Jump to content

Ερωτηση για collimation


scipii

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σας

 

Πήρα σήμερα το chesire και είπα να δοκιμάσω να κανω collimation. Δεν είχε οδηγίες, ούτε στα χαρτιά του τηλεσκόπιου μου - Skywathcher 130PDS - και κατέφυγα σε οσα έχουν γραφτεί εδώ και στο internet.

 

Έχω όμως ένα θεμα ... οκ με το πρωτευον ήταν εύκολο να καταλάβω

 

Για το δευτερεύον όμως, στην ουσία έχει κάτι οπές, μέσα στις οποίες φαίνεται να έχει allen ... τα οποία όσο και αν προσπάθησα - δεν πιεσα και πολυ ειναι η αλήθεια - δεν γυρνάνε, και έστω μια μικρή απόκλιση την έχει το δευτερεύον.

 

Να πιέσω περισσότερο ή έχω καταλάβει κάτι λάθος?

Skywatcher Mount AZ-EQ-5 SynScan GoTo

Skywatcher 130 PDS

Skywatcher 200/1000

Celestron C8 SCT

Orion Mini 50mm

QHY 183M

ZWO ASI 224

Canon 100D mod - cooling

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα.

 

Για να ρυθμίσεις την κλίση στο δευτερέυον πρέπει πρώτα να χαλαρώσεις τις άλλες 2 βίδες απο αυτήν που θες να πειράξεις.

 

Χάρης

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Έχει δίκιο ο mad . Και εγώ όταν προσπαθούσα να ευθυγραμμίσω το δευτερεύων στην αρχή σαν και εσένα δε γινόταν τίποτα .Το leizer έμενε στο ίδιο σημείο .Μόλις χαλάρωσα τις υπόλοιπες τότε με την παραμικρή περιστροφή η κουκίδα άλλαζε θέση.

Αυτό που θέλω να ρωτήσω εγώ και δεν ανοίγω καινούριο θέμα μια και είναι παραπλήσιο είναι ότι βρήκα (μέσα από το forum) αυτή τη σελίδα http://www.asterism.org/tutorials/tut14-1.htm για ευθυγράμμιση δευτερεύοντος σε κατοδιοπτρικό με τη μέθοδο του star test .Αν στην θέση της μαύρης κουκίδας (που αντιπροσωπεύει την σκια του δευτερεύοντος) φανταστώ την κουκίδα του leizer ,και ακολουθήσω τις οδηγίες που δίνονται στο σχεδιάγραμμα, η κουκίδα του leizer θα μετακινηθεί με τον ίδιο τρόπο που θα μετακινούταν και η σκιά του δευτερεύοντος ;

Αν συμβαίνει αυτό τότε θα ήταν ένας καλός οδηγός για μας τους άσχετους που είμαστε στην αρχή της εκμάθησης της ευθυγράμμισης .

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαριστω πολυ παιδια. ετσι δουλεψε. Κατι εκανα, οκ θελει ακομα σλλσ πιαστηκε η μεση μου, ομως τουλαχιστον δειχνει πιο σωστο απο πριν

Skywatcher Mount AZ-EQ-5 SynScan GoTo

Skywatcher 130 PDS

Skywatcher 200/1000

Celestron C8 SCT

Orion Mini 50mm

QHY 183M

ZWO ASI 224

Canon 100D mod - cooling

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης