Jump to content

Παρατηρηση Αφροδιτης.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπερα σε ολους.θα ηθελα πολυ να δω την αφροδιτη, αν και δεν ξερω τι θα καταλαβω,μεθαυριο που θα ειναι αναμεσα στην γη κ στον ηλιο 8" μακρια του.

Υπαρχει καποιος ασφαλης τροπος ετσι ωστε να μην πεσω πανω στον ηλιο?Γιατι δεν εχω σταθερο σημειο να στησω το τηλεσκοπιο, να κανω ευθυγραμμιση και να αφησω το goto να με παει.Θα πρεπει να την βρω οταν ο ηλιος ειναι εξω σωστα?Η κανω λαθος?

 

Βεβαια πριν απαντηθουν ολα τα παραπανω, θα πρεπει να μου πει καποιος που ξερει αν θα δω τπτ η τσαμπα θα παιδευτω.Αν δεν κανω λαθος ειναι περιπου 1' της μοιρας αλλα βεβαια θα φωτιζεται καθολου εκεινη την μερα?

Celestron C11 280/2800 - Skywatcher Black Diamond 200/1000 dsf

Skywatcher neq6 pro go-to

Asi 224mc

Guiding 9*50 celestron finder

Televue Powermate 2.5x

Nikon D7200 - Canon 600d mod

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γεια σου φιλε, αυτη την εποχη δεν ειναι η καλυτερη για την Αφροσητη, αν το ελεγες πριν απο 1 μηνα τα πραγματα θα ηταν καλυτερα, ωστοσο ειναι ενας πολυ ομορφος στοχος μιας και μπορεις να δεις τις φασεις της που δειχνουν οτι ειναι σε τροχια πιο κοντα στον Ηλιο αποτι η Γη μας. Σου ανεβαζω μια δικια μου φωτο της Αφροδητης για το τι περιπου μπορεις να δεις (Δεν ειναι παντα ετσι οπως ειπα αλλαζουν η φασεις οπως και της Σεληνης).

Venus.png.80c8e1f90895d4b5435c6aee3577e86b.png

Vasilis Hailsteel
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ναι αυτο το γνωριζω, τους τελευταιους 2 μηνες την εχω δει αρκετες φορες τα απογευματα.δεν βλεπεις τπτ σημαντικο, ενα "μικρο φεγγαρι" βλεπεις καθε φορα που αλλαζει μεγαθος(φασεις).

Απλα επειδη τωρα ειναι αρκετα κοντα μας αναρωτιομουν μηπως μπορουσα να την διακρινω την ημερα που θα ειναι αναμεσα στην γη και στον ηλιο που θα εχει κ την κεγαλυτερη διαμετρο.

Celestron C11 280/2800 - Skywatcher Black Diamond 200/1000 dsf

Skywatcher neq6 pro go-to

Asi 224mc

Guiding 9*50 celestron finder

Televue Powermate 2.5x

Nikon D7200 - Canon 600d mod

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλημέρα, η παρατήρηση κατα την διάρκεια της ημέρας είναι δυνατή για τους φωτεινούς πλανήτες και κάποια άστρα, θέλει όμως πολύ ΠΡΟΣΟΧΗ κυρίως για την Αφροδίτη και τον Ερμή που είναι κοντά στον Ήλιο. Δες εδώ την σχετική εργασία:

 

 

http://hellas-astro.gr/articles/astromanos-2014-05-26-2023

 

και κάτω - κάτω υπάρχει ενα Pdf

 

κατεβασέ το.

Μάνος Καρδάσης

http://kardasis.weebly.com/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης