Jump to content

7χ50 ή 10χ50 (αρχικά παρατήρηση με τα χέρια)


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Γειά σε όλους λοιπόν θέλω να αγοράσω κυάλια 7x50 ή 10x50 για παρατήρηση καθαρά με τα χέρια.Η χρήση θα είναι κυριώς αστρονομική αλλά θα γίνονται και ημερήσιες παρατηρήσεις.Αρκετοί δεν θα θεωρήσουν την παρατήρηση με τα χέρια ''σοβαρή'' αστρονομία αλλά να πω ότι αυτά τα κυάλια δεν θα είναι το κύριο αστρονομικό μου όργανο παρατήρησης.Όσω για την τιμή αν γίνεται η τιμή να είναι περίπου στα 50-60 euro θα είμαι ευχαριστημένος επίσης να σημειωθεί ότι κάποια στιγμή θα τα βάλω και σε τρίποδο.Καθώς έχω ήδη τηλεσκόπιο θέλω κάτι ελαφρή και όχι κάτι πολυ μεγάλο. Επίσης να σημειωθεί ότι θέλω οι προτάσεις αν γίνεται να είναι μόνο από Ελλάδα.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Έχοντας μια σχεδόν πλήρη σειρά κιάλια, 7X35, 8X30, 10X30IS, 10X50, 12X45, 28-36-60X80, παράλληλα με ένα μικρό τηλεσκόπιο 102/500

 

κατέληξα να χρησιμοποιώ παράλληλα με το τηλεσκόπιο και όχι αντί του τηλεσκοπίου, τα 7Χ35 γιατί :

 

1. Είναι το μοντέλο με το μεγαλύτερο πραγματικό πεδίο 9,3 μοίρες (προσοχή ΔΕΝ έχουν όλα τα 7Χ35 αυτό το πεδίο), οπότε επιτρέπουν θέαση μεγάλου τμήματος του ουρανού για αναζήτηση στόχων, και επιπλέον επιτρέπουν την θέαση ολόκληρων σχηματισμών π.χ. η CORONA BOREALIS φαίνεται ολόκληρη ενώ με τα άλλα κιάλια διατρέχω τα μέρη της.

 

2. Είναι πραγματικά μικρά και ελαφριά, δηλαδή μπορείς πραγματικά να τα χρησιμοποιήσεις στο χέρι (και λόγω της μικρής μεγέθυνσης). Ακόμη και τα 10Χ50 έχουν μεγάλη διαφορά στo κράτημα στο χέρι.

 

Βέβαια τα καλά είναι τα ΝΙΚΟΝ ACTION ΕΧ 7X35 που κοστίζουν περίπου 160€ και έχουν ικανοποιητικό eye-relief 17mm, ενώ εγώ έχω τα OLYMPUS 7X35DPSI που κοστίζουν περίπου 55 € και έχουν μικρό eye-relief περίπου 12mm οπότε έχω κάποιο πρόβλημα με τα γυαλιά.

 

Όμως με τα 10χ50 σε επίγεια παρατήρηση και εφόσον τα στηρίξω κάπου, διαπίστωσα ότι διακρίνω κάποιες λεπτομέρειες που με τα 7Χ35 δεν τις διακρίνω.

 

Το καλύτερο είναι να συγκρίνεις με πραγματική παρατήρηση, για να βγάλεις συμπέρασμα τι προτιμάς εσύ. Αν μένεις Αθήνα έλα μια μέρα να σου τα δείξω συγκριτικά.

 

Φιλικά

Χρήστος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κάθε άνθρωπος μπορεί να έχει διαφορετικές ανάγκες, μπορώ λοιπόν να απαντήσω τι θα έκανα εγώ χωρίς όμως αυτό να είναι σίγουρα το καλύτερο για σένα.

 

Θα έπαιρνα είτε τα 7X35 με τις 9,3 μοίρες πεδίο (ΟΧΙ οποιαδήποτε 7Χ35) για να πετύχω μέγιστο πεδίο και μέγιστη φορητότητα. Αυτά θα έπαιρνα για αστρονομική χρήση.

 

είτε τα 10Χ50 για να πετύχω μέγιστη μεγέθυνση (να δω περισσότερες λεπτομέρειες), εφόσον με ενδιέφερε και η επίγεια παρατήρηση, επειδή δεν μου αρκεί η μεγέθυνση 10Χ για λεπτομέρειες στον ουρανό, θεωρώ ότι για λεπτομέρειες στον ουρανό είναι απαραίτητο το τηλεσκόπιο. Αυτά θα έπαιρνα για επίγεια παρατήρηση.

 

Δεν βρίσκω κανένα λόγο να προτιμήσω τις μεσοβέζικες λύσεις των 7Χ50 ή 8Χ40 όπου δεν έχω ούτε μέγιστο πεδίο ούτε μέγιστη μεγέθυνση.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαριστώ πολύ! Έχεις κάποια άλλη συμβουλή σχετηκά με κυάλια ? ή κάτι που θα έπρεπε να κοιτάζω πριν αγοράσω κυάλια?
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

1. Πάρα πολλά κιάλια σήμερα λόγω κατασκευής στην Κίνα έχουν προβλήματα ευθυγράμμισης ακόμη και όταν είναι καινούργια ακόμη και αν είναι αναγνωρισμένου κατασκευαστή. Θα ήθελα οπωσδήποτε να ελέγξω ότι δεν έχουν πρόβλημα πριν αγοράσω ή να ξέρω ότι μπορώ να τα επιστρέψω.

 

2. Τα κιάλια που πουλάνε στους πάγκους από άσχετους κατασκευαστές είναι γενικά άχρηστα.

 

3. Ποτέ κιάλια zoom, ο μηχανισμός zoom δημιουργεί σοβαρές επιπτώσεις στην εστίαση και στην ποιότητα εικόνας. Είχα πάρει τα vixen 8-32X50 220€ και κατέληξα να προτιμώ στην θέση τους να χρησιμοποιώ τα BRESSER 10Χ50 που είχα πάρει από το LIDL για 20€.

 

4. Δεν αναφέρθηκες καθόλου στην ποιότητα και την τιμή. Στην πράξη αυτά παίζουν σοβαρότατο ρόλο στην τελική απόφαση. π.χ. αγόρασε κάποιος από αγγελία στο astrovox, pentax 12Χ50 σε τιμή πολύ κάτω των 100€ ενώ τα συγκεκριμμένα καινούργια έχουν πάνω από 200€, και λόγω εξαιρετικής ποιότητας θα προτιμούσα να πάρω αυτά παρά τα 7Χ35 ή τα 10Χ50 που συζητάμε. Γενικά είμαι υπέρ των μεταχειρισμένων γιατί πετυχαίνεις καλύτερη σχέση ποιότητας-τιμής, εφόσον βέβαια μπορείς να τα ελέγξεις ότι δεν έχουν πρόβλημα.

 

5. Διάβασε τις κριτικές στο amazon.com για διάφορα ζευγάρια κιάλια, θα καταλάβεις πολλά από τα πιθανά προβλήματα, και οπωσδήποτε κριτικές για το συγκεκριμμένο που θα σκεφτείς να αγοράσεις.

 

6. Τα πραγματικά καλής ποιότητας σχεδιασμένα για αστρονομία κιάλια έχουν ξεχωριστή εστίαση στο κάθε μάτι. Ρίξε μια ματιά στα μοντέλα της HELIOS στο firstlightoptics και στα μοντέλα της FUJI αλλά βέβαια είναι πανάκριβα.

 

7. Διάβασε τα άρθρα στο binocularsky.com

 

Φιλικά

Χρήστος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

1. Πάρα πολλά κιάλια σήμερα λόγω κατασκευής στην Κίνα έχουν προβλήματα ευθυγράμμισης ακόμη και όταν είναι καινούργια ακόμη και αν είναι αναγνωρισμένου κατασκευαστή. Θα ήθελα οπωσδήποτε να ελέγξω ότι δεν έχουν πρόβλημα πριν αγοράσω ή να ξέρω ότι μπορώ να τα επιστρέψω.

 

Το πρόβλημα δεν είναι η κατασκευή τους στην Κίνα. Κινέζικες εταιρίες όπως η United Optics που κατασκευάζει το 80% των κιαλιών που κυκλοφορούν, έχει ακριβές σειρές με premium κιάλια όπως και μερικά από τα καλύτερα κιάλια με εναλλάξιμους φακούς. Έχει όμως και φτηνές σειρές. Τα προβλήματα ευθυγράμμισης είναι κυρίως με τις φτηνές σειρές που για να κρατηθεί το κόστος χαμηλά δεν έχουν σωστό μηχανισμό στήριξης των πρισμάτων.

Οι σειρές ΒΑ1 & ΒΑ2 είναι τέτοιες περιπτώσεις κατασκευής που θα πρέπει κάποιος που θέλει να ασχοληθεί σοβαρά με την αστρονομία, να τις αποφεύγει.

 

Θα συμφωνήσω με τα υπόλοιπα που αναφέρεις Χρήστο!

Φιλικά - Ντίνος Μακρόπουλος

 

*Όλα τα ταξίδια κάποια μέρα θα τελειώσουν. Βρες το σύμπαν μέσα σου και μπορείς να ταξιδεύεις για πάντα*.

Prem Rawat

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 8 μήνες αργότερα...
Μιας που υπάρχει ήδη ανοιχτό ενα θεμα θα ήθελα την βοηθεια κάποιου φιλου που γνωρίζει.Βρίσκω στην Ελλάδα σε σχετικα καλη τιμή τα δυο μοντελα της olympus. Το ενα ειναι 8×40 και το αλλο 10×50. Δεν εχω την δυνατότητα να τα δοκιμασω γιατι δεν υπαρχουν πουθενά στην Καβαλα μαγαζια με τετοια είδη.Κατα την γνωμη σας ποιό θα μου προτείνατε?Κατι μου λεει οτι τα 10×50 θα ηταν καλύτερα αλλα απο την αλλη σε πολλά forums εκθειάζουν τα 8×40.Θα ειναι το πρώτο ζευγαρι κιάλια που αγοράζω
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τα 8x40 μπορεί να είναι πιο μικρά και ελαφριά και να έχουν μεγαλύτερο πεδίο (συνήθως) αλλά έχουν μικρότερη διάμετρο φακού από τα 10x50. Σίγουρα να 8x40 θα σου δείξουν πολλά περισσότερα από το γυμνό μάτι αλλά εγώ προσωπικά θα έπαιρνα κιάλια 10x50. Για τρίποδα έχεις σκεφτεί κάποιον ? Ο Τρίποδος είναι κάτι απαραίτητο σε παρατήρηση με κιάλια!

 

Πόσα χρήματα μπορείς να διαθέσεις για κιάλια και πόσα για τρίποδα?

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Έχεις κάποιον σύνδεσμο για τα μοντέλα;

 

Οι διαφορές τους είναι μικρότερες από ότι νομίζεις. Έχουν την ίδια κόρη εξόδου και στον ουρανό 8x από 10x δεν διαφέρουν πολύ (είναι μια αύξηση 25%). Τα 8x40 μπορεί να είναι περισσότερο ευέλικτα και για άλλες παρατηρήσεις (ας πούμε πουλιά) ενώ για αποκλειστικά νυκτερινή παρατήρηση υπολόγισε και 7x50.

 

Η Olympus (από τις κορυφαίες εταιρίες στα μικροσκόπια) έχει αρκετά μοντέλα με πρίσματα ΒΚ-7. Δοκίμασα ένα σε κάποιο κατάστημα στην Πατησίων και αν και ήταν πολύ ανώτερο από τα συνήθη κινέζικα, το κοντράστ ήταν μέτριο.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ο σύνδεσμος για τα μοντέλα είναι

https://www.olympus.co.uk/site/en/b/binoculars/leisure_binoculars/leisure_nature/8x40_dpsi/index.html

 

Και

 

https://www.olympus.gr/site/el/b/binoculars/leisure_binoculars/leisure_nature/10x50_dpsi/index.html

Υπαρχουν αρκετα καλες κριτικές και για τα δυο

 

Δεν ξέρω αν επιτρέπεται αλλα μπορω να βαλω και τον συνδεσμο απο το κατάστημα που θελω να τα αγορασω αν ενδιαφέρεται και κάποιος αλλος.

 

Το όριο μου ειναι τα 80 ευρω. Τριποδα δεν εχω αλλα δεν θελω να αγορασω σε αυτήν την φαση. Τα κιάλια τα θελω για εμένα αλλα ισως να θέλει να χαζεύει που και που και η σύζυγος. Το κακό ειναι οτι τρομάζω απο απόψεις περι βάρους γι αυτο διστάζω να αγοράσω τα 10×50. Επισης για καποιο λογο που δεν μπορω να καταλάβω (αν και φαντάζομαι) το καταστημα δινει 2 χρονια εγγύηση στα 8×40 και 1 χρόνο στα 10×50

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ο σύνδεσμος για τα μοντέλα είναι

https://www.olympus.co.uk/site/en/b/binoculars/leisure_binoculars/leisure_nature/8x40_dpsi/index.html

 

Και

 

https://www.olympus.gr/site/el/b/binoculars/leisure_binoculars/leisure_nature/10x50_dpsi/index.html

Υπαρχουν αρκετα καλες κριτικές και για τα δυο

 

Δεν ξέρω αν επιτρέπεται αλλα μπορω να βαλω και τον συνδεσμο απο το κατάστημα που θελω να τα αγορασω αν ενδιαφέρεται και κάποιος αλλος.

 

Το όριο μου ειναι τα 80 ευρω. Τριποδα δεν εχω αλλα δεν θελω να αγορασω σε αυτήν την φαση. Τα κιάλια τα θελω για εμένα αλλα ισως να θέλει να χαζεύει που και που και η σύζυγος. Το κακό ειναι οτι τρομάζω απο απόψεις περι βάρους γι αυτο διστάζω να αγοράσω τα 10×50. Επισης για καποιο λογο που δεν μπορω να καταλάβω (αν και φαντάζομαι) το καταστημα δινει 2 χρονια εγγύηση στα 8×40 και 1 χρόνο στα 10×50

Νομίζω ότι όλα τα προϊόντα πλέον στην Ευρωπαϊκή Ένωση είναι υποχρεωτικό. Να έχουν. Δύο χρόνια εγγύηση. Ίσως τα άλλα τα εισάγει από Κίνα κατευθείαν ?

''''''''''''''''''''''''''''''''Τα πάντα εν σοφία Εποιησε'''''''''''''''''''''''''''''''' [-o<

S ταύρος Α μανατιδης του Χ αραλαμπου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ναι. Θα τα βρεις 62€ στο Skroutz. Αυτά είχα δοκιμάσει. Στην τιμή αυτή έχουν σημαντικά καλύτερη κατασκευή από τα παραπλήσιας τιμής Celestron Upclose (και πολύ καλύτερη από τα Bresser του Lidl). Αλλά είναι μονο/απλώς επιστρωμένα (δηλαδή μια στρώση μόνο στην εξωτερική επιφάνεια) και θυμάμαι είχαν αυτοκόλλητο που δήλωνε πρίσματα ΒΚ 7. Έτσι το κοντράστ ήταν πολύ χλιαρό. Αλλά δεν είχαν τεράστια οπτικά σφάλματα και το πεδίο ήταν γενναιόδωρο. Αλλά για νυκτερινή παρατήρηση δεν μπορώ να πω, τα άστρα μπορεί να ταπεινώσουν και κιάλια πολλαπλάσιας τιμής.

Να πω την αλήθεια δεν μπορώ να προτείνω κάτι καλύτερο στην τιμή αυτή.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το ξερω οτι είναι πολυ οικονομικα κιάλια και δεν εχω υψηλές προσδοκίες αλλα επειδή δεν θα εχω δυνατότητα να παρω κατι αλλο σύντομα δεν μπορω να αποφασίσω ποιο απο τα δύο να παραγγείλω. Μάλλον θα το ρίξω κορώνα -γράμματα άλλωστε δεν εχω μετρο σύγκρισης. Αυτα που δοκιμάσατε ηταν τα 8×40 ή τα μεγαλα;
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δυστυχώς Αθήνα θα αργησω να κατεβω . Τελικά θα παραγγείλω τα 8×40 για πρώτα κιάλια και ισως καποια στιγμη βρω 7×50 ή 10×50 μεταχειρισμένα. Σας ευχαριστώ πολυ για την βοήθεια φίλοι μου.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Φίλε μου αγορασε απ το εξωτερικο, ebey κτλ. Θα τα βρεις πολυ φθηνότερα και σε μεγαλυτερη γκαμα,ακομα και τα μεταχειρισμένα. υπαρχουν πολλές μαρκες, πολυ γνωστες και ποιοτικές εξω, που στην ελλαδα ουτε καν εχουν ακουστει Μας κοτσάρουν στης διαφημήσεις τα celestron που ειναι τα τελευταια κινεζικα σε ποιοτητα γυαλι κτλ. Μου εχει τυχη να αγορασω 3 ζευγαρια κυαλια χωρις κανενα προβλημα ευθυγραμισεις, μυκητες κτλ. αν ακομα σου συμβει και αυτο τα διορθωνεις πολυ ευκολα. επισεις οτι διποτε προβλημα υπαρχει στα κυαλια αναφερεται το προβλημα σε αυτα, βλεπεις και φωτογραφιες. Γενικα να αποφευγεις αγορες απ την ελλαδα λόγο κόστους σε πραγματα του χομπι μας. εχουν μεγάλο κερδος και δεν ριχνουν και της τιμές τους λυπαμε που το λεω καλυτερα να τα βλεπω να κλεινουν αν δεν βαλουν μυαλο, μιλαω γενικα παντα και οχι προσωπικα σε καποια μαγαζια που δραστηριοποιουνται στην Ελλαδα.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης