Jump to content

Φίλτρο CLS σε DSLR...


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα!

Προχτές έκανα την πρώτη απόπειρα για φωτογράφηση με αρκετή (για μένα - τηρουμένων των αναλογιών) επιτυχία.

Παρ'όλα αυτά συνειδητοποίησα κάτι που φοβόμουν, σοβαρά αποτελέσματα μέσα από Αθήνα με DSLR δεν... Μόλις το iso ανέβαινε πάνω από το 800 ή η έκθεση ξεπερνούσε τα 15s οι φωτό έβγαιναν καμένες.

Ξέρω οτι η καλύτερη λύση είναι να πάρω τα βουνά.

Θέλω όμως να ρωτήσω αν τα CLS φίλτρα έχουν αποτελέσματα και τι είδους... Επίσης γενικά όποια γνώμη ευπρόσδεκτη...

 

ΥΓ Δεν παίρνω mono ccd, όχι την επόμενη διετία πάντως!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα,

 

Δεν θα δεις κάποια ιδιαίτερη διαφορά μέσα από την Αθήνα και ειδικότερα με dslr, όποιο φίλτρο φωτορυπανσης και να χρησιμοποιήσεις. Θα αυξήσεις βέβαια λίγο τον χρόνο έκθεσης αλλά και πάλι δεν θα μπορεσεις να φτάσεις ούτε το λεπτό χωρίς να κάψεις την φωτογραφία.

Από δικές μου δοκιμές με 450d full spectrum και φίλτρα φωτορυπανσης φάνηκε πως το πιο δυνατό ειναι το lumicon deep sky και όχι το CLS. Της baader το UHC-s ηταν καπου μεταξυ των δυο. Δεν εχω δοκιμασει το idas αλλα απο τις γνωμες των παιδιων εδω στο φορουμ φαινεται πως εχει την χαμηλότερη αλλοίωση χρωματων και βρίσκεται μεταξύ του lumicon deep sky και του uhc. Βέβαια παίζει ρόλο και ο εξοπλισμός και περισσότερο πόσα f είναι το τηλεσκόπιο σου. Όσο χαμηλότερο τόσο περισσότερο φως συλλέγει στον ίδιο χρόνο με κάποιο άλλο με περισσότερα f.

 

Η γνώμη μου είναι πως μόνο με τα στενά narrowband φίλτρα (ha, oiii, sii) θα μπορεσεις να κάνεις κάτι μέσα από την Αθήνα αλλά σε clip οι τιμές τους είναι τσουχτερές και έχουν και κάποια μειονεκτηματα στην χρήση.

 

Αν σε ενδιαφέρει πραγματικά η αστροφωτογραφηση τότε η mono ccd είναι μονόδρομος.

 

Φιλικά

Στάθης

Φιλικά

Στάθης

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εδώ και ένα χρόνο περίπου φωτογραφίζω με canon 1100d και lumicon deep sky μέσα από Βέροια. Πιστεύω ότι αξίζει τον κόπο. Οι χρόνοι μου έχουν ανέβει πάρα πολύ (άνετα 5-λεπτες λήψεις).

Δες και εδώ :

 

http://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=17539&postdays=0&postorder=asc&highlight=cls&start=0

Γιώργος Αλεξίου
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εδώ και ένα χρόνο περίπου φωτογραφίζω με canon 1100d και lumicon deep sky μέσα από Βέροια. Πιστεύω ότι αξίζει τον κόπο. Οι χρόνοι μου έχουν ανέβει πάρα πολύ (άνετα 5-λεπτες λήψεις).

Δες και εδώ :

 

http://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=17539&postdays=0&postorder=asc&highlight=cls&start=0

 

Οκ, αλλά δεν μπορείς να συγκρίνεις τον ουρανό της Βέροιας με τον ουρανό της Αθήνας, όπως και τον σκοτεινό ουρανό με σκοτεινό σημείο που έχει και μια λάμπα απέναντι.

 

Φιλικά

Στάθης

Φιλικά

Στάθης

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγώ φωτογραφίζω με το cls της astronomik και μία τροποποιημένη 600D, λίγο έξω από το κέντρο της Πάτρας, με μέτρηση SQM 20.10. Εμπειρικά, έχω ανέβει χονδρικά περίπου τρεις φορές σε χρόνους έκθεσης από 120'' σε 360'' (ISO 800, f5.6). Οι περισσότερες λήψεις, είναι Β, ΒΑ όπου δεν υπάρχει η φωτορύπανση της Πάτρας, αλλά υπάρχουν λάμπες, καθώς και ο φωτισμός του αυτοκινητόδρομου (δες φωτογραφία).

 

Συνεπώς αν είναι να πας στη λύση κάποιου φίλτρου, μην περιμένεις να κάνεις και πολλά πράγματα μέσα από Αθήνα. Επίσης όπως σου είπαν ήδη, για να ασχοληθείς σοβαρά με αστροφωτογραφία σίγουρα θα χρειαστείς ccd. Τα μόνα πλεονεκτήματα που έχω βρει, στη χρήση dslr είναι η εμπειρία που έχω κερδίσει, οπότε η μετάβαση στη ccd θα είναι πιο εύκολη. Επιπρόσθετα ρισκάρισα λίγα χρήματα, από το να είχα πάρει ακριβό εξοπλισμό εξ' αρχής και να έψαχνα να τον πουλήσω στη περίπτωση που δεν ήθελα να συνεχίσω.

1497910_10203089540302292_1940727957_o.jpg.d133d91aa4604147555a6fb9b3123e4d.jpg

# Σπύρος Αντωνόπουλος #
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαριστώ όλους για τις τοποθετήσεις σας!

Τελικά η μόνη λύση λύση είναι να πάρω τα βουνά, το περίμενα είναι η αλήθεια. Αυτό θα κάνω αφού εξοικειωθώ και άλλο με τον εξοπλισμό και δω ότι όλα δουλεύουν ρολόι...

Η λύση της ccd είναι η καλύτερη, το γνωρίζω, αλλά δεν θέλω να βάλω από τώρα ακόμα μια μεταβλητή στο παιχνίδι και στο τέλος χάσω την μπάλα...

Ποιά θεωρούνται τα καλύτερα μέρη εδώ γύρω για φωτογράφηση?

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 1 έτος αργότερα...

Η χρήση φίλτρου φωτορύπανσης με dslr βοηθάει όταν φωτογραφίζει κάποιος από περιοχές με φωτορύπανση (ανεβαίνουν οι χρόνοι έκθεσης). Το θέμα είχε συζητηθεί και εδώ : https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=17539&postdays=0&postorder=asc&highlight=idas&start=15.

Το ερώτημα είναι αν τα φίλτρα αυτά βοηθάνε και σε σκοτεινό ουρανό, όπως γράφει εδώ : http://www.astropix.com/HTML/I_ASTROP/FILTERS.HTM

Έχει δοκιμάσει κανείς;

Γιώργος Αλεξίου
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα Γιώργο,

 

Η θεωρία λέει ότι ακόμα και από σκοτεινό βουνό βοηθάνε μια και κόβουν skyglow και φωτορύπανση από παρακείμενες πόλεις, αλλά νομίζω μόνο τα soft φίλτρα τύπου Idas lps (p2-d1).

Δεν υπάρχει λόγος από σκοτεινό ουρανό να χρησιμοποιηθούν φίλτρα τύπου uhc, θα κόψουν πολύ σήμα χωρίς λόγο.

Έχω χρησιμοποιήσει σε σχετικά σκοτεινούς ουρανούς το Lps d1, σίγουρα είχα καλύτερο καλιμπράρισμα στα χρώματα, σίγουρα μεγαλύτερο κονράστ ακόμα και σε broadband στόχους αλλά είχα και περισσότερο θόρυβο στο background.

Νομίζω οτι το shot noise που ελαχιστοποιήθηκε δεν κάλυψε το read noise, λογικά ήθελε μεγαλύτερους χρόνους αλλά θα είχα θέμα με την έκθεση των αστεριών-στόχου.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 3 εβδομάδες αργότερα...

Θα ήθελα να κάνω μια ερώτηση η οποία νομίζω είναι σχετική με το θέμα

 

Τι διαφορά έχει το

 

http://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/info/p2580_Hutech-IDAS-2--LPS-D1-Light-Pollution-Suppression-Filter-for-Astrophotography.html

 

με το

 

http://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/info/p7072_Hutech-IDAS-P2-Light-Pollution-Suspression-Filter---mounted-in-2--Cell.html

 

όσων αφορά τις DSLR?

Skywatcher Mount AZ-EQ-5 SynScan GoTo

Skywatcher 130 PDS

Skywatcher 200/1000

Celestron C8 SCT

Orion Mini 50mm

QHY 183M

ZWO ASI 224

Canon 100D mod - cooling

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Άμα συγκρίνεις τα φάσματα θα δεις μια διαφορά. Μικρή μεν αλλά έχουν. Το D1 κάνει καλύτερο καλιμπράρισμα στα χρώματα.

SkyWatcher Esprit 100ED PRO Triplet

ASI183MM-C Pro | Canon EOS 100D

ZWO EFW 8x1,25'' w/ Baader LRGB HOS

ZWO OAG w/ ASI290MM Mini

SkyWatcher EQ6-R PRO w/ EQMOD

PegasusAstro Pocket Powerbox

Intel Compute Stick

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το p2 προορίζεται για αμοντάριστες dslr ενώ το d1 για μονταρισμένες.

Το d1 μπλοκάρει βέβαια τη γραμμή εκπομπής του διπλά ιονισμένου θείου αλλά ούτως η άλλως ειναι πολύ ασθενής για να καταγραφεί από dslr.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης