Jump to content

Νέος στο φόρουμ...θα ήθελα βοήθεια για επιλογή τηλεσκοπίου!


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πριν ξεκινήσω θα ήθελα να χαιρετίσω όλα τα μέλη του φόρουμ και να δώσω τα συγχαρητήριά μου που έχετε φτάσει σε ένα εξαιρετικό επίπεδο γνώσης του αντικειμένου, σε βαθμό που μπορείτε να καθοδηγείτε αρχάριους σαν και μένα!

 

Επί του θέματος τώρα, δεν είναι η πρώτη φορά που έρχομαι σε επαφή με τηλεσκόπια, είχα στην κατοχή μου ένα και σε μικρότερη ηλικία και όπως καταλαβαίνετε έγινε κόλλημα! Με το καλοκαίρι να πλησιάζει, αποφάσισα να πραγματοποιήσω την αγορά ενός τηλεσκοπίου για να εξερευνήσω με τη σειρά μου τον καλοκαιρινό ουρανό. Το γνωρίζω ότι ίσως να έπρεπε να ξεκινήσω από βιβλία κτλ, αλλά θα ήθελα πολύ να έχω τη δυνατότητα να παρατηρώ τον ουρανό το καλοκαίρι που είναι ίσως η καλύτερη εποχή να κάνεις κάτι τέτοιο (κατά τη γνώμη μου πάντα).

 

Έτσι λοιπόν, προτίθεμαι να διαθέσω μέχρι και 150€ για την αγορά ενός τηλεσκοπίου που θα μου επιτρέπει να παρατηρήσω ικανοποιητικά τους πλανήτες του συστήματός μας και οτιδήποτε άλλο από αστέρια προκύψει. Με μια μικρή έρευνα που έκανα είδα ότι το SkyWatcher Dobsonian Heritage 76 και το Celestron Travel Scope 70 θεωρούνται αξιόλογα τηλεσκόπια για την τιμή τους και σε σχέση με αυτά που προσφέρουν. Ωστόσο, έχετε κάτι άλλο να μου προτείνετε, στο εύρος τιμών που ανέφερα παραπάνω;

 

Ευχαριστώ πολύ για την βοήθειά σας και ελπίζω να μην κούρασα με την μεγάλη ανάρτησή μου!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πριν από ένα χρόνο ήμουν στη θέση σου .Πήρα διοπτρικό 90mm τον Απρίλη το οποίο είναι πολύ καλύτερο από αυτά που αναφέρεις .Το πούλησα μετά από 6 μήνες (έχασα περίπου 90 ευρώ) όχι γιατί δεν ήταν καλό, αλλά γιατί πίστεψέ με , μετά από λίγο θα θέλεις περισσότερα .Τώρα έχω dob 10 .

Αν δεν σκοπεύεις να ασχοληθείς μην πάρεις τίποτα , απλά θα χαλάσεις τα λεφτά σου.Αν σκοπεύεις να ασχοληθείς πάρε κάτι καλύτερο .Αν δε σε νοιάζει η αστροφωτογράφηση και η επίγεια παρατήρηση πάρε dob .Είναι η πιο φτηνή λύση και δε θα σε απογοητεύσει.

Πάρε dob 6άρι ή ακόμα καλύτερα δες στις αγγελίες που πουλιέται ένα dob 8άρι σε καλή τιμή (90 ευρώ πάνω από το όριο που θέτεις).

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Συμφωνώ με τον geo1970.

Μην πάρεις αυτά που ανέφερες γιατί έχουν μικρές δυνατότητες. Δες εδώ τις μικρές αγγελίες, θα βρείς μισοτιμής σε καλή κατάσταση τηλεσκόπια που θα κρατήσεις για πολύ περισσότερο καιρό.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θα σου πρότεινα να διαβάσεις στο internet ή και σε βιβλία σχετικά με την αστρονομία,τα τηλεσκόπια,τα κιάλια κλπ. Επίσης πρέπει να εξοικειωθείς με την ορολογία (NGC,Messier...κλπ) πριν πάρεις τηλεσκόπιο. Καλό θα ήταν πριν πάρεις τηλεσκόπιο να πάρεις ένα ζευγάρι καλά κιάλια΄και ένα καλό και στιβαρό τρίποδο, θα σου προσφέρουν μεγάλο πεδίο και θα σου μάθουν τον ουρανό. Καλό θα ήταν όταν πάρεις τηλεσκόπιο να πάρεις ένα καλό το οποίο θα σου κρατήσει για χρόνια (σου προτείνω αυτό που έχω κι εγώ το Skywatcher Mak 102 σε EQ2 : http://www.planitario.gr/maksutov-102-eq2.html είναι ελαφρύ και βολικό για μεταφορά ακόμα και χωρίς αυτοκίνητο, η βάση είναι καλή επιλογή για αρχάριους δεδομένου και της τιμής της, βάση μαζί με το τηλεσκόπιο κοστίζει 350 ευρώ στο μέλλον μπορείς επίσης να πάρεις καλύτερη βάση ή να αναβαθμίσεις αυτή).

Όπως καταλαβαίνεις θα σου πρότεινα να διαβάσεις, να μπορείς να αναγνωρίζεις αστερισμούς και τα αντικείμενα που βρίσκονται σε αυτούς,να αγοράσεις ένα ζευγάρι καλά κιάλια και τρίποδα 7x50 ή 10x50 , και αργότερα να πάρεις ένα καλό τηλεσκόπιο.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αρχικά να σας ευχαριστήσω παιδιά για τις απαντήσεις σας. Το τηλεσκόπιο το θέλω για το καλοκαίρι για να έχω κάτι δημιουργικό να κάνω τις νύχτες, αυτός είναι και ο λόγος που δεν θέλω να δώσω πολλά χρήματα στην αγορά του καθώς συμβιβάζομαι και με αυτά που έχουν μικρότερες δυνατότητες. Οι προτάσεις σας θα παρακαλούσα να είναι αυστηρά στο όριο που έθεσα, καταλαβαίνω βέβαια ότι ίσως απογοητευτώ και δυσκολευτώ αλλα νομίζω ότι θα βγάλω άκρη.

 

Επίσης, ποια είναι η γνώμη σας για το SkyWatcher 70/700 AZ2; http://www.planitario.gr/70-700-az2.html

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γειά σου Ευθύμη και καλώς ήρθες στην παρέα. Το Heritage 76 που ανέφερες είναι μια καλή αγορά και σε συνδυασμό με ένα καλό χάρτη ουρανού θα δεις αρκετά αντικείμενα, αρκεί να έχεις ένα καλό σκοτεινό ουρανό. Αν έχεις την δυνατότητα να αγοράσεις από εξωτερικό, η δική μου πρόταση είναι η εξής: https://www.firstlightoptics.com/heritage/skywatcher-heritage-100p-tabletop-dobsonian.html μαζί με: https://www.firstlightoptics.com/books/turn-left-at-orion-book.html . Είμαι κάτοχος του Heritage-130p Flextube και μου έχει δώσει καταπληκτικές εικόνες από σκοτεινό ουρανό, αλλά επειδή είναι λίγο πιο ακριβό σου προτείμω το Heritage 100p.

Καλή τύχη και καλή αγορά,

Τάσος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σε ευχαριστώ πολύ για την απάντηση σου φίλε elvethar!

 

Ανάμεσα στο SkyWatcher 70/700 AZ2 και στο SkyWatcher Heritage 100p ποιο θα μου πρότεινες;

Επίσης, θα μου είναι δυνατή η παρατήρηση νεφελωμάτων με τους συγκεκριμένους τύπους τηλεσκόπιων, έστω και σε στοιχειώδη μορφή; Και κάτι ακόμα, τι αντικείμενα να περιμένω να δω με αυτά τα τηλεσκόπια;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θα σου πρότεινα το 100p διότι συγκεντρώνει περισσότερο φως που είναι απαραίτητο κυρίως για τα αντικείμενα βαθέως ουρανού. Με αυτό μπορείς να παρατηρήσεις πάρα πολλά νεφελώματα, γαλαξίες, αστρικά σμήνη του καταλόγου Messier καθώς και μερικά από τα Ngc (κάνε μια έρευνα :wink:). Το πιο σημαντικό πάντως, που σίγουρα το γνωρίζεις, είναι να έχουμε έναν σκοτεινό ουρανό. Αν από την περιοχή σου μπορείς να διακρίνεις την σπείρα του Γαλαξία μας, θα δεις και πολλά άλλα αντικείμενα \:D/
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θα σου πρότεινα το 100p διότι συγκεντρώνει περισσότερο φως που είναι απαραίτητο κυρίως για τα αντικείμενα βαθέως ουρανού. Με αυτό μπορείς να παρατηρήσεις πάρα πολλά νεφελώματα, γαλαξίες, αστρικά σμήνη του καταλόγου Messier καθώς και μερικά από τα Ngc (κάνε μια έρευνα :wink:). Το πιο σημαντικό πάντως, που σίγουρα το γνωρίζεις, είναι να έχουμε έναν σκοτεινό ουρανό. Αν από την περιοχή σου μπορείς να διακρίνεις την σπείρα του Γαλαξία μας, θα δεις και πολλά άλλα αντικείμενα \:D/

Μάλιστα...αναφορικά με τον σκοτεινό ουρανό, στη Δράμα βρίσκομαι, οπότε νομίζω ότι δεν θα έχω μεγάλο πρόβλημα σχετικά με αυτό. Το πρόβλημα με το συγκεκριμένο τηλεσκόπιο που προτείνεις είναι ότι δεν θέλω να μπω στη διαδικασία να παραγγέλνω από εξωτερικό, ενώ το SkyWatcher 70/700 AZ είναι διαθέσιμο σε κατάστημα της περιοχής μου. Το 70/700 AZ θα μου δώσει τη δυνατότητα παρατήρησης πλανητών, νεφελωμάτων και των υπόλοιπων που ανέφερες σε βασικό επίπεδο;

Να 'σαι καλά για τη βοήθεια αδερφέ!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Όσον αφορά το 70/700 AZ, λυπάμαι αλλά δεν έχω πείρα οπότε καλύτερα να σε βοηθήσει κάποιος ο οποίος έχει παρατηρήσει με αυτό. Το φως όμως που συγκεντρώνει είναι κατα πολύ λιγότερο από το 100p. Θα σε ικανοποιήσει μόνο στην παρατήρηση πλανητών και σελήνης. Πάντως, την αγορά από το εξωτερικό μην τη φοβάσαι. Ψάξε λίγο το φόρουμ και θα δεις. Εγώ έχω παραγγείλει πολλές φορές και ακριβό εξοπλισμό. Το συγκεκριμένο (FLO) που σου έγραψα είναι από τα καλύτερα καταστήματα. Από Ελλάδα θα προτιμούσα το Heritage 76. Η απόφαση όμως είναι δική σου.

Ελπίζω να βοήθησα,

Τάσος

 

Υ.Γ. Δράμα έεεε;;; Τυχερέ!!! Εδώ ο ουρανός είναι ...δράμα :(

Υ.Γ. Νο2: Θεωρώ καλύτερη αγορά, μακράν το Heritage-130p Flextube \:D/ δεν το αποχωρίζομαι!!!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Όσον αφορά το 70/700 AZ, λυπάμαι αλλά δεν έχω πείρα οπότε καλύτερα να σε βοηθήσει κάποιος ο οποίος έχει παρατηρήσει με αυτό. Το φως όμως που συγκεντρώνει είναι κατα πολύ λιγότερο από το 100p. Θα σε ικανοποιήσει μόνο στην παρατήρηση πλανητών και σελήνης. Πάντως, την αγορά από το εξωτερικό μην τη φοβάσαι. Ψάξε λίγο το φόρουμ και θα δεις. Εγώ έχω παραγγείλει πολλές φορές και ακριβό εξοπλισμό. Το συγκεκριμένο (FLO) που σου έγραψα είναι από τα καλύτερα καταστήματα. Από Ελλάδα θα προτιμούσα το Heritage 76. Η απόφαση όμως είναι δική σου.

Ελπίζω να βοήθησα,

Τάσος

 

Υ.Γ. Δράμα έεεε;;; Τυχερέ!!! Εδώ ο ουρανός είναι ...δράμα :(

Υ.Γ. Νο2: Θεωρώ καλύτερη αγορά, μακράν το Heritage-130p Flextube \:D/ δεν το αποχωρίζομαι!!!

 

Ένας ακόμα λόγος να πάρω τηλεσκόπιο το καλοκαίρι η Δράμα! Δεν ξέρω αν σε κουράζω, θα μπορούσες να μου πεις μήπως τα πλεονεκτήματα του Heritage 76 σε σχέση με το 70/700 ΑΖ, αυτά που μπορείς να καταλάβεις από τα χαρακτηριστικά τους τουλάχιστον; Δηλαδή θα μπορώ να παρατηρώ με πάνω κάτω τις ίδιες λεπτομέρειες τους πλανήτες και την σελήνη, αλλά με το Heritage θα έχω πλεονέκτημα στα αντικείμενα βαθέως ουρανού;

 

Σε ευχαριστώ πολύ πάντως για τον χρόνο σου!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σε γενικές γραμμές,

το Heritage έχει καλύτερο εστιακό λόγο f/4 (νομίζω καλύτερο για βαθύ ουρανό) ενώ το 70/700 f/10 (καλύτερο για πλανήτες).

Το Heritage έχει διάμετρο 76mm (περισσότερο φως πιο λαμπρά αντικείμενα), ενώ το 70/700 έχει 70 (λιγότερο φως πιο αχνά αντικείμενα).

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σε γενικές γραμμές,

το Heritage έχει καλύτερο εστιακό λόγο f/4 (νομίζω καλύτερο για βαθύ ουρανό) ενώ το 70/700 f/10 (καλύτερο για πλανήτες).

Το Heritage έχει διάμετρο 76mm (περισσότερο φως πιο λαμπρά αντικείμενα), ενώ το 70/700 έχει 70 (λιγότερο φως πιο αχνά αντικείμενα).

Ευχαριστώ πολύ! Κάτι ακόμα, αναφορικά με πιθανές αναβαθμίσεις, το Heritage επιδέχεται αναβαθμίσεων; Διότι κλίνω προς την αγορά του, ελπίζω να ευχαριστηθώ τη χρήση του.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Για πιθανές αναβαθμίσεις δεν γνωρίζω καλύτερα να κάνεις ένα τηλ στο κατάστημα. Μπορείς όμως σίγουρα να αγοράσεις πιο ποιοτικά προσοφθάλμια για να βελτιώσεις την εικόνα σου. Ίσως να μπαίνει και σε ισημερινή στήριξη αλλά δεν το ξέρω σίγουρα...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Για πιθανές αναβαθμίσεις δεν γνωρίζω καλύτερα να κάνεις ένα τηλ στο κατάστημα. Μπορείς όμως σίγουρα να αγοράσεις πιο ποιοτικά προσοφθάλμια για να βελτιώσεις την εικόνα σου. Ίσως να μπαίνει και σε ισημερινή στήριξη αλλά δεν το ξέρω σίγουρα...

Εν τω μεταξύ, τώρα έχω άλλο πρόβλημα...δεν είμαι σίγουρος για την αγορά μου. Ψάχνω αρκετά τηλεσκόπια τελευταία και έχει πέσει το μάτι μου, εκτός των Heritage 76 και 70/700 AZ, στα Celestron Powerseeker 114EQ, AstroMaster 70AZ και το SkyWatcher 70EQ1.

 

Το τηλεσκόπιο το θέλω κυρίως για παρατήρηση πλανητών, αλλά όπως είναι γνωστό δεν είναι και πολλοί οι πλανήτες :P, οπότε θα ήθελα να έχω τη δυνατότητα παρατήρησης νεφελωμάτων και άλλων ουράνιων αντικειμένων. Από αυτά τα τέσσερα για αυτόν τον σκοπό ποιο θα πρότεινες;

 

Επίσης, τα τηλεσκόπια του National Geographic σε αυτές τις τιμές λένε τίποτα;

 

Ευχαριστώ και πάλι και συγγνώμη αν γίνομαι κουραστικός, απλώς θέλω να είμαι σίγουρος πριν την αγορά μου.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλημέρα,

 

Εγώ θα σου πρότεινα να εξοικονομίσεις λίγα χρήματα παραπάνω και να πάρεις ένα Skywatcher Heritage 130P ή ένα μεταχειρισμένο Dob 8" αν δεν έχεις πρόβλημα τα το βάρος και τον όγκο, από τις αγγελίες που βγαίνουν κατά καιρούς.

 

Το Skywatcher Heritage 130P είναι ένα πολύ αξιόλογο όργρανο!!!!

LoginImage.png

The goal of planetary imaging is not to acquire beautiful images, but to capture useful scientific data !

https://www.e-astronomer.com - Ιωάννης Α. Μπούχρας

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλημέρα,

 

Εγώ θα σου πρότεινα να εξοικονομίσεις λίγα χρήματα παραπάνω και να πάρεις ένα Skywatcher Heritage 130P ή ένα μεταχειρισμένο Dob 8" αν δεν έχεις πρόβλημα τα το βάρος και τον όγκο, από τις αγγελίες που βγαίνουν κατά καιρούς.

 

Το Skywatcher Heritage 130P είναι ένα πολύ αξιόλογο όργρανο!!!!

 

Συμφωνώ απόλυτα με το Γιάννη. Τα μεταχειρισμένα, είναι επίσης σε πολύ πολύ καλές τιμές και συνήθως σαν καινούρια.......

ΜΑΝΟΥΣΟΣ : ΚΑΤ΄ΟΝΟΜΑ «ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΗΣ» ΤΗΛΕΣΚΟΠΙΩΝ-----ΠΡΟΣΟΧΗ

Οι κατασκευές του :

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=26016=asc&start=165

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=26016=asc&start=150

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σας ευχαριστώ όλους μάγκες! Θα δω ξανά τις επιλογές μου και τις προτάσεις σας και θα αποφασίσω κοντά στα τέλη Μαΐου ποιο τηλεσκόπιο θα αγοράσω τελικά.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 2 μήνες αργότερα...
Γεια σας! Πάντα μου άρεσε να παρακολουθώ τα αστέρια στον ουρανό και τώρα τελευταία σκέφτομαι να αγοράσω τηλεσκόπιο! Έχετε να μου προτείνετε κάποιο?
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλως ήρθες στο forum.

Δεν αναφερεις ποσα χρηματα θέλεις να ξοδέψεις, οποτε θα σου πρότεινα αυτο που ειναι οικονομικο και αξιοπρεπές:

https://www.planitario.gr/dobsonian-truss-130mm.html

Φορητο, καλο και για πλανητες και για βαθυ ουρανο.

Ελαφρυ 6 κιλα, βαση σταθερότατη.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Όντως δεν αναφέρω τιμή και λάθος μου. Νομίζω όμως πως είναι ακριβό για το λόγο που το θέλω! Με βοήθησε πολύ όμως το σαιτ που έστειλες :D Νομίζω θα καταλήξω σε αυτό https://www.planitario.gr/powerseeker-70-az.html .
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Όντως δεν αναφέρω τιμή και λάθος μου. Νομίζω όμως πως είναι ακριβό για το λόγο που το θέλω! Με βοήθησε πολύ όμως το σαιτ που έστειλες :D Νομίζω θα καταλήξω σε αυτό https://www.planitario.gr/powerseeker-70-az.html .

 

Αυτό είναι ένα πολύ κακό τηλεσκόπιο. Η βάση του είναι απαράδεκτη, τα προσοφθάλμια για πέταμα (Huygens & Ramsden), η σειρά Powerseeker είναι πεταμένα χρήματα.

Εδώ είναι μια καλή λίστα για τηλεσκόπια αρχαρίων. Μπορούμε να παραγγείλουμε και απ' ευθείας από το εν λόγω σάιτ, ή υπάρχει νήμα εδώ στο φόρουμ που κάθε μήνα γίνεται μια ομαδική παραγγελία και τα μεταφορικά μοιράζονται. Υπάρχουν φυσικά και αλλού τα τηλεσκόπια της λίστας, αν και σε Ελληνικά καταστήματα συνήθως αισθητά ακριβότερα.

Astro Blog Delta & Polar Scope Align for iOS

http://astro.ecuadors.net

 

Violence is the last refuge of the incompetent.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τι εννοείς είναι ακριβό για τον λόγο που το θες? Κάνε οικονομία και πάρε ένα καλό και αξιοπρεπές τηλεσκόπιο, το οποίο έχει προοπτική. Η μεγαλύτερη διάμετρος θα σε βοηθήσει στα DSO αλλά και στους πλανήτες (θα βλέπεις αρκετές λεπτομέριες). Αγοράζοντας το 130p και μετά στο μέλλον κάποια καλά προσοφθάλμια, θα έχεις ένα πολύ καλό και ελαφρύ Setup. Εννοώ το 70mm δεν μπορείς να το εξελίξεις τόσο πολύ. Επίσης καλύτερα να δώσεις λίγα παραπάνω χρήματα και να πάρεις κάτι καλό το οποίο θα σε κρατήσει στο Hobby, παρά να πάρεις κάτι φθηνό που θα σε απογοητεύσει.

 

Έχεις βασικές γνώσεις?

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης