Jump to content

Εναλλακτικός τρόπος αστροφωτογράφισης στο πεδίο


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πάντα προσπαθούσα με κάθε τρόπο να ελαχιστοποιήσω τα καλώδια στο αστροφωτογραφικό μου setup. Ειδικά στο βουνό το να στήνεις ξεστήνεις στήριξη ,τηλεσκόπιο , κάμερες , καλώδια , τραπεζάκι κλπ ήταν και θα είναι πάντα πόνος [-X ή μήπως όχι ;

Το πρώτο βήμα ήταν να ξεκινήσω να αφαιρώ περιττά usb που θα μπορούσαν κάλλιστα να είναι bluetooth (όχι ασύρματα με usb dongle) αυτά είναι Mouse,Eqdir και Gamepad για eqmod.

Έτσι ουσιαστικά έχουν μείνει στο usb hub η κάμερα , ο τροχός , η οδηγητική κάμερα και ο αυτόματος εστιαστής. Το Usb Hub έχει τοποθετηθεί επάνω στο τηλεσκόπιο και έχουν αγοραστεί κοντά καλώδια για κάθε συσκευή. Έτσι φεύγει μόνο ένα καλώδιο usb για να πάει στον υπολογιστή και αποφεύγουμε να κρέμονται 4 καλώδια προς τον υπολογιστή.

Η τροφοδοσία των συσκευών γίνεται είτε με τα κλασικά τροφοδοτικά κάθε συσκευής (δύσκολο να δεθούν επάνω στο τηλεσκόπιο όλα) είτε με κάποιο Powerbox ιδιοκατασκευής ή κάποιο έτοιμο.

Τα παραπάνω είχαν λυθεί από καιρό όμως το μοναδικό πράγμα που ήθελα να καταργήσω ήταν το να φέρνω το laptop στο βουνό και να το τρώει η υγρασία. Έτσι με την έλευση των nuc , brix , chromebox και βλέποντας ότι οι αστροφωτογράφοι αρχίζουν να τα αποκτούν και να κάνουν δουλειά στα αστεροσκοπεία ή ακόμη και στο βουνό η ανάγκη για κάτι πιο οικονομικό και πιο φορητό μας έφερε το compute stick αλλά και τα εναλλακτικά chromebit , kangaroo , azulle , lenovo IdeaCentre Stick κλπ.

Πραγματικοί υπολογιστές τσέπης οι οποίοι δουλεύουν με 5-12volt και ήρθαν να κάνουν την ζωή εύκολη ειδικά όσων χρησιμοποιούν μπαταρίες στο πεδίο.

Επέλεξα λοιπόν το compute stick της Intel το οποίο είναι το μοντέλο STK1AW32SC. Έψαξα αντίστοιχα αν υπάρχουν και άλλοι που το έχουν ώστε να δω αν θα αντέξει τα αστροφωτογραφικά προγράμματα και πέτυχα αυτό http://www.cloudynights.com/topic/519270-intel-compute-stick-windows-10/

Tα σχόλια φάνηκαν θετικά αν και εναλλακτικά μοντέλα φαίνονται να είναι πιο δυνατά , όμως με κέρδισε το όνομα της Intel.

Aφού λοιπόν το έβαλα στην τηλεόραση του σαλονιού ξεκίνησα το setup των windows. Μέσα φορούσε windows 10 home edition τα οποία όμως και αφαίρεσα και πέρασα Pro 32bit λόγω περισσότερων επιλογών στο δίκτυο. Aμέσως έκανα τις απαραίτητες ρυθμίσεις για το δίκτυο τις οποίες και θα βρείτε εδώ http://www.windowscentral.com/how-turn-your-windows-10-pc-wireless-hotspot

Δηλαδή μετέτρεψα το ίδιο το compute stick μέσω του wifi του να είναι hot spot ώστε να μπορώ με το tablet ή το smartphone μου να συνδεθώ επάνω του για να έχω οθόνη !

Ενεργοποίησα το remote desktop μέσα από τα windows και κατέβασα την αντίστοιχη εφαρμογή για το tablet μου. Εναλλακτικά μπορείτε να συνδεθείτε με teamviewer , vnc κλπ προγράμματα που είναι για τον σκοπό αυτό. Eπίσης σύνδεσα το bluetooth πληκτρολόγιο το οποίο είναι με touchpad (ήθελα να αποφύγω το mouse) και το eqdir όπως και το gamepad.

Τα απαραίτητα προγράμματα και drivers είναι ήδη εγκατεστημένα οπότε τοποθέτησα το compute stick επάνω στο τηλεσκόπιο. Πλέον το μονο καλώδιο που έφευγε κάτω ήταν 1 αυτό του ρεύματος των 12v.

Επόμενο βήμα είναι να κάνω σύνδεση μέσω του remote. Έτσι έχω στο tablet μου την εικόνα από το compute stick. Να σημειώσω πως εδώ το πληκτρολόγιο δεν είναι απαραίτητο αφού μπορούμε με την touch screen να πατήσουμε οπουδήποτε θελήσουμε ή και να γράψουμε. Το καλό εδώ είναι πως όταν θέσουμε χρόνους λήψης και όλα είναι έτοιμα ,παίρνουμε μαζί το tablet στην σκηνή ή το αυτοκίνητο και δεν χρειάζεται έτσι να καθόμαστε έξω στο κρύο. Το τραπέζι πλέον δεν είναι απαραίτητο έτσι γλυτώνουμε κι άλλο χώρο στο αμάξι μας.

Το τηλεσκόπιο είναι πλέον μόνο του χωρίς να υπάρχει λαπτοπ με οθόνη που να ενοχλεί τους απαιτητικούς παρατηρητές :cheesy:

compute.thumb.jpg.4c6bb16a92d85d33bbe875cbd9510ca2.jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παιδιά παρα πολύ χρήσιμο! Ευχαριστούμε πολύ Άγγελε!

SkyWatcher Esprit 100ED PRO Triplet

ASI183MM-C Pro | Canon EOS 100D

ZWO EFW 8x1,25'' w/ Baader LRGB HOS

ZWO OAG w/ ASI290MM Mini

SkyWatcher EQ6-R PRO w/ EQMOD

PegasusAstro Pocket Powerbox

Intel Compute Stick

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πολυ ωραιο!! Ειπες οτι το επομενο powerbox θα το εχει μεσα;;;; :)
Την ώρα που εμείς κοιτάμε τα :cheesy: , τα βλέπουν και κάποιοι άλλοι, ίσως όχι από τον δικό μας κόσμο... :cheesy: :cheesy: :cheesy:
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαριστούμε Άγγελε!

 

Είναι εξαιρετικά ενδιαφέρον αυτό που προτείνεις, ιδιαίτερα δε αν το έχεις δοκιμάσει σε πραγματικές συνθήκες και τα έχει βγάλει πέρα τότε αντίο laptop για μένα.

# Σπύρος Αντωνόπουλος #
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ωραιο Αγγελε, ειδικα για οσους ειναι με μπαταρια που θα εχει μικρες καταλωσεις!!

 

Πολυ ωραιο!! Ειπες οτι το επομενο powerbox θα το εχει μεσα;;;; :)

ποοοοολυ καλη ιδεα! =D>

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Άγγελε πολύ ωραία αυτά που περιγράφεις είναι σαν να έχεις ένα remote observatory στο βουνό.

“The fault, dear Brutus, is not in our stars, but in ourselves, that we are underlings.”

― William Shakespeare, Julius Caesar

 

ALBIREO OBSERVATORY

Αlbireoobservatory

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πολύ καλό αλλά κανονήστε τώρα ένας ένας να μην φέρνει τραπέζι laptop κλπ και να κάθομαι στο τέλος μόνος μου να πίνω τσίπουρα! Μόλις ανοίξει ο καιρός θα σου κάνω μία επίσκεψη να το δω απο κοντα!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

για να είμαστε σίγουροι... με 2G ram και 32G χωρο+ κάποια sd 64G έχεις windows 10 pro και μπορείς να τρέξεις phd, χαρτες, eqmod, και backyardEOS

σωστά?

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Άρη τα δοκίμασα σήμερα και τρέχουν κανονικά. Αντιμετώπισα κάποια προβλήματα στη δημιουργία του δικτύου, αλλά με τη βοήθεια του Άγγελου όλα δουλεύουν ρολόι. Σύντομα θα βάλω και φωτογραφίες.

SkyWatcher Esprit 100ED PRO Triplet

ASI183MM-C Pro | Canon EOS 100D

ZWO EFW 8x1,25'' w/ Baader LRGB HOS

ZWO OAG w/ ASI290MM Mini

SkyWatcher EQ6-R PRO w/ EQMOD

PegasusAstro Pocket Powerbox

Intel Compute Stick

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Άρη τα δοκίμασα σήμερα και τρέχουν κανονικά. Αντιμετώπισα κάποια προβλήματα στη δημιουργία του δικτύου, αλλά με τη βοήθεια του Άγγελου όλα δουλεύουν ρολόι. Σύντομα θα βάλω και φωτογραφίες.

 

Το θέμα είναι Παντελή να το δοκιμάσεις στο πεδίο: Για παράδειγμα, όταν παίζεις με τους χάρτες να μην τρώει κολλήματα το Phd και σου κάνει τρελά errors. Μου κάνει εντύπωση πως χωράνε τα windows pro σε 32GB

 

παρεμπιπτόντως είχε ένα κινέζικο μαγαζί ένα τέτοιο στικάκι προσφορά 50% κάτω (γύρω στα 58€) και έληξε λίγο πριν βγεί αυτό το νήμα. Στο τσακ το έχασα ](*,)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε Άρη μέχρι και starry night 7 τρέχει με όλα τα προγράμματα από πίσω δίχως προβλήματα.

Καλό θα είναι βέβαια να γίνει αγορά μιας πολύ καλής κάρτας sd με γρήγορο read/write ώστε να επεκταθεί η εσωτερική μνήμη. Βέβαια ποιός ο λόγος να κρατάμε τα αρχεία που τραβήξαμε από προηγούμενες βραδιές μέσα στην μνήμη. Καλό λοιπόν είναι να αφαιρούμε τα δεδομένα μας όταν τελειώνουμε μια φωτογραφία. Όσο για το κινέζικο στικάκι που αναφέρεις σκέψου και το support με drivers κλπ. Αυτός είναι ο λόγος που επέλεξα Intel .

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η λυση του στικ ειναι η πιο ιδανικη για τους λογους που ανεφερε ο αγγελος. Ηταν και για μενα η πρωτη μου επιλογη αλλά δεν με κερδισε μιας και για να λειτουργησει πρεπει να ειναι συνδεδεμένο σε θυρα usb όπου εαν η θυρα που θα συνδεθει το στικ δεν ειναι καλή μπορεί το στικ μπορει να μην παρει τροφοδοσια ή να αποσυνδεθει λόγω συστολης - διαστολης (το εχω παθει με την καμερα παλιοτερα και αλλαξα hub), τοσα και τοσα εχουν γραφτει σε φορουμ για κακες θυρες usb και δεν ηθελα να ρισκαρω να μου ''πεφτει'' ο εξοπλισμος καθε τρεις και λιγο και γι'αυτο πηγα σε mini pc στο αντιστοιχο θεμα που εχω κανει.

Φιλικά Κώστας

 

http://www.astrobin.com/users/kookoo_gr/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κώστα το στικ επάνω του έχει θήρα micro usb όπως των κινητών . Αυτό έχει ένα καλό και ένα κακό.

Το καλό είναι πως το συνδέεις στο powerbank που έχεις και για το κινητό/tablet και κάνεις δουλειά (μιλάμε για όσους έχουν γενικά θέμα τροφοδοσίας στο πεδίο με μπαταρίες κλπ).

Το κακό είναι αυτό που αναφέρεις ότι δηλαδή δεν είναι και ότι πιο safe το βύσμα που επέλεξαν για την τροφοδοσία του.

Στην δική μου περίπτωση λύγισα ελαφρά το μεταλλάκι στο βύσμα και τώρα μαγκώνει πιο σκληρά και δεν κουνιέται (πατήστε στην φωτογραφία να δείτε το gif που έκανα για να καταλάβετε).

intel2_2040.0.thumb.gif.d126771bf7d1684cd9f8741c1ad3e74e.gif

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

εγραφα βιαστικα και δεν εκφραστηκα σωστα, εννουσα για το micro usb οπου μπορει να σου κανει προβλημα εαν δεν ειναι καλης ποιοτητας ή αν κανει κανεις την λυση που δειχνεις

Φιλικά Κώστας

 

http://www.astrobin.com/users/kookoo_gr/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε Άρη μέχρι και starry night 7 τρέχει με όλα τα προγράμματα από πίσω δίχως προβλήματα.

Καλό θα είναι βέβαια να γίνει αγορά μιας πολύ καλής κάρτας sd με γρήγορο read/write ώστε να επεκταθεί η εσωτερική μνήμη. Βέβαια ποιός ο λόγος να κρατάμε τα αρχεία που τραβήξαμε από προηγούμενες βραδιές μέσα στην μνήμη. Καλό λοιπόν είναι να αφαιρούμε τα δεδομένα μας όταν τελειώνουμε μια φωτογραφία. Όσο για το κινέζικο στικάκι που αναφέρεις σκέψου και το support με drivers κλπ. Αυτός είναι ο λόγος που επέλεξα Intel .

 

διαβάζοντας το φορουμ που συζητανε για κινέζικο στικακι σε προσφορά διαβάζω οτι πολλοί έχουν θέματα οπότε πολύ καλά έκανες και προτίμησες Intel

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το ξέρω είμαι υπερβολικός αλλά χρειάζεται όταν κάνω star alignment και θέλω να βλέπω στην οθόνη το αστέρι :-({|=

bt-gamepad.thumb.jpg.222b990de135d54fc5918eec3e98fb0a.jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγω παιδιά χρησιμοποιώ αυτό και είμαι πολύ ευχαριστημένος:

 

https://www.dualshop.gr/e-shop/riitek-rii-mini-i08-wireless-keyboard-with-mouse-touchpad-tv-consoles-htpc-android-tv-box.html

 

Ασύρματο επαναφορτιζόμενο πληκτρολόγιο με touch pad. Είναι και φωτιζόμενο!

SkyWatcher Esprit 100ED PRO Triplet

ASI183MM-C Pro | Canon EOS 100D

ZWO EFW 8x1,25'' w/ Baader LRGB HOS

ZWO OAG w/ ASI290MM Mini

SkyWatcher EQ6-R PRO w/ EQMOD

PegasusAstro Pocket Powerbox

Intel Compute Stick

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το Ιntel έχει ανεμιστηράκι που κάνει ένας σπαστικό θόρυβο (για να μη πώ οτι μπορεί να μαζεύει μέσα σκόνες και υγρασία). Σαν να γράφει κλασικός κινούμενος σκληρός δίσκος laptop. Υπάρχουν πολύ καλύτερα και με passive cooling. Το φαβορί στο χώρο είναι αυτό:

 

MeLE PCG01 Quad Core Mini PC Windows 10

 

Σε καλύτερη τιμή και με πιστοποίηση win10 από τη Microsoft. Μια χαρά θα παίξουν όλα.

 

https://www.aliexpress.com/store/product/Fanless-Intel-Compute-Stick-MeLE-PCG01-Quad-Core-Mini-PC-Atom-Z3735F-2GB-DDR3-32GB-eMMC/715968_32339140548.html

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το ανεμιστηράκι δεν ενοχλεί νομίζω είσαι υπερβολικός :D Όσο για υγρασία εχθές που είχα 99% ενώ όλο το υπόλοιπο setup έσταζε αυτό από την ζέστη του δεν είχε τίποτα επάνω.

Πάντως βλέπω παίζουν και καλύτερα με 4gb μνήμη http://www.gearbest.com/tv-box-mini-pc/pp_562947.html?vip=760945&gclid=CNHKkcTV8dECFS8z0wodQj4NPA

Όπως και να έχει με αυτό που έχω δεν έχω αντιμετωπίσει το παραμικρό πρόβλημα.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Βαγγέλη, στα υπέρ του MeLE PCG01 νομίζω πως είναι η κεραία. Βρήκα το ίδιο εδώ: https://www.amazon.com/Azulle-Quantum-Access-Windows-storage/dp/B00X4O6GRK%3Fpsc%3D1%26SubscriptionId%3DAKIAILSHYYTFIVPWUY6Q%26tag%3Dduckduckgo-d-20%26linkCode%3Dxm2%26camp%3D2025%26creative%3D165953%26creativeASIN%3DB00X4O6GRK

υπάρχει βέβαια και το Asus VivoStick TS10 για το οποίο έχω ακούσει θετικά σχόλια: http://bestdeals.gr/computer-systems/desktops/ypologistes/asus-vivostick-pc-ts10-x5-z8350-2gb-32gb-emmc-freedos/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θα ήθελα να παραθέσω την εμπειρία μου. Αγόρασα το Intel Compute Stick από κατάστημα στην Ελλάδα το οποίο δούλεψε άψογα και στο πεδίο. Δυστυχώς όμως εχθές (12 μέρες μετά την αγορά) πήγα να το ανοίξω να φορτώσω κάτι εφαρμογές και δεν bootαρε. Δεν έδειχνε τίποτα στην οθόνη και δεν φόρτωνε καν το BIOS. Κάνοντας μια έρευνα στο ίντερνετ διαπίστωσα ότι πολλά κομμάτια έχουν βγει ελαττωματικά. Επικοινώνησα απευθείας μέσω live chat με την Intel ή οποία μου έστειλε έντυπο αντικατάστασης. Η όλη διαδικασία ήταν 5 λεπτά. Πήγα στο κατάστημα που το αγόρασα και μου έδωσαν άλλο :)

 

Που θέλω να καταλήξω. Η αγορά ενός τέτοιου εξαρτήματος καλό είναι να γίνει από Ελλάδα και να προτιμήσετε αξιόπιστη εταιρία όπως η Intel, η οποία έχει απίστευτο after sales support. Αγοράζοντας ένα μάο μάο από κινέζικο site, αν πάθετε ότι έπαθα εγώ, θα κλαίτε τα λεφτά σας.

 

Να ξέρετε πως τα Intel Compute Sticks έχουν DOA 30 μέρες και όχι 7 που αναφέρουν τα περισσότερα καταστήματα.

 

Πάντως ανεξάρτητα από την ατυχία μου, στο πεδίο δούλεψε άψογα χωρίς κολλήματα.

SkyWatcher Esprit 100ED PRO Triplet

ASI183MM-C Pro | Canon EOS 100D

ZWO EFW 8x1,25'' w/ Baader LRGB HOS

ZWO OAG w/ ASI290MM Mini

SkyWatcher EQ6-R PRO w/ EQMOD

PegasusAstro Pocket Powerbox

Intel Compute Stick

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

... Κάνοντας μια έρευνα στο ίντερνετ διαπίστωσα ότι πολλά κομμάτια έχουν βγει ελαττωματικά. ....

 

...Πάντως ανεξάρτητα από την ατυχία μου, στο πεδίο δούλεψε άψογα χωρίς κολλήματα.

 

Παντελή, το γεγονός ότι "πολλά κομμάτια έχουν βγει ελαττωματικά" δεν είναι και πολύ κολακευτικό για την Intel άσχετα (και σωστά κάνανε) που σου το αντικατέστησαν. Αν σου συνέβαινε αυτό στο πεδίο νομίζω ότι θα σχολίαζες διαφορετικά.

 

Από ότι έχω διαβάσει, πολλοί έχουν θέματα αστάθειας με τέτοια stickάκια. Κυρίως τα κινέζικα. Μάλλον είναι πολύ στριμωγμένα τα εξαρτήματα και υπάρχουν θέματα τροφοδοσίας και υπερθέρμανσης.

 

Και με την ευκαιρία να σε ρωτήσω: για τον Άγγελο, καταλαβαίνω, μιας και έχει μόνιμη εγκατάσταση, το θέλει για την απομακρυσμένη πρόσβαση, εσύ Παντελή, ποιος ο λόγος να αντικαταστήσεις το laptop?

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης