Jump to content

Κατασκευή 24" Truss Dobsonian


Μανούσος

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ευφώτιστο Βασίλη. Σου εύχομαι το καλύτερο. Και να μη βαριέσαι να το κουβαλάς και να το στήνεις, είναι κρίμα μία τέτοια μοναδική κατασκευή.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημήτρη συγχαρητήρια για την κατασκευή!!

Το αποτέλεσμα δείχνει πολύ όμορφο αισθητικά στις εικόνες, όσο και λειτουργικά διαβάζοντας την περιγραφή σου. Υπάρχει σαν σκέψη στην συνέχεια κάποια παρουσίαση σε φόρουμ του εξωτερικού, κυρίως της Ευρώπης;

Φιλικά - Ντίνος Μακρόπουλος

 

*Όλα τα ταξίδια κάποια μέρα θα τελειώσουν. Βρες το σύμπαν μέσα σου και μπορείς να ταξιδεύεις για πάντα*.

Prem Rawat

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Οπτικά τελικά έχει μεγάλη διαφορά από το 16άρι, μεγαλύτερη απ' όσο φανταζόμουν κι εγώ. Εκεί που στο δικό μου έβλεπες μια πολύ αμυδρή θαμπάδα, στο 24άρι οι γαλαξίες έκαναν ΜΠΑΜ. Το 16άρι μου φαινόταν σαν παιχνίδι δίπλα στο 24άρι, τελικά όλα είναι σχετικά σε αυτή τη ζωή.

 

Καλορίζικο στο Βασίλη, αυτό που χρειάζεται πλέον είναι σκοτεινοί ουρανοί και άπλετη όρεξη να το μεταφέρει και να το στήνει στο βουνό. =D> =D>

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευφώτιστο Βασίλη. Σου εύχομαι το καλύτερο. Και να μη βαριέσαι να το κουβαλάς και να το στήνεις, είναι κρίμα μία τέτοια μοναδική κατασκευή.

Ευχαριστώ Κώστα να είσαι καλά. Όποτε έρθεις Κρήτη σε περιμένω!

 

Να συμπληρώσω κάποια πράγματα όσον αφορά το μέγεθος της κατασκευής και το στήσιμο. Το τηλεσκόπιο επειδή είναι φαρδύ μπορεί να περάσει μόνο απο μπαλκονόπορτα. Επίσης κατάφερα και το έστησα μόνος μου στη σκοτεινή αυλή μου χθες το βράδυ χωρίς να ανάψω φως ή φακό μέσα σε 10 λεπτά (συμπεριλαμβανομαίνου και του κουβαλήματος) μαζί με την ευθυγράμμιση. Αυτό οφείλεται αυστηρά στην υλοποίηση των έξυπνων ιδεών του Δημήτρη όσο αφορά τον τροπο που στήνεται το όργανο. Μπαίνουν τα truss εύκολα και στέκονται μόνα τους μέχρι να μπει ο βοηθητικός δακτύλιος που τα ασφαλίζει και να μετατρέψει την τοποθέτηση του σχετικά βαρύ upper cage σε εύκολη υπόθεση χωρις την απαίτηση βοήθειας απο άλλο άτομο (όχι ότι βοήθεια δεν θα ήταν ευπρόσδεκτη...). Κάποιοι γνωστοί κατασκευαστές μεγάλων τηλεσκοπίων απο Αμερική δεν έχουν τέτοιο optimization στα προϊόντα τους. Η οριζόντιωση των καμπύλων και συνάμα η ασφαλή στήριξη του καθρέπτη κατα τη διαδικασία περιστροφής δεν υπάρχει σε κανένα άλλο τηλεσκόπιο και δεν γίνεται απο κανέναν απο τους γνωστούς κατασκευαστές. Το γεγονός αυτό επιτρέπει την απλή φόρτωση εκφόρτωση του τηλεσκοπίου σε μεγάλο αριθμό αυτοκινήτων.

Ένα πρόβλημα που απασχολεί πολλούς χρήστες μεγάλων τηλεσκοπίων στο cloudynights, ο αστιγματισμός στα άκρα, που οφείλεται στην ποιότητα στηρηξης του καθρέπτη απο το mirror cell, λάμπει δια της απουσίας του. Στις εικόνες που δίνει το τηλεσκόπιο δεν υπάρχει επίσης βινετάρισμα.

Τέλος χθες το βράδυ κατα τη 3ωρη παρατήρηση το collimation δεν έφυγε ποτέ.

EDIT: Χθες έκανα πρώτη φορά χρήση των ανεμιστήρων (2xScythe 14mm & 1xThermaltake 12mm) με 8 ΑΑ επαναφορτιζόμενες μπαταρίες. Το κάτοπτρο κρύωσε σε 1,5 ώρα?! Έβλεπα το χώρισμα του Cassini και τους 8 ή 9 δορυφόρους του Κρόνου πεντακάθαρα. Τότε θυμήθηκα ότι το κάτοπτρο του John Nichol είναι λ8

Manousos Special 24.4" f/3.2 Truss Dobsonian
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Οπτικά τελικά έχει μεγάλη διαφορά από το 16άρι, μεγαλύτερη απ' όσο φανταζόμουν κι εγώ. Εκεί που στο δικό μου έβλεπες μια πολύ αμυδρή θαμπάδα, στο 24άρι οι γαλαξίες έκαναν ΜΠΑΜ. Το 16άρι μου φαινόταν σαν παιχνίδι δίπλα στο 24άρι, τελικά όλα είναι σχετικά σε αυτή τη ζωή.

 

Καλορίζικο στο Βασίλη, αυτό που χρειάζεται πλέον είναι σκοτεινοί ουρανοί και άπλετη όρεξη να το μεταφέρει και να το στήνει στο βουνό. =D> =D>

Σε ευχαριστώ Μανό! Δεν χανόμαστε εμείς...

Manousos Special 24.4" f/3.2 Truss Dobsonian
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλοριζικο και καθαρους ουρανους!! Αναμενουμε φωτογραφιες!! :D :D

"Εγω =1÷γνώση

 

Όσο περισσότερη η γνώση τόσο μικρότερο το εγώ, όσο μικροτερη η γνώση, τόσο μεγαλύτερο το εγώ" Albert Einstein

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Συγχαρητήρια για την άψογη επαγγελματικού επιπέδου κατασκευή!

Καλές παρατηρήσεις!!!

Facebook Giorgos'' videoastronomy page https://www.facebook.com/videoastronomy/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μπράβο Δημήτρη για την κατασκευή ! Είμαι σίγουρος ότι θα δούμε κι άλλα θαυματα απ τα χεράκια σου. Βασίλη να το χαρείς όπως θέλεις , αλλά σε παρακαλούμε γράψε μας καμιά περιγραφή γι αυτά που βλέπεις . Μετάφερέ μας τις εντυπώσεις σου !! :D :D
Ο ΣΚΥΛΟΣ ΤΩΝ ΑΣΤΡΩΝ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σας ευχαριστώ πολύ παιδιά!

Να σας περιγράψω με δυο λόγια τι είδα εγώ το Σάββατο στο πρώτο φως.

Αρχικά βλέποντας τον Μ51 σαν φωτογραφία με όλες τις σπείρες του μεγάλου, τη γέφυρα και τη σπείρα του μικρού, συνειδητοποίησα οτι ο γαλαξίας περιστρέφεται ανάποδα απο τους δείκτες το ρολογιού. Δεν το είχα προσέξει ποτέ απο τις φωτογραφίες αυτό ίσως γιατί δεν ξέρεις αν οι φωτογραφίες είναι γυρισμένες ανάποδα.

Ο Μ101 τα ίδια, σαν φωτογραφία και αυτός με όλες τις σπείρες μπρος στο προσοφθάλμιο με ευθεία όραση. Και αυτός περιστρέφεται ανάποδα απο το ρολόι.

Ο flat NGC4565 με ευθεία όραση φαινόταν τεράστιος σε μήκος, μπορεί να διέσχιζε και όλο το πεδίο, με τον μαύρο σύννεφο σκόνης ορατό και αυτό.

Το νεφέλωμα του τριφυλλιού έμοιαζε όντως με τριφύλλι απλά ήταν ασπρόμαυρο όπως και τα υπόλοιπα που είδαμε.

Εντυπωσιακό ήταν το Veil με όλες του τις λεπτομέρεις όπως τις φωτογραφίες αλλά για εμένα το πιο εντυπωσιακό νεφέλωμα ήταν ο Κύκνος! Τα σύννεφα σκόνης είχαν υφή και υπήρχε τόση πολύ πολυπλοκότητα που όλοι αναφωνίσαμε....

Είδαμε και τον M13 αλλά τα υπόλοιπα σφαιρωτά ήταν πιο όμορφα και ήταν όλα όσο μεγάλο είναι και το Μ13. Ο Μάνος ξέρει ποια είδαμε. Επίσης ο Μάνος βρήκε και ένα πλανητικό το οποίο ήταν όμορφο και είχε πολύ λεπτομέρεια αλλά δεν ρώτησα ποιο ήταν.

Στο δαχτυλίδι κατάφερα να δω το κεντρικό αστέρι το οποίο εμφανιζόταν και εξαφανιζόταν εφ' όσον η ορατότητα του εξαρτάται άμεσα απο το seeing και τη διαύγεια. Ο Δημήτρης και ο Μάνος δεν το είδαν. Οι πλανήτες δυστυχώς έβραζαν και δεν έδωσαν καλές εικόνες απο κανένα τηλεσκόπιο. Γενικά υπήρχαν κάποια σύννεφα στον ουρανό αραιά ή μη τα οποία μπορείτε να θαυμάσετε και στις φωτογραφίες!

Manousos Special 24.4" f/3.2 Truss Dobsonian
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Βασίλη ευχομαι πραγματικα να το χαρεις για πολλα πολλα χρονια και στον Δημήτρη πολλα συγχαρητηρια για την υπεροχη κατασκευη !!!
http//www.ethaleia.gr/ , http//astrochania.blogspot.gr/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Συγχαρητήρια και στους δύο σας.

Βασίλη να το χαρείς και Δημήτρη να φτιάχνεις πολλά- πολλά τηλεσκόπια.

Εσύ να βγεις και να αποκριθείς παρών στο παρελθόν σου.

 

Ρέα Γαλανάκη. Από το, Ελένη ή ο κανένας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Hi Manoussos,

 

That's a great project that you brought to fruition. I guess the dark skies in the Cretan mountains are going to work really well in conjunction with the telescope. Let us know what your impressions of objects are.

 

Happy Stargazing,

 

Fred

www.instrumentsoflight.com - www.ras.org.uk

www.avastronomyclub.org - www.aavso.org (LEF)

www.imca.cc (#9181)

www.alpo-astronomy.org

Astrovox Member #4.

Doing astronomy since 1970

Sky & Tel subscriber since 1971

www.highdeserttelescopes.com

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημήτρη συγχαρητήρια! Ανοίξου προς τα έξω, το αξίζεις!

Δημήτρης Καπετανάκης

CGCG108-138:

Mag 15.5v, να τ''αφήσω;

Πολλά τα mag Άρη!

 

Το flickr μου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλορίζικο Βασίλη!!

 

Συγχαρητήρια Δημήτρη!!

 

Είναι ό,τι πιο κοντινό στο ιδανικό τηλεσκόπιο έχω δει! Για να χωράει να βγαίνει από το σπίτι μου θα χρειαζόταν να είναι ελαφρώς στενότερο. Ίσως 22 ίντσες!

«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλορίζικο Βασίλη!!

 

Συγχαρητήρια Δημήτρη!!

 

Είναι ό,τι πιο κοντινό στο ιδανικό τηλεσκόπιο έχω δει! Για να χωράει να βγαίνει από το σπίτι μου θα χρειαζόταν να είναι ελαφρώς στενότερο. Ίσως 22 ίντσες!

Ευχαριστώ!

Το πλάτος στο δικό μου είναι 93 πόντους

Manousos Special 24.4" f/3.2 Truss Dobsonian
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεν έχει υπάρξει δημοσίευση τόσα χρόνια στο forum εδώ, που να μου έχει πάρει περισσότερο τα μυαλά από την δική σας!

 

Δημήτρη, όταν κάποτε σου έλεγα να ανοιχθείς έξω και εγώ και γενικά, να το αναλάβεις πλήρως όλο αυτό...έρχεσαι στα λόγια μου τώρα. Σου είχα προτείνει και όνομα, θυμάσαι; Cretan Star Telescopes! :mrgreen: Νομίζω πως ήρθε το πλήρωμα του χρόνου. Πρέπει να το παρουσιάσετε και σαν κατασκευή κάπου έξω..είναι καταπληκτικός αυτός ο αστροκουβάς!

 

Ένα τεράστιο μπράβο για αυτή την κατασκευή άθλο!!

 

Βασίλη, νομίζω πως αυτόματα χρήζεσαι ο ιντσοβασιλιάς της επικράτειας και σου εύχομαι να το χαρείς με όλη σου τη δύναμη! Θα σε πάει πολύ, πολύ μακριά!

 

Θέλω (και νομίζω εκφράζω πολλούς) όσο μπορείς και έχεις όρεξη, να μας γράφεις από κάθε παρατήρηση, μια περιγραφή με απλά λόγια του ΤΙ ΕΙΔΕΣ...είναι σαν να είμαστε εκεί... =P~ [-o<

«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σε ευχαριστώ Τάσο! Όταν ξαναβγώ μόνος ή με τα παιδιά θα γράψω την εμπειρία με λεπτομέρειες. Να είσαι καλά!
Manousos Special 24.4" f/3.2 Truss Dobsonian
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 2 εβδομάδες αργότερα...

Η κατασκευή ήταν πολύ ζόρικη τόσο στη σχεδίαση της όσο και στην υλοποίηση. Η σχεδίαση ήταν μια άσκηση για το μυαλό στην οποία έπρεπε να συμπεριλάβεις ένα σωρό μεταβλητές, ενώ η υλοποίηση ήταν μια πολύ βαριά άσκηση για το σώμα. Πρέπει να παραδεχτώ όμως ότι πιο πολύ με ζόρισε η υλοποίηση. Το βάρος και το μέγεθος των κομματιών ήταν δουλειά για 2 άτομα και όχι για 1. Έπρεπε να σηκώνεις βάρη πολλών κιλών και μεγάλου μεγέθους με μια σχετική "ευγένεια" ώστε να αποφεύγονται τα χτυπήματα. Αυτό είναι πάρα πολύ δύσκολο και επίπονο για το σώμα. Επίσης επειδή όλα τα κομμάτια φτιάχνονται στο χέρι έπρεπε να εφαρμόζονται τεχνικές ακριβείας τόσο στην κοπή όσο και στην επεξεργασία για το κάθε κομμάτι (πχ οδηγοί) κάτι το οποίο τρώει αρκετό χρόνο. Τα μηχανήματα που έχω δυστυχώς δεν είναι αυτοματοποιημένα και δουλεύεις πολύ με το χέρι το οποίο αναπόφευκτα βρίσκεται σε απόσταση μερικών εκατοστών από περιστρεφόμενους δίσκους, πριονοκορδέλες και περιστρεφόμενες λάμες οπού εκεί τα λάθη είναι μοιραία. Τι νόημα όμως θα είχε αν τα έκανε όλα ένα μηχάνημα;

 

Εγώ ήθελα να ευχαριστήσω πρώτα από όλα το Βασίλη τόσο για την εμπιστοσύνη όσο και την υπομονή που έδειξε όλο αυτό τον καιρό. Δεν είναι εύκολο να εμπιστεύεσαι σε κάποιον ένα κάτοπτρο που κοστίζει 8000 Ευρώ. Επίσης ήθελα να ευχαριστήσω για άλλη μια φορά το Astrovox και όλους τους φίλους εδώ μέσα για την υποστήριξη. Αν δεν ήσασταν εσείς δεν θα έκανα τίποτα το έχω ξαναπεί.

 

Εύχομαι σε όλους καθαρούς ουρανούς και καλές παρατηρήσεις.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 8 μήνες αργότερα...

Συγχαρητήρια για αυτό το αριστούργημα!!! :cheesy: :cheesy:

Φαντάζομαι πόση δουλειά θα έπεσε για αυτό το τέρας.

Πάμε και για το 48αρι!! :lol: :lol: :lol:

Επίσης να ρωτήσω, πόσο κόστισαν τα κάτοπτρα; :?: :?:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης