Jump to content

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα και πάλι. Οι mirorless dslr κανουν για αστροφωτογραφηση; Πχ αυτη: http://www.public.gr/product/fotografia/mirrorless-cameras/mirrorless-camera-canon-eos-m10-leyko/prod7992794pp/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα,

 

Ναι κανουν. Είχα την Sony A5000. Η λειτουργία του καθρέπτη είναι μόνο για το viewfinder.

 

Επειδή σε βλέπω τελευταία να "ψάχνεσαι προς τα βαθειά" θα σου πρότεινα να ξεκινήσεις με ένα τηλεσκόπιο για παρατήρηση που θα μπορείς να αγοράσεις, καθώς και ένα βιβλίο που θα σου λύσει όλες τις απορίες.

 

Η αστροφωτογραφία είναι ένα δαπανηρό χόμπυ. Εκτός αυτού είναι και πολύ χρονοβόρο. Θα πρέπει να μένεις ξύπνιος μέχρι αργά για να πετύχεις ένα ικανοποιητικό αποτέλεσμα. Όποτε στην ηλικία που είσαι δεν έχεις ούτε χρόνο, ούτε χρήμα γι αυτό ξεκίνα με κάτι πιο απλό.

 

Επειδή όμως και η γνώση είναι χρήσιμη, και δεν είναι κακό να μαθαίνεις, θα σε συμβούλευα να ψάχνεις το forum πριν ρωτήσεις κάτι καθώς όλα αυτά που έχεις ρωτήσει κατά καιρούς, έχουν απαντηθεί σε παλαιότερα threads.

SkyWatcher Esprit 100ED PRO Triplet

ASI183MM-C Pro | Canon EOS 100D

ZWO EFW 8x1,25'' w/ Baader LRGB HOS

ZWO OAG w/ ASI290MM Mini

SkyWatcher EQ6-R PRO w/ EQMOD

PegasusAstro Pocket Powerbox

Intel Compute Stick

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εχω ξαναρωτησει για αστροφωτογραφηση και μου προτεινανε να αγορασω ενα τηλεσκοπιο για παρατηρηση και οχι για αστροφωτογραφηση. Ρωταω για να εχω πιο πολλες γνωσεις. Σας ευχαριστώ για τη βοήθεια που μου δώσατε.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλό είναι να ψάχνεις στο forum πριν ρωτήσεις κάτι για να μην αναλωνόμαστε σε ίδια threads. Καλή συνέχεια.

SkyWatcher Esprit 100ED PRO Triplet

ASI183MM-C Pro | Canon EOS 100D

ZWO EFW 8x1,25'' w/ Baader LRGB HOS

ZWO OAG w/ ASI290MM Mini

SkyWatcher EQ6-R PRO w/ EQMOD

PegasusAstro Pocket Powerbox

Intel Compute Stick

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης