Jump to content

AZ EQ5 GT μερικές απορίες


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Είμαι πλέον κάτοχος της παραπάνω βάσης - και είμαι πολύ χαρούμενος :mrgreen:.

 

Σήμερα το απογευμα αρχισα να τη στήνω, αν και η διαδικασια δεν ολοκληρώθηκε μια και κάπως αργά κατάλαβα -δεν το γνωριζα, ισως κακως- που το βύσμα που εχει για το ρεύμα ειναι του "αυτοκίνητου" οπότε πρέπει να παω αύριο να πάρω εναν μετασχηματιστη για να μπορώ να το βαζω στη πρίζα.

 

Παρολαυτα εχω δυο αποριες

 

1. Εχει δυο υποδοχες για DEC MOTOR και ενα καλώδιο. Υποθέτω σωστά πως τη μια ακρη τη βαζω στη μια υποδοχή και την άλλη στην άλλη χωρίς να εχει σημασία πια μπαίνει που?

 

2. Το κυριότερο. Επειδη δεν έχει πολική διοπτρα απο τη μανα της και για να αποφύγω το χάσιμο χρόνου, πήρα αυτήν που υπάρχει για τη συγκεκριμένη βάση. Την τοποθετησα στο πλαι εκει που ειναι η θέση, και πηγα να κανω το "callibration" οπως ελεγαν οι οδηγιες. Βρηκα ενα αστερι, το πηγα στο κεντρο και ελεγε πως πρεπει να γυρισω 180 μοιρες το axis -στην ουσια η διοπτρα ερχεται στην απεναντι μερια- και θα πρεπει παλι το αστερι να ειναι στο κεντρο. ΑΝ δεν, πρεπει με κατι alen που ειχε να πειραξω τις βιδουλες ωστε να ερθει στα ισα του.

 

Σε εμενα δεν καθοταν στο κεντρο και απο τις δυο μεριες οποτε πηρα τα allen να κανω οτι χρειαζοταν. Δεν ξεβιδωνουν ΜΕ ΤΙΠΟΤΑ 2 απο τις 6 που εχει ... σχεδον εχω φαει τις βολτες. Τις αλλες οσο και να τις πειραζω δεν αλλαζει τιποτα.

 

Αφου ειδα και αποειδα ... λεω να βρω τον πολικο αστερα, να τον βαλω στη θεση του κυκλου που ηταν εκεινη τη στιγμη συμφωνα με το προγραμματακι που κατεβασα στο android και να το αφησω μια ωριτσα να δω τι θα γινει.

 

Ο πολικος αστερος ολο αυτο το χρονο κινείτο κανονικά μεσα στον κυκλο όπως έδειχνε και το προγραμμα στο κινητο, δεν εφευγε η κατι ...

 

Τι να κανω, να συνεχισω να προσπαθω με το allen η να το αφησω ως εχει?

 

 

Αυτα και ευχαριστώ

Skywatcher Mount AZ-EQ-5 SynScan GoTo

Skywatcher 130 PDS

Skywatcher 200/1000

Celestron C8 SCT

Orion Mini 50mm

QHY 183M

ZWO ASI 224

Canon 100D mod - cooling

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γεια σου Νίκο,

 

Ας ξεκινήσουμε λοιπόν από τα βασικά.

 

Μετασχηματιστή να πάρεις 15 βολτ καθώς δουλεύει καλύτερα η βάση σε αυτή τη τάση. Εάν δεν βρεις έχω διαθέσιμο στα 25€.

 

1. Όπως και να το βάλεις δεν έχει θέμα.

 

2. Η διαδικασία δεν είναι τόσο απλή όσο νομίζεις. Σε πρώτη φάση αλφαδιάζεις όσο καλύτερα μπορείς τη βάση. Να κοιτάς η φούσκα να είναι στο κέντρο. Μετά θα πρέπει να έχεις αλφαδιάσει το RA και για να μην το κάνεις συνέχεια, ρύθμισε το με τους αριθμούς. Μετά τοποθέτησε την πολική διόπτρα και πρόσεξε πάλι η φούσκα της να είναι στο κέντρο. Όλα αυτά τα κάνεις ώστε πάντα η πολική διόπτρα να μπαίνει στο ίδιο σημείο.

 

Τώρα αρχίζει το δύσκολο κομμάτι του calibration. Αφού στοχεύσεις τη μύτη μιας κεραίας, ξεσφίγγεις με το χέρι σου τη βίδα της διόπτρας και την περιστρέφεις. Θα πρέπει η κεραία να μένει στο κέντρο. Αν μετακινείται, πειράζεις τις τρεις αλενόβιδες που είναι πάνω στη διόπτρα. Πάντα με απειροελάχιστες ρυθμίσεις. Μόλις τελειώσεις με αυτό, περιστρέφεις το RA 180 μοίρες. Αν έχει μετά κινηθεί θα πρέπει να "παίξεις" με τις 6 αλενόβιδες της βάσης. Ξεσφίγγουμε τις 3 μεγάλες, και παίζουμε με τις 3 μικρές. Μόλις είμαστε ΟΚ σφίγγουμε τις 3 μεγάλες.

 

Θα πρέπει μετά να επαναλάβεις τη διαδικασία από την αρχή μέχρις ότου σε όλες τις περιστροφές (διόπτρας και RA) η κεραία να μένει σταθερή.

 

Αφού λοιπόν την καλιμπράρεις, όταν θα έρθει η ώρα να στήσεις, βάζεις τον πολικό στο κέντρο. Παίζεις με το declination της βάσης (με τις βίδες όχι με το χειριστήριο) ώστε ο πολικός να πηγαίνει από το 0, στο κέντρο και μετά στο 6. Και μετά σφίγγεις τη βίδα. Τώρα είσαι έτοιμος να κάνεις πολική ευθυγράμμιση με το προγραμματάκι.

 

Αν έχεις φάει τις βόλτες άλλαξε αλενάκια. Εγώ πλέον έχω αυτοματοποιήσει τη διαδικασία, αλφαδιάζοντας τέλεια τη βάση να είναι σε home position. Βάζω τη διόπτρα πάντα με τη φούσκα στο κέντρο οπότε πάντα μπαίνει στο ίδιο σημείο. Κάνοντας πολική ευθυγράμμιση ακριβείας πετυχαίνω να με πηγαίνει στους στόχους κέντρο, χωρίς να κάνω star alignment. Επίσης έχω πολύ καλύτερη οδήγηση.

 

Καλή επιτυχία!

SkyWatcher Esprit 100ED PRO Triplet

ASI183MM-C Pro | Canon EOS 100D

ZWO EFW 8x1,25'' w/ Baader LRGB HOS

ZWO OAG w/ ASI290MM Mini

SkyWatcher EQ6-R PRO w/ EQMOD

PegasusAstro Pocket Powerbox

Intel Compute Stick

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εσένα περίμενα βασικά :mrgreen:

 

Γεια σου Νίκο,

 

Ας ξεκινήσουμε λοιπόν από τα βασικά.

 

Μετασχηματιστή να πάρεις 15 βολτ καθώς δουλεύει καλύτερα η βάση σε αυτή τη τάση. Εάν δεν βρεις έχω διαθέσιμο στα 25€.

 

1. Όπως και να το βάλεις δεν έχει θέμα.

 

2. Η διαδικασία δεν είναι τόσο απλή όσο νομίζεις. Σε πρώτη φάση αλφαδιάζεις όσο καλύτερα μπορείς τη βάση. Να κοιτάς η φούσκα να είναι στο κέντρο. Μετά θα πρέπει να έχεις αλφαδιάσει το RA και για να μην το κάνεις συνέχεια, ρύθμισε το με τους αριθμούς. Μετά τοποθέτησε την πολική διόπτρα και πρόσεξε πάλι η φούσκα της να είναι στο κέντρο. Όλα αυτά τα κάνεις ώστε πάντα η πολική διόπτρα να μπαίνει στο ίδιο σημείο.

 

Τώρα αρχίζει το δύσκολο κομμάτι του calibration. Αφού στοχεύσεις τη μύτη μιας κεραίας, ξεσφίγγεις με το χέρι σου τη βίδα της διόπτρας και την περιστρέφεις. Θα πρέπει η κεραία να μένει στο κέντρο. Αν μετακινείται, πειράζεις τις τρεις αλενόβιδες που είναι πάνω στη διόπτρα. Πάντα με απειροελάχιστες ρυθμίσεις.

 

Μέχρι εδώ έχουν γίνει όλα χωρίς κανένα πρόβλημα

 

 

Μόλις τελειώσεις με αυτό, περιστρέφεις το RA 180 μοίρες. Αν έχει μετά κινηθεί θα πρέπει να "παίξεις" με τις 6 αλενόβιδες της βάσης. Ξεσφίγγουμε τις 3 μεγάλες, και παίζουμε με τις 3 μικρές. Μόλις είμαστε ΟΚ σφίγγουμε τις 3 μεγάλες.

 

Θα πρέπει μετά να επαναλάβεις τη διαδικασία από την αρχή μέχρις ότου σε όλες τις περιστροφές (διόπτρας και RA) η κεραία να μένει σταθερή.

 

Εδώ είναι που έχω το θέμα. Δεν ξεβιδώνουν οι 2 από τις τρεις μεγάλες με τίποτα και υπάρχει μια μικρή μετακίνηση όταν κάνω την περιστροφή των 180 μοιρών.

 

Αφού λοιπόν την καλιμπράρεις, όταν θα έρθει η ώρα να στήσεις, βάζεις τον πολικό στο κέντρο. Παίζεις με το declination της βάσης (με τις βίδες όχι με το χειριστήριο) ώστε ο πολικός να πηγαίνει από το 0, στο κέντρο και μετά στο 6. Και μετά σφίγγεις τη βίδα. Τώρα είσαι έτοιμος να κάνεις πολική ευθυγράμμιση με το προγραμματάκι.

 

Αυτά τα έκανα χθες που πειραματιζόμουν. Έχω πάρει ηδη θέση και περιμένω να φανεί ο πολικός αστέρας απόψε

 

Αν έχεις φάει τις βόλτες άλλαξε αλενάκια. Εγώ πλέον έχω αυτοματοποιήσει τη διαδικασία, αλφαδιάζοντας τέλεια τη βάση να είναι σε home position. Βάζω τη διόπτρα πάντα με τη φούσκα στο κέντρο οπότε πάντα μπαίνει στο ίδιο σημείο. Κάνοντας πολική ευθυγράμμιση ακριβείας πετυχαίνω να με πηγαίνει στους στόχους κέντρο, χωρίς να κάνω star alignment. Επίσης έχω πολύ καλύτερη οδήγηση.

 

Καλή επιτυχία!

 

 

Ευχαριστώ πολύ !!!

Skywatcher Mount AZ-EQ-5 SynScan GoTo

Skywatcher 130 PDS

Skywatcher 200/1000

Celestron C8 SCT

Orion Mini 50mm

QHY 183M

ZWO ASI 224

Canon 100D mod - cooling

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πάρε καλά αλενάκια διότι τα φτηνιάρικα χαλάνε τις βιδες. Το κοιταμε και απο κοντα οταν βρεθουμε.

SkyWatcher Esprit 100ED PRO Triplet

ASI183MM-C Pro | Canon EOS 100D

ZWO EFW 8x1,25'' w/ Baader LRGB HOS

ZWO OAG w/ ASI290MM Mini

SkyWatcher EQ6-R PRO w/ EQMOD

PegasusAstro Pocket Powerbox

Intel Compute Stick

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Απλα σαν ενημερωση ... αφου αρχικά εκανα την επικη χαζομαρα στην ημερομηνια να βαλω αναπεδα μερα και μηνα με αποτελεσμα να ψαχνει η βαση αλλου για αλλου :shock: , με ένα μονο αστερι Star alignment - αφου πιο πολυ θελω να δοκιμαζω - μου βρισκει ολους τους στοχους απλα αντι να τους φερνει στο κεντρο τους φερνει λιγο προς τα αριστερα στο 28αρι προσοφθαλμιο, αλλα κεντρικα ... ειναι οκ για αρχη υποθετω, σιγουρα θα εχω κανει καποια λαθακια η παραλειψεις και συμβαινει αυτο, τωρα αν φταιει το θεμα με το Polar alignment η αν το GPS του κινητου μου χανει τιποτα στις συντεταγμενες δεν ξερω.

 

Ισως επρεπε να κανω 2 η 3 αστερια αλλα λογω τις περγκολες που εχω ειναι περιεργο να βλεπω τρια δυνατα μαζι. Θα περιμενω να κανω καλυτερες δοκιμες αμα βγει ο Διας

Skywatcher Mount AZ-EQ-5 SynScan GoTo

Skywatcher 130 PDS

Skywatcher 200/1000

Celestron C8 SCT

Orion Mini 50mm

QHY 183M

ZWO ASI 224

Canon 100D mod - cooling

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 2 μήνες αργότερα...
Οπως πηγα να σφιξω τις βιδες της προεκτασης των ποδιων, η μια μου εσπασε ... ασε που σε ενα αλλο ποδι οσο και να σφιξω ειναι ασταθεστατο. Οκ μπορώ φυσικα να τα κατεβασω κατω, ειναι και πιο σταθερο, αλλά τι μπορω να κανω για τη βιδα που εσπασε?

1496155597856220130038.thumb.jpg.01e9c8f8689a4cbdef336906d5783839.jpg

Skywatcher Mount AZ-EQ-5 SynScan GoTo

Skywatcher 130 PDS

Skywatcher 200/1000

Celestron C8 SCT

Orion Mini 50mm

QHY 183M

ZWO ASI 224

Canon 100D mod - cooling

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Λογικά είναι m10 οπότε παίρνεις ντίζα m10 (αφού σιγουρευτείς ότι όντως ταιριάζει το σπείρωμα) και κόβεις το μήκος που θέλεις. Ύστερα αγοράζεις βολάν για αντίστοιχο σπείρωμα .

Δες εδώ παρόμοιο θέμα https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=16001&postdays=0&postorder=asc&start=

 

Υπάρχουν και έτοιμα :mrgreen:

https://www.lindiridis.gr/?page_id=1507

M10.thumb.jpg.14d84d76c19b6aeb9c3829e5f39324a3.jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης