AstroVox :: Επισκόπηση Θ.Ενότητας - Ποιον σπουδαίο κομήτη θυμάστε;
Κεντρική σελίδα του AstroVox AstroVox
Η ερασιτεχνική αστρονομία στην Ελλάδα

Κεντρική ΣελίδαΚεντρική Σελίδα   FAQFAQ   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Κατάλογος ΜελώνΚατάλογος Μελών    ΑστροφωτογραφίεςΑστροφωτογραφίες   ΕγγραφήΕγγραφή 
  ForumForum  ΑστροημερολόγιοΑστροημερολόγιο  ΠροφίλΠροφίλ   ΑλληλογραφίαΑλληλογραφία   ΣύνδεσηΣύνδεση 

Αστροημερολόγιο 
Ποιον σπουδαίο κομήτη θυμάστε;
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2

Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    AstroVox Forum Αρχική σελίδα -> Δημοψηφίσματα
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  

Ποιον σπουδαίο κομήτη ξεχωρίζετε και γιατί;
C/1975 V1 West, 1976
0%
 0%  [ 0 ]
1P/Halley, 1986
16%
 16%  [ 10 ]
C/1996 B2, Hyakutake, 1996
6%
 6%  [ 4 ]
C/1995 O1 Hale Bopp, 1997
54%
 54%  [ 33 ]
C/2006 P1 McNaught, 2007
3%
 3%  [ 2 ]
17P/Holmes, 2007
9%
 9%  [ 6 ]
C/2011 W3 Lovejoy, 2011
3%
 3%  [ 2 ]
άλλος (εξηγείστε)
6%
 6%  [ 4 ]
Σύνολο Ψήφων : 61

Συγγραφέας Μήνυμα
GreekdestinyOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

Ένταξη: 16 Ιαν 2012
Σύνολο δημοσιεύσεων: 611
Τόπος: Keppler 22-B,Ιωάννινα.
Φύλο: Ανδρας
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 21/02/2013, ημέρα Πέμπτη και ώρα 18:56    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Εγω ακοαμ δεν εχω παρατηρησει καποιον κομητη... Mad Μολις βρω ευκαιρια θα το κανω και γραψω και εγω την απαντηση μου Smile
View user's profile 
Fred LeyOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

Ένταξη: 22 Μάρ 2001
Σύνολο δημοσιεύσεων: 598
Τόπος: Athens, Hellas
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 22/02/2013, ημέρα Παρασκευή και ώρα 0:13    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

I looked for Comet West at the time, but, due to living in a highly light polluted area on the East coast of the U.S., I never got to see it.
Fast-forward to 1983 where I enjoyed observing Comet IRAS-Araki-Alcock. It was a fast moving comet, covering about 30-degrees of sky each day. That means that the comet moved just over 1-degree, two Moon diameters, per hour in the sky. It was also a very close comet, coming to 2,700,000 miles of the Earth.
-Fred

www.imca.cc (#9181)
www.alpo-astronomy.org
Astrovox Member #4.
Doing astronomy since 1970
Sky & Tel subscriber since 1971
www.highdeserttelescopes.com
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα 
werenikiOffline
Εξωγήινη
Άβαταρ

Ένταξη: 18 Νοέ 2010
Σύνολο δημοσιεύσεων: 2414
Φύλο: Γυναίκα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 22/02/2013, ημέρα Παρασκευή και ώρα 2:38    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Στην πρώτη θέση και με διαφορά κατατάσσω τον "μεγάλο κομήτη του 1997"! Θυμάμαι είχε σκάσει μύτη η Άνοιξη, κοντοζύγωνε και το Πάσχα, και σε κάθε απογευματινή βόλτα με τα παιδιά μας ήταν εκεί, εμφανέστατος, φωτεινός, πιστός στο καθημερινό μας ραντεβού και πηγαία αφορμή ατέλειωτων συζητήσεων περί αστρονομίας με τις κόρες! Τι ωραίες μνήμες μου ανακαλέσατε τώρα!
scottOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

Ένταξη: 15 Νοέ 2010
Σύνολο δημοσιεύσεων: 657
Τόπος: Κοζάνη
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 10/03/2013, ημέρα Κυριακή και ώρα 17:41    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Ψηφίζω τον McNaught,ως προς την ουσία,διότη είναι ο πρώτος κομήτης που παρατηρίθηκαν ισχυρές εκπομπές νατρίου.

Το πεπρωμένο μας είναι τ''άστρα.
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile Αποστολή email 
pieriosOffline
Αστρόφιλος
Άβαταρ

Ένταξη: 30 Δεκ 2007
Σύνολο δημοσιεύσεων: 73
Τόπος: ΚΟΝΤΑΡΙΩΤΙΣΣΑ ΠΙΕΡΙΑ
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 10/03/2013, ημέρα Κυριακή και ώρα 18:04    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Ο Halle-Bopp είναι ο κομήτης που μου έχει χαραχθεί στη μνήμη έντονα γιατί εκείνο το διάστημα υπηρετούσα τη στρατιωτική μου θητεία στη Θήβα. Οι βραδυνές αναφορές, για όσο διάστημα το φαινόμενο ήταν ορατό, ήταν υπέροχες!!! Φυσικά και ήταν ένα καλό έναυσμα για να ασχοληθώ με την ερασιτεχνική αστρονομία!
Καραμπούλας ΗλίαςOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

Ένταξη: 04 Νοέ 2012
Σύνολο δημοσιεύσεων: 233
Τόπος: Ψαθόπυργος Πάτρα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 11/03/2013, ημέρα Δευτέρα και ώρα 21:58    Θέμα δημοσίευσης: Ποιον σπουδαίο κομήτη θυμάστε; Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Περιμένω Panstarrs ή τον επερχόμενο του Νοέμβρη που αναμένεται να εντυπωσιάσει.Ακόμα ψάχνω τον πρώτο... Pray
View user's profile 
ptolemeosOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

Ένταξη: 25 Μαϊ 2007
Σύνολο δημοσιεύσεων: 232
Τόπος: Αλεξανδρούπολη
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 10/01/2017, ημέρα Τρίτη και ώρα 19:54    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Τον Hyakutake το 1996 και περισσότερο τον Hale Bopp το 1997, τον έβλεπα κάθε σούρουπο στα βορειοδυτικά.
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
dimbotOffline
Αστρομανιακός
Άβαταρ

Ένταξη: 23 Αύγ 2014
Σύνολο δημοσιεύσεων: 105
Τόπος: Αγία Παρασκευή
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 11/01/2017, ημέρα Τετάρτη και ώρα 12:23    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Τι ώραίο θέμα άνοιξες Βασίλη ! Applause

Για μενα ήταν ο κομήτης Hale - Bopp το 1997 , όταν είχα ξεκινήσει να δουλέυω στην Ericsson στην Αγγλία .
Ο συγκεκριμένος κομήτης ήταν μέρες ορατός με γυμνό μάτι , πάνω απο το καθεδρικό ναό του Guildford, και η σκηνή παρέμπεπε σε εποχές που βλέπεις σε ταινίες ή παλιές γκραβούρες !!!

[O Lovejoy , ήταν ο πρώτος που είδα με τηλεσκόπιο , αλλά όχι τόσο εντυπωσιακός... μακάρι φέτος να έχουμε καθαρούς ουρανούς να δούμε νέα θαύματα ! ]

ecuadorOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

Ένταξη: 01 Μαϊ 2013
Σύνολο δημοσιεύσεων: 1016
Τόπος: Manchester + Οινόη Αττικής
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 11/01/2017, ημέρα Τετάρτη και ώρα 23:54    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Είχαμε αυτή τη συζήτηση τις προάλλες στο τοπικό κλαμπ και ανακάλυψα πως ενώ όλοι θυμόντουσαν τον Hale-Bopp, κανείς δεν ήξερε τον Huyakutake. Το έψαξα και είδα ότι επειδή πέρασε τόσο γρήγορα, οι Άγγλοι δεν τον είδαν καν, αφού είχαν κακοκαιρία εκείνο τον καιρό!
Εγώ πάντως τον θυμάμαι καλά, αλλά δυστυχώς μπόρεσα μόνο κάποιες φωτό από το μπαλκόνι μου στην πόλη με έναν απλό 35-80 φακό, δεν μπορούσα στο Λύκειο απλά να πάρω το αυτοκίνητο να πάω στα σκοτάδια Wink Την επόμενη χρονιά με τον Hale Bopp έπεσαν ωραίες φωτογραφίες - είχε φωτογένεια ο άτιμος!
Επίσης θυμάμαι καλά τον Shoemaker-Levy 9 που περιμέναμε να πέσει στο Δία. Μάλιστα έγραφα ένα αστρονομικό πρόγραμμα τότε για το ηλιακό σύστημα, οπότε όταν βγήκε το Astronomy Magazine με τις φωτό από το γεγονός καρέ-καρέ, τις σκανάρισα και τις έφτιαξα σε animation για το πρόγραμμα Smile
Τον Halley θυμάμαι εντελώς αμυδρά (ήμουν 6) να ανεβαίνουμε στην ταράτσα για να τον δούμε, αλλά τίποτε άλλο, ούτε τι είδαμε, ούτε αν είδαμε.

Violence is the last refuge of the incompetent.
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα 
giorgosgrOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

Ένταξη: 18 Αύγ 2002
Σύνολο δημοσιεύσεων: 4869
Τόπος: Ampelogardens
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 12/01/2017, ημέρα Πέμπτη και ώρα 9:37    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Έχω δει αρκετούς με αποκορύφωμα τον πιο διάσημο όλων τον κομήτη του Halley το 1986.
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
Στέφανος ΣοφολόγηςOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

Ένταξη: 01 Ιούν 2004
Σύνολο δημοσιεύσεων: 2284
Τόπος: Λάρισα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 14/01/2017, ημέρα Σάββατο και ώρα 23:52    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Θυμάμαι πολύ καλά τον ντόρο για τον Halley το 1986 όμως ο Hyakutake το 1996 ήταν ο πρώτος που παρατήρησα (και φωτογράφισα με φίλμ) απολαμβάνοντας την τεράστια ουρά του από την ταράτσα του πατρικού μου. Και την επόμενη χρονιά τον Hale-Bopp, κυρίως από το φυλάκιο όπου υπηρετούσα σε υψόμετρο 1400 μέτρα (είμαστε τρεις στο νήμα ετούτο που παρατηρήσαμε τον Hale-Bopp στη θητεία μας!). Πολύ ξεχωριστός και ο Mc-Naught αρκετά χρόνια αργότερα.
Πάντως ο πιό "κομήτης" ήταν ο Hyakutake...

View user's profile 
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    AstroVox Forum Αρχική σελίδα -> Δημοψηφίσματα Όλες οι Ώρες είναι UTC + 3
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2
Σελίδα 2 από 2

Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία σε αυτό το forum
Μπορείτε να κατεβάζετε αρχεία σε αυτό το forum

Βασισμένο στο phpBB. Η συμμετοχή στο AstroVox βασίζεται στους εξής όρους χρήσης