AstroVox :: Επισκόπηση Θ.Ενότητας - UHC-S Ή O-III
Κεντρική σελίδα του AstroVox AstroVox
Η ερασιτεχνική αστρονομία στην Ελλάδα

Κεντρική ΣελίδαΚεντρική Σελίδα   FAQFAQ   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Κατάλογος ΜελώνΚατάλογος Μελών    ΑστροφωτογραφίεςΑστροφωτογραφίες   ΕγγραφήΕγγραφή 
  ForumForum  ΑστροημερολόγιοΑστροημερολόγιο  ΠροφίλΠροφίλ   ΑλληλογραφίαΑλληλογραφία   ΣύνδεσηΣύνδεση 

Αστροημερολόγιο 
UHC-S Ή O-III
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3

Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    AstroVox Forum Αρχική σελίδα -> Φίλτρα
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
astrovoxOffline
Εξωγήινος Πλανήτη Happy
Άβαταρ

Ένταξη: 18 Μάρ 2001
Σύνολο δημοσιεύσεων: 6676
Τόπος: Πάτρα
Φύλο: Ανδρας
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 18/01/2016, ημέρα Δευτέρα και ώρα 13:27    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Η δική μου συλλογή φίλτρων οπτικής παρατήρησης ήταν σε 1,25" διότι ήταν αρκετά φθηνότερα και παρατηρούσα σχεδόν αποκλειστικά με φακούς 1,25". Τελικά αγόρασα μόνο ένα ΟΙΙΙ σε 2" για να απολαύσω το Veil, το North America και μετρημένα άλλα αντικείμενα με τον 31mm Hyperion Aspheric και όντως το καταευχαριστιέμαι. Ωστόσο το 1,25" ΟΙΙΙ δεν το πούλησα διότι στην πράξη βολεύει καλύτερα σε πολλές περιπτώσεις. Αν άρχιζα τώρα μια συλλογή από την αρχή, πάλι με 1.25" θα ξεκίναγα εφόσον δεν πολυχρησιμοποιώ φακούς 2".
kkokkolisOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

Ένταξη: 16 Οκτ 2009
Σύνολο δημοσιεύσεων: 15029
Τόπος: Μουνιχία & Παγαί
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 18/01/2016, ημέρα Δευτέρα και ώρα 14:01    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Νομίζω πως και εδώ δεν υπάρχει σωστό και λάθος, εξ ου και προσφέρονται και οι δύο λύσεις.

Εγώ ξεκίνησα με 1.25" αλλά στην πορεία απέκτησα αρκετούς φακούς 2", οπότε αναγκάστηκα να προμηθευτώ φίλτρα 2". Τα χρησιμοποιούσα με περιστροφική θήκη 1.25", οπότε την άλλαξα και αυτή με μία 2".

Τα πράγματα δεν τελείωσαν εκεί, καθώς η θήκη 2" δεν εστίαζε με όλους τους φακούς και γενικά είναι σχετικά βαριά. Διατηρώντας και 2 τηλεσκόπια με εστιαστή μόνο 1.25", ένα εκ των οποίων το χρησιμοποιώ μέσα στην πόλη και επιθυμούσα να έχω δυνατότητα φίλτρου φωτορρύπανσης. Αναγκάστηκα λοιπόν να αγοράσω πάλι UHC σε 1.25". Αυτό συμπληρώθηκε από μερικά ακόμη, Moon & Skyglow, Σελήνης, Fringe killer, VFS.

Τελικά μπορεί να σου κοστίσει αρκετά δηλαδή αν καταλήξεις να έχεις διπλά φίλτρα, αν και μόνο ένα το έχω διπλό, όλα τα υπόλοιπα είναι για εξειδικευμένες χρήσεις. Λαμβάνοντας υπ' όψιν πως τα φίλτρα 1.25" είναι σημαντικά φθηνότερα από τα 2" (και ακόμη περισσότερο στην αγορά μεταχειρισμένων, λόγω υπερπροσφοράς) και πως οι συνηθέστερες εστιακές προσφέρονται με κάννη 1.25", θα έλεγε κανείς πως μια συλλογή φακών που ξεκινούν από το Panoptic/Hyperion/ES 24mm, ή κάτι παραπλήσιο, μπορεί να εξοικονομήσει αρκετό χρήμα και χώρο, χρησιμοποιώντας φίλτρα μόνο 1.25". Θα μπορούσα να το είχα κάνει έτσι αλλά με παρέσυραν οι ES100 που χρησιμοποιώ περισσότερο και είναι υποχρεωτικά 2".

Όμως μερικά από αυτά (ή όλαWink αποδίδουν καλύτερα σε μεγάλες κόρες εξόδου, κάτι που προσφέρουν οι 20-24mm SWA στα νευτώνια f/4-f/6 αλλά όχι στα SCTs. Εκεί μπορεί να χρειαστείς και έναν 2" 30-40mm.

My Optics
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile Αποστολή email 
pilotOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

Ένταξη: 25 Μάρ 2010
Σύνολο δημοσιεύσεων: 313
Τόπος: Βουδαπεστη - Αθηνα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 18/01/2016, ημέρα Δευτέρα και ώρα 14:18    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Και τα 2 ειναι χρησιμα φιλτρα εφοσον καταλαβεις την χρησιμοτητα τους..
και εγω ειμαι ακομα στο ψαξιμο, παντως επειδη κατεχω ενα Baader uhc-s σε 1.25, θα σου προτεινα να ξεκινησης με αυτο εφοσον θα δεις διαφορα στον χρωματισμο του νεφελωματος και στην αντιθεση φωτισμου....
το O-iii σου σκοτεινιαζει πιο πολυ την εικονα και την πρασινιζει και ειναι πιο δυσκολο, για μενα ειναι συμπληρωματικο φιλτρο στην ολη φωτογραφια που θελεις να παρεις και στο τι χρωματα θελεις να τονισεις...Ετσι ειναι και το Ha και τα υπολοιπα
...
Δηλαδη το uhc-s ειναι πιο γενικης χρησης το οποιο δεν θα σε απογοητευσει !!!

Νικος.

PanosSkyOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

Ένταξη: 29 Νοέ 2011
Σύνολο δημοσιεύσεων: 897
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 18/01/2016, ημέρα Δευτέρα και ώρα 14:57    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Τάσος Βράτολης έγραψε:
Η γνώμη μου είναι να πάρεις τα φίλτρα 2", ώστε με τον κατάλληλο αντάπτορα (όπως ο παρακάτω) να παίζουν και για τα 1.25" και για τα 2" προσοφθάλμιά σου που θα έχεις ή θα αποκτήσεις στο μέλλον.

http://www.planitario.gr/catalogsearch/result/?q=2408190

Ένα "στενού" τύπου έχει μαγευτική επίδραση στα νεφελώματα, έχω το 2" Orion Ultrablock και εδώ και χρόνια είναι η 1η μου επιλογή για τα περισσότερα νεφελώματα. Είναι εφάμιλλο του Lumicon UHC, έχω δει και από τα 2 χωρίς να καταλάβω σοβαρή διαφορά.

Επίσης θεωρώ πως ένα ΟΙΙΙ δεν πρέπει να σου λείπει γενικά (στο Veil σκοτώνει!), αν και θα το πρότεινα προσωπικά από 10" και πάνω, καθώς όπως είπε και ο Κώστας κόβει αρκετό φως. Είναι όμως και επένδυση για οποιοδήποτε μεγαλύτερο τηλεσκόπιο αποκτήσεις στο μέλλον.

Συμφωνώ απολύτως και επαυξάνω ειδικά για τα 2ιντσα φίλτρα και τον συγκεκριμένο αντάπτορα.......

ΑΛΜΠΕΡΤ ΑΙΝΣΤΑΙΝ
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα 
messier88Offline
Αστρόφιλος
Άβαταρ

Ένταξη: 28 Ιαν 2008
Σύνολο δημοσιεύσεων: 48
Τόπος: Θήβα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 23/06/2016, ημέρα Πέμπτη και ώρα 2:00    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

kkokkolis έγραψε:
Η Telescope Service έχει όμως και Orion και Lumicon και Televue, αλλά και ένα δικό της (TS Optics Premium UHC Filter) στα 60 ευρώ που είναι εξαιρετικά χαμηλή τιμή.

Πιστεύετε πως αξίζει το συγκεκριμένο;;
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
saxlinaOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

Ένταξη: 04 Μαϊ 2014
Σύνολο δημοσιεύσεων: 246
Τόπος: Θεσνίκη-Κοζάνη
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 12/02/2017, ημέρα Κυριακή και ώρα 2:47    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

http://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/language/en/info/p944_TS-Optics-2--Premium-UHC-Filter---more-Contrast.html

μπαινω εδω κι εγω με σκοπό να δω τι θα χρειαστω από φιλτρα για το dob ,και κυρίως σε 2''.

Ενα οικονομικο το επανω και μετα παμε σε

https://www.amazon.com/Thousand-Oaks-Nebular-Filter-Narrowband/dp/B000BHAHAK/ref=sr_1_fkmr0_2?ie=UTF8&qid=1486856150&sr=8-2-fkmr0&keywords=Thousand+Oaks+Narrowband+LP-2+filter+2%27%27

http://agenaastro.com/catalogsearch/result/?q=Lumicon+UHC+filter

Παρατηρηση κυριως απο τηνπολη , τουλαχιστον για αρχη και το καλοκαιρι βλεπουμε...

Στο ts δειχνει ενα παραδειγμα σε φωτο πριν και μετα το φιλτρο.Να υποθεσω ισχυει το ίδιο και για τα υπολοιπα?

View user's profile 
astrovoxOffline
Εξωγήινος Πλανήτη Happy
Άβαταρ

Ένταξη: 18 Μάρ 2001
Σύνολο δημοσιεύσεων: 6676
Τόπος: Πάτρα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 12/02/2017, ημέρα Κυριακή και ώρα 14:57    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Κλασικές και δοκιμασμένες λύσεις από παρατηρητές παγκοσμίως: Lumicon UHC και Orion ultrablock. Οι τιμή των πρώτων έχει λίγο εκτοξευτεί, νομίζω το Orion είναι συμφέρουσα αγορά.
saxlinaOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 12/02/2017, ημέρα Κυριακή και ώρα 15:12    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Άρα το ts να υποθέσω είναι υποδιαστερο,.Αν κρατούσα τον vixen 9mm που έχω για χρήση χωρίς barlow με σκοπό την χρήση μόνο για φίλτρα, θα ήταν καλή επιλογή ?το λέω γιατί όλα αυτά σε 1.25" είναι πολύ φθηνότερα. Ή η ποιότητα του συγκεκριμένου προσοφθάλμιου δεν θα έχει καλά αποτελέσματα με φίλτρα ?
Υπενθυμίζω ότι το αρχικό σκεπτικό μου ήταν η αγορά μόνο 2" και συμβατότητα με τον zoom yuperion, και τον ts 32mm.

View user's profile 
kkokkolisOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

Ένταξη: 16 Οκτ 2009
Σύνολο δημοσιεύσεων: 15029
Τόπος: Μουνιχία & Παγαί
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 12/02/2017, ημέρα Κυριακή και ώρα 23:41    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Τα φίλτρα αυτά λειτουργούν καλύτερα με μεγαλύτερες κόρες εξόδου. Λογικό καθώς σκοτεινιάζουν αρκετά το πεδίο, οπότε θέλεις μια μικρότερη μεγέθυνση με φωτεινότερο πεδίο για να απολαύσεις το αντικείμενο. Εκτός αυτού, ορισμένα θεαματικά νεφελώματα εκπομπής είναι εκτεταμένα, όπως το περίφημο Veil, η Β. Αμερική κλπ, ώστε να μην χωρούν σε πεδίο υψηλής μεγέθυνσης.
Έτσι σημασία έχει να χωρά στον 32mm, όπου έχεις ep 5.33. Στον zoom στα 24mm έχεις ep 4, στα 20 έχεις 3.33. Εγώ θα προχωρούσα από τον 32mm απευθείας στα 20, ίσως και στα 16 ακόμη, με ep 2.66. O Vixen έχει ep μόλις 1.5mm.
Αλλά και π Hyperion Zoom στα 10-8mm δεν είναι κατά τη γνώμη μου υποδεέστερος του Vixen και θα μπορείς να χρησιμοποιείς το 2" φίλτρο με αυτόν αν τοποθετήσεις την κάννη 2".

Για το TS δεν γνωρίζω, προφανώς είναι ένα generic φίλτρο το οποίο κάνει κάποια δουλειά. Το θέμα είναι εάν είναι πραγματικό narrowband UHC, ή ένα broadband όπως το UHC-s των Baader/Celestron. Η διαφορά μεταξύ των δύο είναι μεγάλη στην πράξη και καταδεικνύεται σε ένα φάσμα, το οποίο εδώ δεν μας δίνει η TS (σε αντίθεση με την Baader που είναι ειλικρινής στο φάσμα που έχει δημοσιεύσει). Οι πληροφορίες στο site δεν είναι διαφωτιστικές. Από τη μία δεν αναφέρεται καθόλου στον τύπο του φίλτρου (narrowband ή broadband) και από την άλλη αντιφάσκει, μιλώντας για ένα light pollution φάσμα υψηλά στο κείμενο (broadband) και για διαπερατότητα μόνο ΟΙΙΙ & Ηβ χαμηλά (narrowband). Τα λόγια θα ήταν περιττά εάν μας έδειχνε το φάσμα.
Λόγω σπανιότητας καλών narrowband φίλτρων, τα οποία έχουν περισσότερες επιστρώσεις και κοστίζουν άρα περισσότερο, καθώς και υπερπληθώρας φθηνών broadband τα οποία αναφέρονται σαν UHC με ή χωρίς κάποιο επίθεμα, το πιθανότερο είναι να πρόκειται για broadband.
Αν μπορείς πάρε ένα narrowband UHC, σαν αυτά που είπε ο Ανδρέας. Και το Thousand Oaks LP2 είναι πολύ καλό.
Απαντώ και στον Messier88 που δεν είχα δει το ερώτημά του.

My Optics
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile Αποστολή email 
saxlinaOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 13/02/2017, ημέρα Δευτέρα και ώρα 0:00    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Συνεπώς με το vixen 9mm θα περιοριστώ σε φίλτρα παρατήρησης πλανητών και σελήνης, και για παρατήρηση νεφελωματων είναι προτιμότερο ή αγορά σε 2".
Αυτό συμπέρανα και ευχαριστώ...

View user's profile 
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    AstroVox Forum Αρχική σελίδα -> Φίλτρα Όλες οι Ώρες είναι UTC + 3
Μετάβαση στη σελίδα Προηγούμενη  1, 2, 3
Σελίδα 3 από 3

Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία σε αυτό το forum
Μπορείτε να κατεβάζετε αρχεία σε αυτό το forum

Βασισμένο στο phpBB. Η συμμετοχή στο AstroVox βασίζεται στους εξής όρους χρήσης