AstroVox :: Επισκόπηση Θ.Ενότητας - Σταθερή βάση τύπου κολόνας για ταράτσα
Κεντρική σελίδα του AstroVox AstroVox
Η ερασιτεχνική αστρονομία στην Ελλάδα

Κεντρική ΣελίδαΚεντρική Σελίδα   FAQFAQ   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Κατάλογος ΜελώνΚατάλογος Μελών    ΑστροφωτογραφίεςΑστροφωτογραφίες   ΕγγραφήΕγγραφή 
  ForumForum  ΑστροημερολόγιοΑστροημερολόγιο  ΠροφίλΠροφίλ   ΑλληλογραφίαΑλληλογραφία   ΣύνδεσηΣύνδεση 

Αστροημερολόγιο 
Σταθερή βάση τύπου κολόνας για ταράτσα

Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    AstroVox Forum Αρχική σελίδα -> Στηρίξεις τηλεσκοπίων
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
scipiiOffline
Αστρομανιακός
Άβαταρ

Ένταξη: 29 Σεπ 2005
Σύνολο δημοσιεύσεων: 149
Τόπος: Άγιος Νικόλαος Αναβύσσου
Φύλο: Ανδρας
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 03/02/2017, ημέρα Παρασκευή και ώρα 21:07    Θέμα δημοσίευσης: Σταθερή βάση τύπου κολόνας για ταράτσα Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Έχω δει σε φωτογραφίες αστροφιλους που έχουν στην ταράτσα τους μια σταθερή κολόνα όπου και τοποθετούν την στήριξη και το τηλεσκόπιο τους.

Επειδή σκέφτομαι να κάνω μια τέτοια κατασκευή (χωρο έχω και σημείο που προσφέρει ορατότητα γυρω γυρω), υπάρχουν κάποια πράγματα που θα πρέπει να προσέξω σε αυτή τη κατασκευή και πολύ περισσότερο, κάποιος που ήδη το έχει κάνει, έχει σχέδια και προτάσεις να μου κάνει

Δεν το βιάζομαι, αλλά θα ήθελα εως το καλοκαιρι να μπορώ να προχωρήσω στην εγκατάσταση

Νίκος
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
elvetharOffline
Αστρομανιακός
Άβαταρ

Ένταξη: 28 Ιαν 2016
Σύνολο δημοσιεύσεων: 100
Τόπος: Γαλάτσι & Πρέβεζα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 03/02/2017, ημέρα Παρασκευή και ώρα 22:54    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Μπορείς να δεις την κατασκευή του φίλου Θοδωρή εδώ: http://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=23797&sid=92d79a58a9771b3833802584b5afbeb1
stathisbOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

Ένταξη: 06 Ιαν 2014
Σύνολο δημοσιεύσεων: 288
Τόπος: Αθήνα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 03/02/2017, ημέρα Παρασκευή και ώρα 23:10    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Καλησπέρα,

αν δεν μπορέσεις να κάνεις ιδιοκατασκευή υπάρχει και η έτοιμη λύση αλλά κοστίζει.

http://www.planitario.gr/pulwnas-gia-sthrixh-heq5.html (για HeQ5)
http://www.planitario.gr/pulwnas-gia-sthrixh-eq6.html (για EQ6)

View user's profile 
astrovoxOffline
Εξωγήινος Πλανήτη Happy
Άβαταρ

Ένταξη: 18 Μάρ 2001
Σύνολο δημοσιεύσεων: 6738
Τόπος: Πάτρα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 04/02/2017, ημέρα Σάββατο και ώρα 13:09    Θέμα δημοσίευσης: Re: Σταθερή βάση τύπου κολόνας για ταράτσα Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Με απασχολούσε και εμένα το θέμα και σε αυτό το νήμα που είχα ανοίξει σχετικά με το πάνω κομμάτι του πυλώνα υπάρχουν κάποιες καλές ιδέες:
http://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=19564

Το σχέδιο που με είχε κερδίσει αλλά και ο τρόπος σκέψης του κατασκευαστή αναλύεται στα εξής video:

https://www.youtube.com/watch?v=AOeLnecOMeg
https://www.youtube.com/watch?v=LI3PkC0aT2E

Πέρασαν δύο χρόνια από τότε και ακόμα δεν έχω φτιάξει πυλώνα δικό μου, είμαι με την προσωρινή λύση (ουδέν μονιμότερο) του πυλώνα της skywatcher με επέκταση από μηχανουργό για να ταιριάξει στο ύψος του αστεροσκοπείου. Δες εδώ: http://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=20522

Μεταξύ άλλων, ο προβληματισμός μου υπάρχει και στο θέμα της ταράτσας. Γενικά οι ταράτσες έχουν μεγάλη διάδοση δονήσεων και είναι υπό συζήτηση η ύπαρξη πυλώνα βαρέος τύπου σε μια ταράτσα που δονείται με το παραμικρό.

ted1977Offline
Εξωγήινος
Άβαταρ

Ένταξη: 02 Απρ 2015
Σύνολο δημοσιεύσεων: 273
Τόπος: Μεγαλόπολη Αρκαδίας
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 04/02/2017, ημέρα Σάββατο και ώρα 13:17    Θέμα δημοσίευσης: Πυλώνας Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Φίλε Νίκο, όπως ειπώθηκε και παραπάνω μπορείς να κατασκευάσεις έναν αξιοπρεπεστατο πυλώνα εργοστασιακών προδιαγραφών αρκεί να έχεις όρεξη και πρόσβαση σε ένα μηχανουργείο.Δεν είναι δύσκολο, εγώ έχω φτιάξει 2. Ένα σταθερό , βιωμένο με ντιζες επάνω στην ταράτσα του σπιτιού και έναν λυόμενο φορητό για όπου αλλού τον χρειαστώ.Οτι και να κάνεις αξίζει τον κόπο μίας και είναι βράχος και σε βγάζει από τον κόπο του καθημερινού στησίματος καθώς και την διαδικασία της πολικής ευθυγράμμισης.
View user's profile Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα 
scipiiOffline
Αστρομανιακός
Άβαταρ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 04/02/2017, ημέρα Σάββατο και ώρα 13:24    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Σας ευχαριστω πολύ όλους για τις απαντήσεις. Θα τα μελετήσω όλα, άλλωστε δεν βιάζομαι ιδιαίτερα, τουλάχιστον μέχρι να πάρω την καινουρια μου βάση-στήριξη μιας και από όσα καταλαβαίνω είναι απαραίτητο να προυπάρχει για να γίνει σωστά η κατασκευή - τοποθέτηση για να βολεύει και με την ευθυγράμμιση.

Έχω άγνοια για τέτοιου είδους κατασκευή οπότε οποιαδήποτε πληροφορία θα βοηθήσει. Το μόνο που μπορώ να βρω εύκολα είναι τον σιδερά-μηχανουργείο, αλλιώς δεν έχω τόση σχέση με το αντικείμενο.

Το σπίτι είναι μονοκατοικία. Οι μικροδονήσεις που συμφωνώ υπάρχουν, στην απλή παρατήρηση δεν θα με ενοχλούν. Στη φωτογράφιση θα το βάζω να φωτογραφίζει για κάποια ώρα και θα κατεβαίνω κάτω, οπότε θεωρώ πως ελαχιστοποιούνται οι όποιες δονήσεις, ή ετσι θεωρώ εγώ ο άσχετος Anxious
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
astrovoxOffline
Εξωγήινος Πλανήτη Happy
Άβαταρ

Ένταξη: 18 Μάρ 2001
Σύνολο δημοσιεύσεων: 6738
Τόπος: Πάτρα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 04/02/2017, ημέρα Σάββατο και ώρα 13:35    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

scipii έγραψε:
Στη φωτογράφιση θα το βάζω να φωτογραφίζει για κάποια ώρα και θα κατεβαίνω κάτω, οπότε θεωρώ πως ελαχιστοποιούνται οι όποιες δονήσεις, ή ετσι θεωρώ εγώ ο άσχετος Anxious

Ισχύει, γενικά το να περπατάς κοντά στην στήριξη όταν φωτογραφίζει μεταδίδει δονήσεις.

scipiiOffline
Αστρομανιακός
Άβαταρ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 04/02/2017, ημέρα Σάββατο και ώρα 13:42    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Το εχω παρατηρήσει πολύ με την EQ2 που εχω για την ωρα, οπότε οταν φωτογραφιζω φευγω και επιστρεφω οταν θα εχει τελειωσει, με όποιους κινδύνους έχει αυτό με την συγκεκριμενη βάση

Νίκος
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    AstroVox Forum Αρχική σελίδα -> Στηρίξεις τηλεσκοπίων Όλες οι Ώρες είναι UTC + 3
Σελίδα 1 από 1

Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία σε αυτό το forum
Μπορείτε να κατεβάζετε αρχεία σε αυτό το forum

Βασισμένο στο phpBB. Η συμμετοχή στο AstroVox βασίζεται στους εξής όρους χρήσης