Jump to content

Εναλλακτικός τρόπος αστροφωτογράφισης στο πεδίο


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γεια σου Αρη,

 

Συμφωνω σε αυτο που λες αλλα στο αμαξι παντα εχω καβα το λαπτοπ.

 

Το αλλαξα για να ειναι πιο compact το συστημα μου. Λιγοτερη ωρα στο στησιμο μιας και το pc ειναι πανω στον σωληνα και τα καλωδια ετοιμα κουμπωμενα. Λιγοτερο κουβαλημα μιας και δεν φερνω πλεον τραπεζι και καρεκλα. Επισης το laptop που εχω ειναι ακριβο και την τελευταια φορα απο την υγρασια, οταν εφτασα σπιτι δεν ενοιγε και το ποντικι κολλαγε. Οποτε δε ρισκαρω να το ξαναβγαλω εξω ειδικα χειμωνα. Και πολυ σημαντικο...... λιγοτερο κρυο!!!!

 

Πριν διαβασω το θεμα που ανοιξε ο kookoo, ειχα στο μυαλο μου μια αλλη εκδοση που συμπεριλαμβανε οδηγηση με MGEN Autoguider (χωρις λαπτοπ) και καμερα η οποια θα ελεγχεται ασυρματα μεσω windows tablet.

 

Το κοστος ξεφευγε μιας και η οδηγηση εχει 600 ευρω + το ταμπλετ αλλα 200. Η λυση του Αγγελου μου κοστησε 99 ευρω (ταμπλετ android ειχα) οποτε ειπα να το δοκιμασω. Παντα ομως εχω εφεδρικο στο αμαξι το λαπτοπ. Το μονο μειονεκτημα.

SkyWatcher Esprit 100ED PRO Triplet

ASI183MM-C Pro | Canon EOS 100D

ZWO EFW 8x1,25'' w/ Baader LRGB HOS

ZWO OAG w/ ASI290MM Mini

SkyWatcher EQ6-R PRO w/ EQMOD

PegasusAstro Pocket Powerbox

Intel Compute Stick

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αστρόφιλε 'Αρη δεν με ενδιαφέρει η παραπάνω λύση μόνο για το σπίτι αλλά περισσότερο για το βουνό (εξήγησα τους λόγους). Από την άλλη μάλλον δεν κατάλαβες τον κύριο λόγο που το έκανα. Τι άλλο από τα ριμάδια τα καλώδια.

Σκέψου πλέον απλά βάζω μόνο ένα καλώδιο όταν στήνω στο βουνό μιας και όλο το τηλεσκόπιο έχει έτοιμα επάνω του τα πάντα (όπως μπαίνει έτσι βγαίνει). Σε 10 λεπτά το πολύ έχω στήσει τον εξοπλισμό μου και είμαι έτοιμος. Όπως είπε και ο Παντελής πιο πάνω το λάπτοπ υπάρχει στο πορτ μπαγκάζ για backup.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αγγελε πολυ ωραιο θεμα και ψηνομαι ασχημα! Ομως με απασχολει η τροφοδοσια του στικ εσυ απο που το δινεις απο το powerbox? επισης εαν καταληξουμε σε powerbank απο κινητο τι χορητικοτητας πρεπει να ειναι για να βγαλει τη βραδια; οπως επισης και το tablet θα βγαλει τη βραδια χωρις φορτιση; :?
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Στέλιο θα δοκιμάσω με το powerbank της xiaomi που έχω (16000mah) και θα σου απαντήσω σύντομα.

Όσο για το tablet δεν θα έχεις και συνέχεια αναμμένη την οθόνη οπότε άνετα βγάζει την νύχτα.

Αν πάλι σου μείνει από μπαταρία κάνεις connect με το κινητό. Προσωπικά το κινητό με βολεύει περισσότερο ειδικά στο star align με το gamepad που έδειξα και πιο πάνω.

Όσο για την τροφοδοσία του δικού μου powerbox έχω κάνει το εξής.

Έχω πάρει διπλό βύσμα θηλυκό τύπου dc 2.1 το οποίο βγάζει σε 1 αρσενικό 2.1.

Το αρσενικό πηγαίνει στην στήριξη οπότε στο ένα θηλυκό βάζω τροφοδοτικό 5 αμπερ . Τώρα στο άλλο θηλυκό του βάζω αρσενικό dc 2.1 σε βύσμα που καταλήγει στο powerbox (φαίνεται στις προηγούμενες φωτογραφίες).

Επίσης εσύ μπορείς να το τροφοδοτήσεις από τα 5 volt με αντάπτορα σε usb.

ΠΡΟΣΟΧΗ ΜΗΝ ΤΟ ΒΑΛΕΙΣ ΣΤΑ 12V.

313p8xI-pmL._SX300_.jpg.6f39391c8b7a206b9f52a954e6dd67e1.jpg

71R8C0gzJ4L._SL1500_.thumb.jpg.1e41c7201e6c6478548a51fb4e5af100.jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Επίσης εσύ μπορείς να το τροφοδοτήσεις από τα 5 volt με αντάπτορα σε usb.

 

 

Εκει ηθελα να καταληξω =D> εμεις με τα ΜΚ1 μοντελα.... :D

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης