Jump to content

Ραδιοτηλεσκοπιο κατασκευη


AntonArch

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Για πες μας περισσότερες λεπτομέρειες για το τι ακριβώς ψάχνεις.

 

Τι ραδιοτηλεσκόπιο έχεις; Τι δέκτη έχεις; Ψάχνεις τρόπο να συνδέσεις το δέκτη στον υπολογιστή;

«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πρέπει να βρεις οδηγίες για να τροποποιήσεις το sat finder.

 

Αν καταφέρεις να στείλεις το σήμα στη κάρτα ήχου του υπολογιστή μπορείς να χρησιμοπιήσεις το skypipe

 

http://www.radiosky.com/skypipeishere.html.

 

Υπάρχει και δωρεάν έκδοση με κάποιους περιορισμούς.

 

Αλλιώς σκέψου αν μπορείς να χρησιμοποιήσεις ένα φθηνό rtl.

 

Καλή συνέχεια κι αν θέλεις παρουσιάσε μας τη δουλειά σου.

Τα πάντα ειναι Μαθηματικά.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κι εγώ συμφωνώ να πάρεις ένα RTL-SDR.

 

Δες εδώ: http://www.rtl-sdr.com/

 

επίσης αν ψάξεις "rtl" στο google search της κεντρικής σελίδα θα σου βγάλει 3-4 θέματα που τα έχουμε ξανασυζητήσει.

«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Στη σελίδα που έδωσε ο Ανδρέας υπάρχει και σχετικός τομέας

 

http://www.rtl-sdr.com/rtl-sdr-for-budget-radio-astronomy/

 

 

Είναι πολύ αξιόλογο το rtl.

 

Το ομοαξονικό που έχεις μπορείς να το συνδέσεις με αντάπτορα στο rtl ή μπορείς να το κόψεις και να το ενώσεις με το ομοαξονικό του rtl.

Τα πάντα ειναι Μαθηματικά.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Στην Ελλάδα βρήκα ένα κατάστημα να το πουλάει για 30 Ευρώ!

 

Καλύτερα να το αγοράσεις μέσω ίντερνετ. Κοστίζει γύρω στα 10 δολλάρια.

Τα πάντα ειναι Μαθηματικά.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

παιδια καλησπερα! Μια συντομη ερωτηση, ελπιζω και η απαντηση να ειναι συντομη χεχε!

Βλεπω οτι τα ραδιοτηλεσκοπια ειναι ουσιαστικα anntenas, αυτο ομως που δεν εχω καταλαβει ειναι πως τους λες που θα κοιτανε, εχουν καποιον ερευνητη ασ πουμε? αν ναι πως ειναι?

Ευχαριστω! Ελπιζω να μην ειμαι εκτος topic!

Vasilis Hailsteel
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Meiko τα δορυφορικό πίατο που χρησιμοποίησα ως κάτοπτρο του ραδιοτηλεσκόπιου είναι εκτός άξονα. Υπάρχουν τα εκτός άξονα που είναι τα γνωστά πιάτα nova και υπάρχουν τα παραβολικά που χρησιμοποιούν τα μεγάλα ραδιοτηλεσκόπια. Τα παραβολικά είναι καλύτερα στη στόχευση του αντικειμένου.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αν χρησιμοποίησες μια παραβολική κεραία για να κατασκευάσεις το ραδιοτηλεσκόπιό σου, θα χρειαστεί να στρέψεις τον άξονά του κατευθείαν στο αντικείμενο που παρατηρείς. Αν όμως χρησιμοποίησες μια κεραία με εκτός άξονα τροφοδοσία, τότε θα πρέπει να συνυπολογίσεις την εκτός άξονα γωνία. Οι περισσότεροι κατασκευαστές δεν παρέχουν αυτήν την παράμετρο αλλά μπορεί να υπολογιστεί εύκολα.Πρακτικά, ο βραχίονας του δορυφορικού πιάτου στον οποίο είναι προσαρτημένος ο LNB δείχνει την διεύθυνση από την οποία λαμβάνεται το σήμα

DD05EA33-75B2-4827-AB00-756168519F2D-2393-000004528E7D6102_tmp.png.eb82ea1243e486be6314be4c30c58e4a.png

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

παιδια καλησπερα! Μια συντομη ερωτηση, ελπιζω και η απαντηση να ειναι συντομη χεχε!

Βλεπω οτι τα ραδιοτηλεσκοπια ειναι ουσιαστικα anntenas, αυτο ομως που δεν εχω καταλαβει ειναι πως τους λες που θα κοιτανε, εχουν καποιον ερευνητη ασ πουμε? αν ναι πως ειναι?

Ευχαριστω! Ελπιζω να μην ειμαι εκτος topic!

 

Είναι ένα θέμα η στόχευση. Εγώ όταν το σκεφτόμουν είχα στο νου μήπως υπάρχει παράλληλο οπτικό σύστημα που θα λειτουργεί ως ερευνητής. Η αρχική ευθυγράμμισή του θα μπορούσε να γίνει με μια δυνατή πηγή (πχ Δίας).

«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Meiko τα δορυφορικό πίατο που χρησιμοποίησα ως κάτοπτρο του ραδιοτηλεσκόπιου είναι εκτός άξονα. Υπάρχουν τα εκτός άξονα που είναι τα γνωστά πιάτα nova και υπάρχουν τα παραβολικά που χρησιμοποιούν τα μεγάλα ραδιοτηλεσκόπια. Τα παραβολικά είναι καλύτερα στη στόχευση του αντικειμένου.

 

Πραβολικά είναι και τα 2 είδη.

 

http://www.awmn.net/wiki/index.php/%CE%A0%CE%B1%CF%81%CE%B1%CE%B2%CE%BF%CE%BB%CE%B9%CE%BA%CE%AE_%CE%9A%CE%B5%CF%81%CE%B1%CE%AF%CE%B1

Τα πάντα ειναι Μαθηματικά.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

παιδια καλησπερα! Μια συντομη ερωτηση, ελπιζω και η απαντηση να ειναι συντομη χεχε!

Βλεπω οτι τα ραδιοτηλεσκοπια ειναι ουσιαστικα anntenas, αυτο ομως που δεν εχω καταλαβει ειναι πως τους λες που θα κοιτανε, εχουν καποιον ερευνητη ασ πουμε? αν ναι πως ειναι?

Ευχαριστω! Ελπιζω να μην ειμαι εκτος topic!

 

Είναι ένα θέμα η στόχευση. Εγώ όταν το σκεφτόμουν είχα στο νου μήπως υπάρχει παράλληλο οπτικό σύστημα που θα λειτουργεί ως ερευνητής. Η αρχική ευθυγράμμισή του θα μπορούσε να γίνει με μια δυνατή πηγή (πχ Δίας).

 

Ο ερευνητής είναι μια λυση. Μετά θα πρέπει να καλιμπράρεις τη στήριξη ώστε να ξέρει που κοιτάει.

Αν είσαι κοντά στον στόχο, μπορείς να σκανάρεις τη γύρω περιοχή για να δεις αν θα αυξηθεί το σήμα σου.

Δηλαδή για να κεντράρεις τον στόχο σου στο κέντρο της δέσμης της κεραίας.

Τα πάντα ειναι Μαθηματικά.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ομορφα, εχω ενα πιατο στο σπιτι που καθεται, εχω και μια εξωτερικη καρτα ηχου, χρειαζομαι κατι αλλο, μηπως το δοκιμασω και εγω
Vasilis Hailsteel
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θέλει rtl sdr.

 

Επίσης χρειάζεται και πολλή μελέτη!

 

 

Π.χ. τα lnb που έχουν αυτές οι κεραίες δεν είναι συμβατά με τις συχνότητες που "πιάνει" το rtl.

Οπότε θα χρειαστεί άλλο feeder.

 

Επίσης με ένα μικρό πιάτο μιλάμε αποκλειστικά για ηλιακή παρατήρηση και τίποτα παραπάνω.

 

Επίσης θα χρειαστεί στήριξη ή μοντούρα για σύνδεση σε κάποια ισημερινή.

Τα πάντα ειναι Μαθηματικά.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μπορείς να δείς και την όμορφη δουλειά του Γιώργου,και να μιλήσεις μαζί του.

 

http://www.volnet.gr/home/index.html

 

http://volweb.gr/radio/skypipedata.html

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης