Jump to content

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλησπέρα σας.

Ακούω συνέχεια να αναφέρεται ότι το Firecapture είναι καλύτερο από το Sharpcap. Είπα λοιπόν να το κατεβάσω να δω λίγο πως λειτουργει κτλ. Το κατεβασα και ενώ δεν είχα ούτε ένα πρόβλημα στην εγκατάσταση όταν πάω να το ανοίξω βγάζει 2 μυνήματα

 

Error: An JNI error has occured, please check your installation and try again

 

και μετά βγάζει

 

A Java Exception has occured

 

Τι φταίει και αν υπάρχει λύση τι μπορώ να κάνω;; Ευχαριστώ εκ των προτέρων

 

Υγ. Αναφέρομαι στο FireCapture 2.5 Beta

491395615_(40).thumb.png.008371a9b475c38b36b596984f9f2253.png

1018769842_(39).thumb.png.e829addbebcacb68b41fa24c98a82e86.png

"Εγω =1÷γνώση

 

Όσο περισσότερη η γνώση τόσο μικρότερο το εγώ, όσο μικροτερη η γνώση, τόσο μεγαλύτερο το εγώ" Albert Einstein

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θα δοκίμαζα να κατεβάσω και να εγκαταστήσω πάλι την τελευταία έκδοση της Java. Επίσης δες αν έχεις και σε firecapture 2.5b και σε Java αντίστοιχη έκδοση (32 ή 64 bit).
«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγκατέστησα λοιπόν ξανά την νεότερη έκδοση Java και κατέβασα και το FireCapture 2.5, και τα δύο είναι 64 bit αλλά πάλι βγάζει το μήνυμα. Δε ξέρω εάν το κατέβασα από την σωστή πηγή αλλά το κατέβασα από εδώ

https://java.com/en/download/win10.jsp

 

Και μετά από εδώ γιατί νόμιζα ότι η παραπάνω έκδοση ήταν για τον broswer μόνο

 

https://java.com/en/download/manual.jsp

Επέλεξα Windows Offline (64 bit)

"Εγω =1÷γνώση

 

Όσο περισσότερη η γνώση τόσο μικρότερο το εγώ, όσο μικροτερη η γνώση, τόσο μεγαλύτερο το εγώ" Albert Einstein

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπερα και Χρονια Πολλα

 

Εγω παλι θα δοκιμαζα μια πιο stable εκδοση και οχι beta μιας και ειναι ακομα σε δοκιμαστικο σταδιο...

και θα ετρεχα την εγκατασταση και του firecaprture και της Java σαν administrator με δεξι κλικ ή σε combability mode....

 

 

Φιλικα

Γιωργος

 

Untitled.thumb.png.29726f55c5489cd0d8ae0fbb60c48ce1.png

Σε Windows 7 ultimate 64bit

Untitled2.png.81b9cf3b2c077cbcb4304177b2293820.png

ATLAS TEAM OBSERVATORY

http://atlasobs.blogspot.gr/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλημέρα σας. Στην αρχη είχα την beta έκδοση αλλά μετά είδα ότι είχε βγει η κανονική 2.5 έκδοση οπότε κατέβασα αυτή. Απλά με την καινούργια έκδοση μου βγάζει μόνο το 2ο μήνυμα. Θα προσπαθήσω να τα εκτελέσω και τα 2 ως διαχειριστής και θα σας ενημερώσω.

"Εγω =1÷γνώση

 

Όσο περισσότερη η γνώση τόσο μικρότερο το εγώ, όσο μικροτερη η γνώση, τόσο μεγαλύτερο το εγώ" Albert Einstein

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τα εκτέλεσα ταυτόχρονα ως δειαχειριστής και το Firecapture έβγαλε ένα μήνυμα που έλεγε ότι το αρχείο

"start.bat" δεν υπήρχε στον φάκελο. Άρα πρέπει να βρω το αρχείο και να το βάλω στον φάκελο. Το θέμα είναι ότι το αρχείο είναι στον φάκελο το βρήκα. Τι να κάνω;;

429290814_(50).thumb.png.59a8d0400b070fbc886fb954adf235fc.png

1998710135_(51).thumb.png.102f42e6c61542d788288c6a6968cfc9.png

"Εγω =1÷γνώση

 

Όσο περισσότερη η γνώση τόσο μικρότερο το εγώ, όσο μικροτερη η γνώση, τόσο μεγαλύτερο το εγώ" Albert Einstein

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλημερα

 

Πηγαινε στο φακελο που εκανε την εγκατασταση και ξανατρεχε το εκτελεσιμο αρχειο firecapture.exe παλι σαν διαχειριστης με δεξι κλικ....

 

Δεν μπορω τωρα να σκεφτω κατι αλλο για να βοηθησω......απλα τα windows 10 ειναι λιγο εκνευριστικα...

 

Δοκιμασε να ξαναπερασεις την java μπας και λυθει το προβλημα αλλα με το Avast απενργοποιημενο αυτη την φορα.

 

Φιλικα

 

edit : Για ελεγξε αν εκκρεμουν τιποτα updates των windows.........

ATLAS TEAM OBSERVATORY

http://atlasobs.blogspot.gr/

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αυτό είναι το πρόβλημα. Από τον φάκελο το τρέχω το πρόγραμμα. Ως διαχειρηστής. Στα windows μόλις χθές έκανα μία ενημέρωση, δε νομίζω να υπάρχει άλλη. Θ αδοκιμάσω να το ξαναεγκαταστήσω, άμα δεν πετύχει και τώρα, ειληκρινά δε θα ξέρω τι να κάνω

 

 

Αααα βρήκα αυτό το άρθρο στο CN

https://www.cloudynights.com/topic/508314-firecapture-no-longer-works-in-windows-10/

"Εγω =1÷γνώση

 

Όσο περισσότερη η γνώση τόσο μικρότερο το εγώ, όσο μικροτερη η γνώση, τόσο μεγαλύτερο το εγώ" Albert Einstein

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα. Μήπως πρέπει να κατεβάσεις την τελευταία Java Runtime Environment Δες εδώ http://www.oracle.com/technetwork/java/javase/downloads/jre8-downloads-2133155.html

 

Και τσέκαρε στον πίνακα ελέγχου - προγράμματα και δυνατότητες - ενεργοποιηση και απενεργοποιηση δυνατοτήτων των window, εάν είναι τσεκαρισμένο το τετραγωνάκι του NET FRAME WORK 3

Αυτό που παρατηρούμε δεν είναι η ίδια η φύση, αλλά το κομμάτι της φύσης που αποκαλύπτεται στη μέθοδο έρευνας που χρησιμοποιούμε.

Werner Heisenberg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Scaff κοιταξα για νέους drivers,δεν υπάρχουν.

 

ted1977 Κατέβασα το αρχείο αλλά και πάλι λέει ότι λείπει το αρχείο. Επίσης η επιλογή αυτή είναι τσεκαρισμένη.

 

Λοιπόν επειδή λέει συνέχεια ότι δεν υπάρχει το αρχείο, έκανα το εξης. Έσυρα το FireCapture.exe πάνω στο start.bat και επέλεξα να εκτελεστεί ως διαχειρηστής. Μου έβγαλε το Java exception occured. Δεν έβγαλε ότι έλειπε το αρχείο όμως, και αυτό ήταν καλό. Μετά όμως νομίζοντας ότι θα φύγει και αυτό το μήνυμα έκανα αυτό που είπα πριν και ταυτόχρονα εκτέλεσα το java ως διαχειρηστής. Το μήνυμα όμως ακόμα εκεί...

 

Τι να πω. Ίσως φταίει το λάπτοπ ή τα windows ή κάτι άλλο. Αλλά ότι και να είναι μακάρι ως δια μαγείας να φτιαχτεί, δε ξέρω τι άλλο να σκεφτώ πια.

 

Σας ευχαριστώ πολύ όλους σας

"Εγω =1÷γνώση

 

Όσο περισσότερη η γνώση τόσο μικρότερο το εγώ, όσο μικροτερη η γνώση, τόσο μεγαλύτερο το εγώ" Albert Einstein

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ξανά κάνε τις εγκαταστάσεις και του java και του firecapture με απενεργοποιημένα και το antivirus αλλα και των firewall KAI του windows defender http://www.windowscentral.com/how-permanently-disable-windows-defender-windows-10

 

Είχα πάθει σχεδόν το ίδιο με το plugin του novago και μου έφτιαξε. Δοκίμασε δεν χάνεις κάτι.

Θεόδωρος Σπανός

 

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θα το δοκιμάσω και αυτό. Όταν λέτε να τα απενεργοποιήσω, πώς θα το κάνω αυτό;;

Το windows defender το έχω ήδη απενεργοποιημένο, το avast που έχω ενεργώ πώς θα το κλείσω;;

"Εγω =1÷γνώση

 

Όσο περισσότερη η γνώση τόσο μικρότερο το εγώ, όσο μικροτερη η γνώση, τόσο μεγαλύτερο το εγώ" Albert Einstein

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Θα το δοκιμάσω και αυτό. Όταν λέτε να τα απενεργοποιήσω, πώς θα το κάνω αυτό;;

Το windows defender το έχω ήδη απενεργοποιημένο, το avast που έχω ενεργώ πώς θα το κλείσω;;

 

 

Δες εδώ είναι εύκολο: http://www.getavast.net/how-to/disable-turn-off

Θεόδωρος Σπανός

 

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Απενεργοποιήσα τις ασπίδες και το firewall ,έκανα την εγκατάσταση τα εκτέλεσα αλλά πάλι το μήνυμα δεν έφευγε και η εφαρμογή δεν άνοιγε, δυστηχώς.

"Εγω =1÷γνώση

 

Όσο περισσότερη η γνώση τόσο μικρότερο το εγώ, όσο μικροτερη η γνώση, τόσο μεγαλύτερο το εγώ" Albert Einstein

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μια τελευταία ιδέα......κάνε δεξι κλικ επάνω στο εκτελέσιμο αρχείο και επέλεξε αντιμετώπιση προβλημάτων συμβατότητας.........τρέξτο μετα σε ρυθμίσεις για windoww 7.αν δεν πιάσει δοκίμασε να το κάνεις exe απο εδώ............... http://www.f2ko.de/en/ob2e.php

Αυτό που παρατηρούμε δεν είναι η ίδια η φύση, αλλά το κομμάτι της φύσης που αποκαλύπτεται στη μέθοδο έρευνας που χρησιμοποιούμε.

Werner Heisenberg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλημέρα σας. Εκτέλεσα το πρόγραμμα με ρυθμίσεις win 7, win 8 ακόμα και σε xp. Τίποτα. Όταν όμως έκανα το δεύτερο που μου προτείνατε άνοιξε ένα παράθυρο, θα βάλω εικόνα.

 

2088770995_(52).thumb.png.64237695e4162f9512d1eea92f38bfc0.png

Με προβληματίζει αυτό το system 32 που λέει.

Στις ρυθμίσεις μου λέει ότι έχω 64bit laptop, αυτό το 32 τι είναι;

"Εγω =1÷γνώση

 

Όσο περισσότερη η γνώση τόσο μικρότερο το εγώ, όσο μικροτερη η γνώση, τόσο μεγαλύτερο το εγώ" Albert Einstein

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το system 32 είναι για τα 64 bit windows ενώ το system 64 είναι για τα 32 bit windows. Πατέντες τις microsoft...... Διάβασε σχετικά εδώ.......https://www.quora.com/Why-is-the-System32-folder-System32-even-in-a-64-bit-system

Αυτό που παρατηρούμε δεν είναι η ίδια η φύση, αλλά το κομμάτι της φύσης που αποκαλύπτεται στη μέθοδο έρευνας που χρησιμοποιούμε.

Werner Heisenberg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Άσχετο με το θέμα σου, όμως βλέπω πως έχεις πολλά folder στο desktop ... αυτο σου καθυστερεί το μηχανημα. Καλυτερα να τα εχεις στο Documents η καπου και κάνε shortcuts στο desktop

Skywatcher Mount AZ-EQ-5 SynScan GoTo

Skywatcher 130 PDS

Skywatcher 200/1000

Celestron C8 SCT

Orion Mini 50mm

QHY 183M

ZWO ASI 224

Canon 100D mod - cooling

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μια που τα δοκιμάζεις όλα, δε φτιάχνεις ένα λογαριασμό χρήστη που να μη χρησιμοποιεί ελληνικούς χαρακτήρες και να δοκιμάσεις από εκεί;

Astro Blog Delta & Polar Scope Align for iOS

http://astro.ecuadors.net

 

Violence is the last refuge of the incompetent.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εντάξει θα το δοκιμάσω αλλά δε ξέρω ποιά είναι η διαφορα

"Εγω =1÷γνώση

 

Όσο περισσότερη η γνώση τόσο μικρότερο το εγώ, όσο μικροτερη η γνώση, τόσο μεγαλύτερο το εγώ" Albert Einstein

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το πρόγραμμα εκτελείται στη θέση που περιέχει το C:\users\ΒΑΣΙΛΗΣ\.....

 

Κάποια προγράμματα δεν τους αρέσουν οι ελληνικοί χαρακτήρες στη διαδρομή αρχείου. Παλιότερο πρόβλημα, κυρίως, αλλά όντως δε χάνεις κάτι να δοκιμάσεις... Πιθανώς να μη χρειάζεται να κάνεις νέο χρήστη αλλά να τρέξεις το πρόγραμμα σε κάποιο φάκελο όπως π.χ. C:\firecapture

«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το πρόγραμμα εκτελείται στη θέση που περιέχει το C:\users\ΒΑΣΙΛΗΣ\.....

 

Κάποια προγράμματα δεν τους αρέσουν οι ελληνικοί χαρακτήρες στη διαδρομή αρχείου. Παλιότερο πρόβλημα, κυρίως, αλλά όντως δε χάνεις κάτι να δοκιμάσεις... Πιθανώς να μη χρειάζεται να κάνεις νέο χρήστη αλλά να τρέξεις το πρόγραμμα σε κάποιο φάκελο όπως π.χ. C:\firecapture

 

 

Είπα να φτιάξει λογαριασμό για σιγουριά ότι δε θα πάνε τίποτα προσωρινά αρχεία κλπ να μπούνε στο ΒΑΣΙΛΗΣ.

Δεν πολυχρησιμοποιώ windows τα τελευταία χρόνια, και θα περίμενα (ή ήλπιζα) να μην υπάρχει πλέον αυτό το πρόβλημα, αλλά παλιά αν κάποιος είχε πρόβλημα εγκατάστασης εκτέλεσης το πρωτο που ρώταγα είναι αν έχει βάλει ελληνικούς χαρακτήρες σε αρχεία/folders...

Astro Blog Delta & Polar Scope Align for iOS

http://astro.ecuadors.net

 

Violence is the last refuge of the incompetent.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Λοιπόν επειδή το να δημιουργήσω ένα νέο λογαριασμό είναι λίγο χρονοβόρο, άρχισα πρώτα με το να μεταφέρω το firecapture από τα εγγαφα στο C:. Σε περίπτωση που δε θα λειτουργούσε και πάλι, θα δημιουργούσα νέο λογαριασμό. Τελικά δε χρειάστηκεεεε!!! Σας ευχαριστώ όλους σας για τις πολύτιμες συμβουλές σας, ανεξαρτήτως εάν τελικά δεν έφεραν κάποιο αποτέλεσμα, το συμαντικό είναι ότι αφειερώσατε λίγο χρόνο για να ασχοληθείται με το πρόβλημά μου. Ανυπομονώ να το χρησημοποιήσω απόψε και ειληκρινά μου κάνατε το καλύτερο δώρο για τη γιορτή μου!!!!!!

262540308_(54).thumb.png.7fcc69d81e8a400c134f75560ba69d84.png

"Εγω =1÷γνώση

 

Όσο περισσότερη η γνώση τόσο μικρότερο το εγώ, όσο μικροτερη η γνώση, τόσο μεγαλύτερο το εγώ" Albert Einstein

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Λοιπόν επειδή το να δημιουργήσω ένα νέο λογαριασμό είναι λίγο χρονοβόρο, άρχισα πρώτα με το να μεταφέρω το firecapture από τα εγγαφα στο C:. Σε περίπτωση που δε θα λειτουργούσε και πάλι, θα δημιουργούσα νέο λογαριασμό. Τελικά δε χρειάστηκεεεε!!! Σας ευχαριστώ όλους σας για τις πολύτιμες συμβουλές σας, ανεξαρτήτως εάν τελικά δεν έφεραν κάποιο αποτέλεσμα, το συμαντικό είναι ότι αφειερώσατε λίγο χρόνο για να ασχοληθείται με το πρόβλημά μου. Ανυπομονώ να το χρησημοποιήσω απόψε και ειληκρινά μου κάνατε το καλύτερο δώρο για τη γιορτή μου!!!!!!

 

 

Εγώ θα σου έλεγα να φτιάξεις άλλο λογαριασμό, γιατί αν είχες το πρόβλημα με αυτό το πρόγραμμα θα το έχεις και με άλλο. Όπως φαίνεται δεν έχει αλλάξει κάτι στον κόσμο των windows και εξακολουθούν να υπάρχουν προβλήματα με φακέλους που έχουν μη λατινικούς χαρακτήρες...

Astro Blog Delta & Polar Scope Align for iOS

http://astro.ecuadors.net

 

Violence is the last refuge of the incompetent.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης