Jump to content

Skywatcher HEQ5 PRO Synscan


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Θα ήθελα να ρωτήσω αν η παραπάνω βάση κάνει για dob 10 (το κλασικό όχι truss) χωρίς να δημιουργεί πολλές ταλαντώσεις (χρήση μόνο παρατήρηση) .

Επίσης για να λειτουργήσει σωστά το goto πρέπει να κάνω υποχρεωτικά πολική ευθυγράμμιση ή απλά χρησιμοποιώ την ευθυγράμμιση με 3 αστέρια ; (μόνο για παρατήρηση)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η στήριξη σηκώνει γύρω στα 15 κιλά. Αν κάνεις χονδρική πολική ευθυγράμμιση με το μάτι, με την πολική διόπτρα που διαθέτει, και 3 star alignment μετά τα GOTOs είναι παραπάνω από αξιόπιστα... Γενικά η στήριξη αυτή είναι πάρα πολύ καλή για την κατηγορία της.

“The fault, dear Brutus, is not in our stars, but in ourselves, that we are underlings.”

― William Shakespeare, Julius Caesar

 

ALBIREO OBSERVATORY

Αlbireoobservatory

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αν κάνεις χονδρική πολική ευθυγράμμιση με το μάτι, με την πολική διόπτρα που διαθέτει, και 3 star alignment μετά τα GOTOs είναι παραπάνω από αξιόπιστα

 

Αν δεν κάνω καθόλου πολική ευθυγράμμιση (μια και θέλω μόνο παρατήρηση και όχι φωτογραφία) αλλά μόνο 3 star alignment θα δουλεύει το goto σωστά ;

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τουλάχιστον μια χονδρική ευθυγράμμιση χρειάζετε. Να βλέπεις τον πολικό μέσα απο την διόπτρα τουλάχιστον. Μετά με 3 star alignment είσαι comple για παρατήρηση. Και το goto θα είναι OK
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αν δεν κάνω καθόλου πολική ευθυγράμμιση (μια και θέλω μόνο παρατήρηση και όχι φωτογραφία) αλλά μόνο 3 star alignment θα δουλεύει το goto σωστά ;

 

Μπορείς να κάνεις 2-star ή 3-star alignment χωρίς καθόλου πολική. Μετά πας στο synscan και setup->alignment->polar alignment. Σου λέει να πας σε ένα αστέρα και μετά σε καθοδηγεί να ρυθμίσεις τη στήριξη σου κατά ύψος/αζιμούθιο για να τον κεντράρεις. Μετά τα gotos σου λογικά θα είναι αξιόπιστα..

“The fault, dear Brutus, is not in our stars, but in ourselves, that we are underlings.”

― William Shakespeare, Julius Caesar

 

ALBIREO OBSERVATORY

Αlbireoobservatory

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Βρήκα ότι το βάρος του σωλήνα είναι 15 κιλά .Η στήριξη σηκώνει 15 κιλά άρα είμαι στο όριο .Έχω την εντύπωση ότι αυτό δεν είναι και πολύ καλό (ο σωλήνας να είναι στο όριο του βάρους που σηκώνει η βάση) .Έχει κανείς αυτό τον συνδυασμό (dob 10 ο κλασσικός σωλήνας όχι ο truss + Skywatcher HEQ5 PRO Synscan) να γράψει τις εντυπώσεις του ;
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Βάλε και τα διάφορα εξεσουάρ στο dob. Δακτυλιδια στηριξης dovetail κτλ. Οπότε ξεπερνάμε τα 15 κιλά. Και ίσως χρειαστουν επιπλέον αντίβαρα για να πετύχεις το ζυγiσμα. Δεν θα το πρότεινα. Θα ζοριστεί πολύ.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Χρησιμοποιώ αυτό το σύνολο τρία χρόνια τώρα χωρίς κανένα πρόβλημα, με τρία βαρίδια των 5 κιλών, ερευνητή 9χ50, telrad, προσοφθάλμια μικρά και μεγάλα, δυοφθάλμιο με δύο hyperion Mark III. Εκείνο που μου είπε κάποιος ,να μην την στήσω ποτέ σε πλακάκια επειδή μπορεί να γλυστρήσει και να σπάσει κάποια σύνδεση ποδιού, σε χώμα στα βουνά και σε άγριο δάπεδο δεν έχω αντιμετωπίσει ποτέ μου πρόβλημα. Τα ρίσκα όπως ξέρεις είναι πάντα δικά μας. Δοκίμασε το. Φιλικά Κώστας.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ουτε εγω θα το προτεινα , μιας και ειμαι κατοχος μιας ιδιας !!!! Εισαι οριακα στο βαρος της στηριξης (για παρατηρηση), και μην ξεχνας , οτι πρεπει να ειναι ζυγισμενα πολυ καλα ως τελεια για να μην ζοριζονται τα μοτερ και προκυψουν προβληματα.

 

Καλη συνεχεια.

ATLAS TEAM OBSERVATORY

http://atlasobs.blogspot.gr/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ ΦΙΛΕ ΜΟΥ.Ο ΟΠΤΙΚΟΣ ΣΩΛΗΝΑΣ ΠΟΥ ΕΧΕΙΣ ΕΙΝΑΙ 14 ΚΙΛΑ. Η ΣΤΗΡΙΞΗ ΣΟΥ

Η στήριξη ΗEQ5 είναι σχεδιασμένη να σηκώνει βάρος τηλεσκοπίου ή άλλου εξοπλισμού της τάξης των 14 κιλών!

 

http://www.planitario.gr/heq5-skyscan-pro-ishmerinh-sthrixh-rompotikh.html

ΟΠΟΤΕ ΓΙΑ ΤΟΝ ΣΩΛΗΝΑ ΠΡΕΠΕΙ ΝΑ ΕΧΕΙΣ ΤΗΝ SKYWATCHER

NEQ6 SYΝSCAN ΠΟΥ ΣΗΚΩΝΕΙ 25 ΚΙΛΑ.

http://www.planitario.gr/neq6-synscan-45-pro-equatorial-mount-goto.html

Φίλοι καλώς ορίσατε εις τον δικό μου χώρο

και την καρδιά μου ολόψυχα σας την εκάνω δώρο .LAKIS

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις .Δε βλέπω να το φορτώνω σε ισημερινή .Είναι πολλά τα κιλά και πολλά τα λεφτά άμα πάω στην neq6 .
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης