Jump to content

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Ο αστεροειδής 2014 JO25 περνάει αυτή τη στιγμή κοντά από τη Γη, ο μεγαλύτερος αστεροειδής που έχει περάσει τόσο κοντά από τη Γη από το 2004.

 

Οι φυσικές του διαστάσεις είναι τέτοιες ώστε να μπορεί κανείς να τον δει με ένα ερασιτεχνικό τηλεσκόπιο καθώς αναμένεται να έχει φαινόμενο μέγεθος λίγο φωτεινότερο από το +11 τη στιγμή που θα είναι ορατός από εμάς, μόλις πέσει σκοτάδι στις 19 Απριλίου.

 

Θα είναι σε καλό ύψος, στον αστερισμό των Θηρευτικών Κυνών.

 

Αναλυτικό άρθρο από το Sky and Telescope:

http://www.skyandtelescope.com/observing/see-a-potentially-hazardous-asteroid-from-your-backyard/

 

Συντεταγμένες ακριβείας για να τον περάσετε στο αγαπημένο σας αστρονομικό πρόγραμμα μπορείτε να παραγάγετε εδώ:

http://www.minorplanetcenter.net/iau/MPEph/MPEph.html

 

Μπορείτε να χρησιμοποιήσετε προγράμματα όπως το Stellarium, το Starry Night που έχουν τον αστεροειδή στη βάση δεδομένων τους.

 

2014-JO25-Paris-CEST_boxed.thumb.jpg.aa9762c93eac0275b917f886254aca68.jpg

Χάρτης όπως θα φανεί από το Παρίσι. Δείτε το άρθρο του S&T για τις απαραίτητες διορθώσεις.

 

2014-JO25-full-run_ST.jpg.21fcc42e2deca69de78adbcfb7be8d45.jpg

Η πορεία του αστεροειδή στους αστερισμούς

«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τον φωτογράφισε κανείς; Για να δει λίγο αυτό: https://obswww.unige.ch/~behrend/2014_jo25.gif

 

Από την ταράτσα μου στα Άνω Πετράλωνα, με το 5άρι dobάκι και με το 18mm Radian ήταν τέλειος!

Δημήτρης Καπετανάκης

CGCG108-138:

Mag 15.5v, να τ''αφήσω;

Πολλά τα mag Άρη!

 

Το flickr μου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γεια σου Δημήτρη,

 

Τον είδα κι εγώ οπτικά γύρω στις 22:00 με το 16" SCT της Ελληνογερμανικής όπου είχα πάει με δύο φίλους και πήρα και κάποιες ληψεις μετά με CCD. Τις ελέγχω εδώ και λίγη ώρα, αν και λόγω κάποιου τεχνικού προβλήματος στις περισσότερες λήψεις πρέπει να ήμουνα οριακά εκτός πεδίου αστεροειδή, απ' ότι έχω δει μέχρι τώρα.

Οπτικά ήταν πάρα πολύ ωραίος και πολύ γρήγορος στο μικρό πεδίο του τηλεσκοπίου. Αν και τον είδα για λίγο γιατί βιάστηκα να τοποθετήσω την κάμερα, ήταν εντυπωσιακό θέαμα.

Εσύ τι ώρα τον είδες;

https://ui.adsabs.harvard.edu/search/q=%20author%3A%22tsamis%2C%20v.%22&sort=date%20desc%2C%20bibcode%20desc

"Αστέρας εισαθρείς, αστήρ εμός. Είθε γενοίμην ουρανός, ως πολλοίς όμμασιν εις σε βλέπω."

Πλάτων

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τον φωτογράφισε κανείς; Για να δει λίγο αυτό: https://obswww.unige.ch/~behrend/2014_jo25.gif

 

Από την ταράτσα μου στα Άνω Πετράλωνα, με το 5άρι dobάκι και με το 18mm Radian ήταν τέλειος!

 

Τι λες τώρα; Μπόρεσες και τον εντόπισες μεσα από την Αθήνα με 5αρακι dob. Είχε και λίγη συννεφιά χτες. Πως το κατάφερες; Δεν το τόλμησα καθόλου. Νόμιζα ότι θα ήταν χαμένος κόπος. #-o #-o

Θεόδωρος Σπανός

 

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γεια σου Βαγγέλη! Χαθήκαμε! Έχουμε δει και οι 2 αστεροειδείς εν κινήσει (έστω της Κύριας Ζώνης), οπότε δεν ήταν η πρώτη φορά, αλλά όπως και να' χει, θυμήθηκα πολύ ωραίες στιγμές! Άρχισα να τον παρατηρώ 00:50 μέχρι 02:10 περίπου. Μάλιστα γύρω στις 01:30 πέρασε και ένας δορυφόρος από δίπλα του.

 

aiolos: 10 χρόνια τώρα στην αστρονομία προτιμώ να βάζω τα όρια εκεί που μπορώ εγώ και να μη παίρνω τίποτα ως δεδομένο! Αυτό, πίστεψέ με, θα σε ανταμείψει, αν όχι σήμερα, πολύ σύντομα! Με λίγα λόγια: Always give a try, never give up!

 

Ξεκίνησα με την Uranometria και τον 35mm Ultima, από τον α CVn --> 15-16-17 CVn (χάρτης 53). Μετά πήγα στους 23-20-19 CVn με rdf. Από το σημείο αυτό, συνέχισα τα αστροάλματα με τον χάρτη που επισυνάπτω και όταν έφτασα στο πεδίο, έβαλα τον 18mm Radian. Τον έψαχνα στο πεδίο της ώρας 21:00UT, αλλά μου ξέφυγε. Και του έστησα καρτέρι στο πεδίο της ώρας 22:00UT. Εκεί πια, τον αντιλήφθηκα λόγω κίνησης, κατόπιν συνεχών συγκρίσεων.

 

καλή συνέχεια

track_of_2014_JO25_extract_9th-magnitude_678x800.thumb.gif.d10641e56a7ce66ae168bee3163f2a20.gif

Δημήτρης Καπετανάκης

CGCG108-138:

Mag 15.5v, να τ''αφήσω;

Πολλά τα mag Άρη!

 

Το flickr μου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πολύ ωραία Δημήτρη, χαίρομαι που τον εντόπισες κι εσύ. Πάντως εγώ δυστυχώς δεν τον κατέγραψα στη CCD γιατί εκ των υστέρων είδα πως έβαζα λάθος συντεταγμένες από προηγούμενα τροχιακά του.

Δεν το κατάλαβα αμέσως γιατί ήμουνα πολύ κουρασμένος την ώρα της παρατήρησης. Tο προηγούμενο βράδυ έμεινα τελείως άυπνος, είχα ξενυχτήσει στο αστεροσκοπείο της Παλλήνης από 03:00 ως 06:00 ξημερώματα Τετάρτης μήπως τον πετύχω αλλά ήταν σκέτη αποτυχία και ταλαιπωρία γιατί είχε γενική πυκνή νέφωση μέχρι τις 05:30 και όταν καθάρισε ο ουρανός ήδη είχε αρχίσει να ξημερώνει. Μετά όλη μέρα χτες δεν ξεκουράστηκα, έτρεχα συνεχώς.

Τεσπα, κρίμα, αλλά τουλάχιστον τον είδα για λίγο στον προσοφθάλμιο.

Το επόμενο event είναι απόκρυψη αστέρα απο την Αθηνά (93 Minerva) σε μιά βδομάδα, το έχεις τσεκάρει;

https://ui.adsabs.harvard.edu/search/q=%20author%3A%22tsamis%2C%20v.%22&sort=date%20desc%2C%20bibcode%20desc

"Αστέρας εισαθρείς, αστήρ εμός. Είθε γενοίμην ουρανός, ως πολλοίς όμμασιν εις σε βλέπω."

Πλάτων

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φωτομετρία του αστεροειδούς . Λήφθηκαν 40 λήψεις των 20'' με dslr. Ξεκίνησε η λήψη στις 11:52 την 21 Απριλίου και σταμάτησε στις 01:30 . Πετάχτηκαν αρκετές λόγω νεφών. Αρχικά το μέγεθος ήταν 12,45 mag και κατέληξε με 12,78 mag.

Η επεξεργασία έγινε με το λογισμικό C Muninpack.

Βαγγέλη , Τόλη , αυτά τα δεδομένα που μπορώ να τα στείλω?

2014jo25.thumb.jpg.2e1cd489a30d7487c6207022a9499e67.jpg

Ο ΣΚΥΛΟΣ ΤΩΝ ΑΣΤΡΩΝ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μπράβο ρε Θανάση συγχαρητήρια! Πρέπει να είσαι απο τους λίγους αν όχι ο μοναδικός στην Ελλάδα που τον κατέγραψες.

Για τα δεδομένα φωτομετρίας δεν ξέρω πού θα μπορούσες, πιθανόν να είναι χρήσιμα κάπου.

Πάντως για τέτοια σώματα χρειάζονται περισσότερο δεδομένα αστρομετρίας, παρά φωτομετρίας.

Αστρομετρία μπορείς να κάνεις με πολλά προγράμματα, ένα πολύ καλό και free είναι το Astrometrica.

https://ui.adsabs.harvard.edu/search/q=%20author%3A%22tsamis%2C%20v.%22&sort=date%20desc%2C%20bibcode%20desc

"Αστέρας εισαθρείς, αστήρ εμός. Είθε γενοίμην ουρανός, ως πολλοίς όμμασιν εις σε βλέπω."

Πλάτων

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σ ευχαριστώ Βαγγέλη αλλά νομίζω πως τον έχουμε καταγράψει 3-4 . Εγώ τον "έπιασα" δυο μέρες μετά το μέγιστο. Νομίζω φωτομετρικά δεδομένα αστεροειδών δέχεται η IAU και η ALPO αλλά σε κάτι φόρμες περίεργες! Το astrometrica υπέροχο πράγματι!
Ο ΣΚΥΛΟΣ ΤΩΝ ΑΣΤΡΩΝ
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης