Jump to content

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα και συγχρητήρια για το υπέροχο forum!

 

Καθώς πρόκειται να αγοράσω την πρώτη μου DSLR και να ασχοληθώ με την φωτογραφία βρίσκομαι ανάμεσα στις Canon 750d και Nikon D5500.

Κυρίως θα ασχοληθώ με επίγεια φωτογράφηση, ωστόσο επειδή με ενδιαφέρει μελλοντικά και η αστροφωτογράφηση (με αδυναμία στις deep sky φωτογραφίες) θα ήθελα να πάρω όποια απο τις δύο ενδύκνειται περισσότερο για τον ουρανό.

 

Στο avat και σε άλλα site προτείνονται οι Canon, αλλά δεν ξέρω εάν οι καινούργιοι αισθητήρες της Nikon εξακολουθούν να υστερούν.

 

Ευχαριστώ εκ των προτέρων!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δεσ εδώ ενδεικτικά: http://cameradecision.com/compare/Canon-EOS-750D-vs-Nikon-D5500

καλησπέρα

και οι δυο είναι δυνατές. Οι canon παραδοσιακά ήταν προτιμότερες απο αστροφωτογράφους και έχουν πλήρη κάλυψη απο εξειδικευμένο λογισμικό. Πλέον αυτό έχει αλλάξει και οι Nikon υποστηρίζονται απο ολοένα και περισσότερα προγράμματα. Προσωπικά έχω μια D3300, ευχαριστημένος είμαι, αλλά λιγουρεύομαι μια D5300 που υποστηρίζεται πλήρως απο αστρο s/ware (BackyardNikon, APT - Astro Photography Tool σύντομα βγάζει έκδοση για Nikon support).

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Οι Canon δεν προτιμώνται για αστροφωτογράφηση λόγο του αισθητήρα, αντιθέτως οι Nikon (με αισθητήρες Sony) τα τελευταία χρόνια είναι μπροστά, με την Canon ουσιαστικά να έχει πάνω κάτω τον ίδιο αισθητήρα από την 550D έως και την 700D. Τα πλεονεκτήματα της Canon είναι η μεγάλη συμβατότητα σε software, είχε καλό δωρεάν SDK οπότε τα περισσότερα προγράμματα γράφονταν για Canon και ειδικά τα δωρεάν, όπως το APT κλπ, η δυνατότητα για πλανητικό βίντεο πάλι μέσω δωρεάν προγραμμάτων (EOS Movie Record), η δυνατότητα να εστιάζει με παλιούς φακούς manual M42 κλπ. Επιπλέον είναι συνήθως φθηνότερα τα αξεσουάρ, αντάπτορες, ιντερβαλόμετρα κλπ και είναι εύκολο να βρεις κάποιον να σου κάνει αστρο-μετατροπή (αφαίρεση ή αντικατάσταση του IR φίλτρου για νεφελώματα). Όμως, αν δε μιλάμε για κλασική αστροφωτογράφηση αλλά απλά για nightscapes με τρίποδο, τότε τα περισσότερα πλεονεκτήματα δεν παίζουν και το καλύτερο dynamic range της Nikon μπορεί να βοηθήσει περισσότερο. Και τέλος, για το συγκεκριμένο μοντέλο 750d της Canon, αν και είναι βελτιωμένο σε σχέση με τα παλαιότερα, εισήγαγε το phase detection AF που μερικές φορές προκαλεί γραμμές (φαίνονται τα AF pixel) στις αστροφωτογραφίες. Λέω μερικές φορές γιατί όπως έχω δει πάιζει από μηχανή σε μηχανή - δεν ξέρω αν ήταν στις πρώτες που κυκλοφόρησαν και βελτιώθηκε ή απλά τυχαίνει. Η άλλη ιδέα είναι να πάρεις δεύτερο χέρι, π.χ. μια 600D και επειδή θα την έχεις πληρώσει λίγο και δε θα έχει και εγγύηση δε θα το σκεφτείς παραπάνω όταν θα πας να κάνεις astro-mod ;)

Astro Blog Delta & Polar Scope Align for iOS

http://astro.ecuadors.net

 

Violence is the last refuge of the incompetent.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαριστώ για τις απαντήσεις,

δυστυχώς αγόρασα την 750d πριν μάθω για το προβληματάκι της με τα PDAF pixels.

Σε πολλή επεξεργασία (όπως γίνεται στην αστροφωτογράφιση) εμφανίζονται 7 οριζόντιες γραμμές.

Απότι φαίνεται υπάρχει σε όλες τις 750/760 λόγω του τρόπου κατασκευής τους.

 

https://www.cloudynights.com/topic/512886-canon-banding-help/page-3

 

Υπάρχουν πάντως αρκετές αστροφωτογραφίες από 750d που δεν εμφανίζουν τις οριζόντιες γραμμές, οπότε είναι δυνατή η απομάκρυνσή τους.

 

Εάν κάποιος έχει εμπειρία στο συγκεκριμένο θέμα θα ήθελα πολύ να μάθω πώς αντιμετωπίζεται. :D

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αν είναι banding, τότε υπάρχει script στο photoshop για vertical και horizontal banding reduction.

SkyWatcher Esprit 100ED PRO Triplet

ASI183MM-C Pro | Canon EOS 100D

ZWO EFW 8x1,25'' w/ Baader LRGB HOS

ZWO OAG w/ ASI290MM Mini

SkyWatcher EQ6-R PRO w/ EQMOD

PegasusAstro Pocket Powerbox

Intel Compute Stick

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αν είναι banding, τότε υπάρχει script στο photoshop για vertical και horizontal banding reduction.

 

Δεν είναι banding, αφού δεν είναι από άκρη σε άκρη, έχει "περιθώριο", οπότε τα συνήθη εργαλεία συνήθως δεν το διορθώνουν. Ξέρω δύο άτομα με 750d, του ενός το παρουσιάζει έντονα, του άλλου ελάχιστα έως καθόλου, δεν ξέρω γιατί, ίσως η Canon βελτίωσε την κατασκευή σε κάποια φάση; AstroHolic, δοκίμασες τη δική σου και είδες τις γραμμές, ή αναφέρεις αυτό που διαβάζεις;

Μια λύση λογικά είναι το dithering και μάλιστα με μεγαλύτερη απόσταση από τα ~10 pixel που κάνουμε συνήθως.

Astro Blog Delta & Polar Scope Align for iOS

http://astro.ecuadors.net

 

Violence is the last refuge of the incompetent.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημήτρη τα flats δεν θα το αφαιρέσουν;

SkyWatcher Esprit 100ED PRO Triplet

ASI183MM-C Pro | Canon EOS 100D

ZWO EFW 8x1,25'' w/ Baader LRGB HOS

ZWO OAG w/ ASI290MM Mini

SkyWatcher EQ6-R PRO w/ EQMOD

PegasusAstro Pocket Powerbox

Intel Compute Stick

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αν είναι banding, τότε υπάρχει script στο photoshop για vertical και horizontal banding reduction.

 

Δεν είναι banding, αφού δεν είναι από άκρη σε άκρη, έχει "περιθώριο", οπότε τα συνήθη εργαλεία συνήθως δεν το διορθώνουν. Ξέρω δύο άτομα με 750d, του ενός το παρουσιάζει έντονα, του άλλου ελάχιστα έως καθόλου, δεν ξέρω γιατί, ίσως η Canon βελτίωσε την κατασκευή σε κάποια φάση; AstroHolic, δοκίμασες τη δική σου και είδες τις γραμμές, ή αναφέρεις αυτό που διαβάζεις;

Μια λύση λογικά είναι το dithering και μάλιστα με μεγαλύτερη απόσταση από τα ~10 pixel που κάνουμε συνήθως.

 

Το παρατήρησα σε φωτογραφία του ουρανού το πρωί, αφού πείραξα το ιστόγραμμα στο Digital Photo Professional.

Φαίνονται αμυδρά οι γραμμές αυτές. Σε απλές φωτογραφίες δεν υπάρχει πρόβλημα.

 

Ελπίζω ότι με dithering θα είναι δυνατή και η αστροφωτογράφηση

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημήτρη τα flats δεν θα το αφαιρέσουν;

 

Κι εγώ θα περίμενα να φεύγει με flats, όμως αυτός που το έχει έντονο το πρόβλημα μου λέει πως δε λύνεται έτσι...

Είναι κρίμα, γιατί κατά τα άλλα είναι αρκετά βελτιωμένος ο αισθητήρας.

Astro Blog Delta & Polar Scope Align for iOS

http://astro.ecuadors.net

 

Violence is the last refuge of the incompetent.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το dithering ειναι απαραιτητο στην αστροφωτογραφιση καθως αφαιρεί τον Fixed Pattern Noise (FPN).

SkyWatcher Esprit 100ED PRO Triplet

ASI183MM-C Pro | Canon EOS 100D

ZWO EFW 8x1,25'' w/ Baader LRGB HOS

ZWO OAG w/ ASI290MM Mini

SkyWatcher EQ6-R PRO w/ EQMOD

PegasusAstro Pocket Powerbox

Intel Compute Stick

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης