Jump to content

Δεν φορτώνει τις φωτογραφίες στο DSS


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα

 

Έχω κατεβάσει το Trial του BackyardEOS και στα πλαισια του να προσπαθω να το μάθω, όποτε ο καιρός επιτρέπει έστω και για λίγο βγάζω μερικές φωτογραφίες.

 

Για κάποιο λόγο που δεν καταλαβαίνω, και ενω αυτές που τράβηξα προχθές με το ίδιο πρόγραμμα ανοίγουν κανονικά -τις δοκίμασα μόλις- αυτές που τράβηξα σήμερα δεν τις ανοίγει το DSS. Τις επιλέγω, παταω open και απλα δεν κάνει τίποτα, ουτε μυνημα η κατι. Με γυρναει στο DSS και δεν τις εχει προσθέσει. Ουτε lights ουτε darks ... τιποτα. Δεν μου έχει ξανατύχει.

 

Γνωρίζει κανείς τι μπορεί να φταίει?

Skywatcher Mount AZ-EQ-5 SynScan GoTo

Skywatcher 130 PDS

Skywatcher 200/1000

Celestron C8 SCT

Orion Mini 50mm

QHY 183M

ZWO ASI 224

Canon 100D mod - cooling

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Επειδη ισως λεει κάτι, πήγα στο folder , τις διάλεξα όλες και με drag and drop πήγα να τις ρίξω στο DSS ... στο μυνηματακι που βγάζει σε αυτή τη περίπτωση ωστε να επιλεξω αν οι φωτο ειναι Light darks κλπ, μου γράφει οτι προσπαθώ να μετακινήσω (0) μηδεν φωτογραφίες ... δοκιμασα και ετσι τις προχθεσινες και τις βαζει σωστα

Skywatcher Mount AZ-EQ-5 SynScan GoTo

Skywatcher 130 PDS

Skywatcher 200/1000

Celestron C8 SCT

Orion Mini 50mm

QHY 183M

ZWO ASI 224

Canon 100D mod - cooling

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τι κατάληξη εχουν οι φωτο;

SkyWatcher Esprit 100ED PRO Triplet

ASI183MM-C Pro | Canon EOS 100D

ZWO EFW 8x1,25'' w/ Baader LRGB HOS

ZWO OAG w/ ASI290MM Mini

SkyWatcher EQ6-R PRO w/ EQMOD

PegasusAstro Pocket Powerbox

Intel Compute Stick

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

χμμμ!!! Νομίζω ότι το DSS έχει ένα ...θέμα με τους φακέλους που έχουν Ελληνικούς χαρακτήρες ή "περίεργα" σύμβολα. Προσπάθησε να αλλάξεις την ονομασία του φακέλου σε Αγγλικούς χαρακτήρες.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τι κατάληξη εχουν οι φωτο;

 

.CR2, είναι RAW δηλαδή. Τον ίδιο τύποπ ου χρησιμοποίησα και την προηγουμενη φορά

 

χμμμ!!! Νομίζω ότι το DSS έχει ένα ...θέμα με τους φακέλους που έχουν Ελληνικούς χαρακτήρες ή "περίεργα" σύμβολα. Προσπάθησε να αλλάξεις την ονομασία του φακέλου σε Αγγλικούς χαρακτήρες.

 

Ωπ ... εδω ίσως έχεις Point. Το φακελο που μέσα είναι τα Lights κλπ τον ονομασα Μ42 αλλα δεν θυμάμαι μήπως το M το έγραψα με "Ελληνικα" στο Keyboard. Όταν ανοίξω το Laptop θα το κοιταξω

 

Ακόμα χειρότερα δεν θυμάμαι ούτε στο Backyard εαν εκει που βαζεις το ονομα στοχου ειχα Ελληνικα η Αγγλικα οταν εγραψα. Θα κανω δοκιμες. Ευτυχως η τυχον απώλεια δεν με πειραζει αφου συνεφιασε στα 20 λεπτα οποτε δεν χανω κατι

Skywatcher Mount AZ-EQ-5 SynScan GoTo

Skywatcher 130 PDS

Skywatcher 200/1000

Celestron C8 SCT

Orion Mini 50mm

QHY 183M

ZWO ASI 224

Canon 100D mod - cooling

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Όντως είχα γράψει το Μ στο φάκελο με Ελληνικά ... μολις το άλλαξα έφτιαξε. Στις φωτό είχα βάλει μονο το 42. Εαν και σε αυτες ειχα το Μ μπροστα με Ελληνικά θα επρεπε να τις μετονομάσω όλες?

Skywatcher Mount AZ-EQ-5 SynScan GoTo

Skywatcher 130 PDS

Skywatcher 200/1000

Celestron C8 SCT

Orion Mini 50mm

QHY 183M

ZWO ASI 224

Canon 100D mod - cooling

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης