Jump to content

iOptron CEM25P - Εγγυημένο PE +/-10 arcsec


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ήμουν πολύ ευχαριστημένος τα τελευταία 2 χρόνια με μια iOptron ZEQ25, για μένα η ιδανική υπερφορητή αστροφωτο-βάση (τουλάχιστον σε λογικά πλαίσια τιμής). Αλλά για ένα διάστημα είχε ρίξει το Altair Astro την τιμή της αναβαθμισμένης (stepper αντί servo, καλύτεροι drivers, ίδια κατά τα άλλα) CEM25 σε μόλις £699 και την παρήγγειλα. Αντί αυτής όμως, μου ήρθε η "CEM25P" για την οποία τότε (αρχές Δεκεμβρίου) δεν έβρισκα πληροφορίες. Οπότε ρώτησα την iOptron και μου είπαν ότι είναι η τελευταία αναβάθμιση που δεν είχε ακόμα ανακοινωθεί/κυκλοφορήσει επίσημα, απλά όπως φαίνεται είχαμε μόλις λάβει στην Αγγλία το πρώτο φορτίο. Η διαφορά τους, μου είπαν, ήταν κυρίως μία:

 

-The CEM25P has a better PE distribution control compared to CEM25 for which PE was not specified. The spec is less than +/-10 arcsec per worm period.

 

Αν και το +/-10 arcsec, δηλαδή πες 20 peak-to-peak μπορεί να μη φαίνεται εντυπωσιακό εκ πρώτης όψεως, δεν έχω ακούσε βάση σε τέτοια κατηγορία τιμής να το εγγυάται. Αν και υπήρχαν αρκετά ZEQ25 με κάτω από 20" p2p (ειδικά με ένα tune-up), αν δεν ήσουν τυχερός μπορεί εύκολα να είχες 30 (χωρίς PEC πάντα), νούμερο το οποίο είναι συνηθισμένο και για βάσεις Skywatcher. Οπότε το να εγγυάται τέτοιο νούμερο στα επίσημα χαρακτηριστικά είναι αρκετά εντυπωσιακό.

 

Λοιπόν στις πρώτες δοκιμές η νέα βάση με εντυπωσίασε σε αρκετά σημεία. Πρώτα απ'όλα ήταν τέλεια ρυθμισμένη, οποιοδήποτε play, backlash ήταν στο απόλυτο μηδέν, η πολική διόπτρα ακριβείας εντελώς κέντρο, τα νέα μοτέρ αύξησαν και άλλο το ήδη γρήγορο slewing (πλέον 6 μοίρες/sec) και είναι αθόρυβα (όχι ότι με ενοχλούσαν βέβαια τα servo). Και έκανα και τη δοκιμή του PE βεβαίως:

 

CEM25P_PE.png

 

+/-7 περίπου, μια χαρά. Είναι μόνο ένας κύκλος, ήθελα να δοκιμάσω μια βραδιά να κάνω αρκετούς ώστε να απομονώσει το PE από θόρυβο, seeing κλπ, αλλά με τίποτα ο καιρός δεν αφήνει, οπότε αρκούμαι σε αυτό ;)

Το ZEQ25 μου ήταν κοντά σε PE, αλλά δεν το είχα δοκιμάσει πριν του κάνω tune-up, είχε μια ελαφριά χαλαρότητα ο άξονας RA στην αρχή. Οπότε για out of the box που λέμε είναι πολύ καλό.

 

Πρόλαβα 2 βραδιές μέχρι τώρα να το βγάλω (άλλος ένας "εξαιρετικός" χειμώνας στο Μάντσεστερ), οπότε δοκίμαζα με το 80ED και μένει κάποια στιγμή να δοκιμάσω το C9.25 που είναι θεωρητικά πέρα από τις δυνατότητες, αλλά το ZEQ25 το κατάφερνε αξιοπρεπώς.

 

Είπα λοιπόν να το αναφέρω, επειδή τα iOptron δεν είναι ιδιαίτερα γνωστά στην Ελλάδα και εμένα με βόλεψε πάρα πολύ. Με το μισό βάρος από το HEQ5, μισό "άνοιγμα" ώστε να μη θέλει ξεμοντάρισμα για το αυτοκίνητο, το ενσωματωμένο gps, πολική διόπτρα ακριβείας, με έκανε να μη σκέφτομαι καθόλου κόπο/χρόνο στησίματος, άρα είναι καλή λύση για κάποιον που ψάχνει κάτι τέτοιο, τώρα και με εγγυημένο PE είναι ιδανικό για unguided. Μόνο το PEC η iOptron δε μας το κάνει Permanent, γιατί πρέπει να αφήσει κάποιο λόγο για να χρεώνει παραπάνω για το iEQ30 ;)

Πιο αναλυτικά μπορείτε να διαβάσετε τη δοκιμή μου του CEM25P σε σχέση με το ZEQ25 (και την παλαιότερη του ZEQ25).

Αν το ψάχνετε, Altair Astro που κάνει την εισαγωγή για την Ευρώπη έχει κανονικά τη χαμηλότερη τιμή (£799 αυτή τη στιγμή), και απ' όσο ξέρω αν πάρει κάποιος τηλέφωνο και ζητήσει, μπορεί να γίνει αποστολή στην Ελλάδα. Το astroshop και το TS συνήθως είναι ακριβότερα.

Astro Blog Delta & Polar Scope Align for iOS

http://astro.ecuadors.net

 

Violence is the last refuge of the incompetent.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πολύ καλή ανάλυση! Κι εγώ πιστεύω πως οι ελαφριές , μικρές βάσεις που στήνονται εύκολα είναι πιο χρηστικές και χρησιμοποιούνται συχνότερα. Η απλότητα είναι μεγάλη υπόθεση. Με ποιο πρόγραμμα έκανες τη μέτρηση?
Ο ΣΚΥΛΟΣ ΤΩΝ ΑΣΤΡΩΝ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πολύ καλή ανάλυση! Κι εγώ πιστεύω πως οι ελαφριές , μικρές βάσεις που στήνονται εύκολα είναι πιο χρηστικές και χρησιμοποιούνται συχνότερα. Η απλότητα είναι μεγάλη υπόθεση. Με ποιο πρόγραμμα έκανες τη μέτρηση?

 

Ναι, πολύ συχνά με την HEQ5 βαριόμουνα τη μεταφορά με το στήσιμο - φαντάσου να είχα και την EQ6, δε θα έβγαινα ποτέ!! Οπότε με το που πήρα την iOptron δεν υπήρχε καλή βραδιά (που έτσι κι αλλιώς είναι σπάνια εδώ) που να έχω χρόνο και να μη βγω. Στο εξοχικό που έχω πάλι HEQ5 τη σκεπάζω και την αφήνω έξω, έτσι μάλιστα ;)

 

Για τη μέτρηση, κάνουμε PHD2 guiding με απενεργοποιημένο το guiding output ώστε να μη διορθώνει και δίνουμε το log του στο PECPrep (είναι πρόγραμμα από το EQMOD).

Astro Blog Delta & Polar Scope Align for iOS

http://astro.ecuadors.net

 

Violence is the last refuge of the incompetent.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αυτό που με ξενίζει σε αυτή τη βάση είναι η μπάρα για τα αντίβαρα. Δίνει την εντύπωση πως στρεβλώνει μιας και δεν "δένει" με την υπόλοιπη βάση. Οι μετρήσεις βέβαια αποδεικνύουν το αντίθετο :D
Ο ΣΚΥΛΟΣ ΤΩΝ ΑΣΤΡΩΝ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αυτό που με ξενίζει σε αυτή τη βάση είναι η μπάρα για τα αντίβαρα. Δίνει την εντύπωση πως στρεβλώνει μιας και δεν "δένει" με την υπόλοιπη βάση. Οι μετρήσεις βέβαια αποδεικνύουν το αντίθετο :D

 

Αντιθέτως, αυτή η διάταξη είναι το "μυστικό" της βάσης για να επιτυγχάνει τον εντυπωσιακό λόγο φορτίου/βάρους: σε μία german equatorial έχεις όλο το βάρος και του OTA και των αντίβαρων στη μία άκρη του άξονα RA, ενώ σε μια central balanced βάση όπως αυτή μοιράζεται στη μέση το βάρος. Για να καταλάβεις, η κεφαλή είναι 4.7 κιλά (λιγότερο από το μισό της HEQ5) και συμπεριφέρεται αρκετά καλά (μέχρι και unguided 1.5 λεπτό δοκίμασα) με 11 κιλά OTA/αξεσουάρ (C9.25) + 9 κιλά αντίβαρα! Αυτά τουλάχιστον για τη ZEQ25, δεν έχω δοκιμάσει ακόμα με τόσο βάρος τα νέα μοτέρ της CEM25P να δω πως πάνε από ροπή. Φυσικά δεν την προτείνω για τέτοια φορτία, αλλά σκέψου ότι σε german equatorial αντίστοιχου βάρους (π.χ. η EQ3 είναι πιο κοντά) ούτε για πλάκα δε θα σκεφτόσουν να βάλεις 20 κιλά εξοπλισμό/αντίβαρα και μάλιστα για φωτογραφία :)

Επειδή έχει μικρή μάζα, τα μακριά τηλεσκόπια που ασκούνε μεγαλύτερη ροπή δεν έχουν ίδια συμπεριφορά, δηλαδή ένα 200άρι νευτώνιο και ας έχει ίδιο βάρος με το C9.25 του παραδείγματος θα τη δυσκολέψει περισσότερο, ειδικά με αεράκι (αν και ένας γείτονας είχε πολύ καλά αποτελέσματα με το συγκεκριμένο συνδυασμό), αλλά γενικά τέτοια βάση παίρνεις συνήθως για ένα αποχρωματικό 70-100mm ή ένα SCT έως 8".

Ένα μειονέκτημα που έχει ο σχεδιασμός αυτός, είναι ότι άσχετα με το τι OTA έχεις πάνω, δε μπορείς να συνεχίσεις για πολύ αφού διασχίσεις το meridian (θα βρει η ίδια η βάση μετά από κάνα μισάωρο), οπότε σχεδιάζεις τη βραδιά σου αναλόγως αν θες να αποφύγεις το meridian flip.

Astro Blog Delta & Polar Scope Align for iOS

http://astro.ecuadors.net

 

Violence is the last refuge of the incompetent.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης