Jump to content

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα συνφορουμήτες....

Νέος στο αντικείμενο και μετά από εντατική έρευνα (υποχθόνια παρακολούθηση) κατέληξα στο DOBSONIAN 8″ PYREX το οποίο και παρήγγειλα...

\:D/ \:D/ \:D/

Λογικά μέχρι την Παρασκευή θα το έχω στα χέρια μου και θέλω να μάθω γνώμες, καθησυχαστικές κυρίως, ως προς την επιλογή μου...ακόμα πιο επιθυμητές οι αρνητικές...

Για παρατήρηση το θέλω και αργότερα αστροπλανητοφωτογραφία....

Τι λέτε;;;

 

 

Χρήστος

Όπου ακούς τραγούδια να πηγαίνεις...

Οι κακοί δεν τραγουδάνε...

:-({|=

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Με γεια το νέο τηλεσκόπιο.

Έχω το dob 10 και παλιότερα ένα μικρό διοπτρικό 90 χιλ.

Έκανες την καλύτερη αγορά μην ανησυχείς .Τα dob είναι πολύ καλά σε σχέση με τα χρήματα που έδωσες . Μεγάλο πεδίο παρατήρησης και άριστο σε αντικείμενα deep sky .Τα αντικείμενα είναι πολύ φωτεινά . Το στήνω στην ταράτσα ή στο μπαλκόνι μέσα σε 1 λεπτό και ο σωλήνας κρυώνει πολύ γρήγορα . Ο χειρισμός του είναι πανεύκολος και πολύ ομαλός .

 

Στα αρνητικά τώρα .Τα αστέρια παρουσιάζουν κόμη και η εικόνα των πλανητών ήταν καλύτερη στο διοπτρικό .Μεγάλος όγκος και βάρος .Η βάση του δε χωράει στο πορτ μπαγκάζ και την τοποθετώ στο κάθισμα του συνοδηγού .Ο σωλήνας πιάνει όλο το πίσω κάθισμα .Επομένως όταν πας στο χωριό και έχεις οικογένεια θα έχεις πρόβλημα χώρου (και το αυτοκίνητό μου είναι μεγάλο) .Στο σπίτι από την άλλη δεν πιάνει πολύ χώρο λόγω το ότι η βάση του δεν έχει πόδια (καταλαμβάνει ενάμιση πλακάκι) . Περιοδικά χρειάζονται ευθυγράμμιση τα οπτικά του (μην το κάνεις αν δε μελετήσεις καλά το πως) .

 

Για φωτογράφιση δεν μπορώ να πω τίποτα γιατί δεν ασχολούμαι .

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Με το καλό να το πάρεις στα χέρια σου, είμαι και εγώ κάτοχος του ίδιου πολύ καλή επιλογή για παρατήρηση στα μειονεκτήματά του είναι η μεταφορά του, αρκετά ογκώδης (πράγμα αναπόφευκτο εάν θέλεις ένα σοβαρό τηλεσκόπιο για παρατήρηση) καθώς και η κίνηση της βάσης κατά το αζιμούθιο τι βρίσκω σκληρή εάν και υπάρχουν αρκετές πατέντες για να τη φέρεις στα μέτρα σου. Καλορίζικο και πάλι.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλώς ήρθες! Όπως σου είπαν και παραπάνω τα άστρα ίσως έχουν κόμη , πέρα από αυτό δεν ξέρω αν το τηλεσκόπιο αυτό είναι το κατάλληλο για εσένα. Είναι ογκώδες και αυτό ίσως είναι πρόβλημα στην μεταφορά!

Έχεις αυτοκίνητο; αν ναι δεν θα έχεις (μάλλον) πρόβλημα. Ένα τέτοιο τηλεσκόπιο δεν θα το αξιοποιήσεις 100% μέσα από μια πόλη.Θα δεις πάρα πολλά πράγματα μέσα από την πόλη , αλλά αν δεν κάνεις και κάποιες παρατηρήσεις από σκοτεινό ουρανό αδικείται το τηλεσκόπιο........

 

Όσο για φωτογράφιση:

Πλανητική μπορείς να κάνεις αν και θα δυσκολεύεσαι πιστεύω , να ακολουθείς τον πλανήτη.

 

Ρίξε μια ματιά σε αυτό το pdf το βρήκα στο stargazers lounge. Αν χρησιμοποιήσεις μια ASI 120 θα είσαι okay μπορείς να μοντάρεις κάποια Webcam αλλά δεν θα το πρότεινα.

 

Dob AP Tutorial (1).pdf

Αστροφωτογραφία (πλανητική) με Dobsonian

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παιδιά σας ευχαριστώ για τις άμεσες απαντήσεις...

Το πρώτο άγχος λύθηκε....δεν έκανα γκάφα στην συγκεκριμένη αγορά...

Δεν με ενοχλεί το βάρος και ο όγκος του διότι έχω αυτοκίνητο...

Με το καλό να έρθει και η πρώτη δοκιμή θα γίνει στην ταράτσα για να κάνω και τις ευθυγραμμίσεις...

Ελπίζω να κατάλαβα καλά τον τρόπο ευθυγράμμισης...

Το "pdf" πολύ χρήσιμο αλλά έχω χρόνο μέχρι να φτάσω σε εκείνο το στάδιο...ή τουλάχιστον έτσι θέλω να πιστεύω.

Όσο για τα φώτα της πόλης δεν πολυαγχώνομαι...θα δω την διαφορά όταν θα κατεβαίνω θάλασσα, το οποίο γίνεται πολύ συχνά...

Και μια ερώτηση πάνω στο θέμα θερμοκρασίας που είπε ο φίλος geo1970.

Το καλοκαίρι που οι θερμοκρασίες είναι υψηλές έχουμε πρόβλημα στο χρόνο απόκρισης του τηλεσκοπίου όταν το στήνουμε;;;

Όπου ακούς τραγούδια να πηγαίνεις...

Οι κακοί δεν τραγουδάνε...

:-({|=

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τι του λέτε για κόμη και ό,τι νάναι του ανθρώπου; Μια χαρά ειναι το τηλεσκόπιο στο f/6 και πιθανότατα δεν θα τον ενοχλήσει ποτέ η κόμη. Για αστροφωτογραφία θα χρειαστείς ισημερινή στήριξη φίλε μου. Α και μην το ξεχάσω καλώς ήρθες και καλορίζικο! Edit γιατι γράφαμε ταυτόχρονα. Το τηλεσκόπιο δεν έχει θέμα με τη ζέστη η το κρύο. Με τη μεταβολή της θερμοκρασίας έχει. Να φροντίζεις να το βγάζεις πριν αρχίσεις να παρατηρείς έξω αν είναι δυνατόν με την δύση του ηλίου ώστε όταν πέσει το σκοτάδι το κάτοπτρο να έχει πάρει την θερμοκρασία του περιβάλλοντος. Επίσης να μάθεις να ευθυγραμμίζεις τα κάτοπτρα. Κάθε φορά πριν την παρατήρηση πρέπει να ελέγχεις την ευθυγράμμιση των κατόπτρων και να την διορθώνεις εάν χρειάζεται.
Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγώ έγραψα για την εμπειρία που έχω από το dob 10 και όχι για το 8 .Αν κάνω λάθος για την κόμη μια και δεν έχω δει μέσα από 8 για τα άλλα δεν κάνω λάθος μια και οι διαστάσεις είναι σχεδόν ίδιες .
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Να 'σαι καλά giorgosgr...καλώς σε βρήκα και σένα.

Ας έρθει αυτό με το καλό να λιώσω λίγο στην ταράτσα και όλα τα υπόλοιπα θα έρθουν σιγά σιγά με την εμπειρία...Και η ισημερινή στήριξη και ό,τι αναβάθμιση θα χρειαστώ...

Όσο για την κόμη που λέτε το μόνο που μου έρχεται έχει σχέση με τον δράκουλα... :twisted:

Θα τα μάθω και θα τα ανακαλύψω όλα με τον καιρό...

Εεεμμμ που πάω και γω...από ψαράς ρεμπέτης και "ορειβάτης" θέλω να γίνω αστροναύτης...

Όπου ακούς τραγούδια να πηγαίνεις...

Οι κακοί δεν τραγουδάνε...

:-({|=

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπερα φιλε μου,

 

καλοριζικο και καλες παρατηρησεις.

 

Εχω το ιδιο τηλεσκοπιο και μονο τα καλυτερα λογια εχω να πω. Ειναι λιγο ογκωδες αλλα στηνεται πολυ γρηγορα.

Για αστροφωτογραφιση π.χ. πλανητων χωρις το goto ειναι δυσκολο να ακολουθεις το αντικειμενο.

Θα χρειαστεις καποια αξεσουαρ αργα η γρηγορα ειδικα για το collimation των οπτικων.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μακάρι φίλε olorin τα αξεσουάρ να τα αργήσω αν και δεν το βλέπω...

Ενθουσιάζομαι εύκολα και στην προσπάθεια να "κατακτήσω" το κάθε τι καινούργιο που ασχολούμαι μπαίνω στα βαθιά γρήγορα...

Σε ευχαριστώ πάντως για την πληροφορία.....αν και την ξέρω τη μοίρα μου... :lol:

Όπου ακούς τραγούδια να πηγαίνεις...

Οι κακοί δεν τραγουδάνε...

:-({|=

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα παιδιά,

 

Καλορίζικο το τηλεσκόπιο. Εσυ θα μας πεις τελικά αν η επιλογή που έκανες είναι η σωστή ή οχι. Καλο τηλεσκόπιο είναι αυτο που χρησιμοποιουμε πιο συχνα και το χαιρόμαστε!

 

Παμε στα αλλα τωρα. Πλανητική φωτογράφιση μπορεις να κανεις με τρομερα αποτελεσματα με τη χρήση positive projection. Σου παραθέτω links που μπορουν να σου φανουν χρήσιμα:

 

https://www.youtube.com/channel/UCbXLzDWA6YxTh3iPp90V93Q

http://www.astrobin.com/users/flaviocrb/

 

Για αστροφωτογραφία βαθέως ουρανού δεν ενδείκνυται καθώς ο σωλήνας είναι από μόνος του 11 κιλά + φωτογραφικός εξωπλισμός θα πας γύρω στα 15 κιλά. Θες πολύ ακριβή βαση για να σηκώσει ομαλα αυτο το πράγμα.

 

Κομη θα εχεις σιγουρα στα ακρα αλλα δεν ξερω κατα πόσο θα σε ενοχλεί στη παρατηρηση. Η μεταφορα του ειναι δυσκολη καθως ειναι γυρω στα 25-30 κιλα μαζι με τη βαση και τα υπολοιπα. Εαν δεν ειναι GoTo θα χρειαστεις τραπεζι, χαρτες, κοκκινο φακο και πολυ υπομονη!

 

Αυτά από μένα :)

SkyWatcher Esprit 100ED PRO Triplet

ASI183MM-C Pro | Canon EOS 100D

ZWO EFW 8x1,25'' w/ Baader LRGB HOS

ZWO OAG w/ ASI290MM Mini

SkyWatcher EQ6-R PRO w/ EQMOD

PegasusAstro Pocket Powerbox

Intel Compute Stick

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κατατοπιστικότατος ο φίλος Magicstar.

Όντως δεν είναι go to οπότε θέλει προσπάθεια και υπομονή...΄

Αλλά δεν παίζει άγχος...οποιοδήποτε πρόβλημα και να αντιμετωπίσω να 'στε καλά όλοι εσείς οι συμφορουμήτες που θα με βοηθήσετε...όπως ήδη σπεύσατε...

Όσο για το βάρος...αμάξι υπάρχει...οπότε δεν το θεωρώ πρόβλημα...

Βέβαια όπως είπες και εσύ, εγώ θα κρίνω αν εν τέλει είναι αρνητικό το βάρος και αν η επιλογή που έκανα ήταν σωστή...

Σ' ευχαριστώ πάντως για τις πληροφορίες.

Όπου ακούς τραγούδια να πηγαίνεις...

Οι κακοί δεν τραγουδάνε...

:-({|=

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

 

Παμε στα αλλα τωρα. Πλανητική φωτογράφιση μπορεις να κανεις με τρομερα αποτελεσματα με τη χρήση positive projection. Σου παραθέτω links που μπορουν να σου φανουν χρήσιμα:

 

 

 

Kαλησπέρα και καλορίζικο και από μένα. Καλώς ήρθες στο club. Έχω σχεδόν το ίδιο τηλεσκόπιο GSO dobsonian 8" και είμαι ευχαριστημένος μέχρι στιγμής.

 

Βασικά είδα αυτό που έβαλε ο Magicstar ποιο πάνω με το positive projection και με εξέπληξε ευχάριστα. Πολύ καλό και super οι φωτογραφίες. Δεν έχω καταλάβει όμως πως έχει συνδέσει την ASI camera πάνω στο προσοφθάλμιο των 10mm. Θα με ενδιέφερε να μάθω.

Θεόδωρος Σπανός

 

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα παιδιά,

 

Καλορίζικο το τηλεσκόπιο. Εσυ θα μας πεις τελικά αν η επιλογή που έκανες είναι η σωστή ή οχι. Καλο τηλεσκόπιο είναι αυτο που χρησιμοποιουμε πιο συχνα και το χαιρόμαστε!

 

Παμε στα αλλα τωρα. Πλανητική φωτογράφιση μπορεις να κανεις με τρομερα αποτελεσματα με τη χρήση positive projection. Σου παραθέτω links που μπορουν να σου φανουν χρήσιμα:

 

https://www.youtube.com/channel/UCbXLzDWA6YxTh3iPp90V93Q

http://www.astrobin.com/users/flaviocrb/

 

Για αστροφωτογραφία βαθέως ουρανού δεν ενδείκνυται καθώς ο σωλήνας είναι από μόνος του 11 κιλά + φωτογραφικός εξωπλισμός θα πας γύρω στα 15 κιλά. Θες πολύ ακριβή βαση για να σηκώσει ομαλα αυτο το πράγμα.

 

Κομη θα εχεις σιγουρα στα ακρα αλλα δεν ξερω κατα πόσο θα σε ενοχλεί στη παρατηρηση. Η μεταφορα του ειναι δυσκολη καθως ειναι γυρω στα 25-30 κιλα μαζι με τη βαση και τα υπολοιπα. Εαν δεν ειναι GoTo θα χρειαστεις τραπεζι, χαρτες, κοκκινο φακο και πολυ υπομονη!

 

Αυτά από μένα :)

 

Αυτά βγήκαν με dob 8"? Και ένα βίντεο που δείχνει πλήρη περιστροφή του Δια, γίνεται να φαίνεται έτσι?

''''''''''''''''''''''''''''''''Τα πάντα εν σοφία Εποιησε'''''''''''''''''''''''''''''''' [-o<

S ταύρος Α μανατιδης του Χ αραλαμπου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης