Jump to content

Χρώμα στο Μ1 ?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Εχθές για πρώτη φορά δοκίμασα το Μ1.

 

Οι συνθήκες οι καιρικές ίσως ηταν καλές, όμως όχι και οι ... επίγειες μιας που κάτω από το Μ1 υπήρχε ένας καταραμένος πυλώνας της ΔΕΗ με ένα τρισάθλιο φως που με πατέντα περιόρισα λίγο στις φωτογραφίες μου. Επίσης άρχισα γύρω στις 9, δηλαδη είχε κατέβει αρκετά προς Αθήνα.

 

Το αντικείμενο βγήκε οκ, όμως σε μια και μονη αποπειρα επεξεργασιας που έκανα -είχε παει και αργά- στην πράξη χάλασα τη φωτογραφία για να βγει ελάχιστο χρώμα πάνω στο νεφέλωμα.

 

Εαν δεν κάνω mod την Canon δεν έχω ελπίδες να δω χρωματάκι στο συγκεκριμένο, ή είναι φυσιολογικό λόγω του μεγέθους του αλλα και των επίγειων θεμάτων που ανέφερα παραπάνω?

 

Πρωτη φορά είχα τέτοιο θέμα, ότι άλλο messier έχω βγάλει είχε χρώμα γι αυτό και ρωτάω

Skywatcher Mount AZ-EQ-5 SynScan GoTo

Skywatcher 130 PDS

Skywatcher 200/1000

Celestron C8 SCT

Orion Mini 50mm

QHY 183M

ZWO ASI 224

Canon 100D mod - cooling

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα φίλε Νίκο, δε φταίει το m1 αλλά η κάμερα σου που δεν καταγράφει το χρώμα...δες μια απόπειρα που είχα κάνει παλιά με canon http//albireo.gr/astrogallery/nebulae/SNR/2010.11.07/M1.html

 

Αμυδρος στόχος όπως βλέπεις και δύσκολο να πιάσεις χρωμα με μια απλή canon που δεν ενδείκνυται για φωτογράφιση βαθέως ουρανού..

“The fault, dear Brutus, is not in our stars, but in ourselves, that we are underlings.”

― William Shakespeare, Julius Caesar

 

ALBIREO OBSERVATORY

Αlbireoobservatory

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Οποτε οταν κανω το mod θα βγαζει και το χρωμα λες ε?

 

Απλα επειδη Οριωνα, Ανδρομεδα, M81 και αλλα ειχα χρωμα, σκεφτηκα μην εινσι τιποτα αλλο

 

Ευχαριστω πολυ!!!

Skywatcher Mount AZ-EQ-5 SynScan GoTo

Skywatcher 130 PDS

Skywatcher 200/1000

Celestron C8 SCT

Orion Mini 50mm

QHY 183M

ZWO ASI 224

Canon 100D mod - cooling

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Όντως η Canon δεν ενδείκνυται για φωτογράφιση βαθέως ουρανού. :D

 

http://www.astrobin.com/272998

http://www.astrobin.com/237402/

 

Μάλλον ο φίλος KC εννοούσε ότι με μία CCD θα έβγαζες άλλο αποτέλεσμα,πιο δύσκολα όμως, καθώς απαιτούν χρόνο διότι κάθε χρώμα και κάθε στοιχείο τα τραβάς ξεχωριστά.

 

Δοκίμασε 5λεπτες ή ακόμα και 10λεπτες (σε σκοτεινό ουρανό) και κατά προτίμηση ο στόχος να είναι πάνω από τις 30 μοίρες.

 

Προχώρα στο μοντάρισμα (αφού πάρεις αυτά που είπαμε) και θα δεις τρομερή διαφορά.

SkyWatcher Esprit 100ED PRO Triplet

ASI183MM-C Pro | Canon EOS 100D

ZWO EFW 8x1,25'' w/ Baader LRGB HOS

ZWO OAG w/ ASI290MM Mini

SkyWatcher EQ6-R PRO w/ EQMOD

PegasusAstro Pocket Powerbox

Intel Compute Stick

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

 

Εαν δεν κάνω mod την Canon δεν έχω ελπίδες να δω χρωματάκι στο συγκεκριμένο

 

 

Κάνεις δεν κάνεις mod αν δεν πας σε σκοτεινο μερος μην περιμένεις πολλά,δεν ειναι ολοι οι στοχοι σαν το Μ 42.

 

Φιλε magicstar ατυχες νομιζω και τα δυο παραδειγματα που εβαλες για δες τι χρονο ληψης εχουν,οποτε γιατι με ccd θα εβγαζαν πιο δυσκολα οπως λες;

Εγω φιλε sciipi θα σου προτεινα να μην κανεις mod την καμερα σου εαν δεν εχεις σκοπο να παρεις τα βουνα. Καλυτερα δες για κανενα φιλτρο Ηα εαν συνεχισεις να τραβας απο φωτορυπανση.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Κάνεις δεν κάνεις mod αν δεν πας σε σκοτεινο μερος μην περιμένεις πολλά,δεν ειναι ολοι οι στοχοι σαν το Μ 42.

 

Εγω φιλε sciipi θα σου προτεινα να μην κανεις mod την καμερα σου εαν δεν εχεις σκοπο να παρεις τα βουνα. Καλυτερα δες για κανενα φιλτρο Ηα εαν συνεχισεις να τραβας απο φωτορυπανση.

 

Σε βουνά μπορεί να μην παω, αλλά το καλοκαίρι μπορώ εύκολα να παω σε μέρος σε νησι που το πιο κοντινο φως ειναι μια λαμπα της ΔΕΗ σε 1 χλμ και που και στους χαρτες φωτορυπανσης δεν εχει καθολου χρωμα, οπότε πολύ σκοτάδι

 

Το γνωρίζω αυτό με τη φωτορύπανση, απλά επειδή έχω βγάλει στόχους εως τωρα που έδειχναν χρώμα όπως έγραψα παραπάνω (ακόμα και το M51 που ξεχασα να αναφερω) και μάλιστα με τη προηγουμενη βάση, θεωρούσα πως θα έπρεπε και στο Μ1 εκεί να βλέπω κάτι.

 

Σας ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις σας όλους, να είστε καλά

 

Σήμερα μετά από απαίτηση του γιου μου θα δοκιμασω με τη καινουρια βαση το Μ42 οπότε δεν θα έχω τέτοια θέματα :)

Skywatcher Mount AZ-EQ-5 SynScan GoTo

Skywatcher 130 PDS

Skywatcher 200/1000

Celestron C8 SCT

Orion Mini 50mm

QHY 183M

ZWO ASI 224

Canon 100D mod - cooling

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Στέλιο με μια DSLR μεσα σε 3 ωρες εχεις τραβηξει τα καρε που θες.

 

Με μια CCD για να πετυχεις καλυτερο αποτελεσμα θες πολυ παραπανω χρονο. Αν ειναι με τη CCD να τραβας μονο LRGB τοτε δεν εχει νοημα.

 

Οσο για το θεμα του σκοτεινου ουρανου, συμφωνω κι εγω. Ειναι το σημαντικοτερο.

SkyWatcher Esprit 100ED PRO Triplet

ASI183MM-C Pro | Canon EOS 100D

ZWO EFW 8x1,25'' w/ Baader LRGB HOS

ZWO OAG w/ ASI290MM Mini

SkyWatcher EQ6-R PRO w/ EQMOD

PegasusAstro Pocket Powerbox

Intel Compute Stick

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Προσωπική μου απόψη είναι οτι τα έχετε μπερδεψει λιγο τα πραγματα....

 

Το mod στις canon το κανουμε για να πιανει παραπανω το κοκκινο (Ηα) ειδικά στα νεφελώματα εκμπομπης.

Διαφωνω οτι δεν κανει για deep sky. Απλα δεν θελουν φωτορυπανση και αμυδρους στοχους.

Δειτε τις φωτογραφιες του stamosP με μια ταπεινη 600d mod....

https://www.astrovox.gr/forum/album_search.php?mode=user&search=Stamos

Σιγουρα οι φωτογραφιες με μια μονοχρωμη ccd και με τον ιδιο εξοπλισμο , θα ηταν διαφορετικες.....

 

Οσον αφορα τις CCD ,οι οποιες ειναι πιο ευαισθητες απο τις dslr , LRGB σε 3 ωρες βγαζεις παπαδες (Κανεις bin 2x2 το χρωμα και τελιωνεις) .

To μονο μεινεκτημα τους ειναι οτι θες και φιλτρα και τροχο τα οποια ανεβαζουν το κοστος , και για αυτο οι πιο πολλοι προτιμουν μια dslr mod....

 

Ολα αυτα προυποθετουν σκοτερινο ουρανο και οχι απο την Αθηνα.

Απο την Αθηνα ομως μια CCD μπορει να τραβηξει στενα φιλτρα Ha,Oiii,Sii ενω το ιδιο με μια κανον , θα πεταξεις τα 2/3 των φιτ απο καθε φιλτρο πραγμα που σημαινει χασιμο χρονο. Το ιδιο ισχυει και για ccd color.

 

Φιλικα

Γιωργος

ATLAS TEAM OBSERVATORY

http://atlasobs.blogspot.gr/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Στέλιο με μια DSLR μεσα σε 3 ωρες εχεις τραβηξει τα καρε που θες.

 

Με μια CCD για να πετυχεις καλυτερο αποτελεσμα θες πολυ παραπανω χρονο. Αν ειναι με τη CCD να τραβας μονο LRGB τοτε δεν εχει νοημα.

 

Οσο για το θεμα του σκοτεινου ουρανου, συμφωνω κι εγω. Ειναι το σημαντικοτερο.

 

Μα ο σκοπος φιλε μου ποιος είναι; Το ποιος θα τελειωσει πιο γρήγορα; Ή να βγάλεις το αποτέλεσμα που θες;

Θα συμφωνησω με τον scaff για το mod, σε στοχους σαν το Μ1 ή σε γαλαξίες (εκτος ανδρομεδας) τι διαφορά νομιζει θα δει;

Απλα τα λεω αυτα για να μην δημιουργουνται λαθος εντυπώσεις. Τωρα ο φιλος θα παει να χαλασει τη μηχανη του να τη modαρει γιατι νομιζει οτι θα βγαλει χρωμα στο Μ1. Και μεσα απο φωτορυπανση. Ε καποια πραγματα δεν γινονται.

Φιλε sciipi σου ξαναλεω δοκιμασε τον εξοπλισμο σου σε σκοτεινό ουρανό και χρωματακι θα βγαλεις και θα ευχαριστηθεις και να θυμαστε οσο πιο πολλα καρε τοσο καλυτερα!

Καλη συνεχεια κ καλες φωτο!! :wink:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το σκοτεινό ουρανό προφανώς θα τον επιδιώξω. Ευτυχώς το καλοκαίρι για δυο τρεις βδομάδες έχω την ευκαιρία να βρίσκομαι σε πολυ σκοτεινό ουρανό όπως έγραψα και σκοπεύω να αξιοποιήσω την ευκαιρία όσο περισσότερο μπορώ

 

Τωρα το Mod, πέρα από το έξοδο δεν με πειράζει κάπου (το έξοδο βέβαια πειράζει αλλά αμα βοηθάει χαλάλι).

Έτσι και αλλιώς γι αυτό το λόγο την πήρα, δεν θα την χρησιμοποιήσω ποτέ σαν φωτογραφική για να με πειράξει να την χαλάσω. Ουτε το κάνω για να δω χρώμα στο Μ1, περισσότερο για τους πιο "εύκολους" στόχους το κάνω.

 

 

Και μια ερώτηση, λίγο άσχετη με το θέμα.

 

Παρατήρησα πως η Canon 100D σε ιδιο χρόνο έκθεσης και ISO βγάζει πολύ πιο "φωτεινά" καρέ από την Nikon D5100 που χρησιμοποιούσα ως τώρα. Είναι λογικό?

 

Πάντως και πάλι σας ευχαριστώ για τα σχόλια, με βοηθάει μα διαβάζω απόψεις

Skywatcher Mount AZ-EQ-5 SynScan GoTo

Skywatcher 130 PDS

Skywatcher 200/1000

Celestron C8 SCT

Orion Mini 50mm

QHY 183M

ZWO ASI 224

Canon 100D mod - cooling

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Στελιο ακου πως εχουν τα πραγματα. Εσυ στη Βεροια βρισκεις σκοτεινο ουρανο πολυ πιο ευκολα απο εμας εδω στην Αθηνα. Ο λογος που δεν του εβγαλε χρωμα στο Μ1 δεν ειναι η καμερα. Ειναι ο ουρανος.

 

Τωρα οσο αναφορα τις καμερες. Η γνωμη μου ειναι πως αν θες να τραβας απο ουρανο με φωτορυπανση αναγκαστικα πας σε narrow οπως λεει ο scaff. Εχει ομως καποιο κοστος, κι επειδη εχω μιλησει με τον scippi δεν ειναι διατεθιμενος να προχωρησει αυτο το βημα προς το παρων. Περαν του κοστους εχει και πιο δυσκολη διαδικασια. Η DSLR ειναι σχεδον plug and play.

 

Θα διαφωνησω οτι οι DSLR δεν κανουν για αστροφωτογραφια. Πιο πανω παραθεσα ωραια αποτελεσματα και μαλιστα η μια ηταν μεσα σε ενα 3ωρο! Πρεπει να μονταριστει η μηχανη, και οχι δεν χαλαει. Ειδικα η Canon 100D εχει λειτουργια να κανει ψηφιακο autofocus (σαν μια mirrorless) μεσω της touch οθονης. Αυτο αν θελει να τη χρησιμοποιησει και σε ημερισια ληψη (κατι που δεν θελει).

 

Οι CCD σαφως θα σου βγαλουν πιο ωραιο αποτελεσμα αλλά (γνωμη μου παντα) με πιο πολυ χρονο και χρημα.

 

Φιλικα

Παντελης

SkyWatcher Esprit 100ED PRO Triplet

ASI183MM-C Pro | Canon EOS 100D

ZWO EFW 8x1,25'' w/ Baader LRGB HOS

ZWO OAG w/ ASI290MM Mini

SkyWatcher EQ6-R PRO w/ EQMOD

PegasusAstro Pocket Powerbox

Intel Compute Stick

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

 

Οι CCD σαφως θα σου βγαλουν πιο ωραιο αποτελεσμα αλλά (γνωμη μου παντα) με πιο πολυ χρονο και χρημα.

 

 

συμφωνώ για το χρήμα. Θελουν πολλά και μαλιστα σε τετοιες δυσκολες εποχες...φιλτρα....τροχο..ανταπτορακια....αλλα στο χρονο θα διαφωνησω. Υπαρχει και τo BIN MODE στις CCD....Χανεις λίγο αναλυση αλλα κερδιζεις χρόνο...

ATLAS TEAM OBSERVATORY

http://atlasobs.blogspot.gr/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θα παρεις πχ την 414ΕΧ που ειναι 1.3mp και θα την κανεις bin 2x2. Μετα θα τραβας με αναλυση 700pixel......

SkyWatcher Esprit 100ED PRO Triplet

ASI183MM-C Pro | Canon EOS 100D

ZWO EFW 8x1,25'' w/ Baader LRGB HOS

ZWO OAG w/ ASI290MM Mini

SkyWatcher EQ6-R PRO w/ EQMOD

PegasusAstro Pocket Powerbox

Intel Compute Stick

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ναι αλλα το L θα το εχω τραβηξει ΜΟΝΟ στο 1χ1.

Το ιδιο και με τα στενα , Ηα 1χ1 και τα αλλα 2 φιλτρα χ2 να κερδισω λιγο χρονο , και ευαισθησια αν ειναι και κανενας δυσκολος χρονος.

μετα με το πιξ ολα θα ερθουν ωραια !!!!!!

Μπορει να εχω χασει λιγο στην αναλυση αλλα θα εχω ενα ωραιο αποτελεσμα.

ATLAS TEAM OBSERVATORY

http://atlasobs.blogspot.gr/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

αν και το θεμα μας δεν ειναι τι μπορει ή δεν μπορει να κανει μια ccd...

 

To θεμα μας ειναι να βοηθησουμε τον φιλο με την DSLR....

ATLAS TEAM OBSERVATORY

http://atlasobs.blogspot.gr/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σωστά.

 

Οπότε όταν κάποιος ζητάει βοήθεια για DSLR καλό είναι να επικεντρωνόμαστε εκεί και όχι να του λέμε ότι δεν κάνει για αστροφωτογράφηση και να πάρει CCD.

SkyWatcher Esprit 100ED PRO Triplet

ASI183MM-C Pro | Canon EOS 100D

ZWO EFW 8x1,25'' w/ Baader LRGB HOS

ZWO OAG w/ ASI290MM Mini

SkyWatcher EQ6-R PRO w/ EQMOD

PegasusAstro Pocket Powerbox

Intel Compute Stick

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παντελη ξερω πολυ καλα πως εχουν τα πραγματα, ναι συμφωνω πως θα βρω ευοκολοτερα σκοτεινο ουρανο εαν θελησω, ομως ολα αυτα τα χρονια που τραβαω το 80% ειναι μεσα απο την πολη και πίστεψε με ειται ειναι κεντρο βεροιας ειται Αθηνας ειναι το ιδιο!

Και μαλλον δεν με καταλαβες δεν ειπα οτι οι dslr δεν κανουν, απλα το μονταρισμα και οι ληψεις σε φωτορυπανση δεν θα εχουν το αποτελεσμα που πιστευει ο φιλος. Γιαυτο λεω καποια στιγμη να φωτογραφισει ετσι σε σκοτεινο ουρανο για να δει τις δυνατοτητες και τα αποτελέσματα​ του.

 

Και ειναι λογικο να εχεις την εντυπωση οτι με ccd ειναι πιο δυσκολα τα πραγματα κι εγω και οι περισσοτεροι πιστευω που πηραν ccd ειχαν αυτη σκεψη στην αρχη, όμως πίστεψε με με ελαχιστη χρηση το ξεχνας απλα ασχολεισαι λιγο παραπανω στο pc να καλιμπραρεις και ενωσεις τα χρωματα, ομως το αποτελεσμα τις περισσοτερες φορες σε ανταμείβει! :wink:

 

Καλη συνεχεια!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σωστά.

 

Οπότε όταν κάποιος ζητάει βοήθεια για DSLR καλό είναι να επικεντρωνόμαστε εκεί και όχι να του λέμε ότι δεν κάνει για αστροφωτογράφηση και να πάρει CCD.

 

Παντελή δεν νομίζω να είπε κανείς σε κάποιον να πάει σε ccd αντί για dslr. Για το αποτέλεσμα της κάθε μιας συζητήθηκε. Προφανώς και αν έχεις τα χρήματα μπορείς να πας σε ccd) για καλύτερο αποτέλεσμα μέσα από περιοχές με φωτορύπανση. Εκεί απλά με μια dslr δεν μπορείς να έχεις το ίδιο αποτέλεσμα ίσως να μην έχεις και καθόλου αποτέλεσμα. Αν όμως έχεις την δυνατότητα να τραβήξεις από σκοτεινό ουρανό τότε μια dslr θα σου δώσει μια πάρα πολύ καλή αξιοπρεπέστατη φωτογραφία. Το mod της dslr βελτιώνει κατά πολύ το τελικό αποτέλεσμα.

 

Από εκεί και έπειτα δεν μπορείς να συγκρίνεις το αποτέλεσμα από ανόμοια πράγματα όπως πχ την 100D με την 414. Θα συγκρίνεις την 414 με μια αντίστοιχη απλή κάμερα στα 1.3 megapixel ή την 100D με μια ccd στα ίδια κυβικά. Για το κόστος ναι θα συμφωνήσω μαζί σου.

 

Προσωπικά αν είχα την δυνατότητα να βρεθώ σε σκοτεινό ουρανό δεν θα με ένοιαζε αν θα τραβούσα με ccd ή dslr αλλά από την στιγμή που δεν την έχω και αναγκάζομαι να τραβάω μέσα από την πόλη η ccd για μένα είναι μονόδρομος.

Φιλικά

Στάθης

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γεια σου Στάθη,

 

Συμφωνώ σε ότι λες. Δες το σχόλιο του KC.

SkyWatcher Esprit 100ED PRO Triplet

ASI183MM-C Pro | Canon EOS 100D

ZWO EFW 8x1,25'' w/ Baader LRGB HOS

ZWO OAG w/ ASI290MM Mini

SkyWatcher EQ6-R PRO w/ EQMOD

PegasusAstro Pocket Powerbox

Intel Compute Stick

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θα συμφωνήσω σε όλα τα παραπάνω δεν θα συμφωνήσω όμως Παντελή με το παράδειγμα του KC. Η φώτο έχει μόλις 4 καρέ (στα 34 και πάνω το ξανασυζητάμε). Πάντως αν κάνει ο φίλος το Mod θα μπορέσει να βάλει φίλτρο Ha οπότε μετά θα τραβάει άνετα και από την πόλη. Επίσης όσοι φίλοι φωτογραφίζουν από φωτορυπασμένη περιοχή μπορούν να τραβούν το ha και όταν με το καλό βρεθούν σε σκοτεινό ουρανό ολοκληρώνουν με το rgb.

Και όπως έχω πει αρκετές φορές "όλα είναι θέμα επεξεργασίας" :wink:

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αυτό που εννοούσα είναι ότι σε σκοτεινό ουρανό ή σε ουρανό με φωτορύπανση μια dslr κάμερα όσο καλή και να είναι δε συγκρίνεται με μια καλή ccd κάμερα με φίλτρα. Το αποτέλεσμα που παίρνεις με τη δεύτερη είναι χίλιες φορές καλύτερο. Όλα είναι και θέμα κόστους και πόσο έχει τη διάθεση να βάλει κάποιος το χέρι στην τσέπη βαθιά. Τώρα με την επεξεργασία είναι άλλη ιστορία.

 

Τώρα ο φίλος με τη DSLR καλο θα ήταν να κάνει μια έρευνα των στόχων που θέλει να φωτογραφίσει γιατί δεν κάνουν όλοι οι στόχοι για DSLR όπως και να το κάνουμε )

“The fault, dear Brutus, is not in our stars, but in ourselves, that we are underlings.”

― William Shakespeare, Julius Caesar

 

ALBIREO OBSERVATORY

Αlbireoobservatory

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης