Jump to content

Έχουν θέμα τα χειριστήρια αργής κίνησης της mini porta ?


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Έχω διαβάσει σε reviews ότι τα χειριστήρια που έρχονται μαζί με την Vixen Mini Porta πέφτουν συχνά, ισχύει ? αν ναι λύνεται με κάτι τέτοιο : http://www.planitario.gr/koxlias-kinhshs-gia-sthrixeis.html ?

Όσοι έχουν χρησιμοποιήσει τις Porta II και Mini Porta τους έχει συμβεί ?

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγώ στην κανονική porta τα έχω αλλάξει με μακρύτερα που σφίγγουν και καλύτερα.

 

Ανάλογα με το τι τηλεσκόπιο βάζεις επάνω, βολεύουν και διαφορετικά μήκη ή θέσεις των χειριστηρίων.

 

Κυκλοφορούν σε διάφορα μήκη. Πάντως εν κατακλείδι, ναι θα το αγόραζα αυτό που έστειλες.

«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θα μπει πάνω στην βάση ένα Skywatcher mak 102.

Θα ήθελα να πάω στην Porta II αλλά μου φαίνεται λίγο ακριβή, λογικά θα πάω στην Mini Porta η οποία σηκώνει 4.5 έναντι 5.5 που σηκώνει η Porta II. Θεωρώ και οι δύο θα είναι εντάξει με το Mak μου το οποίο ζυγίζει περίπου 2 κιλά αλλά και σε περίπτωση που αναβαθμίσω στο μέλλον σε Mak 127 ή 130 PDS τα οποία ζυγίζουν 3.5 και 3.6 κιλά αντίστοιχα πάλι είμαι εντάξει ακόμα και με την Mini Porta.

 

Οπότε πάω για Mini Porta από ότι φαίνεται (απλά με αλλά χειριστήρια αργής κίνησης) !

 

Έχω απορρίψει την AZ4 δεδομένου ότι δεν έχει χειριστήρια αργής κίνησης και θα είναι δύσκολο για εμένα να ακολουθώ ένα αντικείμενο σε υψηλή μεγέθυνση (150x-180x). Επίσης έχω απορρίψει την AZ3 επειδή ο σωλήνας κυλά προς τα πίσω όταν κοιτάς στο ζενίθ (κυλά πίσω ακόμα και με mak 90).

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης