AstroVox :: Επισκόπηση Θ.Ενότητας - Αγορα τηλεσκοπίου ή μηπως οχι ;
Κεντρική σελίδα του AstroVox AstroVox
Η ερασιτεχνική αστρονομία στην Ελλάδα

Κεντρική ΣελίδαΚεντρική Σελίδα   FAQFAQ   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Κατάλογος ΜελώνΚατάλογος Μελών    ΑστροφωτογραφίεςΑστροφωτογραφίες   ΕγγραφήΕγγραφή 
  ForumForum  ΑστροημερολόγιοΑστροημερολόγιο  ΠροφίλΠροφίλ   ΑλληλογραφίαΑλληλογραφία   ΣύνδεσηΣύνδεση 

Αστροημερολόγιο 
Αγορα τηλεσκοπίου ή μηπως οχι ;

Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    AstroVox Forum Αρχική σελίδα -> Τηλεσκόπια
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
antonis84Offline
Νέος
Ένταξη: 11 Ιαν 2017
Σύνολο δημοσιεύσεων: 3
Φύλο: Μη δηλωμένο
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 27/01/2017, ημέρα Παρασκευή και ώρα 13:28    Θέμα δημοσίευσης: Αγορα τηλεσκοπίου ή μηπως οχι ; Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Έχω αφιερώσει πολλές ώρες διαβάζοντας τις πολύτημες συμβουλές σας μιας και ειμαι αρχάριος και πραγματικά δεν ξέρω πως να σας ευχαριστήσω.
Αυτό που με ενδιαφέρει ειναι η βιντεοσκόπηση του φεγγαριού οσο το δυνατον σε κοντινότερη αποστασή και τα υπόλοιπα είναι δευτερεύοντα...
Οι τιμές ομως για μένα ειναι απρόσυτες για κατι τέτοιο + και πολλά τσιτζιλα μίτζιλα και εξτρα λεφτα για τον καθένα με στιρήξης , καμερες , μπαταριες , μηχανισμους για να ακολουθουν τα αντικείμενα...
Εχω την δυνατότητα να ανεβαίνω σε υψόμετρο 1250μ χωρίς μεγάλη φωτορύπανση...

Μήπως κάτι τέτοιο θα ήταν πιο ιδανικό για μένα ;;;

https://www.youtube.com/watch?v=mfshAzV0FN4

Αλλίως τι επιλογές θα μπορούσα να έχω ;;;
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
vasilas432Offline
Εξωγήινος
Άβαταρ

Ένταξη: 30 Μαϊ 2010
Σύνολο δημοσιεύσεων: 309
Τόπος: Χανιά
Φύλο: Ανδρας
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 27/01/2017, ημέρα Παρασκευή και ώρα 20:20    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Καλώς ήρθες.
Τουλάχιστον πήγαινε με άλλα παιδιά παρεά στο βουνό να δεις αν σου αρέσει γενικά η ατμόσφαιρα του hobby.

Καλό το φεγγάρι αλλά αν σου αρέσει μόνο αυτό και γενικά δεν έχεις απορίες ή δε νιώθεις τίποτα για απο εκει και πέρα, μην ασχοληθείς.

βολιωτηςOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

Ένταξη: 09 Αύγ 2005
Σύνολο δημοσιεύσεων: 3271
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 28/01/2017, ημέρα Σάββατο και ώρα 20:06    Θέμα δημοσίευσης: Re: Αγορα τηλεσκοπίου ή μηπως οχι ; Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

antonis84 έγραψε:

Μήπως κάτι τέτοιο θα ήταν πιο ιδανικό για μένα ;;;

https://www.youtube.com/watch?v=mfshAzV0FN4

Όχι. Ρίξε μια ματιά στις αστροφωτογραφίες για να δεις πόσο πιο μεγάλη μεγέθυνση προσφέρει ένα τηλεσκόπιο.
Αλλιώς με αυτή τη κάμερα μετά από λίγες λήψεις θα τραβάς τα ίδια και τα ίδια.

antonis84Offline
Νέος
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 29/01/2017, ημέρα Κυριακή και ώρα 14:49    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Τα εχω δει και δεν πιστευα στα ματια μου το ποσο ομορφα ειναι , και φυσικα εχω συλλεξει απο τις δικες σας αστροφωτογραφισεις τις αγαπημενες μου στον υπολογιστη μου.Ειναι και τι λεφτα διαθετει κανεις και ποσα θελει να δωσει
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
MagicstarOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

Ένταξη: 16 Ιούλ 2015
Σύνολο δημοσιεύσεων: 469
Τόπος: Κερατσίνι - Αιγάλεω
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 29/01/2017, ημέρα Κυριακή και ώρα 15:05    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Αντώνη ποσα διαθέτεις αν επιτρέπεται για να μπορεσουμε να σου βρουμε το κατάλληλο για σενα.
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα 
antonis84Offline
Νέος
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 30/01/2017, ημέρα Δευτέρα και ώρα 9:42    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Μεχρι 800 για τηλεσκοπιο + βαση και τα αλλα σιγα σιγα γιατι αλλιως δεν γινεται...
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
ecuadorOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

Ένταξη: 01 Μαϊ 2013
Σύνολο δημοσιεύσεων: 992
Τόπος: Manchester + Οινόη Αττικής
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 30/01/2017, ημέρα Δευτέρα και ώρα 15:27    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Η καλύτερη φορητή λύση για εύκολη και καλής ποιότητας φωτογράφηση του φεγγαριού στο μπάτζετ σου που μπορώ να σκεφτώ είναι το Celestron Nexstar 127SLT.

Violence is the last refuge of the incompetent.
Επιστροφή στην κορυφή
MagicstarOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 30/01/2017, ημέρα Δευτέρα και ώρα 17:07    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Αυτό θα σου προτινα κι εγω μολις τωρα Very Happy Ημουν κατοχος του συγκεκριμενου τηλεσκοπιου και στο κομματι της σεληνης-πλανητικης ξυριζει!! Μαζι με μια πλανητικη καμερα δεν ξεπερνας τα 800 ευρω σε ομαδικη παραγγελια.
Επιστροφή στην κορυφή
ppetropoulosOffline
Νέος
Ένταξη: 21 Αύγ 2014
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 30/01/2017, ημέρα Δευτέρα και ώρα 22:41    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Magicstar έγραψε:
Αυτό θα σου προτινα κι εγω μολις τωρα Very Happy Ημουν κατοχος του συγκεκριμενου τηλεσκοπιου και στο κομματι της σεληνης-πλανητικης ξυριζει!! Μαζι με μια πλανητικη καμερα δεν ξεπερνας τα 800 ευρω σε ομαδικη παραγγελια.

Όταν λες ξυρίζει τι εννοείς ακριβώς για να καταλάβω; Σε οξύτητα; Σε μέγεθος; Σε ποιότητα; Σε μεγεθυνση η σε κάτι άλλο;
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
MagicstarOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 31/01/2017, ημέρα Τρίτη και ώρα 14:57    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Λογω της κατασκευης των καταδιοπτρικων στην ιδια εστιακη αποσταση πετυχαινεις μικροτερο μεγεθος. Φαντασου πως αν ηταν διοπτρικο, θα ειχε μηκος 1 μετρο και κατι.

Δευτερον η ταχυτητα του f12 σου επιτρεπει να κανεις πλανητικη, και ειδικα με positive projection με εκπλητικα αποτελεσματα.

Ειναι planet killer το 127.
Επιστροφή στην κορυφή
ecuadorOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

Ένταξη: 01 Μαϊ 2013
Σύνολο δημοσιεύσεων: 992
Τόπος: Manchester + Οινόη Αττικής
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 31/01/2017, ημέρα Τρίτη και ώρα 16:18    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Magicstar έγραψε:
Ειναι planet killer το 127.

Όχι με την έννοια που είναι το Death Star, για να μην παρεξηγούμαστε...

Violence is the last refuge of the incompetent.
Επιστροφή στην κορυφή
MagicstarOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 31/01/2017, ημέρα Τρίτη και ώρα 16:33    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Το Death Star ειναι ξεπερασμενο. Πλεον Planet Killer ειναι η κυβερνησαρα μας με τη διαστημικη υπηρεσια!

Παντως περα απο τη πλακα παρτο και θα κανεις δουλεια.
Επιστροφή στην κορυφή
βολιωτηςOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

Ένταξη: 09 Αύγ 2005
Σύνολο δημοσιεύσεων: 3271
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 31/01/2017, ημέρα Τρίτη και ώρα 17:01    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Καλή ιδέα ένα 5αρι mak.

Η άλλη και πιο ακριβή λύση είνα κάποιο 8ιντσο Νευτώνιο σε μια EQ5  με αστροστάτη και Barlow.
Έτσι θα έχεις περισσότερο φως και θα είσαι πιο ευέλικτος σε μεγεθύνσεις και image scale.

Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    AstroVox Forum Αρχική σελίδα -> Τηλεσκόπια Όλες οι Ώρες είναι UTC + 2
Σελίδα 1 από 1

Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία σε αυτό το forum
Μπορείτε να κατεβάζετε αρχεία σε αυτό το forum

Βασισμένο στο phpBB. Η συμμετοχή στο AstroVox βασίζεται στους εξής όρους χρήσης