Jump to content

Παρατήρηση Κρόνου - κόμη αστεριών


Προτεινόμενες αναρτήσεις

α) Χτες αγόρασα το skywatcher dob 254mm και ανάμεσα στα άλλα παρατήρησα και τον Κρόνο .

Τα προσοφθάλμια που είχα ήταν αυτά που δίνει το πακέτο και έναν 6 mm ton 70 περίπου ευρώ .Επίσης χρησιμοποίησα και έναν barlow 2x Tele vue . Περιοχή Πετρούπολη - Αθήνα .

Μεγεθύνσεις που χρησιμοποίησα χ 120 , χ 200 , χ 240 , χ 400 (μια χαρά το χ400 , στον Κρόνο δεν ισχύει το όριο των χ300 που έχω διαβάσει στο foroum ;) .

Αυτό που με απασχολεί όμως είναι ότι σε καμιά μεγέθυνση δεν είδα κανένα χώρισμα στα δακτυλίδια .

Χρειάζεται φίλτρο για να τα δω ή καλύτερα προσοφθάλμια ;

 

β) Στα λαμπερά αστέρια παρατήρησα ότι δεν ήταν στρογγυλά όπως τα έβλεπα με το διοπτρικό (skywather 90mm) , ήταν σαν αχινοί (Αυτό είναι που λέτε κόμη ; ) .Είναι φυσιολογικό αυτό ; Ο διορθωτής κόμης κάνει δουλειά ;

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καταρχας συγχαριτηρια για την αγορα σου λαι σου ευχομαι να το χαρεις οσο πιο πολυ μπορεις :cheesy:

 

Θα κανω απλα.μια υποθεση και δε ξερω αμα θα ειναι σωστη η οχι. Πιθανοτατα το τηλεσκοποιο σου ειναι μη ευθυγραμμισμενο. Τα οπτικα του δηλαδη. Για να δουμε εαν ειναι αυτο πηγαινε σε ενα αστρο και μην το εστιασεις αλλα κανε το αντιθετο. Θα εμφανιστει ενας κυκλος με ενα σταυρονημα και ενα κεντρικο κυκλακι. Αυτο το κυκλακι ειναι το δευτερευον κατοπτρο. Εαν ειναι στο κεντρο του μεγαλυτερου κυκλου εισαι οκ αλλα εχεις αλλο προβλημα. Εαν ομως δεν ειναι τοτε χρειαζεσαι ευθυγραμιση. Μπορει καποια δονηση στη μεταφορα ή καποιο σπρωξημο να εχουν προκαλεσει το.προβληματακι

 

Φιλικα γιωργος :cheesy:

"Εγω =1÷γνώση

 

Όσο περισσότερη η γνώση τόσο μικρότερο το εγώ, όσο μικροτερη η γνώση, τόσο μεγαλύτερο το εγώ" Albert Einstein

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δίκιο νομίζω έχει ο γιωργος και εγώ το ίδιο με εσένα έχω δεν έχω τέτοιο πρόβλημα όμως

Στεκόμαστε πάνω σε ώμους γιγάντων γι’αυτό μπορούμε και βλέπουμε μακριά

Issac Newton

 

# Κωνσταντίνος Βασιλόπουλος #

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Την επόμενη φορά που θα βγάλεις το τηλεσκόπιό έξω για παρατήρηση στόχευσε ένα λαμπερό αστέρι π.χ Βεγα βάλε ένα προσοφθάλμιο με μεγάλη μεγέθυνση π.χ τον 6αρη , αφεστίασε το είδωλο ώστε να εμφανιστούν ομόκεντροι κύκλοι - ο γνωστός δίσκος του Airy - και συγκρινε με την παρακάτω εικόνα ... Αν το αφεστιασμένο άστρο δημιουργεί ομόκεντρους κύκλους τοτε είσαι οκ από ευθυγράμμιση αν όμως η κεντρική παρεμπόδιση κλίνει προς τα ακρα τότε χρειάζεσαι ευθυγράμμιση.

 

Σημείωση

 

Αν τα αστρα που σχηματίζουν κόμη και δεν είναι σημειακά βρίσκονται στην άκρη του πεδίου σου τότε αυτό είναι φυσιολογικό στα γρήγορα νευτώνια σαν το δικό σου.

alignment-graphic.jpg.64bf21307908a92dc7208463a00e7521.jpg

Ο ΣΚΥΛΟΣ ΤΩΝ ΑΣΤΡΩΝ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγώ έκανα άλλο κόλπο για να δω αν είναι ευθυγραμμισμένο το οποίο το διάβασα στο φυλλάδιο οδηγιών.Την ημέρα κοίταξα μέσα από τον εστιαστή (χωρίς προσοφθάλμιο) και η εικόνα που είδα ήταν η εξής : Η κόρη του ματιού μου αποικονοζόταν ακριβώς μέσα στο κυκλάκι που βρίσκεται στο κέντρο του πρωτεύοντος κατόπτρου και παράλληλα έβλεπα τους συνδετήρες (όχι όμως μόνο 3 που δείχνει το φυλλάδιο αλλά 6) .Κατά πόσο αυτή η μέθοδος θεωρείται αξιόπιστη ; Όσο αφορά την άλλη μέθοδο την έκανα χτες και διέκρινα στο κέντρο τον μαύρο κύκλο αλλά ομόκεντρες γραμμές δεν είδα καθόλου ούτε σαν την μία φωτογραφία ούτε σαν την άλλη .Απουσίαζαν παντελώς .
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν ειδες καμια απο τιε δυο γιατι ο Κ. Homo εβαλε φωτογραφιες απο διοπτρικο τηλεσκοπιο και οχι νευτωνιο οπως το δικο σου. Εψαξα στο google αλλα δε βρηκα την φωτο που ηθελα. Για κοιταξε μεσα απο το ανοιγμα του σωληνα ποσους συνδετηρες βλεπεις; 3 ή 6; Γιατι μαλλον το τηλε σου εχει 6 και οχι 3 οπως λεει το βιβλιο. Ειπες οτι εβλεπες το ματι σου μεσα σε ενα κυκλο. Αυτος ο κυκλος ηταν στο κεντρο της εικονας που εβλεπες ή οχι;

 

Κοιτα μια φωτο απο το.δικο μου που δεν ειναι καλα ευθυγραμισμενο.

IMG_20160904_154027.thumb.jpg.3ab54144b39772d6a620810e4ae5ea23.jpg

"Εγω =1÷γνώση

 

Όσο περισσότερη η γνώση τόσο μικρότερο το εγώ, όσο μικροτερη η γνώση, τόσο μεγαλύτερο το εγώ" Albert Einstein

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αυτος ο μαυρος κυκλος που στην δικια σου περιπτωση εκει μεσα ειναι το ματι σου ειναι στο κεντρο; Αν μπορεις στειλε μια παρομιια φωτο να δουμε :cheesy:

"Εγω =1÷γνώση

 

Όσο περισσότερη η γνώση τόσο μικρότερο το εγώ, όσο μικροτερη η γνώση, τόσο μεγαλύτερο το εγώ" Albert Einstein

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ναι θελεις ευθυγραμιση. Βλεπεις εκει κατω δεξια οπου υπαρχει μια χορντη μαυρη γραμμη; Ε δε πρεπει να φαινεται. Και τα δυο τα τηλεσκοποια (το δικο σου και το δικο μου δηλαδη) εχουν προβλημα με την ευιυγραμμιση αλλα δε φταιει το.ιδιο κατοπτρο. Σε εσενα φταιαει το δευτερευον και σε εμενα το κυριως αν δε κανω λαθος

"Εγω =1÷γνώση

 

Όσο περισσότερη η γνώση τόσο μικρότερο το εγώ, όσο μικροτερη η γνώση, τόσο μεγαλύτερο το εγώ" Albert Einstein

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Να λάβουμε υπόψη ότι δεν είμαι καλός φωτογράφος .Δεν έχω σταθερό χέρι .Πάντως επαναλαμβάνω ότι όταν κοιτάω από τον εστιαστή χωρίς προσοφθάλμιο το μάτι μου φαίνεται ακριβώς μέσα στο μαύρο κύκλο (εκεί που θα πήγαινε το leizer ευθυγράμμισης αν είχα) και οι συνδετήρες που συγκρατούν το πρωτεύων κάτοπτρο όλοι εντελώς συμμετρικά .
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εβαλα βελακια να δεις καλυτερα

2016-09-04-17-09-04.thumb.jpg.38e5b8772ed7eb99871bdd1a37fe2952.jpg

"Εγω =1÷γνώση

 

Όσο περισσότερη η γνώση τόσο μικρότερο το εγώ, όσο μικροτερη η γνώση, τόσο μεγαλύτερο το εγώ" Albert Einstein

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ενδέχεται να μην κρατάει την φωτογραφική τελείως ευθεία πάνω από τον εστιαστή και να φαίνεται μεγαλύτερη η μαύρη γραμμή. Να το ελέγξει με το μάτι αν είναι συμμετρική γιατί ενδέχεται να μην χρειάζεται ευθυγράμμιση.

Θεόδωρος Σπανός

 

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τώρα το κατάλαβα . Ευχαριστώ πολύ. Τώρα που το ξαναείδα βλέπω ότι μπορεί η κόρη του ματιού μου να πέφτει μέσα στο κυκλάκι που θα πήγαινε το leizer η εικόνα όμως όλου του ματιού μου βρίσκεται λίγο πιο πάνω και αριστερά από το κέντρο του μαύρου κύκλου .Επίσης στο κομμάτι του μαύρου κύκλου που δεν φαίνεται είδωλο σχηματίζονται μαύροι κύκλοι μου δεν είναι ομόκεντροι αλλά πλατιάζουν προς την κατεύθυνση που δείχνουν τα βελάκια σου .(Αναφέρομαι πάντα στο μαύρο κύκλο που βρίσκεται στο κέντρο)
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Απο οσα λες φαιενεται οτι καιντα δυο κατοπτρα ειναι λιγο εκτως θεσης. Τωρα το πως θα το διορθωσεις αυτο.το λεει μεσα στο ενχειριδιο χρησεων νομιζω στο τελος. Για οποιοδηποτε προβλημα ειμαστε εδω να σε βοηθησουμε :cheesy:

"Εγω =1÷γνώση

 

Όσο περισσότερη η γνώση τόσο μικρότερο το εγώ, όσο μικροτερη η γνώση, τόσο μεγαλύτερο το εγώ" Albert Einstein

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 4 μήνες αργότερα...

Μετά από πολύ μελέτη και πολλές προσπάθειες (με leizer και φιλμόκουτο) πιστεύω ότι κατάφερα να ευθυγραμμίσω τα οπτικά .Παρόλο αυτά το πρόβλημα παραμένει .Ενώ στις μεγάλες μεγεθύνσεις (χ220) όλα είναι καλά στις μικρές μεγεθύνσεις (χ50) όταν παρατηρώ ένα αστέρι δεν μπορώ με τίποτα να κάνω το αστέρι τελεία .Εμφανίζονται 3 τελείες που σχηματίζουν τρίγωνο ή ευθεία .Όταν φοράω όμως τα γυαλιά μου (αστιγματισμού) το φαινόμενο διορθώνεται σε μεγάλο βαθμό .Το αστέρι γίνεται σημειακό με μια μικρή κόμη .Διάβασα ότι στα τηλεσκόπια μπορεί να εμφανιστεί αστιγματισμός αλλά δεν έχω καταλάβει αν το φαινόμενο οφείλεται στον αστιγματισμό που έχω στα μάτια μου ή στο τηλεσκόπιο .

Αν οφείλεται στα μάτια μου δε θα έπρεπε με τον εστιαστή να έλυνα το πρόβλημα; Όσοι έχουν αστιγματισμό πρέπει να φοράνε υποχρεωτικά γυαλιά ;

Αν οφείλεται όμως στο τηλεσκόπιο τι πρέπει να κάνω ; Ο αστιγματισμός είναι πάλι θέμα ευθυγράμμισης ή κάνεις άλλες ενέργειες ;

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

...Αν οφείλεται στα μάτια μου δε θα έπρεπε με τον εστιαστή να έλυνα το πρόβλημα; Όσοι έχουν αστιγματισμό πρέπει να φοράνε υποχρεωτικά γυαλιά ; ...

 

 

Όχι. Δυστυχώς ο αστιγματισμός του ματιού δεν διορθώνεται με τον εστιαστη. Αναγκαστικά όσοι έχουν αστιγματισμό φοράνε γυαλιά, γι αυτό προτιμάνε προσοφθάλμια με μεγάλο eyerelief.

Θεόδωρος Σπανός

 

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης