Jump to content

Πρακτικός οδηγός: Η ευθυγράμμιση στα κιάλια


KonstantinosM

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αυτό που λέει ο nikk2875 είναι σωστό..Αν δεν έχεις τον firefox και δεν θες να τον εγκαταστήσεις η παραπάνω λύση λειτουργεί..

My observatory code from NASA - MPC is L02.

Το site του NOAK Observatory: http://noakobservatory.gr/index.php 

https://iawn.net/about/members.shtml   

https://newton.spacedys.com/neodys2/index.php?pc=2.1.2&o=L02&ab=0

https://ui.adsabs.harvard.edu/search/q=author%3A"Sioulas%2C Nick"&sort=date desc%2C bibcode desc&p_=0

https://orcid.org/0000-0002-2012-1227                                                                                                                                 

https://www.exoworldsspies.com/en/team/                                                                                                                            Νίκος Σιούλας Planetary Defence Team

 

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αν το κατεβάζεις και δεν το βλέπεις μάλλον σημαίνει ότι ο browser σου δεν υποστηρίζει το αρχείο. Δοκίμασε να κατεβάσεις το plugin από εδώ: http://download.cnet.com/Adobe-SVG-Viewer/3000-2356_4-11240.html. Ελπίζω να λειτουργήσει..

 

το κατέβασα και μπόρεσα να εκτυπώσω. ευχαριστώ πολύ.

τώρα μένει να επιχειρήσω την ευθυγράμμιση..

" αν θελεις να γινεις πραγματικος επιστημονας πρεπει να σκεφτεσαι τουλαχιστον μιση ωρα την ημερα με τροπο αντιθετο απο τους συναδελφους σου "

Albert Einstein

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 4 μήνες αργότερα...

Γνωριζετε μηπως σε αυτα τα κιαλια πως γινετε η ευθυγραμμιση?

 

στοιχεια:ussr Bnu 12x40

http://i125.photobucket.com/albums/p79/nyctpd/FEZ_0223_zps005d2ce2.jpg

αστερακι μου λαμπρο :cheesy: ..
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το πιθανότερο να είναι της 10ετίας το 70 και τα περισσότερα ρύθμιζαν τότε την ευθυγράμμιση από τους αντικειμενικούς φακούς. Με 3 πλαϊνές βίδες γύρω στην εξωτερική πλευρά του στο στεφάνι, ή με έκκεντρα δαχτυλίδια όπως περιγράφω στο πρώτο post. Πιστεύω ότι θα χρειαστεί κάποιος να πειραματιστεί για να καταλάβει αρχικά την εύκολη ευθυγράμμιση από τα πρίσματα, με κάποια φτηνά κιάλια του Lidl ή από καταστήματα παιχνιδιών όπως τα Jumbo και στην συνέχεια να το δοκιμάσει με τους αντικειμενικούς. Η μέθοδος Crossed Bahtinov θα βοηθήσει πολύ σε αυτήν την περίπτωση ώστε να γίνει η ρύθμιση πιο γρήγορα. Χρειάζεται απλώς κάθε φορά να αφαιρείται προσωρινά η μία μάσκα του αντικειμενικού με τον οποίο θα δουλέψουμε για να τον ρυθμίσουμε. Έχει λίγη δουλίτσα παραπάνω αλλά αξίζει τον κόπο.

Φιλικά - Ντίνος Μακρόπουλος

 

*Όλα τα ταξίδια κάποια μέρα θα τελειώσουν. Βρες το σύμπαν μέσα σου και μπορείς να ταξιδεύεις για πάντα*.

Prem Rawat

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 9 μήνες αργότερα...
πολυ ωραιο το αρθρο και αναλυτικοτατη η περιγραφη, θα τσεκαρω αν θελουν και τα δικα μου ευθυγραμμιση και βεβαια ενα παλιοτερο ζευγαρι που ειχα...ελπιζω να μην ενοχλω με τυχον αποριες που θα προκύψουν.... 8)

''''''''''''''''''''''''''''''''Τα πάντα εν σοφία Εποιησε'''''''''''''''''''''''''''''''' [-o<

S ταύρος Α μανατιδης του Χ αραλαμπου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 1 έτος αργότερα...
εχα τα κυαλια Bresser Spezial Saturn 20x60...εχοντας πολυ καιρο να τα χρησιμοποιοησω στην τελευταια παρατηρηση εβλεπα τα παντα διπλα..και στην ουρανια και στην επιγεια παρατηρηση...για την ακριβεια ενα διπλο φωτεινο ειδωλο και απο διπλα αλλο ενα ιδια αλλα θολο...ξερετε αν προκειται για θεμα ευθυγραμμισης καθως οτι εχω προσπαθησει να κανω δν πετυχαινει :|
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τί εννοείς πως έβλεπες διπλό είδωλο και από τη μία και από την άλλη; Το διπλό είδωλο λόγω απευθυγράμμισης εμφανίζεται όταν κοιτάμε και από τα δύο μάτια ακριβώς διότι δεν μπορούν να ταυτιστούν οι δύο εικόνες. Δοκίμασε αρχικά να δεις τι βλέπεις χωριστά κάθε μάτι κλείνοντας το άλλο. Αν το κάθε είδωλο είναι καθαρό αλλά όταν κοιτάς και με τα δύο μάτια φαίνεται διπλό, τότε μάλλον έχεις θέμα ευθυγράμμισης και ισχύουν οι οδηγίες του Κωνσταντίνου στο παρόν θέμα. Λες ότι δεν έχει πετύχει ό,τι και αν προσπάθησες. Πες μας αναλυτικά τι έχεις προσπαθήσει ήδη γιατί αλλιώς δεν ξέρουμε τι να προτείνουμε :)
«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Aυτο που λες μου συμβαινει..οποτε κοιταω και με τα δυο ματια βλεπω δυο ειδωλα (πχ παρατηρω την σεληνη και βλεπω ενα καθαρο ειδωλο της και ενα θολο ακριβως διπλα) με αποτελεσμα να μν μπορω να παρατηρησω και απο θεμα κουρασης των ματιων και απο θεμα οτι βλεπωντας ολα τα αστρα διπλα μπερδευομαι να βρω αντικειμενα #-o ειδα πως ρυθμιζετε η ευθυγραμμιση με τις βιδες αλλα τα δικα μμ κυαλια δεν εχουν ](*,)
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καταρχήν τι κιάλια έχεις? Δεύτερον αν διαβάσεις προσεκτικά τον οδηγό θα δεις οτι παρουσιάζονται διάφορα σημεία που μπορεί να "κρύβονται" οι βίδες. Με λίγη υπομονή και ψάξιμο λογικά θα της βρεις.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν έχεις γράψει περισσότερα για τα όσα λες ότι έχεις προσπαθήσει. Έτσι θα πρέπει να μαντέψουμε τι προσπάθησες και οι οδηγίες να μην είναι σωστές. Οι διπλές εικόνες είναι θέμα απευθυγράμμισης πάντοτε. Το γιατί το δεύτερο είδωλο είναι θολό, ευθύνεται άλλη αιτία. Πιθανόν απλώς να μην εστίασες σωστά, διαφορετικά το πρόβλημα είναι βαθύτερο. Αλλά για αρχή ελπίζω ότι δεν συμβαίνει κάτι τέτοιο.

 

Βρες πρώτα τις βίδες.

Οι διαφορετικές περιπτώσεις από όπου γίνεται η ευθυγράμμιση είναι αναλυτικά γραμμένη στον οδηγό. Συνήθως:

 

- Τις περισσότερες φορές είναι 4 βίδες εξωτερικά από τα σημεία που υπάρχουν τα πρίσματα.

- Ή βρίσκονται εσωτερικά κάτω από τα καπάκια που περικλείουν τους προσοφθάλμιους μέσα στα κιάλια όπως στις φωτογραφίες στο "ε. Λίγη ιστορία".

- Σπανίως η ευθυγράμμιση γίνεται από τους αντικειμενικούς φακούς.

 

Στα δικά σου κιάλια πρέπει να υπάρχουν 4 βίδες (δύο σε κάθε σωλήνα) στα σημεία όπως στις φωτογραφίες του οδηγού ευθυγράμμισης για τα κιάλια Bresser 10X50. Πιθανόν να μην τις είδες γιατί είναι καλυμμένες με σιλικόνη. Ή ίσως έψαξες από κάτω αντί για την επάνω πλευρά, είναι κάτι συνηθισμένο. Επάνω εννοούμε την πλευρά που κοιτάει προς τον ουρανό όταν κρατάς τα κιάλια στα μάτια σου. Ψάξε με υπομονή, είναι μικρά, λεπτά βιδάκια, ίσως καλυμμένα με σιλικόνη. Ανασήκωσε τα ελαστικά στα σημεία που είναι σημειωμένα στις φωτογραφίες του οδηγού στο "β. Που βρίσκονται οι βίδες").

Φιλικά - Ντίνος Μακρόπουλος

 

*Όλα τα ταξίδια κάποια μέρα θα τελειώσουν. Βρες το σύμπαν μέσα σου και μπορείς να ταξιδεύεις για πάντα*.

Prem Rawat

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 8 μήνες αργότερα...

Ελπιζω να ειναι ενεργο το θεμα...

Για να προσθεσω ότι χθες με τις οδηγιες σας καταφερα να διορθωσω την ευθυγραμμιση σε ενα ζευγαρι bresser 10χ50 που ειχα παρει απο Λιντλ και μου τα ρήμαξε η μικρη...

Τα καταφερα και χαρηκα πολυ χαρη στις οδηγιες σας...

Ευχαριστω παιδια...

''''''''''''''''''''''''''''''''Τα πάντα εν σοφία Εποιησε'''''''''''''''''''''''''''''''' [-o<

S ταύρος Α μανατιδης του Χ αραλαμπου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ελπιζω να ειναι ενεργο το θεμα...

Για να προσθεσω ότι χθες με τις οδηγιες σας καταφερα να διορθωσω την ευθυγραμμιση σε ενα ζευγαρι bresser 10χ50 που ειχα παρει απο Λιντλ και μου τα ρήμαξε η μικρη...

Τα καταφερα και χαρηκα πολυ χαρη στις οδηγιες σας...

Ευχαριστω παιδια...

Για τους ενεργούς πολίτες που ενδιαφέρονται είναι.... :) =D>

Δημήτρης Γκιώνης.

Τα δυο μάτια είναι καλύτερα από ένα. :shock:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μήπως ξέρει κάποιος να μου πεί που συγκεκριμμένα θα βρώ να αγοράσω τα ειδικά εργαλεία που φαίνονται σε φωτογραφία στο άρθρο του Κωνσταντίνου και χρειάζονται για να λύσεις τα δαχτυλίδια με τις δύο εγκοπές που συγκρατούν τους αντικειμενικούς φακούς ;

 

Έχω ήδη ψάξει στην Ελλάδα (Αθηνάς, Ρέππας, Σχιστό, πλανητάριο, κ.λ.π.) και στο INTERNET με φράσεις όπως optics disassembly και δεν βρήκα.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Είχα κάνει μια σχετικά αναφορά εδώ:

 

http://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?p=228974#228974

 

αν εννοείς αυτό το εργαλείο... Έχω και link από ebay από όπου το πήρα.

«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 11 μήνες αργότερα...

Μετα απο πολυυυυυ καιρο που καθονται τα κιάλια μου χωρις ευθυγράμμιση ειπα να δοκιμασω να τα ευθυγραμισω χαρην στις πολυτιμες πληροφοριες του Κωνσταντινου.

Λοιπον τα κιαλια μου ειναι τα Bresser 10x50 ( ναι αυτα του lidl και τα καραγουσταρω, ισως ειμαι απο λιγους που βγηκαν καλα) και μιας και ειχα παντα στο αυτοκινητο καπου χτυπηθηκαν με αποτελεσμα να εχει φύγει η ευθυγραμμιση πανω-κατω. Η βιδα για την ρυθμιση φαινεται στην φωτο (προσοχη μονο για το πανω κατω) οποτε με μιση στροφη το προβλημα μου λύθηκε.

20170217_115110.thumb.jpg.df249d4e0720f6cfd5568a084d30a401.jpg

20170217_115100.thumb.jpg.8dfc52b1534331e86840865ce51efbac.jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Στο παρακάτω βιντεο δείχνουν μια ευκολη αυτοσχέδια μάσκα με πλέγμα-σιτα. Αραγε θα κανει την ιδια δουλειά και στα κιάλια?

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 3 έτη αργότερα...
  • 3 μήνες αργότερα...

Καλησπέρα. Εχω ενα ζευγαρι κυαλια της πλακας (ισως οχι και τοσο πολυ) J L Breaker 7X50, τα οποια δεν τα επιανα στα χερια μου γιατι αφ' ενος με ζαλιζανε, και αφ'ετερου εβλεπα και ενα σταυρονημα που ενοχλουσε.

 

Ετσι στην αρχη ανοιξα τον ενα προσοφθαλμιο και εβγαλα ενα στρογγυλο τζαμακι με το σταυρονημα.

 

Μετα ανοιξα τα λαστιχα και βρηκα κατ' αρχην τις δυο απο τις τεσερις βιδουλες και με αυτες εκανα μια καλυτερη ρυθμιση αλλα οχι τελειως ικανοποιητικη.

 

Μετα ανοιξα απο την μια μερια φουλ τα λαστιχα και βρηκα και τις αλλες δυο βιδες που ηταν καλα καταχωνιασμενες. Αυτες δεν τιν πειραξα ακομα αλλα θα προσπαθησω.

 

Ηθελα να ρωτησω σε τι χρησιμευει το σταυρονημα. Μηπως για ευθυγραμμιση?

___________________________________________________________
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Υποθέτω πως το σταυρόνημα δεν ήταν σκέτος σταυρός αλλά είχε κάποια κλίμακα (δηλ. γραμμούλες σαν χάρακας). Χρησιμεύει για την εκτίμηση της απόστασης από ορατό κτίριο γνωστού ύψους. Για παράδειγμα αν έχεις ανοιχτεί με σκάφος στη θάλασσα και βλέπεις κάποιο φάρο με γνωστό ύψος, μετράς πόσες "γραμμούλες" αντιστοιχούν στο ύψος του φάρου, φέρνοντάς τον πάνω στην κλίμακα καθώς τον κοιτάζεις. Αν έχεις κάνει τη σωστή προεργασία (λίγα μαθηματικά) μία φορά, για το συγκεκριμένο κτίσμα και κιάλια, μπορείς πάντα να ξέρεις την απόστασή σου από το φάρο. Αν δε γνωρίζεις με καλή προσέγγιση το ύψος του στόχου (φάρος, κτίριο, λόφος κλπ), η κλίμακα δεν προσφέρει κάτι.

"Πως να σωπάσω μέσα μου την ομορφιά του κόσμου; ..." Κώστας Κινδύνης

"Με το λύχνο του άστρου στους ουρανούς εβγήκα, στο αγιάζι των λειμώνων, στη μόνη ακτή του κόσμου..." Οδυσσέας Ελύτης

www.a-polaris.org

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Α, μαλιστα. Κατι σαν αποστασιομετρο. :D

Και ηταν ακριβως οπως το ειπες. Ο σταυρός ειχε διαβαθμισμενες γραμμουλες.

___________________________________________________________
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης