Jump to content

Προβλημα με την χρηση τηλεσκοπιου!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα!Λεγομαι Διαμαντινα και ειμαι νεο μελος.Θα ηθελα την βοηθεια σας σχετικα με την λειτουργια του τηλεσκοπιου μου του Celestron 50Az!

Ενω τοχω συναρμολογηση σωστα,εκανα και μεταφραση απο Αγγλικα σε Ελληικα δεν καταφερα να παρατηρησω τον ουρανο...δεν βλεπω τιποτα εκτος απο απολυτο σκοτσδι!Εσεις που εχετε εμπειρια,θα μπορουσατε να μου πειτε τι λαθος εχω κανει??

Μηπως και καταφερω να δω τουλαχιστον το φεγγαρι,γιατι απο αστερισμους ειμαι ασχετη!

Σας ευχαριστω για τον χρονο σας και ελπιζω να μπορεσει κσποιος απο εσας να μου δωσει τα φωτα του!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σας ευχαριστω για την αμεση ανταποκριση!

Το καπακι εχει αφαιρεθει και την ημερα βλεπω πολυ θαμπα αχνα κατι χρωματα ...το βραδυ απολυτως τιποτα και με πανσεληνο

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

καλως ηλθες και απο μενα.

 

Μαλλον δεν εχεις εστιασει το τηλεσκοπιο. Επελεξε εναν επιγειο στοχο και αρχισε να γυρνας την ροδελα που βλεπεις στην φωτο μεχρι να καθαρισει η εικονα.

61yabHqGH3L._SL1200_.thumb.jpg.712c5e734700bad4d870b270b32fa6c9.jpg

static1.squarespace.com(1).png

             www.star-surfing.com

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Διαμαντινα καλησπέρα.

Για αρχή θα ήθελα να σου πω πως το τηλεσκόπιο σου είναι καθαρά ένα τηλεσκόπιο για αρχάριους, το τηλεσκόπιο που έχεις λοιπόν είναι σχεδόν αποκλειστικά για παρατήρηση της Σελήνης και των πλανητών.

Δεν ξέρω την σχέση που έχειςε τα τηλεσκόπια γι'αυτό θα σου τα εξηγήσω όπως θα τα εξηγούσα σε έναν ανίδεο.

1. Το τηλεσκόπιο αποτελείται από τον αντικειμενικό φακό (τον φακό που είναι πρός το αντικείμενο), τον σωλήνα,και τον εστιαστη (είναι το κινούμενο μέρος του σωλήνα) επάνω στον οποίο μπαινει το προσοφθάλμιο.

2. Σκοπευσε σε κάποιο επίγειο στόχο (με το προσοφθάλμιο επανω στον εστοαστη) και όταν δεις θαμπαδες σταμάτα και άρχισε να περιστρέφεις το ροδακι του εστιαστη μέχρι η εικόνα να καθαρίσει.

Αυτό που παρατηρούμε δεν είναι η ίδια η φύση, αλλά το κομμάτι της φύσης που αποκαλύπτεται στη μέθοδο έρευνας που χρησιμοποιούμε.

Werner Heisenberg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Διπλή δημοσίευση sory.

Αυτό που παρατηρούμε δεν είναι η ίδια η φύση, αλλά το κομμάτι της φύσης που αποκαλύπτεται στη μέθοδο έρευνας που χρησιμοποιούμε.

Werner Heisenberg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης