Jump to content

Προτεινόμενες αναρτήσεις

ναι οντως, γενικα για ολες αυτες τις θεωριες πρεπει να εχεις παθος τοσο για να τις κατανοησεις αλλα οσο και για να δουλεψεις μαζι τους..
"Στον Kόσμο τίποτα δεν χάνεται και τίποτα δεν δημιουργείται, τίποτα δεν γεννιέται από την ανυπαρξία ούτε και επιστρέφει στην ανυπαρξία." :-k
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Συγγνώμη δεν είστε κι οι 2 πρώτη λυκείου; Κατάλαβα λάθος; Γιατί αν είστε πρώτη λυκείου και κάνετε αυτή τη κουβέντα το έχετε πάρει πολύ λάθος το πράμα.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

το παιδι παει 2α γυμνασιου νομιζω και εγω πρωτη λυκειου
"Στον Kόσμο τίποτα δεν χάνεται και τίποτα δεν δημιουργείται, τίποτα δεν γεννιέται από την ανυπαρξία ούτε και επιστρέφει στην ανυπαρξία." :-k
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ε μην τρολάρετε τότε. Είναι δυνατόν να εκφράζετε απόψεις για θέματα που ούτε τελειόφοιτοι φυσικοί δεν έχουν ιδέα; Ποια θεωρία υπερχορδών και ποιος αρνητικός χρόνος. Αυτά θέλουν βαθιά κατανόηση και πολύπλοκα μαθηματικά. Μαθηματικά που σπας το κεφάλι σου μονάχα να τα γράψεις πόσο μάλλον να τα λύσεις. Διαβάστε συναρτήσεις, ανάλυση, γεωμετρία κτλ και προσγειωθείτε. Θα έχετε χρόνο για υπερχορδές το 2020.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

χαχαχαχα ναι οντως για καποιον που ξερει πρεπει αν φενονται αστεια αναλυση απειροστιο λογισμο θα μπω με την καινουργια χρονια λογικα σε βιβλιο θα διαβασω πριν του Sawyer ενα και μετα θα μπω κατευθυνση και γενικης Γ' εχει ςνα προτεινεις αλλο βιβλιο για απειροστικο λογισμο?
"Στον Kόσμο τίποτα δεν χάνεται και τίποτα δεν δημιουργείται, τίποτα δεν γεννιέται από την ανυπαρξία ούτε και επιστρέφει στην ανυπαρξία." :-k
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Απειροστικό λόγισμό πρωτοδιατύπωσε ο Newton κι ο Leibniz. Είσαι ακόμα στο 1690. Σιγά σιγά θα ανέβεις τα σκαλιά μέχρι το 2014. :D

 

Διάβαζε τα μαθήματα με τη σειρά γιατί η ημιμάθεια είναι χειρότερη της αμάθειας κι αν πάνω στον ενθουσιασμό σου τα κάνεις σαλάτα, χαιρέτα τις υποτροφίες και τα παράσημα. Ό,τι και να διαβάσεις τώρα, θα πρέπει να τα ξανακάνεις ως πρωτοετής κι εκεί θα έχεις την ευκαιρία να τα κατανοήσεις καλύτερα. Τώρα λύσε ασκήσεις για να περάσεις τις πανελλήνιες. Κι αν δεν αντέχεις και θέλεις να διαβάζεις κι άλλα, πάρε το βιβλίο "Η κόμη της Βερενίκης" και το "Θείος Πέτρος κι η εικασία του Γκόλντμπαχ".

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

το δευτερο το εχω αλλα εινια λογοτεχνια νομιζω δεν το εχω ανοιξει αν το ξεκηνησω σημερα χαχα? απλα σκεφτομαι το καλοκαιρι οκ καλο το αραγμα δε λεω αλλα το μεσημερι η γενικα τις λιγες ωρες που ειμαι σπιτι θελω να ασχοληθω με αυτο που μου αρεσει πραγματικα και να προχωρησω και την υλη ακομα...
"Στον Kόσμο τίποτα δεν χάνεται και τίποτα δεν δημιουργείται, τίποτα δεν γεννιέται από την ανυπαρξία ούτε και επιστρέφει στην ανυπαρξία." :-k
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ε μην τρολάρετε τότε. Είναι δυνατόν να εκφράζετε απόψεις για θέματα που ούτε τελειόφοιτοι φυσικοί δεν έχουν ιδέα; Ποια θεωρία υπερχορδών και ποιος αρνητικός χρόνος. Αυτά θέλουν βαθιά κατανόηση και πολύπλοκα μαθηματικά. Μαθηματικά που σπας το κεφάλι σου μονάχα να τα γράψεις πόσο μάλλον να τα λύσεις. Διαβάστε συναρτήσεις, ανάλυση, γεωμετρία κτλ και προσγειωθείτε. Θα έχετε χρόνο για υπερχορδές το 2020.

 

Χωρίς παρεξήγηση, διαφωνώ. Ας εκφράζουν απόψεις και ας λένε και ανοησίες. Μόνο το γεγονός ότι

δεν ξεκινούν τη ζωή τους "κλεισμένοι" στις 4 διαστάσεις και το μυαλό τους ψάχνει να βρει

νόημα στα ακατανόητα, τους δίνει το πλεονέκτημα που δεν είχαμε πολλοί από εμάς.

Αν πραγματικά ενδιαφέρονται, θα τα μάθουν και τα μαθηματικά και μάλιστα θα τα καταλάβουν καλύτερα

από εμάς.

 

Το ξέρεις (μιας που είπες για συναρτήσεις) ότι το νόημα της συνάρτησης το κατάλαβα 19 χρονών;

Αν είχα μέρος να κουβεντιάζω τα υπαρξιακά μου στα 13 μου και στα 14 μου, και ανθρώπους

να μη με μειώνουν και φρενάρουν, ποιος ξέρει τι θα ήμουν ικανός να κατανοήσω τώρα.

 

Θα προτιμούσες να μιλάνε για τα παπάκια τους και το ζελέ στο μαλλί τους;

 

Συγνώμη για την επίθεση και το οφτόπικ αλλά με αυτά που βλέπω στη νεολαία γύρω μου, τρομοκρατούμαι

στη σκέψη να περιορίζω τις ερωτήσεις τους.

 

και πάλι συγνώμη.

 

 

(εξ' άλλου, όλα αυτά θα τα γράψω αργότερα, απλά εσείς μπλέξατε σε μια χωροχρονική ανωμαλία) :mrgreen:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

χαχαχα καλα τα ειπες ναι συζητηση γινεται ο Vensius εχει δικιο στο οτι ειμαστε βιαστικοι απλα ζω στην ελλαδα και οκ νταξει δεν ειμαι διανοια με 180 iq αλλα γιατι να μην ειμαι εγω που θα κανω μια καλη ανακαλυψη ( εχω μετρησει το iq μου 3 φορες σε ενα site που φενεται εμπιστο και εχω βγαλει 143,139,128)
"Στον Kόσμο τίποτα δεν χάνεται και τίποτα δεν δημιουργείται, τίποτα δεν γεννιέται από την ανυπαρξία ούτε και επιστρέφει στην ανυπαρξία." :-k
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

χαχαχα καλα τα ειπες ναι συζητηση γινεται ο Vensius εχει δικιο στο οτι ειμαστε βιαστικοι απλα ζω στην ελλαδα και οκ νταξει δεν ειμαι διανοια με 180 iq αλλα γιατι να μην ειμαι εγω που θα κανω μια καλη ανακαλυψη ( εχω μετρησει το iq μου 3 φορες σε ενα site που φενεται εμπιστο και εχω βγαλει 143,139,128)

 

Μειώνεται όσο μπαίνεις εδώ; :lol:

 

@Vensius, τώρα είδα το επόμενο ποστ σου, παρεξήγησα το νόημα των λεγομένων σου, άκυρα όσα είπα.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

οχι αλλα δεν εχω κανει το οφισιαλ της ΜΕΝΣΑ το θεμα ειναι οτι διαλγεουν μονο τις διανοιες στα καλα πανεπηστημια και ασχολουνται με αυτες δεν το θεωρω το σο δικαιο
"Στον Kόσμο τίποτα δεν χάνεται και τίποτα δεν δημιουργείται, τίποτα δεν γεννιέται από την ανυπαρξία ούτε και επιστρέφει στην ανυπαρξία." :-k
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κι εγώ έβγαλα 139 iq και την πάτησα από μια γυναίκα.

 

Κώστα, η επιστήμη είναι ρομαντισμός, είναι περιπέτεια δεν είναι έμμονη ιδέα. Διάβασε τα λογοτεχνικά γιατί από εκεί ξεκινά η εξερεύνηση, το ερέθισμα. Ο ανθρώπινος εγκέφαλος θέλει καλλιέργεια, θέλει πλούτο, θέλει πληρότητα για να μπορέσει να ξεπεράσει τα όρια των 3 διαστάσεων και να κατανοήσει έστω κι αυτό το απλό χωροχρονικό συνεχές που με ελαφρότητα λέμε λες και το ξέρουμε από πάντα.

 

Είσαι πρώτη λυκείου. Σκάναρε και πέρνα μας τους βαθμούς σου στο σχολείο. Αν βγεις άριστος στα φυσικομαθηματικά δεσμεύομαι οτι θα σου δώσω ασκήσεις ειδικής σχετικότητας και θα σου εξηγήσω πώς να τις λύσεις.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

 

Κώστα, η επιστήμη είναι ρομαντισμός, είναι περιπέτεια δεν είναι έμμονη ιδέα. Διάβασε τα λογοτεχνικά γιατί από εκεί ξεκινά η εξερεύνηση, το ερέθισμα. Ο ανθρώπινος εγκέφαλος θέλει καλλιέργεια, θέλει πλούτο, θέλει πληρότητα για να μπορέσει να ξεπεράσει τα όρια των 3 διαστάσεων και να κατανοήσει έστω κι αυτό το απλό χωροχρονικό συνεχές που με ελαφρότητα λέμε λες και το ξέρουμε από πάντα.

.

 

Αυτό ακριβώς.

 

nikos_abel: Εγώ δεν βλέπω παιδιά που ψάχνονται στις 4-διαστάσεις. Όταν σε κάθε ποστ ακολουθεί η φράση θέλω να πάρω υποτροφία, θέλω διαγωνισμούς για να γίνω μεγάλος και τρανός όχι δεν μου βγάζει καμία τέτοια ιδέα. Ούτε μου δείχνουν ότι τους αρέσει.

 

Τα παιδιά δεν ξέρουν που πατάνε και βρίσκονται και το εννοώ. Ονειροπολούν χωρίς βάσεις και εφόδια..

 

Υ.Γ. Για την έννοια του χρόνου και μια μικρή ανάλυση αυτού παρατίθεται στο βιβλίο του Hawking " Το σύμπαν σε ένα καρυδότσουφλο". Αν και αποτελεί από ότι έχω διαβάσει ερευνητικό θέμα και δεν έχει δοθεί μια σαφή απάντηση.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

κοιτα το θεμα της υποτροφιας ειναι γιατι απλα στην ελλαδα τιποτα δεν γινεται σωστα και μη μου πειτε το αντιθετο γιατι θα γελασω με το (χαχα) δευτερον οσο για τους διαγωνισμους εχεις δικιο ισως να μην ειναι το πρωτευον αλλα ειναι κατι το ωραιο. Οι βαθμοι μου ειναι 19 και 20 σε ολα τα μαθηματα αλλα δεν εχει σχεση αυτο ποτε δεν κοιταξα τους βαθμους γιατι απλα στο σχολειο δεν υπαρχει ουτε ανταγωνισμος ουτε σωστη παιδεια, χμμ το αν μου αρεσει κατι bellatrix νομιζω το το ξερω καλα, αυτο που χρειαζομαι ειναι καθοδηγηση διοτι πριν 1 μηνα μπηκα σε αυτον τον κοσμο παλιοτερα διαβαζα απλα για αγγαρεια αλλα καταλαβα οτι εκανα λαθος και οτι αυτο που μου αρεσει ειναι η φυσικη και τα μαθηματικα σε ολους τους κλαδους καθως και η φιλοσοφια.Αυτο που λεω ειναι οτι υπαρχουν τοοοοοσα πραγματα να κανω,να διαβασω για διαγωνισμους μαθηματικων και φυσικης και να βγαλω την υλη του λυκειου γρηγοροτερα?Να διαβασω οπως ειπε και ο Vensius αλλα συγγραματα? μετα ειναι το οτι δεν ξερω καν που θελω να περασω εχω αγχωθει αμα περασω φυσικο και καταληξω για καποιο α λογο να κανω φροντιστηριο να μου λειπει δεν προκειται να καθομαι να τρωω αγχος για το αν καταφερουν τα παιδια να γραψουν καλα κλπ κλπ. Επισης λεω ρε κατσε, δεν νομιζω να εισαι καμια διανοια γιατι ασχολεισαι με αυτα μονο οι διανοιες κανουν κατι αξιολογο πανω σε τετοιους τομεις ασχετα με το ποσο iq εχω? και ναι εχω στοχους υψηλους οσο αστειο και αν φενεται, αλλα παλι χαμενος ειμαι δεν ξερω τι να κανω πραγματικα περισσοτερο απο χαμενος θα ελεγα
"Στον Kόσμο τίποτα δεν χάνεται και τίποτα δεν δημιουργείται, τίποτα δεν γεννιέται από την ανυπαρξία ούτε και επιστρέφει στην ανυπαρξία." :-k
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 2 έτη αργότερα...
Κώστα πέρασαν δυό χρόνια από την κουβέντα. Τελικά τι έκανες με τις πανελλήνιες; Πέρασες εκεί που ήθελες; Πες μας τα νέα σου βρε νεαρέ αστρονόμε.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 3 μήνες αργότερα...

Γεια σε όλους.. εχω μερικές απορίες :-k

αν ενα σώμα Α κινείται με την ταχύτητα του φωτός, ο χρόνος του σώματος Α θα επιβραδυνθεί και κατά πόσο γνωρίζουμε.?

αν δυο ο Α και Β .. ζούνε στο έτος 2000 είναι και οι δυο τους 20 χρονών..

Ο Α πάει στο Εγγύτατος Κενταύρου σε απόσταση 4 ετών φωτός περίπου

Όταν θα φτάσει το 2004 πόσο χρονών θα είναι ο Α.?

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το σώμα δεν μπορεί να κινηθεί με την ταχύτητα του φωτός. Αν μπορούσε, ο χρόνος γιαυτό θα σταματούσε.

Τώρα το δεύτερο έχει νόημα μόνο σε ποσοστό της ταχύτητας του φωτός, ας πούμε "σχεδόν", κάτι σαν 99%. Έχω διαβάσει πολλά παραδείγματα αλλά δεν γνωρίζω τις εξισώσεις. Υποθέτω σας τις έδωσε ο καθηγητής.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Οι εξισώσεις που δείχνουν τη διαστολή χρόνου ονομάζονται μετασχηματισμοί Λόρεντζ (στην ειδική σχετικότητα). Αν ο Α τρέχει με ταχύτητα v ως προς τον Β, τότε οι χρονικές συνιστώσες τους θα ισούνται με :

 

Δt (Β) = γ ΔΤ (Α)

 

όπου γ ψάξε βρες πόσο είναι διότι δε μπορώ να το γράψω με λόγια, θα μπερδευτείς. Είναι η ρίζα του 1/ (1-(v^2/c^2)).

 

Το γ παίρνει τιμές μεγαλύτερες του 1 και στη ταχύτητα του φωτός απειρίζεται. Αν έχει τιμή 7 τότε 1 δευτερόλεπτο του Α θα ισούται με 7 δευτερόλεπτα του Β.

 

Για το ταξίδι στον Κένταυρο, αν ο Α ταξιδέψει με τη ταχύτητα του φωτός, για αυτόν θα φτάσει στιγμιαία. Δηλαδή για κάποιον που τρέχει με τη ταχύτητα φωτός, το κάθε σημείο του σύμπαντος είναι προσβάσιμο σε χρόνο 0. Οι άλλοι όμως μετράνε τις αποστάσεις με έτη φωτός κι έτσι για εμάς που τον βλέπουμε να ταξιδεύει, θα φτάσει σε 4 χρόνια.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δηλαδή για κάποιον που τρέχει με τη ταχύτητα φωτός, το κάθε σημείο του σύμπαντος είναι προσβάσιμο σε χρόνο 0.

 

Αλλιώς λέγεται και warp Factor 10 http://memory-alpha.wikia.com/wiki/Warp_factor

 

:mrgreen:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Όχι δεν είναι warp speed, αυτή είναι διαφορετική για να εξηγεί το συγχρονισμό των ρολογιών ενώ ταξιδεύουν με ταχύτητες κοντά ή πάνω από c. Aν κάποιος πιάσει ταχύτητα φωτός συμβατικά (το warp drive δεν επιταχύνει στο χώρο) τότε ουσιαστικά παύει να ανήκει στο σύμπαν που ξεκίνησε, μιας που ένα δευτερόλεπτο του θα σημαίνει άπειρα χρόνια για όλους τους άλλους άρα πάπαλα.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Όχι δεν είναι warp speed, αυτή είναι διαφορετική για να εξηγεί το συγχρονισμό των ρολογιών ενώ ταξιδεύουν με ταχύτητες κοντά ή πάνω από c. Aν κάποιος πιάσει ταχύτητα φωτός συμβατικά (το warp drive δεν επιταχύνει στο χώρο) τότε ουσιαστικά παύει να ανήκει στο σύμπαν που ξεκίνησε, μιας που ένα δευτερόλεπτο του θα σημαίνει άπειρα χρόνια για όλους τους άλλους άρα πάπαλα.

 

Ορθώς!

 

(αν και το ανέφερα αστειευόμενος)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης