AstroVox :: Επισκόπηση Θ.Ενότητας - Εναλλακτικός τρόπος αστροφωτογράφισης στο πεδίο
Κεντρική σελίδα του AstroVox AstroVox
Η ερασιτεχνική αστρονομία στην Ελλάδα

Κεντρική ΣελίδαΚεντρική Σελίδα   FAQFAQ   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Κατάλογος ΜελώνΚατάλογος Μελών    ΑστροφωτογραφίεςΑστροφωτογραφίες   ΕγγραφήΕγγραφή 
  ForumForum  ΑστροημερολόγιοΑστροημερολόγιο  ΠροφίλΠροφίλ   ΑλληλογραφίαΑλληλογραφία   ΣύνδεσηΣύνδεση 

Αστροημερολόγιο 
Εναλλακτικός τρόπος αστροφωτογράφισης στο πεδίο
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2

Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    AstroVox Forum Αρχική σελίδα -> Εξοπλισμός για αστροφωτογράφηση
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
kookoo_grOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

Ένταξη: 22 Αύγ 2007
Σύνολο δημοσιεύσεων: 1982
Τόπος: Κεφαλονιά
Φύλο: Ανδρας
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 27/01/2017, ημέρα Παρασκευή και ώρα 13:13    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

εγραφα βιαστικα και δεν εκφραστηκα σωστα, εννουσα για το micro usb οπου μπορει να σου κανει προβλημα εαν δεν ειναι καλης ποιοτητας ή αν κανει κανεις την λυση που δειχνεις

http://www.astrobin.com/users/kookoo_gr/
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα 
Aggelos KechagiasOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

Ένταξη: 02 Νοέ 2007
Σύνολο δημοσιεύσεων: 1895
Τόπος: Κερατέα-Αττικής
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 27/01/2017, ημέρα Παρασκευή και ώρα 21:10    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Επί το έργον Cheesy Grin

1.jpg
 Περιγραφή:
 Μέγεθος αρχείου:  693.27 KB
 Διαβάστηκε:  63 φορές

1.jpg

2.jpg
 Περιγραφή:
 Μέγεθος αρχείου:  660.67 KB
 Διαβάστηκε:  74 φορές

2.jpg

3.jpg
 Περιγραφή:
 Μέγεθος αρχείου:  507.47 KB
 Διαβάστηκε:  35 φορές

3.jpg

4.jpg
 Περιγραφή:
 Μέγεθος αρχείου:  571.35 KB
 Διαβάστηκε:  34 φορές

4.jpg

running.jpg
 Περιγραφή:
 Μέγεθος αρχείου:  534.64 KB
 Διαβάστηκε:  54 φορές

running.jpg

IMG_20170129_113851.jpg
 Περιγραφή:
 Μέγεθος αρχείου:  4.05 MB
 Διαβάστηκε:  55 φορές

IMG_20170129_113851.jpg

Έχει επεξεργασθεί από τον/την Aggelos Kechagias στις 29/01/2017, ημέρα Κυριακή και ώρα 18:32, 1 φορά
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα 
aris71Offline
Αστρόφιλος
Άβαταρ

Ένταξη: 24 Σεπ 2015
Σύνολο δημοσιεύσεων: 40
Τόπος: Μαρούσι
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 28/01/2017, ημέρα Σάββατο και ώρα 22:35    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Aggelos Kechagias έγραψε:
Φίλε Άρη μέχρι και starry night 7 τρέχει με όλα τα προγράμματα από πίσω δίχως προβλήματα.
Καλό θα είναι βέβαια να γίνει αγορά μιας πολύ καλής κάρτας sd με γρήγορο read/write ώστε να επεκταθεί η εσωτερική μνήμη. Βέβαια ποιός ο λόγος να κρατάμε τα αρχεία που τραβήξαμε από προηγούμενες βραδιές μέσα στην μνήμη. Καλό λοιπόν είναι να αφαιρούμε τα δεδομένα μας όταν τελειώνουμε μια φωτογραφία. Όσο για το κινέζικο στικάκι που αναφέρεις σκέψου και το support με drivers κλπ. Αυτός είναι ο λόγος που επέλεξα Intel .

διαβάζοντας το φορουμ που συζητανε για κινέζικο στικακι σε προσφορά διαβάζω οτι πολλοί έχουν θέματα οπότε πολύ καλά έκανες και προτίμησες Intel
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
Aggelos KechagiasOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 31/01/2017, ημέρα Τρίτη και ώρα 11:23    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Το ξέρω είμαι υπερβολικός αλλά χρειάζεται όταν κάνω star alignment και θέλω να βλέπω στην οθόνη το αστέρι Boo hoo!

bt-gamepad.jpg
 Περιγραφή:
 Μέγεθος αρχείου:  245.94 KB
 Διαβάστηκε:  19 φορές

bt-gamepad.jpg

Εξωγήινος
Άβαταρ

Ένταξη: 16 Ιούλ 2015
Σύνολο δημοσιεύσεων: 536
Τόπος: Κερατσίνι - Αιγάλεω
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 31/01/2017, ημέρα Τρίτη και ώρα 11:28    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Εγω παιδιά χρησιμοποιώ αυτό και είμαι πολύ ευχαριστημένος:

https://www.dualshop.gr/e-shop/riitek-rii-mini-i08-wireless-keyboard-with-mouse-touchpad-tv-consoles-htpc-android-tv-box.html

Ασύρματο επαναφορτιζόμενο πληκτρολόγιο με touch pad. Είναι και φωτιζόμενο!
Επιστροφή στην κορυφή
evansgOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

Ένταξη: 20 Ιούλ 2008
Σύνολο δημοσιεύσεων: 464
Τόπος: Αθήνα / Γύθειο Λακωνίας
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 02/02/2017, ημέρα Πέμπτη και ώρα 16:01    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Το Ιntel έχει ανεμιστηράκι που κάνει ένας σπαστικό θόρυβο (για να μη πώ οτι μπορεί να μαζεύει μέσα σκόνες και υγρασία). Σαν να γράφει κλασικός κινούμενος σκληρός δίσκος laptop. Υπάρχουν πολύ καλύτερα και με passive cooling. Το φαβορί στο χώρο είναι αυτό:

MeLE PCG01 Quad Core Mini PC Windows 10

Σε καλύτερη τιμή και με πιστοποίηση win10 από τη Microsoft. Μια χαρά θα παίξουν όλα.

https://www.aliexpress.com/store/product/Fanless-Intel-Compute-Stick-MeLE-PCG01-Quad-Core-Mini-PC-Atom-Z3735F-2GB-DDR3-32GB-eMMC/715968_32339140548.html

Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα 
Aggelos KechagiasOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 02/02/2017, ημέρα Πέμπτη και ώρα 17:58    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Το ανεμιστηράκι δεν ενοχλεί νομίζω είσαι υπερβολικός Very Happy Όσο για υγρασία εχθές που είχα 99% ενώ όλο το υπόλοιπο setup έσταζε αυτό από την ζέστη του δεν είχε τίποτα επάνω.
Πάντως βλέπω παίζουν και καλύτερα με 4gb μνήμη http://www.gearbest.com/tv-box-mini-pc/pp_562947.html?vip=760945&gclid=CNHKkcTV8dECFS8z0wodQj4NPA
Όπως και να έχει με αυτό που έχω δεν έχω αντιμετωπίσει το παραμικρό πρόβλημα.

Αστρομανιακός
Άβαταρ

Ένταξη: 28 Ιαν 2016
Σύνολο δημοσιεύσεων: 100
Τόπος: Γαλάτσι & Πρέβεζα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 02/02/2017, ημέρα Πέμπτη και ώρα 19:54    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Βαγγέλη, στα υπέρ του MeLE PCG01 νομίζω πως είναι η κεραία. Βρήκα το ίδιο εδώ: https://www.amazon.com/Azulle-Quantum-Access-Windows-storage/dp/B00X4O6GRK%3Fpsc%3D1%26SubscriptionId%3DAKIAILSHYYTFIVPWUY6Q%26tag%3Dduckduckgo-d-20%26linkCode%3Dxm2%26camp%3D2025%26creative%3D165953%26creativeASIN%3DB00X4O6GRK
υπάρχει βέβαια και το Asus VivoStick TS10 για το οποίο έχω ακούσει θετικά σχόλια: http://bestdeals.gr/computer-systems/desktops/ypologistes/asus-vivostick-pc-ts10-x5-z8350-2gb-32gb-emmc-freedos/

MagicstarOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 07/02/2017, ημέρα Τρίτη και ώρα 3:39    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Θα ήθελα να παραθέσω την εμπειρία μου. Αγόρασα το Intel Compute Stick από κατάστημα στην Ελλάδα το οποίο δούλεψε άψογα και στο πεδίο. Δυστυχώς όμως εχθές (12 μέρες μετά την αγορά) πήγα να το ανοίξω να φορτώσω κάτι εφαρμογές και δεν bootαρε. Δεν έδειχνε τίποτα στην οθόνη και δεν φόρτωνε καν το BIOS. Κάνοντας μια έρευνα στο ίντερνετ διαπίστωσα ότι πολλά κομμάτια έχουν βγει ελαττωματικά. Επικοινώνησα απευθείας μέσω live chat με την Intel ή οποία μου έστειλε έντυπο αντικατάστασης. Η όλη διαδικασία ήταν 5 λεπτά. Πήγα στο κατάστημα που το αγόρασα και μου έδωσαν άλλο Smile

Που θέλω να καταλήξω. Η αγορά ενός τέτοιου εξαρτήματος καλό είναι να γίνει από Ελλάδα και να προτιμήσετε αξιόπιστη εταιρία όπως η Intel, η οποία έχει απίστευτο after sales support. Αγοράζοντας ένα μάο μάο από κινέζικο site, αν πάθετε ότι έπαθα εγώ, θα κλαίτε τα λεφτά σας.

Να ξέρετε πως τα Intel Compute Sticks έχουν DOA 30 μέρες και όχι 7 που αναφέρουν τα περισσότερα καταστήματα.

Πάντως ανεξάρτητα από την ατυχία μου, στο πεδίο δούλεψε άψογα χωρίς κολλήματα.
Επιστροφή στην κορυφή
aris71Offline
Αστρόφιλος
Άβαταρ

Ένταξη: 24 Σεπ 2015
Σύνολο δημοσιεύσεων: 40
Τόπος: Μαρούσι
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 07/02/2017, ημέρα Τρίτη και ώρα 9:39    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Magicstar έγραψε:

... Κάνοντας μια έρευνα στο ίντερνετ διαπίστωσα ότι πολλά κομμάτια έχουν βγει ελαττωματικά. ....

...Πάντως ανεξάρτητα από την ατυχία μου, στο πεδίο δούλεψε άψογα χωρίς κολλήματα.

Παντελή, το γεγονός ότι "πολλά κομμάτια έχουν βγει ελαττωματικά" δεν είναι και πολύ κολακευτικό για την Intel άσχετα (και σωστά κάνανε) που σου το αντικατέστησαν. Αν σου συνέβαινε αυτό στο πεδίο νομίζω ότι θα σχολίαζες διαφορετικά.

Από ότι έχω διαβάσει, πολλοί έχουν θέματα αστάθειας με τέτοια stickάκια. Κυρίως τα κινέζικα. Μάλλον είναι πολύ στριμωγμένα τα εξαρτήματα και υπάρχουν θέματα τροφοδοσίας και υπερθέρμανσης.

Και με την ευκαιρία να σε ρωτήσω: για τον Άγγελο, καταλαβαίνω, μιας και έχει μόνιμη εγκατάσταση, το θέλει για την απομακρυσμένη πρόσβαση, εσύ Παντελή, ποιος ο λόγος να αντικαταστήσεις το laptop?
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
MagicstarOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 07/02/2017, ημέρα Τρίτη και ώρα 14:33    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Γεια σου Αρη,

Συμφωνω σε αυτο που λες αλλα στο αμαξι παντα εχω καβα το λαπτοπ.

Το αλλαξα για να ειναι πιο compact το συστημα μου. Λιγοτερη ωρα στο στησιμο μιας και το pc ειναι πανω στον σωληνα και τα καλωδια ετοιμα κουμπωμενα. Λιγοτερο κουβαλημα μιας και δεν φερνω πλεον τραπεζι και καρεκλα. Επισης το laptop που εχω ειναι ακριβο και την τελευταια φορα απο την υγρασια, οταν εφτασα σπιτι δεν ενοιγε και το ποντικι κολλαγε. Οποτε δε ρισκαρω να το ξαναβγαλω εξω ειδικα χειμωνα. Και πολυ σημαντικο...... λιγοτερο κρυο!!!!

Πριν διαβασω το θεμα που ανοιξε ο kookoo, ειχα στο μυαλο μου μια αλλη εκδοση που συμπεριλαμβανε οδηγηση με MGEN Autoguider (χωρις λαπτοπ) και καμερα η οποια θα ελεγχεται ασυρματα μεσω windows tablet.

Το κοστος ξεφευγε μιας και η οδηγηση εχει 600 ευρω + το ταμπλετ αλλα 200. Η λυση του Αγγελου μου κοστησε 99 ευρω (ταμπλετ android ειχα) οποτε ειπα να το δοκιμασω. Παντα ομως εχω εφεδρικο στο αμαξι το λαπτοπ. Το μονο μειονεκτημα.
Επιστροφή στην κορυφή
Aggelos KechagiasOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 07/02/2017, ημέρα Τρίτη και ώρα 20:33    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Αστρόφιλε 'Αρη δεν με ενδιαφέρει η παραπάνω λύση μόνο για το σπίτι αλλά περισσότερο για το βουνό (εξήγησα τους λόγους). Από την άλλη μάλλον δεν κατάλαβες τον κύριο λόγο που το έκανα. Τι άλλο από τα ριμάδια τα καλώδια.
Σκέψου πλέον απλά βάζω μόνο ένα καλώδιο όταν στήνω στο βουνό μιας και όλο το τηλεσκόπιο έχει έτοιμα επάνω του τα πάντα (όπως μπαίνει έτσι βγαίνει). Σε 10 λεπτά το πολύ έχω στήσει τον εξοπλισμό μου και είμαι έτοιμος. Όπως είπε και ο Παντελής πιο πάνω το λάπτοπ υπάρχει στο πορτ μπαγκάζ για backup.

Εξωγήινος
Άβαταρ

Ένταξη: 23 Φεβ 2011
Σύνολο δημοσιεύσεων: 637
Τόπος: Βεροια
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 10/02/2017, ημέρα Παρασκευή και ώρα 10:18    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Αγγελε πολυ ωραιο θεμα και ψηνομαι ασχημα! Ομως με απασχολει η τροφοδοσια του στικ εσυ απο που το δινεις απο το powerbox? επισης εαν καταληξουμε σε powerbank απο κινητο τι χορητικοτητας πρεπει να ειναι για να βγαλει τη βραδια; οπως επισης και το tablet θα βγαλει τη βραδια χωρις φορτιση; Confused
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
Aggelos KechagiasOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 10/02/2017, ημέρα Παρασκευή και ώρα 11:51    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Στέλιο θα δοκιμάσω με το powerbank της xiaomi που έχω (16000mah) και θα σου απαντήσω σύντομα.
Όσο για το tablet δεν θα έχεις και συνέχεια αναμμένη την οθόνη οπότε άνετα βγάζει την νύχτα.
Αν πάλι σου μείνει από μπαταρία κάνεις connect με το κινητό. Προσωπικά το κινητό με βολεύει περισσότερο ειδικά στο star align με το gamepad που έδειξα και πιο πάνω.
Όσο για την τροφοδοσία του δικού μου powerbox έχω κάνει το εξής.
Έχω πάρει διπλό βύσμα θηλυκό τύπου dc 2.1 το οποίο βγάζει σε 1 αρσενικό 2.1.
Το αρσενικό πηγαίνει στην στήριξη οπότε στο ένα θηλυκό βάζω τροφοδοτικό 5 αμπερ . Τώρα στο άλλο θηλυκό του βάζω αρσενικό dc 2.1 σε βύσμα που καταλήγει στο powerbox (φαίνεται στις προηγούμενες φωτογραφίες).
Επίσης εσύ μπορείς να το τροφοδοτήσεις από τα 5 volt με αντάπτορα σε usb.
ΠΡΟΣΟΧΗ ΜΗΝ ΤΟ ΒΑΛΕΙΣ ΣΤΑ 12V.

313p8xI-pmL._SX300_.jpg
 Περιγραφή:
 Μέγεθος αρχείου:  7.26 KB
 Διαβάστηκε:  228 φορές

313p8xI-pmL._SX300_.jpg

71R8C0gzJ4L._SL1500_.jpg
 Περιγραφή:
 Μέγεθος αρχείου:  128.97 KB
 Διαβάστηκε:  3 φορές

71R8C0gzJ4L._SL1500_.jpg

Εξωγήινος
Άβαταρ

Ένταξη: 23 Φεβ 2011
Σύνολο δημοσιεύσεων: 637
Τόπος: Βεροια
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 10/02/2017, ημέρα Παρασκευή και ώρα 13:32    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Aggelos Kechagias έγραψε:

Επίσης εσύ μπορείς να το τροφοδοτήσεις από τα 5 volt με αντάπτορα σε usb.

Εκει ηθελα να καταληξω Applause εμεις με τα ΜΚ1 μοντελα.... Very Happy
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    AstroVox Forum Αρχική σελίδα -> Εξοπλισμός για αστροφωτογράφηση Όλες οι Ώρες είναι UTC + 3
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2
Σελίδα 2 από 2

Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία σε αυτό το forum
Μπορείτε να κατεβάζετε αρχεία σε αυτό το forum

Βασισμένο στο phpBB. Η συμμετοχή στο AstroVox βασίζεται στους εξής όρους χρήσης