωμη στο δευτερολεπτο Shame on you
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
filfilipOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

Ένταξη: 02 Ιαν 2011
Σύνολο δημοσιεύσεων: 541
Τόπος: Olympic Village
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 22/05/2014, ημέρα Πέμπτη και ώρα 22:18    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Skywatcher 8" f5 μου έχει προσφέρει πανέμορφες στιγμές παρατήρησης αλλά όχι τόσο όσο το μικρό μου διοπτρικό 65mm Quadruplet της TS! Twisted Evil
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα 
AntonArchOffline
Αστρόφιλος
Άβαταρ

Ένταξη: 01 Ιαν 2017
Σύνολο δημοσιεύσεων: 68
Τόπος: Χαλκίδα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 02/01/2017, ημέρα Δευτέρα και ώρα 22:07    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

8ιντσο dobsonian της skywatcher
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
kkokkolisOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

Ένταξη: 16 Οκτ 2009
Σύνολο δημοσιεύσεων: 15042
Τόπος: Μουνιχία & Παγαί
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 02/01/2017, ημέρα Δευτέρα και ώρα 23:16    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Ξύνεις πληγές τώρα. Θα μας απαντήσει κανένας Βάσιλας (Χρόνια Πολλά) και θα μιας πιάσουν τα κόμπλεξ μας.

Εγώ έχω 12" και με αυτό θεραπεύθηκε ο πυρετός της διαμέτρου, αφού μεγαλύτερο δεν έχω καμμιά όρεξη να κουβαλήσω και να στήσω (και να πληρώσω εδώ που τα λέμε).
Το αγαπημένο μου τα τελευταία χρόνια είναι μόλις 66mm.

My Optics
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile Αποστολή email 
KCOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

Ένταξη: 24 Ιαν 2004
Σύνολο δημοσιεύσεων: 1057
Τόπος: Κηφισιά
Φύλο: Μη δηλωμένο
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 03/01/2017, ημέρα Τρίτη και ώρα 0:16    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Εγώ έχω το Vixen VC200L 8" και το δουλεύω σε δυο εστιακές f/9 και f/6.4 για οπτική παρατήρηση και άστρο φωτογράφιση. Είναι ένα τηλεσκόπιο που είτε το λατρεύει είτε το μισεί κανείς. Δε θα ήθελα κάτι παραπάνω σε ίντσες λόγω βάρους και όγκου που θα πιάνει.

ALBIREO OBSERVATORY
http://www.albireo.gr
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα 
olorinOffline
Αστρόφιλος
Ένταξη: 30 Σεπ 2016
Σύνολο δημοσιεύσεων: 23
Τόπος: Αθήνα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 03/01/2017, ημέρα Τρίτη και ώρα 1:04    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Έγω έχω ένα Skywatcher dobsonian 8ιντσο και μέχρι στιγμής είμαι καταευχαριστημένος Cool
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
saxlinaOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

Ένταξη: 04 Μαϊ 2014
Σύνολο δημοσιεύσεων: 254
Τόπος: Θεσνίκη-Κοζάνη
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 03/01/2017, ημέρα Τρίτη και ώρα 2:45    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Ένα 8αρι που προς το παρόν κάθεται
View user's profile 
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    AstroVox Forum Αρχική σελίδα -> Δημοψηφίσματα Όλες οι Ώρες είναι UTC + 3
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3
Σελίδα 3 από 3

Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία σε αυτό το forum
Μπορείτε να κατεβάζετε αρχεία σε αυτό το forum

Βασισμένο στο phpBB. Η συμμετοχή στο AstroVox βασίζεται στους εξής όρους χρήσης