Jump to content

Φωτογράφιση ηλιου


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Πριν λίγες ημέρες αγόρασα την celestron neximage 5 (μετά από πολύ και άσκοπο ζάλισμα τον μελών του φόρουμ που προκάλεσα και λυπάμαι γι αυτό και θα ήθελα να ζητήσω συγνώμη). Σήμερα το πρωί προσπάθησα να φωτογραφήσω τον ήλιο αλλά δεν τα κατάφερα καθώς το μονό που έβλεπα στην οθονη του υπολογιστη ήταν μια μονό λάμψη που χανόταν ακαριαία. Μήπως φταιει το ηλιακο φιλτρο που ειχε πυκνοτητα 5 http://www.astronomy.gr/main.cfm?module=eshop&action=detail&id=789 ?Η προσπαθεια εγινε χωρις προσοφθαλμιο απευθειας με τον αισθητηρα . Μηπος φταιει οτι το τηλεσκοπιο ειναι κατοπτρικο?

Who are we? We find that we live on an insignificant planet of a humdrum star lost in a galaxy tucked away in some forgotten corner of a universe in which there are far more galaxies than people.

Carl Sagan

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μπαμπη δεν ζαλισες κανεναν, ολοι ρωταμε για να μαθαινουμε.

κατ'αρχην πρεπει να εισαι σιγουρος οτι πραγματι στοχευεις τον ηλιο, κοιτα να εχεις ευθυγραμμισει σωστα τον ερευνητη σου.

απο' κει και περα πρεπει να μαθεις τη σωστη ρυθμιση της καμερας σου αναλογα και με πιο προγραμα τη δουλευεις. μου περναει απ'το μυαλο για την λαμψη που λες οτι το προγραμα που δουλευεις το εχεις στο auto για gain kai bright.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ναι αυτα τα έχω στο auto. Μήπως υπάρχει καποιο άρθρο για το πως τα ρυθμίζω αυτα αναλογα με το αντικείμενο φωτογράφησης?τον ηλιο τον ειχα στοχιευσει σιγουρα γιατι τον βρηκα με το προσοφθαλμιο πρωτα και μετα το αφαιρεσα για να βαλω αμεσως μετα την καμερα.

Who are we? We find that we live on an insignificant planet of a humdrum star lost in a galaxy tucked away in some forgotten corner of a universe in which there are far more galaxies than people.

Carl Sagan

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παιξε λιγο με τις ρυθμισεις και θα το βρεις ευκολα. Σκεψου οτι ειναι φωτεινος στοχος οποτε οι χρονοι σου να ειναι μικροι.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πέρα από τις ρυθμίσεις της κάμερας, ο ήλιος μάλλον ήταν ανεστίαστος. Ο προσοφθάλμιος και η κάμερα εστιάζουν σε διαφορετικό σημείο. Όταν αλλάξεις από προσοφθάλμιο σε κάμερα θα πρέπει να ξανα-εστιάσεις, λογικά μετακινώντας την κάμερα προς τα μέσα μέχρι να αρχίσει να καθαρίζει το είδωλο. Αν ο ήλιος δεν έχει κηλίδες είναι δύσκολο να εστιάσεις στο δίσκο γι'αυτό κοίτα προς το χείλος του.
«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η λήψη έγινε με το 8ιντσο στην ισημερινη?

Πολική ευθυγράμιση? tracking στο solar?

Η neximage με το συγγεκριμένο τηλεσκόπιο αλλα και με μικρότερο θα σου δωσει ενα παρα πολύ φωτεινό αλλα μικρό κομμάτι του δισκου. Λιγο να σου φύγει τον έχασες. Η εστίαση που λέει ο Ανδρεας είναι ενα εξ΄ίσου σημανικό κομμάτι οχι μόνο στην λήψη αλλά και στον εντοπισμό και την παρακολούθηση.

Και μια γενικωτερη παρατήρηση: Στον ηλιο και ειδικά στην φωτόσφαιρα τα τηλεσκόπια με διάμετρο μεγαλύτερη των 70-80 mm φέρνουν υπερβολικό φώς. Μπουκώνει η εικόνα και χάνεις τις λεπτομέρειες. Παράλληλα οι μεγενθύσεις με καλό seeing δεν πρέπει να ξεπερνουν τα 70Χ - οσο πέφτει το seeing ρίχνεις την μεγένθυση. Ο ήλιος είναι πολύ μεγάλος και πολύ φωτεινός για να χρειάζεσαι μεγάλα τηλεσκόπια / μεγεθύνσεις.

Πρόταση: εξοικιώσου πρωτα στην παρατήρηση και μετά οι λήψεις θα γίνουν ευκολώτερες.

 

Αν σε ενδιαφέρει παραγματικά η παρατήρηση του ηλιου μπες στο παρακατω link

http://www.aavso.org/solar

Μιχάλης - CptFurz

www.michael-stephanou.com

Lunt LS100THA DS PT

Skylight 100 / f15

Meade Lightbridge 12” HiLux

Celestron Nexstar 8SE

IN ED 70/420

Mod PST102/1000, CaK module

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Επειδή έχω την ίδια κάμερα θα χρειαστείς έναν αντάπτορα με προβολή εγώ έχω τον συγκεκριμένο

http://www.astronomy.gr/main.cfm?module=eshop&action=detail&id=1043

χωρίς προσοφθάλμιο απλά θα χρειαστείς το ένα η δυο δακτυλίδια ανάλογα με την εστίαση του τηλεσκόπιου.

Γεώργιος Ε. Μιχαήλ

ΜΕΛΟΣ ΕΤΑΙΡΕΙΑΣ ΑΣΤΡΟΝΟΜΙΑΣ

ΚΑΙ ΔΙΑΣΤΗΜΑΤΟΣ ΒΟΛΟΥ

www.astronomos.gr

http://amateur-skopelos-observer.blogspot.gr/

http://volnet.gr/home/index.html

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

που ακριβως θα βοηθησει?ειναι απαραιτητος?

Who are we? We find that we live on an insignificant planet of a humdrum star lost in a galaxy tucked away in some forgotten corner of a universe in which there are far more galaxies than people.

Carl Sagan

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 4 έτη αργότερα...

Επαναφέρω το θέμα για να εκφρασω κάποιες απορίες για την φωτογράφιση ήλιου

 

Επειδη ειχα να δω τον ουραν καμια εβδομαδα σημερα ειπα να δοκιμασω διάφορα.

 

Μεταξυ άλλων αποφάσισα να δοκιμασω με την ASI224 να φωτογραφισω τον ηλιο. Οκ εχω μονο το κλασσικο φιλτρο για την ηλιακη παρατηρηση -κοινός μονο κηλίδες θαβγάλω- αλλά χρόνο έχω οπότε ...

 

Οι ερωτήσεις μου είναι

 

- Ποιος ο χρονος που χρειάζεται να τραβήξω video? Έχω διαβασει πως πάνω απο 30 με 40" αρχίζει να υπάρχει πρόβλημα. Ισχύει?

 

- Στο fire capture υπάρχουν κάπου ρυθμίσεις που αφορούν τον ήλιο συγκεκριμένα?

 

- Να τραβήξω B&W ή με το debayer?

 

- Στη συνέχεια ακολουθώ την ίδια οδό με πλανητική (Pipp, autostakkert κλπ) ?

Skywatcher Mount AZ-EQ-5 SynScan GoTo

Skywatcher 130 PDS

Skywatcher 200/1000

Celestron C8 SCT

Orion Mini 50mm

QHY 183M

ZWO ASI 224

Canon 100D mod - cooling

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

- Ποιος ο χρονος που χρειάζεται να τραβήξω video? Έχω διαβασει πως πάνω απο 30 με 40" αρχίζει να υπάρχει πρόβλημα. Ισχύει?

 

Εξαρτάται από την εστιακή απόσταση του τηλεσκοπίου, το μέγεθος του αισθητήρα κλπ.

 

Π.χ. http://www.bloomingstars.com/maximum-movie-length-for-planetary-imaging/

 

- Στο fire capture υπάρχουν κάπου ρυθμίσεις που αφορούν τον ήλιο συγκεκριμένα?

Ναι, αλλά πάντα να κάνεις μόνος σου δοκιμές.

 

- Να τραβήξω B&W ή με το debayer?

Αφού έχεις χρόνο, δοκίμασε και τα 2 και σύγκρινε. Ένα μεγάλο κομμάτι τηε πλανητικλης φωτογράφισης είναι οι δοκιμές με διαφορετικές ρυθμίσεις. Έτσι αποκτάς εμπειρία.

 

- Στη συνέχεια ακολουθώ την ίδια οδό με πλανητική (Pipp, autostakkert κλπ) ?

Ναι.

 

Καλή συνέχεια!

Τα πάντα ειναι Μαθηματικά.
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης