Jump to content

Ισημερινή βάση


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα και πάλι. Έχω ακούσει ότι οι ισημερινές βάσεις είναι οι καταλληλότερες για αστροφωτογράφιση.Γιατί όμως είναι; Έχω ακούσει ότι οι ισημερινές παρακολουθούν το άστρο το οποίο είναι απαραίτητο για την αστροφωτογράφηση.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

με απλα λογια οι alt/az βασεις κανουν μια κινηση δεξια πανω/κατω για να ακολουθησουν το αστρο, οι equatorial κανουν μονο μια κινηση και ετσι δεν εχεις κουνηματα. μπορεις και με alt/az ομως με eq σφηνα :) ελπιζω να σε βοηθησα!
Vasilis Hailsteel
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

το να ακολουθεις το αστρο ειναι σημαντικο γιατι η γη γυριζει και ετσι αν δεν ακολουθεις το αστρο θα εχεις trails. Η αστροφωρογραφηση deep sky θελει μεγαλες εκθεσεις που σημαινει οτι πχ για 5 λεπτα ο στοχος δεν θα πρεπει να κουνηθει
Vasilis Hailsteel
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μα η EQ5 είναι ρομποτική οπότε έχεις λύσει το πρόβλημα σου, δεν χρειάζεσαι κάτι επιπλέον

Skywatcher Mount AZ-EQ-5 SynScan GoTo

Skywatcher 130 PDS

Skywatcher 200/1000

Celestron C8 SCT

Orion Mini 50mm

QHY 183M

ZWO ASI 224

Canon 100D mod - cooling

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η EQ5 δεν είναι ρομποτική , αλλά γίνεται με αυτό το kit αναβάθμισης : http://www.planitario.gr/eq5-goto-upgrade-kit.html.

 

AntonArch με τι αστροφωτογραφία θες να ασχοληθείς ? Πλανητική,βαθέως ουρανού ?, Wide Field ?

 

Η άποψη μου είναι να μην ασχοληθείς ακόμα με αστροφωτογραφία (αφού ακόμα δεν έχεις τηλεσκόπιο)

Είναι ακριβό Hobby και δεν είναι κατάλληλο για όλους.Πάρε πρώτα τηλεσκόπιο και βλέπεις αργότερα.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η EQ5 δεν είναι ρομποτική , αλλά γίνεται με αυτό το kit αναβάθμισης : http://www.planitario.gr/eq5-goto-upgrade-kit.html.

 

Όντως, το θεωρουσα αυτονοητο πως πανε μαζι :oops:

Skywatcher Mount AZ-EQ-5 SynScan GoTo

Skywatcher 130 PDS

Skywatcher 200/1000

Celestron C8 SCT

Orion Mini 50mm

QHY 183M

ZWO ASI 224

Canon 100D mod - cooling

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ενδιαφέρομαι να αγοράσω αυτό το τηλεσκόπιο:http://www.planitario.gr/200-1000-black-diamond-eq5-2029.html

 

Αρχικά να συμφωνήσω πως καλύτερα είναι πρώτα να εξασκηθείς στη χρήση του τηλεσκοπίου κλπ μέσα από την παρατήρηση και μετά να προχωρήσεις.

 

Στην προηγούμενη σελίδα ο "βολιωτης" έβαλε ένα link. Διάβασε όλα τα αρχεία που βρίσκονται εκεί και θα σε βοηθήσουν να καταλάβεις διάφορα πράγματα. Και εγώ αυτο κάνω σιγά σιγά.

 

Πάντως το τηλεσκόπιο που σκέφτεσαι να αγοράσεις, προσωπικά -είμαι όμως άπειρος, τώρα μαθαίνω και εγώ- δεν νομίζω πως είναι οτι καλύτερο για deep sky

Skywatcher Mount AZ-EQ-5 SynScan GoTo

Skywatcher 130 PDS

Skywatcher 200/1000

Celestron C8 SCT

Orion Mini 50mm

QHY 183M

ZWO ASI 224

Canon 100D mod - cooling

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης