AstroVox :: Επισκόπηση Θ.Ενότητας - ΑΠΟ - ΠΡΟΣ. Ένα χειροκίνητο goto
Κεντρική σελίδα του AstroVox AstroVox
Η ερασιτεχνική αστρονομία στην Ελλάδα

Κεντρική ΣελίδαΚεντρική Σελίδα   FAQFAQ   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Κατάλογος ΜελώνΚατάλογος Μελών    ΑστροφωτογραφίεςΑστροφωτογραφίες   ΕγγραφήΕγγραφή 
  ForumForum  ΑστροημερολόγιοΑστροημερολόγιο  ΠροφίλΠροφίλ   ΑλληλογραφίαΑλληλογραφία   ΣύνδεσηΣύνδεση 

Αστροημερολόγιο 
ΑΠΟ - ΠΡΟΣ. Ένα χειροκίνητο goto
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3  Επόμενη

Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    AstroVox Forum Αρχική σελίδα -> Mastrovox
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
giannis60Offline
Εξωγήινος
Άβαταρ

Ένταξη: 07 Σεπ 2011
Σύνολο δημοσιεύσεων: 848
Τόπος: Σαρωνίδα Αττικής
Φύλο: Ανδρας
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 20/10/2016, ημέρα Πέμπτη και ώρα 7:52    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Κατ’ αρχή ευχαριστώ τον Αντρέα που ανέβασε το πρόγραμμα. Βρίσκεται ακριβώς κάτω από την πρώτη φωτογραφία.
Δεύτερον: η εντύπωση που μου δημιουργήθηκε ότι δηλαδή «Φαίνεται ότι για λόγους προφανείς δεν γίνεται στο Astrovox να ανεβάζουμε προγράμματα τα οποία μόνοι μας φτιάχνουμε», δεν ΙΣΧΥΕΙ. Η παραπάνω εντύπωση μου δημιουργήθηκε διότι στις ανεπιτυχείς προσπάθειες μου να το ανεβάσω έβγαινε ένα μήνυμα στα αγγλικά. Επειδή δεν ξέρω αγγλικά καταλάβαινα ότι πρόκειται γι’ αυτό, επειδή στο μήνυμα είχε την λέξη Excel. Το γιατί δεν ανέβαινε το εξηγεί ο Αντρέας παραπάνω.
Επομένως και το πρόγραμμα είναι στην διάθεση σας. Το πώς μπορεί να το χρησιμοποιείσαι κανείς το περιγράφω παρά πάνω.
Επίσης δεν το έχω κλειδωμένο και μπορεί να δει κανείς πως είναι φτιαγμένο. Αυτό είναι ιδιαιτέρα χρήσιμο για κάποιον που θέλει να φτιάξει κι αυτός κάτι με το Execl. Ένα κατάλογο πχ που πληκτρολογώντας ένα όνομα η ένα κωδικό το πρόγραμμα θα βρίσκει τα υπόλοιπα στοιχεία που αφορούν το αντικείμενο που αναζητά. Τέτοιοι αρχειοθετημένοι κατάλογοι είναι πολύ χρήσιμοι στο «άθλημα»
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile Αποστολή email 
HOMOOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

Ένταξη: 31 Μαϊ 2007
Σύνολο δημοσιεύσεων: 1116
Τόπος: Κέρκυρα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 20/10/2016, ημέρα Πέμπτη και ώρα 12:11    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Γιάννη , υπέροχη δουλειά έκανες. Να πω κι εγώ με τη σειρά μου ότι η χειροκίνητη παρατήρηση με ισημερινή βάση έχει μια άλλη γοητεία μιας και είναι μια ιδιαιτερη δεξιότητα να χειρίζεσαι ισημερινή. Ειδικά εσύ με νευτώνειο την κάνει ακόμη πιο δύσκολη . Η μεθοδολογία που προτείνεις είναι εξαιρετική γιατί έχοντας τις συντεταγμένες των αντικειμένων και φυσικά τους βαθμονομημένους κοχλίες μπορεί να βρει τα πάντα χωρίς μπαταρίες , καλώδια , ηλεκτρονικά. Οτι πρέπει για ασκητές ερασιτέχνες που δε θελουν να μπλέκονται με πολλά πολλά. Εξαιρετική δουλειά μπράβο σου! Applause Applause
KonstantinosMOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

Ένταξη: 10 Σεπ 2007
Σύνολο δημοσιεύσεων: 1033
Τόπος: Πήλιο
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 20/10/2016, ημέρα Πέμπτη και ώρα 19:47    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Γιάννη φαίνεται το πόσο έχεις προσπαθήσει για όλο αυτό που περιέγραψες. Διαβάζουμε για μια ενασχόληση που μας φέρνει σε παλιότερες εποχές, σήμερα που όλα γίνονται πιο γρήγορα, πιο αυτόματα. Έτσι έχει την δικιά της αξία. Και κάποιος θα μάθει πολλά εφαρμόζοντας την μέθοδο με κοχλίες και συντεταγμένες, για εύρεση των αντικειμένων.

*Όλα τα ταξίδια κάποια μέρα θα τελειώσουν. Βρες το σύμπαν μέσα σου και μπορείς να ταξιδεύεις για πάντα*.
Prem Rawat
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
sevaxOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

Ένταξη: 21 Μάρ 2007
Σύνολο δημοσιεύσεων: 1106
Τόπος: Ελευσίνα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 20/10/2016, ημέρα Πέμπτη και ώρα 20:58    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Για σου ΜΑΣΤΡΟ-ΓΙΑΝΝΗ με τις πατέντες. Applause
KCOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

Ένταξη: 24 Ιαν 2004
Σύνολο δημοσιεύσεων: 1104
Τόπος: Κηφισιά
Φύλο: Μη δηλωμένο
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 21/10/2016, ημέρα Παρασκευή και ώρα 9:39    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Συγχαρητήρια Γιάννη

Αν και δεν καταλαβαίνω το πρόγραμμα σου μιας και είμαι οπαδός των gotos έχεις κάνει μια πολύ καλή δουλειά που θα εκτιμηθεί ιδιαίτερα από όσους αρέσκοντε να βρίσκουν τα ουράνια αντικείμενα χωρίς να πατάνε ένα κουμπί.

ALBIREO OBSERVATORY
http://www.albireo.gr
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα 
giannis60Offline
Εξωγήινος
Άβαταρ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 21/10/2016, ημέρα Παρασκευή και ώρα 17:41    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Σας ευχαριστώ.
Επιστροφή στην κορυφή
giannis60Offline
Εξωγήινος
Άβαταρ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 21/10/2016, ημέρα Παρασκευή και ώρα 17:43    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

HOMO έγραψε:
Γιάννη , υπέροχη δουλειά έκανες. Να πω κι εγώ με τη σειρά μου ότι η χειροκίνητη παρατήρηση με ισημερινή βάση έχει μια άλλη γοητεία μιας και είναι μια ιδιαιτερη δεξιότητα να χειρίζεσαι ισημερινή. Ειδικά εσύ με νευτώνειο την κάνει ακόμη πιο δύσκολη . Η μεθοδολογία που προτείνεις είναι εξαιρετική γιατί έχοντας τις συντεταγμένες των αντικειμένων και φυσικά τους βαθμονομημένους κοχλίες μπορεί να βρει τα πάντα χωρίς μπαταρίες , καλώδια , ηλεκτρονικά. Οτι πρέπει για ασκητές ερασιτέχνες που δε θελουν να μπλέκονται με πολλά πολλά. Εξαιρετική δουλειά μπράβο σου! Applause Applause

Φίλε Θανάση εγώ νομίζω ότι περισσότερη δεξιότητα χρειάζεται μία Dob από μία ισημερινή διότι, όντας ατζαμής η ισημερινή μου δώνει την ευκαιρία στα αστροάλματα να κλέβω. Razz
Έστω ότι θέλω να βρω τον γαλαξία NGC 7479 στον Πήγασο. Έχοντας προετοιμαστεί από το σπίτι για την εξόρμηση με τον διασκεδαστικό τρόπο τις κατασκευής των χαρτών – σκαριφημάτων (ένας από αυτούς είναι αυτός που έχω αναρτήσει επάνω) είμαι σε θέση να γνωρίζω ότι το φωτεινότατο α Peg έχει την ίδια ορθή αναφορά με τον NGC 7479! Διαφέρουν μόνο κατ’ απόκλιση. Ο NGC 7479 είναι κάτι λιγότερο από 3 μοίρες νότια του α Peg. Σημαδεύω λοιπόν το α Peg κλειδώνω τον άξονα της ορθής αναφορά να μην κουνιέται, και με το μάτι στο προσοφθάλμιο του τηλεσκοπίου κινώ προς νότο τον άξονα της απόκλισης κι αυτό είναι όλο. Βρίθει ο ουρανός από τέτοιες περιπτώσεις. Ένα μεγάλο πρόβλημα που έχω είναι να προσανατολιστώ μέσα από το προσοφθάλμιο. Η ισημερινή στήριξη και πάλι απαλείφει από το πρόβλημα. Μία τυπική διαδρομή είναι ότι έστω θέλω να βαρώ το δίδυμο των γαλαξιών NGC 7332 και 7339. (Υπάρχουν και αυτοί επάνω στον χάρτη) σημαδεύω το λ Peg 4 mag. Κλειδώνω τον άξονα της απόκλισης να μην κουνιέται και με το μάτι στο προσοφθάλμιο του ερευνητή κινώ τον άξονα της ορθής αναφορά με κατεύθυνση προς την δύση. Μέσα στο οπτικό πεδίο του ερευνητή θα δώ άνετα κάποια στιγμή δύο άστρα 7 mag. (μεγέθυνε την περιοχή εκείνη στον παραπάνω χάρτη και θα δείς τα δύο αυτά αστέρια μαρκαρισμένα). Εκεί σταματώ και με τους κοχλίες μικρομετρικής κίνησης βάζω το σταυρόνημα του ερευνητή στο κέντρο της απόστασης που απέχουν τα δύο αυτά άστρα. Οι γαλαξίες είναι τώρα ορατοί στο προσοφθάλμιο του τηλεσκοπίου. Στις περιπτώσεις που δεν φαίνονται ή δύσκολα αναγνωρίζονται άστρα στο ερευνητή, τότε από άστρο που φαίνεται κι αναγνωρίζεται στον ερευνητή και πάντοτε με κίνηση μόνο στον ένα άξονα μετρώ διαμέτρους προσοφθαλμίων στο τηλεσκόπιο. Εννοείτε ότι γνωρίζω το οπτικό πεδίο που καλύπτει στον ουρανό το συγκεκριμένο προσοφθάλμιο στο τηλεσκόπιο μου. Τυπικό παράδειγμα σε αυτόν τον χάρτη είναι ο εντοπισμός του NGC 7217 από τους π1π2 Peg (διπλός με κιάλια και ερευνητή). Τους κεντράρω και έπειτα δύο διαμέτρους προς νότο (άξονας απόκλισης) με ένα προσοφθάλμιο που έχω και μου δίνει μία μοίρα στον ουρανό και έχω τον στόχο.
Εν τέλει εγώ θαμάζω αυτούς που έχουν Dob και χωρίς τις παραπάνω ευκολίες στο τσακ παμ σημαδεύουν στόχους.
Αυτό το οποίο νομίζω ότι γίνεται και παιδεύονται κάποιοι φίλοι με ισημερινά νευτώνεια είναι η θέση παρατήρησης. Πράγματι έτσι όπως πουλάνε αυτά τα σετ απ εκ των πραγμάτων δεν μπορεί κάποιος να τα χρησιμοποιήσει και να ευχαριστηθεί την παρατήρηση. Επειδή εγώ αυτά τα «θεματάκια» τα έχω λύσει εδώ και χρόνια (πολύ κακώς) δεν έχω αναρτήσει τις δικές μου λύσεις και «πατέντες», επιφυλάσομε να το κάνω σε κάποιο μέλλον.
Τέλος δεν μπορείς να φανταστείς πόσες φορές σε σκέφτομαι όταν φτιάχνω χάρτες. Μετά τα 7 mag γίνεται χαμός με τις φωτεινότητες των αστέρων. Άλλα μου λέει το ένα πρόγραμμα, άλλα μου λέει το άλλο, άλλα μου λέει ο ένας έντυπος χάρτης άλλα ό άλλος και σαν να μην φτάνει αυτό, άλλα μου λένε και οι ίδιες οι φωτογραφίες μου όταν είναι τραβηγμένες σε διαφορετικής χρονικές περιόδους!!! Χαμός γίνεται άκρη δεν βγάζω.

Έχει επεξεργασθεί από τον/την giannis60 στις 21/10/2016, ημέρα Παρασκευή και ώρα 23:30, 1 φορά
Επιστροφή στην κορυφή
aiolosOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

Ένταξη: 30 Ιούλ 2005
Σύνολο δημοσιεύσεων: 499
Τόπος: Νέα Ιωνία Αττικής
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 21/10/2016, ημέρα Παρασκευή και ώρα 17:44    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Συγχαρητήρια κ. Γιάννη και από μένα.

Αν και δεν κατάλαβα και πολλά, νομίζω ότι σε αστρονομικά λεξικά δίπλα στη φράση "ισημερινή στήριξη" θα πρέπει να γράφει το όνομά σου.

Cheesy Grin Cheesy Grin

https://www.youtube.com/watch?v=1rT38pHbZl0
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
giannis60Offline
Εξωγήινος
Άβαταρ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 21/10/2016, ημέρα Παρασκευή και ώρα 17:45    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

KC έγραψε:
Συγχαρητήρια Γιάννη

Αν και δεν καταλαβαίνω το πρόγραμμα σου μιας και είμαι οπαδός των gotos έχεις κάνει μια πολύ καλή δουλειά που θα εκτιμηθεί ιδιαίτερα από όσους αρέσκοντε να βρίσκουν τα ουράνια αντικείμενα χωρίς να πατάνε ένα κουμπί.

Μα και με αυτό μπορείς βρεις στόχους «πατώντας κουμπιά» το πρόγραμμα που είναι κάτω από την πρώτη φωτογραφία αυτό κάνει. Αν το κατεβάσεις αυτό και ένα χάρτη μου που ανήρτησα επάνω μπορείς να κάνεις το εξής. Να γράψεις στο πρόγραμμα να σου πει μία διαδρομή που μπορείς να εκτελέσεις με το τηλεσκόπιο σου σε αυτή την περιοχή του ουρανού. Έστω πόσο απέχει το α Πήγασου από ένα γαλαξία. Τώρα για να γράψεις το α πήγασου στο πρόγραμμα ακολουθείς την εξής διαδικασία. Στον χάρτη εκεί που λέει το όνομα του αστερισμού με πράσινα γράμματα έχει κι ένα πηγ. Εκεί που λέει Ανδρομέδα έχει με πράσινα γράμματα κι ένα ανδ. Κάτω από το Κύκνος με πράσινα ένα κυκ κλπ. Με αυτά τα τρία γράμματα που βρίσκονται στους χάρτες μου, το πρόγραμμα καταλαβαίνει τους αστερισμούς. Τώρα στο πρόγραμμα υπάρχουν μόνο δύο κελιά για να γράφουμε εντόπισε τα. Είναι χωρίς χρώμα το ένα πάνω το άλλο κάτω. Ακριβώς κάτω στο κέντρο. Το επάνω είναι το ΑΠΟ. Γράψε στο από λοιπόν πηγ κενό α και μετά πάτα Ender. [πηγ α] - [ender]. Επέλεξε τώρα από τον χάρτη ένα γαλαξία. Έστω για το παράδειγμα τονNGC7217. (Στους χάρτες μου στα αντικείμενα του NGC δεν βάζω τα γράμματα NGC αλλά μόνο τον αριθμό επειδή είναι πολλά και συνωστίζονται). Τώρα στο πρόγραμμα πληκτρολόγησε νγκ κενό 7217 και μετά πάτα ender. Αμέσως στο παρουσιάστηκαν τα στοιχεία του NGC7217 και επάνω από εκεί που γράφεις τα αποτελέσματα. ΔΥΤΙΚΆ 5,69 ΒΟΡΕΙΑ 6,46. Αυτό τώρα σημαίνει ότι αν με το τηλεσκόπιο σου είχες σημαδέψει το α Πήγασου, και γυρίσεις την ντίζα της μικρομετρικής κίνησης στην ορθή αναφορά 6,7 φορές με κατεύθυνση προς την δύση και μετά την ντίζα της απόκλισης 6,5 φορές προς βορρά, θα βρεθεί στο προσοφθάλμιο του τηλεσκοπίου ο NGC7217. Επειδή λοιπόν ο στόχος βρέθηκε στο προσοφθάλμιο περιστρέφοντας την ντίζα με το χέρι το λέω «χειροκίνητο goto». Αν τώρα βγάλω την ντίζα από την μικρομετρική κίνηση και αγοράσω τα κατάλληλα μοτεράκια, τότε με μία ακόμα εφαρμογή που μπορώ να φτιάξω σε αυτό το πρόγραμμα, τότε το τηλεσκόπιο θα συνδέεται με το λαπ τοπ και θα βρίσκει τους στόχους επειδή γύρισε η μικρομετρικής κίνηση από τα μοτέρ. Έ τότε το ίδιο goto θα το ονομάσω ηλεκτρονικό ή ρομποτικό. Razz

Έχει επεξεργασθεί από τον/την giannis60 στις 21/10/2016, ημέρα Παρασκευή και ώρα 23:28, 1 φορά
Επιστροφή στην κορυφή
giannis60Offline
Εξωγήινος
Άβαταρ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 21/10/2016, ημέρα Παρασκευή και ώρα 17:47    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

aiolos έγραψε:
Συγχαρητήρια κ. Γιάννη και από μένα.

Αν και δεν κατάλαβα και πολλά, νομίζω ότι σε αστρονομικά λεξικά δίπλα στη φράση "ισημερινή στήριξη" θα πρέπει να γράφει το όνομά σου.

Cheesy Grin Cheesy Grin

δεν προλαβαίνω να σου απαντήσω τώρα φεύγω για δουλεία (Κρρρρ)
Επιστροφή στην κορυφή
scipiiOffline
Αστρομανιακός
Άβαταρ

Ένταξη: 29 Σεπ 2005
Σύνολο δημοσιεύσεων: 198
Τόπος: Άγιος Νικόλαος Αναβύσσου
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 16/01/2017, ημέρα Δευτέρα και ώρα 16:13    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Πήγα το Σαββατο στον Γιάννη να γνωριστούμε (γείτονες) και να με βοηθήσει λίγο με το μοτερακι μου.

Πέρα από το πόσο φιλικός είναι αλλά και τις συμβουλές που μου έδωσε σε σχέση με τον εξοπλισμό μου, μου εξήγησε αυτό το πρόγραμμα το οποίο δεν ήξερα -δεν είχε πέσει το μάτι μου στο topic.

Καταννοώ πως για τους περισσότερους από σας που έχετε βάσεις καλές με GoTo (αντε και στα δικά μας κάποια στιγμή Laughing ) το συγκεκριμένο πρόγραμμα ίσως δεν θα έχει κάποια ιδιαίτερη πρακτική αξία.

Εγώ από την άλλη θα προσπαθήσω να διαβάσω αυτά που έχει γράψει και να καταλάβω τη λογική πίσω από αυτό γιατι θα με διευκολύνει να βρίσκω στόχους όταν το καταλάβω καλά.
Μακάρι να το ήξερα νωρίτερα όσο είχα μονο το Skywatcher 130/900 που ο ερευνητής του ήταν χειρότερος από τα κιάλια του γιου μου μιας και με τον ερευνητή του Skywatcher 130/650 τώρα έχω βρει την υγειά μου σχετικά.

Το βασικό όμως είναι πως όσο μου το εξηγούσε -και από τα λίγα που καταλάβαινα εκείνη την ώρα- έβλεπες το μεράκι αλλά κυρίως την επιστήμη πίσω από το χόμπυ της ερασιτεχνική αστρονομίας και αυτός είναι ο λόγος που θεωρώ πως θα κέρδιζαν όλοι αν διάβαζαν αυτά που έγραψε και προσπαθούσαν να μπουν λιγο στο νοημα.

Γιάννη το κατέβασα και ελπίζω σύντομα αφ ενός να καταλάβω σωστά τη λογική και να την χρησιμοποιώ στην EQ2 οσο είναι εφικό αλλά και φυσικά να περάσω να πάρω και τους χάρτες. Να είσαι καλά

Νίκος
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
giannis60Offline
Εξωγήινος
Άβαταρ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 15/02/2018, ημέρα Πέμπτη και ώρα 10:40    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

EQ ΑΠΟ-ΠΡΟΣ-1
Νέο λογισμικό

Το παραπάνω γνωστό πρόγραμμα πρωτίστως χρησιμεύει σε κάποιον που θέλει να στοχεύσει αντικείμενα του
βαθέως ουρανού, με τις στηρίξεις EQ3 EQ4 και EQ5, και αφού προηγουμένως τις εφοδιάσει με τα παραπάνω
ροδάκια στους άξονες τις μικρομετρικής τους κίνησης, και για τα οποία έχω κάνει λόγο και σε αυτή την ΘΕ, και
παλιότερα ειδικά για αυτά.
Κάτι τέτοιο φυσικά είναι σχεδόν απίθανο. Όμως τόσο οι χάρτες μου, όσο και αυτό το πρόγραμμα που το έφτιαξα
στο Excel, έχουν κάτι που αξίζει τον κόπο κάποιος να το μοιραστεί. Αυτό είναι τα αντικείμενα του βαθέως ουρανού
τα οποία περιέχουν.
Όλα είναι αντικείμενα τα οποία έχω εντοπίσει και δει, με τα τηλεσκόπια μου τα τελευταία 18 χρόνια. Κυρίως από
την περιοχή του Σουνίου. Επειδή το μεγαλύτερο τηλεσκόπιο μου είναι 8 ίντσες (αυτό που βλέπεται στην φωτογραφία
μου) ο δε ουρανός της περιοχής των παρατηρήσεων μου 5,5 mag, (στα καλύτερα του) μπορούμε να πούμε ότι αυτά
τα αντικείμενα φαίνονται σχεδόν όλα στα προσοφθάλμια σε τηλεσκόπια από και 8 ίντσες και επάνω.
Έτσι λοιπόν αν κάποιος φίλος που έχει ένα DOB των 8 ιντσών διαμέτρου, και θέλει να κάνει μία λίστα με
κάποιους στόχους που ακόμα δεν έχει δει για να προετοιμάσει την εξόρμηση του, αν ξέρει και τους πληκτρολογήσει
στο πρόγραμμα θα συμβεί το εξής:
Όσα αντικείμενα υπάρχουν στον κατάλογο του, το πρόγραμμα θα βγάλει και αποτελέσματα και κάποιες πληροφορίες
σχετικά με αυτά. Πχ. τις συντεταγμένες, το είδος του αντικειμένου, απόσταση, και σε πολλά το όνομα του
αστρονόμου που τα ανακάλυψε.
Όσα αντικείμενα δεν υπάρχουν στον κατάλογο, θα βγάλει «Δεν υπάρχει καταχώρηση».
Έτσι ο φίλος που έκανε την λίστα της εξόρμησης του, θα ξέρει ποια από αυτά φαίνονται με 8ιντσο τηλεσκόπιο, και
σε ποια από αυτά πλέει σε αχαρτογράφητα νερά.
Το ποια αντικείμενα όντος φαίνονται με 8ιντσα τηλεσκόπια, θα το ξέρει με ποσοστό επιτυχίας πάνω από το 97%,
διότι και στον κατάλογο του προγράμματος, και στους χάρτες υπάρχουν και κάποια αντικείμενα σε εκκρεμότητα.
Αυτά είναι αντικείμενα που βάση κάποιων πληροφοριών από το ίντερνετ, λογικά θα πρέπει να φαίνονται. Μέχρι
τώρα απέτυχα και παραμένουν άφαντα στο προσοφθάλμιο του τηλεσκοπίου μου. Όμως δεν τα διαγράφω, διότι δεν
υπάρχει πιο δύσκολο και πιο άδικο πράγμα, από το να αποφανθεί κανείς ότι το τάδε δεν φαίνεται!
Αυτήν λοιπόν η δυνατότητα του παραπάνω προγράμματος, μέχρι τώρα έμενε ανεκμετάλλευτη, διότι υπήρχε ένα
θεματάκι. Έχει να κάνει με την κάπως κωδικοποιημένη επικοινωνία του χρήστη με αυτό. Δηλαδή. Τον τρόπο με τον
οποίον γράφει κάποιος σε αυτό ένα άστρο ή ένα αντικείμενο κάποιου καταλόγου.
Με τους καταλόγους το πράγμα είναι απλό διότι το πρόγραμμα περιέχει αντικείμενα μόνο από τρείς καταλόγους.
Τον Μ τον NGC και τον IC. Τον κατάλογο Μ το πρόγραμμα τον αναγνωρίζει ως Μ ή μ Τον NGC τον αναγνωρίζει
ως ΝΓΚ. (Νέας Γενιάς Κατάλογος) ή με τα πεζά νγκ και τον IC τον αναγνωρίζει ΕΚ ή εκ (Ένθετος Κατάλογος).

Στο νέο πρόγραμμα τα παραπάνω είναι γραμμένα επάνω στην οθόνη εργασίας του και απ’ ευθείας μπορεί κάποιος
να τα βλέπει. Μάλιστα στα σημεία εκείνα υπάρχουν και σχόλια.
Έρχομαι τώρα στα αστέρια. Το πρόγραμμα περιέχει κατά κανόνα αστέρια ορατά δια γυμνού οφθαλμού. Κυρίως
είναι άστρα που τα σημαδεύουμε για τα «αστροάλαματα» μας αλλά και άστρα που αποτελούν στόχους. (διπλούς πχ).
Όταν λοιπόν μιλάμε για αστέρια, λέμε: Το α της Λύρας ή το γ Ανδρομέδας ή το β Κασσιόπης κλπ. Στο
πρόγραμμα αυτά τα γράφουμε ως εξής: Λυρ α ή λυρ α (λυρ καινό α) ανδ γ κας β
Παρατηρούμε λοιπόν ότι αντίθετα με το πώς μιλάμε, πρώτα γράφουμε τον αστερισμό και μάλιστα μόνο με τα 3
πρώτα γράμματα του, και μετά πληκτρολογούμε καινό, και τέλος το άστρο του αστερισμού που είναι ένα πεζό
γράμμα της Ελληνικής αλφαβήτου από το α έως το ω.

Άρα και στους καταλόγους και στους αστερισμούς, η επικοινωνία με το πρόγραμμα είναι κάπως κωδικοποιημένη.
Στους μεν καταλόγους το πρόβλημα είναι λυμένο διότι η οθόνη εργασίας του προγράμματος έχει επάνω:
Μ = Μ ή μ
NGC = ΝΓΚ ή νγκ
IC = ΕΚ ή εκ

Τι γίνεται με τους αστερισμούς; Ο κανόνας είναι ότι γράφουμε όπως είπαμε μόνο τα τρία πρώτα γράμματα. Όμως
τι γίνεται με αστερισμούς που αποτελούνται από δύο λέξεις; Πχ. Μεγάλη και Μικρή Άρκτο; Βόρειο και Νότιο
Στέφανο κλπ, καθώς με όσους αστερισμούς τυχαίνει να έχουν τα τρία πρώτα γράμματα τους ίδια; Πχ. Υδροχόος και
Ύδρα;
Το παραπάνω θέμα για εμένα δεν υπάρχει, διότι σε αυτό το χειροκίνητο goto, το πρόγραμμα ήταν το τρίτο και
τελευταίο σκέλος του. Υπάρχουν λοιπόν και οι χάρτες μου. Έτσι έπιασα και συμπλήρωσα στους χάρτες δίπλα στο
όνομα του αστερισμού, και την συγκοπτόμενη γραφή του στα Ελληνικά, που είναι ο κωδικός που γράφω στο
πρόγραμμα. Πχ. Μεγάλη Άρκτος αμε

Βλέποντας λοιπόν τον χάρτη μαζί με τις άλλες πληροφορίες έχω και αυτήν.
Ναι αλλά αυτούς τους χάρτες στο σύνολο τους, τους έχω μόνο εγώ, με συνέπεια το παραπάνω προγραμματάκι να
είναι άχρηστο. Ακόμα κι αν κάποιος φίλος το χρησιμοποιήσει, απλώς για να πάρει μια ιδέα για το τι περίπου μπορεί
να δει κάποιος με ένα 8ιντσο τηλεσκόπιο. (Και εδώ μιλάμε για καταγεγραμμένες παρατηρήσεις από το 2000)
Το θέμα λοιπόν το έλυσα στο νέο πρόγραμμα με τον εξής τρόπο.

1) Οι κωδικοί των καταλόγων όπως σας είπα είναι μόνιμα τυπωμένοι επάνω στην οθόνη εργασίας του προγράμματος
και όποιος δουλεύει εκεί τους έχει μπροστά του.

2) Για τους κωδικούς των αστερισμών, στην ίδια οθόνη εργασίας, έφτιαξα ένα περιγεγραμμένο πορτοκαλί πλαίσιο,
που όταν κάποιος δεν ξέρει, ή έχει αμφιβολία για το πώς διατυπώνεται ο τάδε αστερισμός, τον γράφει ολογράφως
και αυτομάτως εμφανίζεται ο κωδικός.
Πχ. Πληκτρολογεί στο πλαίσιο. «μεγάλος σκύλος» πατά αμέσως μετά Enter και βγαίνει ο κωδικός που είναι «κμε».
Δίπλα στον κωδικό βγαίνει το πως είναι το επίσημο όνομα του αστερισμού στα Ελληνικά. «Μέγας Κύων». Και
τέλος, πως είναι το επίσημο όνομα διεθνώς στα Λατινικά. «Canis Major CMa» Γραμμένο όπως βλέπεται και
ολογράφως και με την συγκοπτόμενη γραφή του. CMa.

Έτσι λοιπόν τώρα, και χωρίς τους χάρτες μου, κάποιος μπορεί να χρησιμοποιήσει το πρόγραμμα, είτε για να
στοχεύσει με τον παραπάνω τρόπο με το τηλεσκόπιο του, είτε για να πάρει ακόμα μία γνώμη για πολλά αντικείμενα
του βαθέως ουρανού που μπορεί να δει με ένα 8ιντσο τηλεσκόπιο.

3) Το που και το πώς ακριβώς αυτά γράφονται στο πρόγραμμα, καθώς και άλλες οδηγίες χρήσης, τις έχω γράψει
στο πρόγραμμα (μέσα στο φίλο του Excel) που σας στέλνω με τίτλο: EQ ΑΠΟ-ΠΡΟΣ-1&Κείμενα.

Αυτό το έκανα έτσι και δεν τις γράφω εδώ, διότι το φυσικό περιβάλλον του Excel, παρέχει μεγάλη ευκολία σε
κάποιον να δείξει και να δώσει οδηγίες για το πρόγραμμα του. Φτιάχνει πχ μία εικονική οθόνη εργασίας, αντίγραφο
της ενεργής, και την δείχνει. Κόβει στην συνέχεια μόνο ένα κομματάκι από αυτήν και λέει: Να εδώ γραφείς αυτό,
εκεί γράφεις το άλλο κλπ.

Σχόλιο: Είναι απίστευτο το πόσα πολλά προγραμματάκια πρέπει να σκαρώσει κάποιος στο Excel, κατόπιν να τα
βάλει όλα μέσα σε ένα φάκελο, ώστε ο φάκελος αυτός, να αρχίζει να ζυγίζει όσο το αρχείο μιας απλής φωτογραφίας!

Χειμώνας 2018

Γιάννης Παπαδόπουλος.

EQ ΑΠΟ-ΠΡΟΣ -1 & Κείμενα.xlsx
 Περιγραφή:

Download
 Ονομα αρχείου:  EQ ΑΠΟ-ΠΡΟΣ -1 & Κείμενα.xlsx
 Μέγεθος αρχείου:  263.8 KB
 Κατεβάστηκε:  42 φορές

Επιστροφή στην κορυφή
HOMOOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 18/02/2018, ημέρα Κυριακή και ώρα 10:18    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Γιάννη , το έχεις δουλέψει και το έχεις τελειοποιήσει . Μπράβο σου! Θα σου πρότεινα να αντικαταστήσεις τους ελληνικούς χαρακτήρες με αγγλικούς και να το ανεβάσεις και σε ξένα φόρουμ. Αυτή τη δουλειά αξίζει να τη δουν και άλλοι ερασιτέχνες απ' όλο τον κόσμο. Very Happy Very Happy
giannis60Offline
Εξωγήινος
Άβαταρ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 18/02/2018, ημέρα Κυριακή και ώρα 22:47    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Φίλε Θανάση σ’ ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια.
Εδώ σου θυμίζω εποχή τέλος του προηγούμενου αιώνα και αρχή του 21 αιώνα. Τότε που η διαστημοσυσκευή
HYPARHOS έφερε στην ανθρωπότητα τα δεδομένα από πάνω από 200000 άστρα. Υπήρξε (και υπάρχει) κρίση στο
πώς θα γραφούν αυτά σε καταλόγους, και ακόμα μεγαλύτερη στο πως αυτά θα χαρτογραφηθούν σε έντυπους χάρτες.
Από την εποχή του Bayer μέχρι τότε, ένα αστέρι οριζότανε ως εξής:
Το άστρο γραφότανε ή προφορικά λεγότανε με ένα πεζό γράμμα του Ελληνικού αλφαβήτου. Το α ή το β ή το γ κλπ.
Ο δε αστερισμός που ανήκει το συγκεκριμένο άστρο οριζότανε με την Λατινική ονομασία του, είτε ολογράφως είτε
με την συγκοπτόμενη γραφή του. Πχ. Το α του αετού επισήμως και διεθνώς διατυπωνόταν ως: α Aquila ή α Aql
Όταν λοιπόν πήραν τα δεδομένα των 200000 και πλέον άστρων της διαστημοσυσκευής θελήσανε να αναρτήσουν
κατάλογους στο διαδίχτυο διεθνώς κατανοητούς, με τις καινούργιες και φρέσκες συντεταγμένες. Όμως εδώ υπάρχει
μία δυσάρεστη έκπληξη. Το πράγμα δεν είναι τόσο απλό. Διότι δεν υπάρχει εντολή στους υπολογιστές που να μπορεί
να ταξινομήσει και στην συνέχεια να αναζήτηση στοιχεία από ένα κατάλογο που η στήλη των ονομάτων να έχει
χαρακτήρες δύο πληκτρολογίων. (Ελληνικό και Λατινικό). Το όνομα α Aql έχει το α Ελληνικό χαρακτήρα το
υπόλοιπο Λατινικά. Γίνεται αλλά είναι πολύ δύσκολο.
Το πρόβλημα το αντιμετώπισαν οι περισσότεροι γράφοντας το γράμμα του άστρου ολογράφως στα Λατινικά. Αν
θέλεις πχ το α Aql να το ψάξεις στο Cartes du Ciel θα το πληκτρολογήσεις ως Αlpha, ή Αlp Aql! (Άκου α=Alpha!)
Με αυτόν τον τρόπο στην στήλη των ονομάτων κατάφεραν και έχουν χαρακτήρες από ένα μόνο αλφάβητο, και με
αυτόν τον απλό κι ανώδυνο τρόπο τα προγράμματα τους λειτουργούν.
Έ! Εγώ έκανα το αντίθετο. Αντί να εκλατινιστώ το Ελληνικό γράμμα του άστρου, άφησα και τον αστερισμό στην
φυσική του γλώσσα που είναι τα Ελληνικά! Έτσι λοιπόν κι εγώ με αυτόν τον ανώδυνο τρόπο έκανα το πρόγραμμα
μου να λειτουργεί, και μάλιστα καλύτερα, διότι κάθε φορά που αναζητώ κάτι, πληκτρολογώ τρία γράμματα λιγότερα
από αυτούς. (Διότι δεν γράφω Alpha, αλλά α)
Όμως μέσα στο σωρό του διαδιχτύου υπάρχουν και φωτεινές εξαιρέσεις. Σίγουρα μία από αυτές είναι και το
SIMBAD Astronomical Database. Αν εκεί κάποιος πληκτρολογήσει Αlpha Aql θα βγουν αποτελέσματα. Και πάλι
θα βγουν αποτελέσματα αν πληκτρολογήσει alfa ή alf Aql. (διότι το Alfa σαφώς και αποδίδει πολύ πιο πιστά τον ήχο
από την λέξη Άλφα, από ότι το Alpha). Όμως το SIMBAD Astronomical Database δεν σταματά εδώ. Θα βγάλει
αποτελέσματα ακόμα κι αν πληκτρολογήσει κάποιος λες και ζει στην εποχή της αναγέννησης, κι όχι σήμερα, και
πληκτρολογήσει α Aql!!!
Ειδικά γι’ αυτό το τελευταίο φίλε Θανάση και τους ζηλεύω, και το καπέλο τους βγάζω. Διότι βλέπεις α Aql
απειροελάχιστοι θα πληκτρολογήσουν. Ειδικά αν δεν είναι έλληνες. Διότι από τα αγγλικά που γράφουν, και που επί
μονίμου βάσεως είναι το πληκτρολόγιο τους, για να γράψουν το α θα πρέπει να το γυρίσουν στα Ελληνικά. Στην
συνέχεια να ψάξουν το πλήκτρο,(Το α μπορεί να είναι εύκολο να το βρουν, το ξ ή το ψ ή το ω και τόσα άλλα δεν
είναι.) Και αφού το βρουν και το γράψουν, ύστερα και πάλι πρέπει να το ξανά γυρίσουν στα αγγλικά για να γράψουν
τον αστερισμό. Όλο αυτό σίγουρα αποτρέπει κάποιον να το κάνει, και πληκτρολογεί alp aql και τελειώνει.
Κι όμως αυτοί κοπιάσανε και φτιάξανε κάτι που είναι πολύ δύσκολο, και που απειροελάχιστες φορές χρησιμοποιείται.
Του χρόνου το χειμώνα μάλλον θα καταπιαστώ κι εγώ με κάτι τέτοιο για τον κατάλογο των ορατών αστέρων. (Να τον
πω τύπου Bayer;) Και λέω του χρόνου τον χειμώνα διότι αν και Φεβρουάριος ο φετινός αισθάνομαι ότι τελειώνει,
και εγώ φέτος βαρέθηκα πια το γραφείο του ερασιτέχνη αστρονόμου, και ανυπομονώ επιτέλους σιγά-σιγά τις νύχτες
να αρχίσω να βγαίνω έξω!
Επιστροφή στην κορυφή
HOMOOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 22/02/2018, ημέρα Πέμπτη και ώρα 11:36    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Γιάννη , η συνεισφορά της ελληνικής γλώσσας στην ονοματοδοσία των αστεριών ήταν και είναι μεγάλη.Δε θα μπορούσαν όμως οι μηχανές αναζήτησης αστέρων να δέχονται γραφικούς χαρακτήρες που δεν υπάρχουν στα περισσότερα πληκτρολόγια , όπως ψ , ξ , θ . . Η μεταφορά στα λατινικά δεν έγινε αναίμακτα . Ο η Κασσιώπης γράφεται eta cas .... o λ Ωρίωνα στο simbad φαίνεται σαν lam ori....
Δυστυχώς ή ευτυχώς περισσότερο σημασία έχει ο αστέρας και η ταχύτητα ανευρεσής του απ το κωδικό αναγνώρισής του. Άλλωστε τώρα πια κάθε αστέρι έχει δεκάδες ονόματα ! Very Happy Very Happy

Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    AstroVox Forum Αρχική σελίδα -> Mastrovox Όλες οι Ώρες είναι UTC + 3
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3  Επόμενη
Σελίδα 2 από 3

Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δε μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία σε αυτό το forum
Μπορείτε να κατεβάζετε αρχεία σε αυτό το forum

Βασισμένο στο phpBB. Η συμμετοχή στο AstroVox βασίζεται στους εξής όρους χρήσης