Jump to content

Deep Sky με Διοπτρικο Αχρωματικο


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλή χρονια σε όλη την παρέα!

 

Έχω ένα πολύ παλιό διοπτρικό τηλεσκόπιο αχρωματικο 70mm, είμαι αρκετά ευχαριστημένος με την απόδοση του στην παρατήρηση (ναι όντως αυτό είναι λίγο σχετικό) και σκεφτόμουν μήπως έκανα κάποια προσπάθεια σε deep sky αστροφωτογραφηση, τι λέτε?

Vasilis Hailsteel
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Με αχρωματικο διοπτρικο θα έχεις χρωματικά σφάλματα στις αστροφωτογραφιες σου. π.χ. μπλε στεφάνια στα φωτεινα άστρα. Ρίξε μια μάτια στις αστροφωτογραφιες στο astrovox. Όλοι οι αστροφωτογραφοι χρησιμοποιούν αποχρωματικα διοπτρικα. Το κόστος απόκτησης τους βέβαια είναι πολλά $$$ αλλά το τελικό αποτέλεσμα σε δικαιώνει.

“The fault, dear Brutus, is not in our stars, but in ourselves, that we are underlings.”

― William Shakespeare, Julius Caesar

 

ALBIREO OBSERVATORY

Αlbireoobservatory

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ναι, το γνωριζω αυτο, γιαυτο κανω και την ερωτηση αλλα εχω στο μυαλο μου οτι στην επεξεργασια θα μπορεσω να ελαττωσω τα σφαλματα, χωρις ομως να το εχω δοκιμασει για να ξερω.
Vasilis Hailsteel
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εδώ που έχουν φτάσει τα πράγματα με την επεξεργασία μπορείς να κάνεις θαύματα..και να γλιτώσεις και πολλά χρήματα στο τέλος...γιατί αυτό το χόμπυ είναι αρκετά υπερτιμημένο όπως και να το πάρει κανείς...

 

 

δες π.χ. αυτό

Reduce Blue/Violet Halos Actions Example

http//www.prodigitalsoftware.com/Astronomy_Tools_For_Full_Version.html#ActionExamples

“The fault, dear Brutus, is not in our stars, but in ourselves, that we are underlings.”

― William Shakespeare, Julius Caesar

 

ALBIREO OBSERVATORY

Αlbireoobservatory

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μπορείς και χωρίς τηλεσκόπιο, με τον φακό της κάμερας μόνο. Αρκεί να έχεις την κατάλληλη στήριξη (barn door το οποίο φτιάχνεις μόνος σου, ή έτοιμη λύση, από Polarie & Astrotrack, έως ισημερινή).

Ενδέχεται ο φακός της κάμεράς σου να είναι καλύτερος από το τηλεσκόπιο, έλεγξέ το αυτό. Αν δεν είναι, τότε απλώς δοκίμασέ το.

 

Φθάνει να μην σε πιάσει η μανία να τους φάς όλους, να γίνεις ο καλύτερος, να κατακτήσεις τον κόσμο. Να το κάνεις για ευχαρίστηση και αρμονία με το σύμπαν, όχι για να αποδείξεις κάτι. Όχι πως το δεύτερο απαγορεύεται, αλλά εκεί το αχρωματικό σίγουρα δεν θα σου αρκεί.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θα συμφωνήσω με το συνονόματο Κώστα, κάνε ότι κάνεις χωρίς άγχος. Στην αστροφωτογραφία εύκολα μπορεί κανείς να καβαλίσει το καλάμι που λέει και ο σοφός λαός μας. Ότι απορία έχεις μπορείς να τη γράψεις στο astrovox και σίγουρα θα βρεθεί κάποιος να σε βοηθήσει.

 

Παρεμπιπτόντως δες κάποιες αστροφωτογραφίες μέσα από αχρωματικό διοπτρικό. Δε σου γεμίζουν το μάτι αλλά σου ανοίγουν την όρεξη να προσπαθήσεις για κάτι καλύτερο..

 

http//www.astrovox.gr/forum/album_showpage.php?pic_id=285

http//www.astrovox.gr/forum/album_showpage.php?pic_id=390

http//www.astrovox.gr/forum/album_showpage.php?pic_id=658

“The fault, dear Brutus, is not in our stars, but in ourselves, that we are underlings.”

― William Shakespeare, Julius Caesar

 

ALBIREO OBSERVATORY

Αlbireoobservatory

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το αστειο ειναι οτι δεν εχω ουτε καποια dslr ακομα, αυτος ειναι και ο λογος που ρωταω για να παρω μια και μια καλη βαση που θελω ετσι και αλλιως για το τηλεσκοπιο μου, σιγουρα κραταω καβατζα αν δεν ειμαι καθολου ευχαριστημενος με το διοπτρικο να κανω piggy back με τη dslr! Δεν θελω να φαω κανεναν, γνωριζω οτι ουτε εχω την εμπειρια και ποτε δεν θα εχω την οικονομικη δυνατοτητα για εναν 100% super εξοπλισμο :)
Vasilis Hailsteel
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πάντως με λίγα χρήματα με μια dslr και ένα φακό μπορείς να ασχοληθείς και με την αστροφωτογραφία τοπίου και να έχεις πολύ καλά αποτελέσματα..δε χρειάζεται τηλεσκόπιο και πανάκριβος $$$$ εξοπλισμός..

αλλά πάθος και αγάπη για αυτό που κάνεις.

 

Δες για παράδειγμα εδώ

http//www.aggelosmakris.com/

 

Η άλλη πλευρά είναι η αστροφωτογραφία με το τηλεσκόπιο που έχει ένα σημαντικό κόστος και σημαντική τεχνική δυσκολία που μπορείς όμως να ξεπεράσεις αν έχεις όρεξη για διάβασμα και διάθεση για επίλυση προβλημάτων.

“The fault, dear Brutus, is not in our stars, but in ourselves, that we are underlings.”

― William Shakespeare, Julius Caesar

 

ALBIREO OBSERVATORY

Αlbireoobservatory

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ο Αγγελος κανει φοβερη δουλεια! Η αληθεια ειναι οτι με καμερα φιλου στο παρελθον ειχα δοκιμασει πορτρετα ουρανου κλπ η αληθεια πως δεν τρεαληθκα τοσο για καποιο λογο ισως γιατι γρηγορα κατεληξα στα αποτελεσματα που ηθελα. χωρις αυτο να σημαινει πως δεν θα ξαναβγαλω το milky way η' κατι τετοιο :) το καθε τι εχει τη χαρη του!
Vasilis Hailsteel
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης