Jump to content

ΑΠΟ - ΠΡΟΣ. Ένα χειροκίνητο goto


giannis60

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πήγα το Σαββατο στον Γιάννη να γνωριστούμε (γείτονες) και να με βοηθήσει λίγο με το μοτερακι μου.

 

Πέρα από το πόσο φιλικός είναι αλλά και τις συμβουλές που μου έδωσε σε σχέση με τον εξοπλισμό μου, μου εξήγησε αυτό το πρόγραμμα το οποίο δεν ήξερα -δεν είχε πέσει το μάτι μου στο topic.

 

Καταννοώ πως για τους περισσότερους από σας που έχετε βάσεις καλές με GoTo (αντε και στα δικά μας κάποια στιγμή :lol: ) το συγκεκριμένο πρόγραμμα ίσως δεν θα έχει κάποια ιδιαίτερη πρακτική αξία.

 

Εγώ από την άλλη θα προσπαθήσω να διαβάσω αυτά που έχει γράψει και να καταλάβω τη λογική πίσω από αυτό γιατι θα με διευκολύνει να βρίσκω στόχους όταν το καταλάβω καλά.

Μακάρι να το ήξερα νωρίτερα όσο είχα μονο το Skywatcher 130/900 που ο ερευνητής του ήταν χειρότερος από τα κιάλια του γιου μου μιας και με τον ερευνητή του Skywatcher 130/650 τώρα έχω βρει την υγειά μου σχετικά.

 

 

Το βασικό όμως είναι πως όσο μου το εξηγούσε -και από τα λίγα που καταλάβαινα εκείνη την ώρα- έβλεπες το μεράκι αλλά κυρίως την επιστήμη πίσω από το χόμπυ της ερασιτεχνική αστρονομίας και αυτός είναι ο λόγος που θεωρώ πως θα κέρδιζαν όλοι αν διάβαζαν αυτά που έγραψε και προσπαθούσαν να μπουν λιγο στο νοημα.

 

 

 

Γιάννη το κατέβασα και ελπίζω σύντομα αφ ενός να καταλάβω σωστά τη λογική και να την χρησιμοποιώ στην EQ2 οσο είναι εφικό αλλά και φυσικά να περάσω να πάρω και τους χάρτες. Να είσαι καλά

Skywatcher Mount AZ-EQ-5 SynScan GoTo

Skywatcher 130 PDS

Skywatcher 200/1000

Celestron C8 SCT

Orion Mini 50mm

QHY 183M

ZWO ASI 224

Canon 100D mod - cooling

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 1 έτος αργότερα...

EQ ΑΠΟ-ΠΡΟΣ-1

Νέο λογισμικό

Το παραπάνω γνωστό πρόγραμμα πρωτίστως χρησιμεύει σε κάποιον που θέλει να στοχεύσει αντικείμενα του

βαθέως ουρανού, με τις στηρίξεις EQ3 EQ4 και EQ5, και αφού προηγουμένως τις εφοδιάσει με τα παραπάνω

ροδάκια στους άξονες τις μικρομετρικής τους κίνησης, και για τα οποία έχω κάνει λόγο και σε αυτή την ΘΕ, και

παλιότερα ειδικά για αυτά.

Κάτι τέτοιο φυσικά είναι σχεδόν απίθανο. Όμως τόσο οι χάρτες μου, όσο και αυτό το πρόγραμμα που το έφτιαξα

στο Excel, έχουν κάτι που αξίζει τον κόπο κάποιος να το μοιραστεί. Αυτό είναι τα αντικείμενα του βαθέως ουρανού

τα οποία περιέχουν.

Όλα είναι αντικείμενα τα οποία έχω εντοπίσει και δει, με τα τηλεσκόπια μου τα τελευταία 18 χρόνια. Κυρίως από

την περιοχή του Σουνίου. Επειδή το μεγαλύτερο τηλεσκόπιο μου είναι 8 ίντσες (αυτό που βλέπεται στην φωτογραφία

μου) ο δε ουρανός της περιοχής των παρατηρήσεων μου 5,5 mag, (στα καλύτερα του) μπορούμε να πούμε ότι αυτά

τα αντικείμενα φαίνονται σχεδόν όλα στα προσοφθάλμια σε τηλεσκόπια από και 8 ίντσες και επάνω.

Έτσι λοιπόν αν κάποιος φίλος που έχει ένα DOB των 8 ιντσών διαμέτρου, και θέλει να κάνει μία λίστα με

κάποιους στόχους που ακόμα δεν έχει δει για να προετοιμάσει την εξόρμηση του, αν ξέρει και τους πληκτρολογήσει

στο πρόγραμμα θα συμβεί το εξής:

Όσα αντικείμενα υπάρχουν στον κατάλογο του, το πρόγραμμα θα βγάλει και αποτελέσματα και κάποιες πληροφορίες

σχετικά με αυτά. Πχ. τις συντεταγμένες, το είδος του αντικειμένου, απόσταση, και σε πολλά το όνομα του

αστρονόμου που τα ανακάλυψε.

Όσα αντικείμενα δεν υπάρχουν στον κατάλογο, θα βγάλει «Δεν υπάρχει καταχώρηση».

Έτσι ο φίλος που έκανε την λίστα της εξόρμησης του, θα ξέρει ποια από αυτά φαίνονται με 8ιντσο τηλεσκόπιο, και

σε ποια από αυτά πλέει σε αχαρτογράφητα νερά.

Το ποια αντικείμενα όντος φαίνονται με 8ιντσα τηλεσκόπια, θα το ξέρει με ποσοστό επιτυχίας πάνω από το 97%,

διότι και στον κατάλογο του προγράμματος, και στους χάρτες υπάρχουν και κάποια αντικείμενα σε εκκρεμότητα.

Αυτά είναι αντικείμενα που βάση κάποιων πληροφοριών από το ίντερνετ, λογικά θα πρέπει να φαίνονται. Μέχρι

τώρα απέτυχα και παραμένουν άφαντα στο προσοφθάλμιο του τηλεσκοπίου μου. Όμως δεν τα διαγράφω, διότι δεν

υπάρχει πιο δύσκολο και πιο άδικο πράγμα, από το να αποφανθεί κανείς ότι το τάδε δεν φαίνεται!

Αυτήν λοιπόν η δυνατότητα του παραπάνω προγράμματος, μέχρι τώρα έμενε ανεκμετάλλευτη, διότι υπήρχε ένα

θεματάκι. Έχει να κάνει με την κάπως κωδικοποιημένη επικοινωνία του χρήστη με αυτό. Δηλαδή. Τον τρόπο με τον

οποίον γράφει κάποιος σε αυτό ένα άστρο ή ένα αντικείμενο κάποιου καταλόγου.

Με τους καταλόγους το πράγμα είναι απλό διότι το πρόγραμμα περιέχει αντικείμενα μόνο από τρείς καταλόγους.

Τον Μ τον NGC και τον IC. Τον κατάλογο Μ το πρόγραμμα τον αναγνωρίζει ως Μ ή μ Τον NGC τον αναγνωρίζει

ως ΝΓΚ. (Νέας Γενιάς Κατάλογος) ή με τα πεζά νγκ και τον IC τον αναγνωρίζει ΕΚ ή εκ (Ένθετος Κατάλογος).

 

Στο νέο πρόγραμμα τα παραπάνω είναι γραμμένα επάνω στην οθόνη εργασίας του και απ’ ευθείας μπορεί κάποιος

να τα βλέπει. Μάλιστα στα σημεία εκείνα υπάρχουν και σχόλια.

Έρχομαι τώρα στα αστέρια. Το πρόγραμμα περιέχει κατά κανόνα αστέρια ορατά δια γυμνού οφθαλμού. Κυρίως

είναι άστρα που τα σημαδεύουμε για τα «αστροάλαματα» μας αλλά και άστρα που αποτελούν στόχους. (διπλούς πχ).

Όταν λοιπόν μιλάμε για αστέρια, λέμε: Το α της Λύρας ή το γ Ανδρομέδας ή το β Κασσιόπης κλπ. Στο

πρόγραμμα αυτά τα γράφουμε ως εξής: Λυρ α ή λυρ α (λυρ καινό α) ανδ γ κας β

Παρατηρούμε λοιπόν ότι αντίθετα με το πώς μιλάμε, πρώτα γράφουμε τον αστερισμό και μάλιστα μόνο με τα 3

πρώτα γράμματα του, και μετά πληκτρολογούμε καινό, και τέλος το άστρο του αστερισμού που είναι ένα πεζό

γράμμα της Ελληνικής αλφαβήτου από το α έως το ω.

 

Άρα και στους καταλόγους και στους αστερισμούς, η επικοινωνία με το πρόγραμμα είναι κάπως κωδικοποιημένη.

Στους μεν καταλόγους το πρόβλημα είναι λυμένο διότι η οθόνη εργασίας του προγράμματος έχει επάνω:

Μ = Μ ή μ

NGC = ΝΓΚ ή νγκ

IC = ΕΚ ή εκ

 

Τι γίνεται με τους αστερισμούς; Ο κανόνας είναι ότι γράφουμε όπως είπαμε μόνο τα τρία πρώτα γράμματα. Όμως

τι γίνεται με αστερισμούς που αποτελούνται από δύο λέξεις; Πχ. Μεγάλη και Μικρή Άρκτο; Βόρειο και Νότιο

Στέφανο κλπ, καθώς με όσους αστερισμούς τυχαίνει να έχουν τα τρία πρώτα γράμματα τους ίδια; Πχ. Υδροχόος και

Ύδρα;

Το παραπάνω θέμα για εμένα δεν υπάρχει, διότι σε αυτό το χειροκίνητο goto, το πρόγραμμα ήταν το τρίτο και

τελευταίο σκέλος του. Υπάρχουν λοιπόν και οι χάρτες μου. Έτσι έπιασα και συμπλήρωσα στους χάρτες δίπλα στο

όνομα του αστερισμού, και την συγκοπτόμενη γραφή του στα Ελληνικά, που είναι ο κωδικός που γράφω στο

πρόγραμμα. Πχ. Μεγάλη Άρκτος αμε

 

Βλέποντας λοιπόν τον χάρτη μαζί με τις άλλες πληροφορίες έχω και αυτήν.

Ναι αλλά αυτούς τους χάρτες στο σύνολο τους, τους έχω μόνο εγώ, με συνέπεια το παραπάνω προγραμματάκι να

είναι άχρηστο. Ακόμα κι αν κάποιος φίλος το χρησιμοποιήσει, απλώς για να πάρει μια ιδέα για το τι περίπου μπορεί

να δει κάποιος με ένα 8ιντσο τηλεσκόπιο. (Και εδώ μιλάμε για καταγεγραμμένες παρατηρήσεις από το 2000)

Το θέμα λοιπόν το έλυσα στο νέο πρόγραμμα με τον εξής τρόπο.

 

1) Οι κωδικοί των καταλόγων όπως σας είπα είναι μόνιμα τυπωμένοι επάνω στην οθόνη εργασίας του προγράμματος

και όποιος δουλεύει εκεί τους έχει μπροστά του.

 

2) Για τους κωδικούς των αστερισμών, στην ίδια οθόνη εργασίας, έφτιαξα ένα περιγεγραμμένο πορτοκαλί πλαίσιο,

που όταν κάποιος δεν ξέρει, ή έχει αμφιβολία για το πώς διατυπώνεται ο τάδε αστερισμός, τον γράφει ολογράφως

και αυτομάτως εμφανίζεται ο κωδικός.

Πχ. Πληκτρολογεί στο πλαίσιο. «μεγάλος σκύλος» πατά αμέσως μετά Enter και βγαίνει ο κωδικός που είναι «κμε».

Δίπλα στον κωδικό βγαίνει το πως είναι το επίσημο όνομα του αστερισμού στα Ελληνικά. «Μέγας Κύων». Και

τέλος, πως είναι το επίσημο όνομα διεθνώς στα Λατινικά. «Canis Major CMa» Γραμμένο όπως βλέπεται και

ολογράφως και με την συγκοπτόμενη γραφή του. CMa.

 

Έτσι λοιπόν τώρα, και χωρίς τους χάρτες μου, κάποιος μπορεί να χρησιμοποιήσει το πρόγραμμα, είτε για να

στοχεύσει με τον παραπάνω τρόπο με το τηλεσκόπιο του, είτε για να πάρει ακόμα μία γνώμη για πολλά αντικείμενα

του βαθέως ουρανού που μπορεί να δει με ένα 8ιντσο τηλεσκόπιο.

 

3) Το που και το πώς ακριβώς αυτά γράφονται στο πρόγραμμα, καθώς και άλλες οδηγίες χρήσης, τις έχω γράψει

στο πρόγραμμα (μέσα στο φίλο του Excel) που σας στέλνω με τίτλο: EQ ΑΠΟ-ΠΡΟΣ-1&Κείμενα.

 

Αυτό το έκανα έτσι και δεν τις γράφω εδώ, διότι το φυσικό περιβάλλον του Excel, παρέχει μεγάλη ευκολία σε

κάποιον να δείξει και να δώσει οδηγίες για το πρόγραμμα του. Φτιάχνει πχ μία εικονική οθόνη εργασίας, αντίγραφο

της ενεργής, και την δείχνει. Κόβει στην συνέχεια μόνο ένα κομματάκι από αυτήν και λέει: Να εδώ γραφείς αυτό,

εκεί γράφεις το άλλο κλπ.

 

Σχόλιο: Είναι απίστευτο το πόσα πολλά προγραμματάκια πρέπει να σκαρώσει κάποιος στο Excel, κατόπιν να τα

βάλει όλα μέσα σε ένα φάκελο, ώστε ο φάκελος αυτός, να αρχίζει να ζυγίζει όσο το αρχείο μιας απλής φωτογραφίας!

 

 

 

Χειμώνας 2018

 

Γιάννης Παπαδόπουλος.

EQ ΑΠΟ-ΠΡΟΣ -1 & Κείμενα.xlsx

Εσύ να βγεις και να αποκριθείς παρών στο παρελθόν σου.

 

Ρέα Γαλανάκη. Από το, Ελένη ή ο κανένας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γιάννη , το έχεις δουλέψει και το έχεις τελειοποιήσει . Μπράβο σου! Θα σου πρότεινα να αντικαταστήσεις τους ελληνικούς χαρακτήρες με αγγλικούς και να το ανεβάσεις και σε ξένα φόρουμ. Αυτή τη δουλειά αξίζει να τη δουν και άλλοι ερασιτέχνες απ' όλο τον κόσμο. :D :D
Ο ΣΚΥΛΟΣ ΤΩΝ ΑΣΤΡΩΝ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε Θανάση σ’ ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια.

Εδώ σου θυμίζω εποχή τέλος του προηγούμενου αιώνα και αρχή του 21 αιώνα. Τότε που η διαστημοσυσκευή

HYPARHOS έφερε στην ανθρωπότητα τα δεδομένα από πάνω από 200000 άστρα. Υπήρξε (και υπάρχει) κρίση στο

πώς θα γραφούν αυτά σε καταλόγους, και ακόμα μεγαλύτερη στο πως αυτά θα χαρτογραφηθούν σε έντυπους χάρτες.

Από την εποχή του Bayer μέχρι τότε, ένα αστέρι οριζότανε ως εξής:

Το άστρο γραφότανε ή προφορικά λεγότανε με ένα πεζό γράμμα του Ελληνικού αλφαβήτου. Το α ή το β ή το γ κλπ.

Ο δε αστερισμός που ανήκει το συγκεκριμένο άστρο οριζότανε με την Λατινική ονομασία του, είτε ολογράφως είτε

με την συγκοπτόμενη γραφή του. Πχ. Το α του αετού επισήμως και διεθνώς διατυπωνόταν ως: α Aquila ή α Aql

Όταν λοιπόν πήραν τα δεδομένα των 200000 και πλέον άστρων της διαστημοσυσκευής θελήσανε να αναρτήσουν

κατάλογους στο διαδίχτυο διεθνώς κατανοητούς, με τις καινούργιες και φρέσκες συντεταγμένες. Όμως εδώ υπάρχει

μία δυσάρεστη έκπληξη. Το πράγμα δεν είναι τόσο απλό. Διότι δεν υπάρχει εντολή στους υπολογιστές που να μπορεί

να ταξινομήσει και στην συνέχεια να αναζήτηση στοιχεία από ένα κατάλογο που η στήλη των ονομάτων να έχει

χαρακτήρες δύο πληκτρολογίων. (Ελληνικό και Λατινικό). Το όνομα α Aql έχει το α Ελληνικό χαρακτήρα το

υπόλοιπο Λατινικά. Γίνεται αλλά είναι πολύ δύσκολο.

Το πρόβλημα το αντιμετώπισαν οι περισσότεροι γράφοντας το γράμμα του άστρου ολογράφως στα Λατινικά. Αν

θέλεις πχ το α Aql να το ψάξεις στο Cartes du Ciel θα το πληκτρολογήσεις ως Αlpha, ή Αlp Aql! (Άκου α=Alpha!)

Με αυτόν τον τρόπο στην στήλη των ονομάτων κατάφεραν και έχουν χαρακτήρες από ένα μόνο αλφάβητο, και με

αυτόν τον απλό κι ανώδυνο τρόπο τα προγράμματα τους λειτουργούν.

Έ! Εγώ έκανα το αντίθετο. Αντί να εκλατινιστώ το Ελληνικό γράμμα του άστρου, άφησα και τον αστερισμό στην

φυσική του γλώσσα που είναι τα Ελληνικά! Έτσι λοιπόν κι εγώ με αυτόν τον ανώδυνο τρόπο έκανα το πρόγραμμα

μου να λειτουργεί, και μάλιστα καλύτερα, διότι κάθε φορά που αναζητώ κάτι, πληκτρολογώ τρία γράμματα λιγότερα

από αυτούς. (Διότι δεν γράφω Alpha, αλλά α)

Όμως μέσα στο σωρό του διαδιχτύου υπάρχουν και φωτεινές εξαιρέσεις. Σίγουρα μία από αυτές είναι και το

SIMBAD Astronomical Database. Αν εκεί κάποιος πληκτρολογήσει Αlpha Aql θα βγουν αποτελέσματα. Και πάλι

θα βγουν αποτελέσματα αν πληκτρολογήσει alfa ή alf Aql. (διότι το Alfa σαφώς και αποδίδει πολύ πιο πιστά τον ήχο

από την λέξη Άλφα, από ότι το Alpha). Όμως το SIMBAD Astronomical Database δεν σταματά εδώ. Θα βγάλει

αποτελέσματα ακόμα κι αν πληκτρολογήσει κάποιος λες και ζει στην εποχή της αναγέννησης, κι όχι σήμερα, και

πληκτρολογήσει α Aql!!!

Ειδικά γι’ αυτό το τελευταίο φίλε Θανάση και τους ζηλεύω, και το καπέλο τους βγάζω. Διότι βλέπεις α Aql

απειροελάχιστοι θα πληκτρολογήσουν. Ειδικά αν δεν είναι έλληνες. Διότι από τα αγγλικά που γράφουν, και που επί

μονίμου βάσεως είναι το πληκτρολόγιο τους, για να γράψουν το α θα πρέπει να το γυρίσουν στα Ελληνικά. Στην

συνέχεια να ψάξουν το πλήκτρο,(Το α μπορεί να είναι εύκολο να το βρουν, το ξ ή το ψ ή το ω και τόσα άλλα δεν

είναι.) Και αφού το βρουν και το γράψουν, ύστερα και πάλι πρέπει να το ξανά γυρίσουν στα αγγλικά για να γράψουν

τον αστερισμό. Όλο αυτό σίγουρα αποτρέπει κάποιον να το κάνει, και πληκτρολογεί alp aql και τελειώνει.

Κι όμως αυτοί κοπιάσανε και φτιάξανε κάτι που είναι πολύ δύσκολο, και που απειροελάχιστες φορές χρησιμοποιείται.

Του χρόνου το χειμώνα μάλλον θα καταπιαστώ κι εγώ με κάτι τέτοιο για τον κατάλογο των ορατών αστέρων. (Να τον

πω τύπου Bayer;) Και λέω του χρόνου τον χειμώνα διότι αν και Φεβρουάριος ο φετινός αισθάνομαι ότι τελειώνει,

και εγώ φέτος βαρέθηκα πια το γραφείο του ερασιτέχνη αστρονόμου, και ανυπομονώ επιτέλους σιγά-σιγά τις νύχτες

να αρχίσω να βγαίνω έξω!

Εσύ να βγεις και να αποκριθείς παρών στο παρελθόν σου.

 

Ρέα Γαλανάκη. Από το, Ελένη ή ο κανένας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γιάννη , η συνεισφορά της ελληνικής γλώσσας στην ονοματοδοσία των αστεριών ήταν και είναι μεγάλη.Δε θα μπορούσαν όμως οι μηχανές αναζήτησης αστέρων να δέχονται γραφικούς χαρακτήρες που δεν υπάρχουν στα περισσότερα πληκτρολόγια , όπως ψ , ξ , θ . . Η μεταφορά στα λατινικά δεν έγινε αναίμακτα . Ο η Κασσιώπης γράφεται eta cas .... o λ Ωρίωνα στο simbad φαίνεται σαν lam ori....

Δυστυχώς ή ευτυχώς περισσότερο σημασία έχει ο αστέρας και η ταχύτητα ανευρεσής του απ το κωδικό αναγνώρισής του. Άλλωστε τώρα πια κάθε αστέρι έχει δεκάδες ονόματα ! :D :D

Ο ΣΚΥΛΟΣ ΤΩΝ ΑΣΤΡΩΝ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε Θανάση με ξεσήκωσες και έχω μπει στην πρίζα. Το άθλιο το κομπιούτερ είναι πόρωση και σαν να μην φτάνει αυτό,

το έχω πάρει και πατριωτικά το θέμα. Είμαι ανέλπιδα σε καλό δρόμο. Προς το παρόν έχω τελειώσει τα περισσότερα επί μέρους προγράμματα και μένει το δισκολότερο. Η σύνθεση τους.

Όσο αφορά τα πληκτρολόγια όλα έχουν και τα Ελληνικά γράμματα. Απλώς δεν ξέρουν πιο πρέπει να κτυπήσουν για να βγει πχ το ξ. Μέρος λοιπόν της βοήθειας του προγράμματος θα είναι και αυτό. (Γίνεται με σχόλια). Προς το παρόν το έχω καταφέρει να μου τα βρίσκει και ως λ Ori και ως lam Ori. Μεταχειρίστηκα ένα από τα παραδείγματα σου. Το κάνω το πρόγραμμα να μπορεί να δουλεύει και με τα δύο πληκτρολόγια. Βεβαίως ο αστερισμός θα γράφεται πάντοτε με το Λατινικό του σύμβολο. Ori cas UMa UMi κλπ. Το άστρο και με τα Ελληνικά πεζά και με τις παραπάνω καρικατούρες

Eta alpha .To θ the ή tet!

Άκου Alpha!

Πάντως στους έντυπους χάρτες αριθμοί στα άστρα δεν μπαίνουν. Ακόμα και τα τετραψήφια νούμερα του NGC αποτελούν πρόβλημα για την χαρτογράφηση. Πέφτουν το ένα επάνω στο άλλο και καλύπτουν αστέρια.

Εσύ να βγεις και να αποκριθείς παρών στο παρελθόν σου.

 

Ρέα Γαλανάκη. Από το, Ελένη ή ο κανένας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

EQ Δ ΑΠΟ-ΠΡΟΣ

 

Από όσα έχω γράψει παραπάνω είναι σαφές ότι η αρχική μου πρόθεση ήταν τα ορατά αστέρια να γράφονται ως εξής:

Το άστρο με ένα πεζό γράμμα από το α έως το ω της Ελληνικής αλφαβήτου. Ο δε αστερισμός που ανήκει, με το διεθνές

Αστρονομικό σύμβολο του.

Το α πχ Μεγάλης άρκτου να γράφεται α UMa. Το UMa είναι το διεθνές σύμβολο του εν λόγο αστερισμού και προέρχεται από την συνγκοπτόμενη γραφή της επίσης διεθνής ονομασίας στα Λατινικά που είναι Ursa Major.

Στην δε περίπτωση που τα άστρα ενός αστερισμού είναι περισσότερα από τα 24 γράμματα του Ελληνικού αλφαβήτου, το άστρο γράφεται με έναν αριθμό και αμέσως μετά και πάλι το σύμβολο του αστερισμού που αυτό ανήκει. Πχ. 61 Cyg.

Μέχρι τώρα κάτι τέτοιο δεν ήταν εφικτό λόγο της Lookup που είναι η εντολή αναζήτησης στον κατάλογο του προγράμματος. Αυτή για να λειτουργήσει απαιτεί κάποιες προϋποθέσεις. Μία από αυτές είναι η στήλη των ονομάτων ή των κωδικών του καταλόγου που θέλουμε να φτιάξουμε, πρέπει να είναι σε ΕΝΑ πληκτρολόγιο. Δηλαδή το όνομα ή ο κωδικός του καταλόγου μας να μην περιέχει χαρακτήρες από δύο γλώσσες. Πχ Ελληνικά τα γράμματα των άστρων και Αγγλικά που είναι το σύμβολό του. Έτσι λοιπόν έκανα κι εγώ όλο το πρόγραμμα να «μιλά» Ελληνικά. Επειδή όμως εκτός από ερασιτέχνης αστρονόμος έγινα (τρομάρα μου και ερασιτέχνες προγραμματιστής) αυτό ήταν συμβιβασμός και είχε την ίδια γεύση εκείνης της χυλόπιτας, που όλοι σχεδόν έχουμε φάει, όταν ψάχνουμε ένα γαλαξία που ενώ ξέρουμε ότι με το τηλεσκόπιο μας φαίνεται, εμείς δεν τον βρίσκουμε, ή ακόμα χειρότερα ενώ ήμαστε επάνω του δεν τον βλέπουμε!

Ο φίλος μας ο Θανάσης λοιπόν πριν μερικές ημέρες μου έγραψε:

«….Θα σου πρότεινα να αντικαταστήσεις τους ελληνικούς χαρακτήρες με αγγλικούς και να το ανεβάσεις και σε ξένα φόρουμ…»

Πάνω απ’ όλα λοιπόν ο καλός του λόγος, με το που το διάβασα με έκανε και είδα μπροστά μου τι πρέπει να κάνω. Όχι τόσο για να το στείλω σε ξένα φόρουμ, (αυτό δεν είναι τουλάχιστον προς το παρόν στις προθέσεις μου),αλλά για να απαλλαγώ επί τέλους από την είτα, του αντί να γράφω στο πρόγραμμα μου α UMa πρέπει να γράφω αμε α για να λειτουργήσει.

Η ιδέα που μου ήρθε λοιπόν ήταν η εξής:

1) Θα αφήσω το πρόγραμμα έτσι όπως το έφτιαξα. Κι αφού το α UMa το βρίσκει αμε α έτσι θα το βρίσκει.

2) Θα φτιάξω ένα ακόμα πρόγραμμα που θα κάνει το εξής:

Θα γράφω α Uma. Αν δεν θέλω να γυρίζω το πληκτρολόγιο κατά την διάρκεια της πληκτρολόγησης, θα το έχω μόνιμα στα Αγγλικά, και αντί για α Uma θα πληκτρολογώ alfa Uma.

Όπως όμως κι αν το γράψω θα το μετατρέπει σε αμε α

Εν ολίγοις:

α UMa ή alfa UMa = αμε α

3) το εξαγόμενο αμε α θα το στείλω στο ΑΠΟ-ΠΡΟΣ και τέλος!

Σε λιγότερο από μία βδομάδα έφτιαξα το πρόγραμμα αυτό και στην συνέχεια το ενσωμάτωσα στο EQ ΑΠΟ-ΠΡΟΣ το οποίο στην συνέχεια το μετονόμασα σε:

EQ Δ ΑΠΟ-ΠΡΟΣ.

Το δε Δ που προστέθηκε σημαίνει την βαρύγδουπη και μεγαλόστομη λέξη Διεθνές!

 

 

Σας στέλνω δύο φύλα του Excel.

Σε αυτό με τίτλο Οδηγίες ΑΠΟ-ΠΡΟΣ, θα διαβάσετε τις οδηγίες και το άλλο είναι

το πρόγραμμα.

 

ΥΓ. Φίλε Θανάση. Το λ Ωρίωνος στο καινούργιο πρόγραμμα το βρίσκεις και σαν λ Ori και σαν lam Ori

Όπως και να το πληκτρολογήσεις το βγάζει!

-ΠΡΟΣ -5.xlsx

EQ Δ ΑΠΟ-ΠΡΟΣ -1.xlsx

Εσύ να βγεις και να αποκριθείς παρών στο παρελθόν σου.

 

Ρέα Γαλανάκη. Από το, Ελένη ή ο κανένας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 4 έτη αργότερα...

κ. Γιάννη συγχαρητήρια για την δουλειά σας και πολλά ευχαριστώ που μοιράζεστε την γνώση σας μαζί μας.

Μπορεί η ανάρτηση να είναι από το 2016 αλλά, είναι και θα είναι, για πάντα  ουσιαστική.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε Γιώργο σ’ ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια.

Από τότε μέχρι τώρα πέρασαν πολλά χρόνια και το ΑΠΟ-ΠΡΟΣ σφυρηλατήθηκε και στην πράξη (το πεδίο) και σαν πρόγραμμα.  Μεγάλωσε κι άλλο ο κατάλογος των αντικειμένων και ως πρόγραμμα επεκτάθηκε και στα Push to για DOB αφού εξάγει στα αποτελέσματα και το ύψος του αστέρα και το Αζιμούθιο.

Αυτές τις ημέρες γράφω ένα νήμα για το Astrovox για  να το παρουσιάσω.  

  • Μου αρέσει 1

Εσύ να βγεις και να αποκριθείς παρών στο παρελθόν σου.

 

Ρέα Γαλανάκη. Από το, Ελένη ή ο κανένας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

κ. Γιάννη ,αυτό ήθελα να σας ρωτήσω, αν υπάρχει αναβάθμιση. Κατέβασα τις δυο φωτογραφία που αναρτήσατε , προσφατα σε άλλη ανάρτηση, την ξυλινη βάση που δίνει υψος και αζιμούθιο με σκοπό να την αντιγράψω. Αλλα πανω σε μεταλλικο τρίποδα.  

Και πάλι μπράβο. 

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

3 hours ago, giannis60 said:

Φίλε Γιώργο σ’ ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια.

Από τότε μέχρι τώρα πέρασαν πολλά χρόνια και το ΑΠΟ-ΠΡΟΣ σφυρηλατήθηκε και στην πράξη (το πεδίο) και σαν πρόγραμμα.  Μεγάλωσε κι άλλο ο κατάλογος των αντικειμένων και ως πρόγραμμα επεκτάθηκε και στα Push to για DOB αφού εξάγει στα αποτελέσματα και το ύψος του αστέρα και το Αζιμούθιο.

Αυτές τις ημέρες γράφω ένα νήμα για το Astrovox για  να το παρουσιάσω.  

Μας λείψατε κύριε Γιάννη! Περιμένουμε το νήμα !😀

Το επεξεργάστηκε ο HOMO
Ο ΣΚΥΛΟΣ ΤΩΝ ΑΣΤΡΩΝ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

10 hours ago, HOMO said:

Μας λείψατε κύριε Γιάννη! Περιμένουμε το νήμα !😀

Ναι Θανάση, και εγώ του έχω παραγγείλει από "Αλπακά." 🙄

Το επεξεργάστηκε ο sevax
  • Χαχα 1

Δημήτρης Γκιώνης.

Τα δυο μάτια είναι καλύτερα από ένα. :shock:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης