Jump to content

Προσοφθάλμια του Evostar90 ...και μετα τι?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Και παλι θα χρειαστω την βοηθεια σας παιδια.

Εχω τα προσοφθαλμια που ηρθαν με το Evostar90,

τα οποια απο διαισθηση νομιζω οτι ειναι απο τα πολυ φτηνα.

Ισως βεβαια κανω και λαθος.

Τα προσοφθαλμια ειναι αυτα:

 

 

pros_zpsvyk3j2tf.jpg

 

Γνωριζει καποιος φιλος σε ποια κατηγορια ποιοτητας υπαγονται?

Θα ηθελα επισης να εξαντλησω κατα το δυνατον τις δυνατοτητες του

τηλεσκοπιου και θα σας παρακαλουσα να μου προτεινεται

τι εστιακου μηκους προσοφθαλμιο θα μπορουσε να χρησιμοποιησω

πρακτικα και οχι θεωρητικα.

 

Ενα 6μμ φερει ειπειν των 70 ευρω θα ηταν καταλληλο?

Προτεινεται σε αυτα τα χρηματα καποια μαρκα, ή καποιο τυπο?

Σε σχεση με αυτα του κιτ ενα προσοφθαλμιο των 70 ευρω κανει τη διαφορα?

___________________________________________________________
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αν θυμάμαι καλά είναι Modified Achromats, ελαφρώς τροποποιημένοι Kellner. Είναι καλύτεροι από τους εκλιπόντες Ramsden & Huygens και κατώτεροι από τους Symmetrics, αρκετά κατώτεροι από τους αυθεντικούς Plossl, Abbe Orthowscopics κλπ. Ο 25 έχει καλό eye relief, τον 10 ουδέποτε μπόρεσα να τον χρησιμοποιήσω. Νομίζω πως τους χάρισα σε ένα παιδί από την Πάτρα.

Με λίγα λόγια, οποιονδήποτε φακό μπορείς να βρεις σήμερα σε κατάστημα, μπορείς να είσαι βέβαιος πως θα είναι καλύτερος.

Για το 90/900 εγώ θα αγόραζα έναν Plossl 32mm και έναν zoom, τον Hyperion 24-8 αν μου έφταναν τα χρήματα. Ειδάλλως Hyperion 10mm. Και ένας 6mm (όπως ο Skywatcher, όπου μπορείς να πάρεις και τον 9 αντί για τον Hyperion) για υψηλή μεγέθυνση στους πλανήτες μετράει, ειδικά εάν τα μάτια σου είναι νεανικά.

Τα κιτ ζητούν πολλά και προσφέρουν (ουσιαστικά) λίγα.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Με λίγα λόγια, οποιονδήποτε φακό μπορείς να βρεις σήμερα σε κατάστημα, μπορείς να είσαι βέβαιος πως θα είναι καλύτερος.

 

Θα διαφωνήσω με αυτό, εκτός αν πηγαίνουμε σε καταστήματα που πουλάνε μόνο καλά ποροσφθάλμια :)

Τα MA είναι όντως τροποποιημένα Kellner, και ενώ είναι υποδεέστερα των καλών και ακριβών Plossl, τα έχω δοκιμάσει σε σύγκριση με διάφορα φτηνά plossl που κυκλοφορούν και στο Evostar παράδειγμα δεν έχουν διαφορά στην ποιότητα εικόνας, ενώ έχουν και μεγαλύτερο eye relief. Ναι, στο 10mm και πάλι δεν είναι φοβερό το eye relief (10-12mm), αλλά έχεις μια πιθανότητα να το χρησιμοποιήσεις με γυαλιά (δεν είναι πολύ βολικό), ενώ σε αντίστοιχο plossl δε γίνεται σίγουρα (6mm eye relief).

Αυτά τα λέω για να μην πας να πάρεις κάτι που λέει plossl και να νομίζεις ότι θα δεις καλύτερα. Επίσης, με το Evostar δεν είναι χάλια για αρχή.

Για πλανητική αξιοπρεπής οικονομική λύση είναι κάτι σαν το Skywatcher Ultrawide 66° 6mm.

Astro Blog Delta & Polar Scope Align for iOS

http://astro.ecuadors.net

 

Violence is the last refuge of the incompetent.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Είχα και εγώ το δικό σου τηλεσκόπιο και για πλανητική χρησιμοποιούσα αυτόν που αναφέρει ο ecuador (Skywatcher Ultrawide 66° 6mm) και έμεινα ικανοποιημένος . Τον 6 τον χρησιμοποιούσα και για επίγεια παρατήρηση (ναι στα χ150) και ενώ μένω στην Πετρούπολη έβλεπα απέναντι στον Λυκαβηττό και την Ακρόπολη αρκετά πράγματα .Όταν όμως το γυρνούσα προς τη θάλασσα θάμπωνε πολύ η εικόνα . Εκεί προτιμούσα να παρατηρώ με το 25 .
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Για πλανητική αξιοπρεπής οικονομική λύση είναι κάτι σαν το Skywatcher Ultrawide 66° 6mm.

 

Μηπως γνωριζει καποιος φιλος τι διαφορα εχει απο απο το SKYWATCHER

PLOSSL 6mm UWA 58 μοιρων που πουλαει το πλανηταριο?

 

Και κατι αλλο,,,,..... ο πλανηταριος επιτρεπει επι τοπου δοκιμες?

___________________________________________________________
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Για πλανητική αξιοπρεπής οικονομική λύση είναι κάτι σαν το Skywatcher Ultrawide 66° 6mm.

 

Μηπως γνωριζει καποιος φιλος τι διαφορα εχει απο απο το SKYWATCHER

PLOSSL 6mm UWA 58 μοιρων που πουλαει το πλανηταριο?

 

Και κατι αλλο,,,,..... ο πλανηταριος επιτρεπει επι τοπου δοκιμες?

 

Προφανώς και δεν είναι Plossl, γράφουν ό,τι να'ναι ;)

Τα UWA 58 μοιρών είναι ίδια με τα TMB Planetary II. Έχω και UWA 66° και Planetary II 58°, αλλά δε μπορώ να σου πω με σιγουριά ποιό είναι καλύτερο γιατί δεν είναι ίδιας εστιακής. Έχω την εντύπωση ότι προτιμώ το 66άρι - έχω καιρό να τα βάλω δίπλα δίπλα... Αλλά φυσικά θα υπάρχει και διαφορά από τηλεσκόπιο σε τηλεσκόπιο.

Astro Blog Delta & Polar Scope Align for iOS

http://astro.ecuadors.net

 

Violence is the last refuge of the incompetent.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Είχα από τη σειρά SW UWA 66 το 9 mm, δεν ήταν Plossl, και είχε ενσωματωμένο φακό barlow μέσα του, έτσι επιτυχάνονταν να έχει πεδίο 66 μοίρες και eye relief 15mm. Aυτή η παρεμβολή πολλών επιφανειών φακών μέσα στο προσοφθάλμιο έχω την εντύπωση πως περιόριζε την απόδοση του.

 

H σειρά SW των 58 mm είναι Plossl (χωρίς ενσωματωμένο barlow φυσικά), έχω το 6 mm.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Είχα από τη σειρά SW UWA 66 το 9 mm, δεν ήταν Plossl, και είχε ενσωματωμένο φακό barlow μέσα του, έτσι επιτυχάνονταν να έχει πεδίο 66 μοίρες και eye relief 15mm. Aυτή η παρεμβολή πολλών επιφανειών φακών μέσα στο προσοφθάλμιο έχω την εντύπωση πως περιόριζε την απόδοση του.

 

H σειρά SW των 58 mm είναι Plossl (χωρίς ενσωματωμένο barlow φυσικά), έχω το 6 mm.

 

Μην ξεχάσουμε αυτά που ξέρουμε επειδή κάνει λάθος ένας κατάλογος. Το Plossl είναι προσθφάλμιο συνήθως 4 στοιχείων που δίνει έως 52 μοίρες πεδίο και πολύ μικρό eye relief. Θεωρητικά Plossl μπορείς να πεις και σχεδιασμό με παραπάνω στοιχεία, αλλά πάντα σε doublet, οπότε πάει μετά σε 6 στοιχεία και όχι σε 5 όπως τα UWA 66 και 58 - άρα κανένα από τα δύο δε μπορεί να είναι Plossl.

Επίσης αν ενσωματώσεις barlow σε προσοφθάλμιο δε μεγαλώνεις το πεδίο. Αυτό σημαίνει πως για να είχε ενσωματωμένο barlow ο αρχικός σχεδιασμός 4 στοιχείων θα ήταν ήδη 66 μοιρών, που κάτι τέτοιο δεν υπάρχει.

Πιο απλά, τα UWA 58 & 66 είναι και τα δύο προσοφθάλμια 5 στοιχείων με παρόμοιο eye relief και όχι μεγάλη διαφορά στην απόδοση. Κανένα δεν είναι plossl, κανένα δεν έχει barlow. Σε "αργά" τηλεσκόπια που το 66άρι τα πάει καλά στις άκρες του πεδίου πλεονεκτεί λόγω του ευχάριστου πεδίου 66 μοιρών, αλλά σε πιό γρήγορο τηλεσκόπιο δυσκολεύομαι να τα συγκρίνω χωρίς να έχω ίδια εστιακή απόσταση...

Τις Πέμπτες που πηγαίνω σε αστροσυγκέντρωση θα μπορούσα να κάνω τη σωστή σύγκριση, καθώς βρίσκονται και Evo 90 και τα προσοφθάλμια σε ίδια εστιακή, αλλά τηλεσκόπια πάμε μόνο αν δεν έχει συννεφιά, αλλιώς μέσα και φέτος ο χειμώνας μας έχει πάει χειρότερα από παραμεθόριο στρατόπεδο (κάτι 10 μέσα 1 έξω για όποιον ξέρει...).

Astro Blog Delta & Polar Scope Align for iOS

http://astro.ecuadors.net

 

Violence is the last refuge of the incompetent.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το 58 δεν γνωρίζω, αλλά το 66 είναι ένας τύπος Erfle. Έγιναν γνωστά σαν Orion Expanse αλλά κυκλοφόρησαν με πολλά brand names. Τα 20 και 15 δεν έχουν barlow, ο οποίος στα 9 και 6 διορθώνει τον αστιγματισμό και ενδεχομένως ελαττώνει κάπως τη διαπερατότητα. Στην τιμή αυτή (50$ http://www.telescope.com/Gift-Center/Save-Kits-Bundles/Accessory-Kits/6mm-9mm-15mm-20mm-Set-Orion-Expanse-Eyepieces/pc/7/c/395/sc/1779/p/20095.uts http://agenaastro.com/agena-6mm-enhanced-wide-angle-ewa-eyepiece.html) δεν γνωρίζω κάτι καλύτερο με καλό eye relief (γιατί μπορεί να πάρει κάποιος τον εκπληκτικό Baader Ortho 6mm μεταχειρισμένο στα 60 ευρώ -όταν διατίθεται- αλλά χρειάζεται ανοχή του μικρού eye relief). Οι Hyperions κοστίζουν περισσότερο από τα διπλά και στην κατηγορία των καλύτερων φακών θα πρέπει να δώσεις 250-400.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το 58 δεν γνωρίζω, αλλά το 66 είναι ένας τύπος Erfle. Έγιναν γνωστά σαν Orion Expanse αλλά κυκλοφόρησαν με πολλά brand names. Τα 20 και 15 δεν έχουν barlow, ο οποίος στα 9 και 6 διορθώνει τον αστιγματισμό και ενδεχομένως ελαττώνει κάπως τη διαπερατότητα.

 

 

Έχεις δίκιο, ξεβίδωσα ένα UWA 6mm και φαίνεται να έχει ένα barlow. Αλλά πως γίνεται να λένε 5-elements? Εκτός αν τα 20 και 15 mm είναι 5-element και τα 9 και 6 προσθέτουν +1 από κάτω; Σε κάθε περίπτωση τα 15 και 20 δεν με είχαν εντυπωσιάσει.

Astro Blog Delta & Polar Scope Align for iOS

http://astro.ecuadors.net

 

Violence is the last refuge of the incompetent.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Οι 20 και 15 έχουν 4 στοιχεία. Ο barlow είναι 2 στοιχείων κατ' ελάχιστο. Ίσως αφαιρείται ένα στοιχείο από την προσοφθάλμιο ομάδα. Όλοι συμφωνούν πως οι 9 και 6 είναι οι καλύτεροι. Εγώ τον χρησιμοποιούσα με τον 20mm 72 μοιρών της Agena ως υπερελαφρείς φακούς αλλά μετά τον ES68 24 και τους Delos 10/6 δεν είχαν τύχη και τους έδιωξα. Δεν παύουν να είναι αξιολογότατοι στα 50 ευρώ και να παντρεύονται με Plossl μεγάλης εστιακής (32 και 25 ή 20mm) μια χαρά σε ένα οικονομικό σετ. Οι Hyperions (και ο Zoom) είναι καλύτεροι αλλά σημαντικά ακριβότεροι.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

γιατί μπορεί να πάρει κάποιος τον εκπληκτικό Baader Ortho 6mm μεταχειρισμένο στα 60 ευρώ

 

 

Αν δεν κανω λαθος αυτη τη τιμη εχει περιπου καινουργιος.

Δεδομενου οτι δεν παρατηρω με γυαλια, ισως θα μπορουσα να επιλεξω

τον συγκεκριμενο.

Με το θεμα των βλεφαριδων τι γινεται?

Δλδ βλεπω οτι στο δεκαρακι του κιτ λερωνεται συνεχεια ο φακος.

Υπαρχει καμια λυση σε αυτο το θεμα?

___________________________________________________________
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν εννοούσα τον Baader Classic Ortho αλλά τον Baader Genuine Ortho. Δες τους εδώ δίπλα- δίπλα.

 

BCO_Turret-29.jpg

 

Ο Classic είναι μια φθηνότερη έκδοση του Genuine, ο οποίος είναι μια φθηνότερη έκδοση του Zeiss Abbe Ortho.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

To Baader Classic φαινεται οτι δινει πολυ πιο ευκρινεις εικονες

απο τα δυο UWA skywatcher (58 και 66).

Ολα τα reviews στο νετ ειναι εξαιρετικα.

 

Αυτο που δεν μπορω να καταλαβω -αρχαριος γαρ- ειναι ποσο θα μoυ κανει δυσκολη τη ζωη

το μικρο eye relief του Baader ή αντιθετα ποσο θα με κανει ευτυχισμενο

το μεγαλο eyerelief των UWA . (5mm το Βaader vs περιπου 15μμ των UWA)

___________________________________________________________
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε Matrix χτύπα το 4 ή το 5mm Radian που πουλάει κάποιος φίλος στις μικρές αγγελίες, δεν ξέρω ποιο θα ταιριάξει καλύτερα στο τηλεσκόπιο σου, και δεν θα το μετανιώσεις, μεγάλο eye relief 20mm,φαινόμενο πεδίο 60 μοιρών και ευκρινέστατες εικόνες. Προσωπικά αγόρασα και εγώ μεταχειρισμένο τον 3mm, 300χ με το 4 ιντσο, και μου δίνει καταπληκτικές εικόνες της σελήνης ακόμα και σε συνθήκες μέτριου seeing.

Φιλικά Σταύρος :)

 

TS GSO 10' , skywatcer 100 bked, vixen ultima 9x63.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Με το 5αρι βεβαια φτανουμε στο οριο της ωφελιμης μεγενθυσης του evostar90. (180Χ)

Θα δουμε φως ή δεν θα δουμε? :)

___________________________________________________________
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θεωρώ ότι δεν θα το μετανιώσεις. Για το 4 ιντσο ως άνω όριο θεωρείται το 200χ και όμως τουλάχιστον στη σελήνη μπορείς να ξεφύγεις από αυτό το άνω όριο, αλλά και στους πλανήτες όταν η ατμόσφαιρα είναι σταθερή. Παλιότερα παρατηρούσα με ένα ορθοσκοπικό αλλά λόγω της undriven στήριξης, του μικρού eye relief και του μικρού φαινόμενου πεδίου (42 μοίρες) η παρατήρηση ήταν πολύ ποιο κουραστική. Με τον radian αλλά και με ένα delos 4.5mm (200x) έχω βρει την υγειά μου.

Εννοείτε βέβαια ότι η επιλογή είναι δική σου. :)

Φιλικά Σταύρος :)

 

TS GSO 10' , skywatcer 100 bked, vixen ultima 9x63.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν σας κρυβω οτι με εχει εξιταρει η ιδεα του radian 5mm για πλανητικη στα 180Χ.

Και ας εχω την eq2 που μου κανει τη ζωη δυσκολη οσο μεγαλωνει η μεγενθυση.

 

Η αληθεια παντως ειναι οτι στα 180Χ με τον μπαρλοου και το φτηνο 10αρι της

συσκευασιας το αποτελεσμα ειναι πολυ σκοτεινο και θαμπο.

 

Αν εχει καποιος αλλος φιλος αποψη για το radian 5mm σε σχεση

με το 90/900 skywatcher πολυ ευχαριστως να την ακουσω.

___________________________________________________________
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τον έχω και είναι εντελώς άλλου επιπέδου από αυτό που έχεις. Η κόρη εξόδου θα είναι μικρή αλλά θα σου μείνει και όταν αναβαθμιστείς σε οπτικό σωλήνα. Σε νευτώνια f/6-f/5 είναι λουκούμι.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευτυχως που το ανεφερες γιατι με τη μικρη κορη εξοδου θα εχω θεμα.

Εχω γενικο προβλημα με εκατονταδες φλοατερς.

Καπως ετσι οπως αυτα που βλεπει ο ματριξ στο avatar. :D

 

Αναβαθμιση του σωληνα δυστυχως με τα δεδομενα οικονομικα δεν παιζει.

Χρονια το σκεφτομουνα, το βρηκα φτηνο το 90αρι, το πηρα, τελος. :D

 

Επισης ενα μεγαλο ευχαριστω σε ολους τους φιλους που βοηθανε με τις

πολυτιμες συμβουλες τους.

___________________________________________________________
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σε συμβουλεύω να μην τερματίσεις τη μεγέθυνση . Το ίδιο τηλεσκόπιο με 5mm και 5,5 mm δε μου έδινε τόσο καθαρές εικόνες .Μπορεί να το πας τη διάμετρο χ2 (στα 180) αλλά διάβασα κάπου στο forum και είδα και στην πράξη ότι η διάμετρος χ1,5 δίνει πιο καλές εικόνες .Σαν μέγιστη μεγέθυνση σου προτείνω την χ150 που την πετυχαίνεις με έναν 6mm .
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μετα το the voice θα δω πως φαινεται ο Διας με τον barlow και το 10αρακι και

ισως επι τελους παρω μια αποφαση. Ηδη εχω στησει το εβοσταρ στο μπαλκονι να κρυωνει. :D

 

EDIT. Ωρα 1.30. Πολυ καλος ο Διας με τον Barlow και το 10αρι.

Τον ειδα σχεδον οπως φαινεται στο Stelarium, με ελαχιστη ατμοσφαιρικη παρεμβολη.

Τωρα αναρωτιεμαι αν θα βλεπω με 3αρακι. :D

___________________________________________________________
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης