Jump to content

Προσοφθαλμια για 16'' sw flex tube f/4,5


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημερα σε ολους.

Θα ηθελα να ρωτησω τους εμπειροτερους απο εμενα ποιο ειναι ενα καλο σετ προσοφθαλμιων για deep sky και για πλανητικη αντιστοιχα, για το τηλεσκοπιο μου. Ποιες ειναι οι καλυτερες εστιακες αποστασεις και μεγεθυνσεις που θα απεδιδαν καλυτερα στο συγκεκριμενο τηλεσκοπιο;

 

Ευχαριστω.

Ηρακλής Οικονόμου
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπέρα φίλε μου,η ερώτηση σου θα ήταν πιό εύκολη αν γνωρίζαμε το ύψος της επένδυσης που θέλεις να κάνεις, οπότε θα σου πρότεινα ενδεικτικά κ προσκοπικά σε αυτή την περίπτωση.Χρειαζεσαι 3 βασικα προσοφθαλμια...1)Ερευνητηκο... baader hyperion 36mm 72 μοιρών, ή κάτι αντίστοιχο... 2) Βασικό προσοφθάλμιο,εδώ κάνεις τις κυρίως παρατηρήσεις κατά μεγαλύτερο ποσοστό οπότε καλό είναι αυτό να είναι το πιό ποιότητας προσοφθάλμιο σου,+- 100 χ δηλαδή...televue T4 17mm ή baader Morfeus 17.5 mm 3) πλανητικό θα προτείνα κύριος τον baader hyperion zoom. Και ολλα να τα δουλεύεις στις 2 ιντσες.πολλες καλές προτάσεις θα ακούσεις βέβαια γιατί υπάρχουν πάρα πάρα πολλές επιλογές ανάλογα το μπάτζετ σου... Αυτά που είπα είναι μία μέση κατάσταση βάση μπάτζετ αλλά εξερετη.

Κων/νος Σιδηρόπουλος

 

Το πεπρωμένο μας είναι τ''άστρα.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλημερα και ευχαριστω για την απαντηση.Το γνωριζω οτι προσοφθαλμιοι υπαρχουν για ολες τις τσεπες.Εμενα περισσοτερο με ενδιαφερει ποιοι θα ηταν αυτοι που με το συγκεκριμενο εστιακο μηκος αυτου του τηλεσκοπιου, το f ratio και την διαμετρο θα απεδιδαν καλυτερες εικονες και σε ποιες μεγεθυνσεις μπορεις να εκμεταλευτεις την δυνατοτητα των 16 ιντσων.Και παντα σε ουρανους ημισκοτεινους της επαρχιας φυσικα.
Ηρακλής Οικονόμου
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε herc75, αυτές είναι οι βασικές εστιακες που είπα απλός σου πρότεινα κ προσοφθάλμια , :D 1) ερευνητικό για μέγιστο πεδίο κ εύρεση στόχου 35-40 mm 2) βασικό 16-20 μμ 3) πλανητικό 8-10 μμ ολλα από 68 μοίρες κ πάνω κ 2 ίντσα κατά προτίμηση!

Κων/νος Σιδηρόπουλος

 

Το πεπρωμένο μας είναι τ''άστρα.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ευχαριστω κ παλι για τις απαντησεις σου scott.Ηδη εχω παραγγειλει το baader 36mm aspheric και σκεφτομαι και για τον morpheus τον 17αρι.Ησουν πολυ κατατοπιστικος.Δεν ειναι Televue αλλα......

 

Ευχαριστω και παλι :D

Ηρακλής Οικονόμου
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε herc75, αυτές είναι οι βασικές εστιακες που είπα απλός σου πρότεινα κ προσοφθάλμια , :D 1) ερευνητικό για μέγιστο πεδίο κ εύρεση στόχου 35-40 mm 2) βασικό 16-20 μμ 3) πλανητικό 8-10 μμ ολλα από 68 μοίρες κ πάνω κ 2 ίντσα κατά προτίμηση!

 

Αγαπητέ Scott, με προσοφθάλμιο εστιακού μήκους 36mm και τον εστιακό λόγο 4,4 του τηλεσκοπίου του φίλου που ρώτησε, η κόρη εξόδου είναι ΠΑΝΩ από 8mm και πολύ φως θα πηγαίνει στράφι, δεν κάθησα να δω αν όλα τα τηλεσκόπια που διαθέτεις έχουν μεγάλους εστιακούς λόγους, αλλά νομίζω τον πήρες στο λαιμό σου (ας πει και κάποιος άλλος άποψη αν θέλει).

 

Φίλε Merc, αν υποθέσουμε ότι είσαι νέος άνθρωπος και το μάτι σου είναι σε άριστη κατάσταση, τότε με το τηλεσκόπιο που έχεις, το μεγαλύτερου εστιακού μήκους προσοφθάλμιο που μπορείς να ταιριάξεις πάνω στο τηλεσκόπιο είναι περίπου 31mm (δλδ 4,4 Χ 7mm, όπου 7mm η μέγιστη διαστολή της κόρης του ματιού ενός υγιούς νέου ανθρώπου). Αν είσαι μεσήλικας όπως εγώ πχ τότε η κόρη του ματιού σου ανοίγει λιγότερο, ήτοι 5 με 6mm, οπότε πολλαπλασιάζοντας με το 4,4 βρίσκεσαι με επιλογές για προσοφθάλμια 22 - 28mm το πολύ.

 

Με το 36mm που πήρες, έχεις ΚΑΙ χαμηλότερη μεγέθυνση από τα προσοφθάλμια που ανέφερα ΚΑΙ θα βλέπεις και πιο σκοτεινά από όσο μπορεί να προσφέρει το 36mm που πήρες (γιατί δεν μπορείς να συλλάβεις όλο το φως που περνάει από το 36mm.

 

Πρόταση: ΑΚΥΡΩΣΕ άμεσα την αγορά / άλλαξε το με άλλο προσοφθάλμιο χαμηλότερου εστιακού μήκους όπως σου γράφω παραπάνω.

 

Φιλικά!

Κώστας

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε quarck ευχαριστώ πολύ για την συμβουλή σου. Είμαι 42 επομένως όντως η κόρη του ματιού μου δεν νομίζω να διαστέλλεται πάνω απο 6 χιλιοστά. Έχεις απόλυτο δίκιο. Θα προσπαθήσω να το ακυρώσω αν μπορέσω και αν δεν γίνεται πιστεύεις πως θα μπορούσα να το χρησιμοποιήσω με το 8 αρι Dob η με το διοπτρικο f/8; Και ποια ειναι η γνώμη σου για τον Morpheus τον 17,5;
Ηρακλής Οικονόμου
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε μου quark,γιατί άργησες τόσο? Είδα δεν απαντούσε κάνεις κ είπα να πάρω το φορτίο στις πλάτες μου.τωρα αν νομίζεις ότι τον έκαψα τον φίλο μου,δεν θα το αφισω να συμβεί αυτό γιατί αν απογοητεύθει αναλαμβάνω την ευθύνη κ οικονομικά αν χρειαστεί...Αν κάποιος είχε πρόβλημα από τις προτάσεις μου ας το πει κ αναλαμβάνω να επανορθώσω..Επειδή ξοδεψα πολλά λεφτά κ πολλά προσοφθάλμια κ τηλεσκόπια θωμαδεν κατέληξα τυχαία στις προτάσεις μου.μιας κ είμαστε κοντά στην ηλικία δε νομιζω να έχει θέμα με τις προτάσεις μου επειδή κ εγώ δεν έχω κανένα θέμα κ είμαι πολύ ευχαριστημένος.σωστα απόλυτα οι λεπτομέρειες που έθεσε ο φίλος quark αλλά πανηκοβαλεις τον φίλο μας όπως τέθηκε...Πήρε ένα ερευνητικό προσοφθάλμιο για να βρεισκει εύκολα τους στόχους του με το μέγιστο σχεδόν πεδίο,δεν θα του χρειαστεί κάτι άλλο εδώ ούτε πολλές λεπτομέρειες γιατί είναι ερευνητικός ο σκοπός του.εδω παρατηρείς λίγο δεν έχεις απαιτήσεις...Αν έχεις παιρνεις τον nagler 31mm ή panoptic 41 mm.στα υπόλοιπα δεκτές ολλές οι προτάσεις σας παιδιά, απλά γράψτε τα για να μην γράφω και παρεξηγιθω στο τέλος από την καλή θέληση να βοηθήσω ...

 

ΥΓ φίλε herc ανέφερε σε παρακαλώ αν φοράς γυαλιά γιατί παίζει ρόλο!

Κων/νος Σιδηρόπουλος

 

Το πεπρωμένο μας είναι τ''άστρα.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καταρχην να ευχαριστησω και τους δυο φιλους για την πολυτιμη βοηθεια τους.

Φιλε scott, ειμαστε μεγαλοι ανθρωποι και υπευθυνοι για οτι αποφασιζουμε.Εσυ πολυ καλοπροαιρετα και σε ευχαριστω και παλι, απαντησες στο ερωτημα μου με τη δικη σου γνωμη. Εγω, το ηξερα οτι το exit puppil εβγαινε στα 8 και κατι, αλλα δεν εδωσα και εγω την σημασια που νομιζα οτι εχει. Αυτο βεβαια θα φανει εξαλλου στην δοκιμη. Οι αριθμοι ειναι απολυτοι και δυστυχως δεν μπορουμε να τα εχουμε ολα.Βεβαια η αληθεια ειναι οτι και οι λεπτομερειες κανουν την διαφορα οπως λεει και ο φιλος quarck και εχει και αυτος απολυτο δικιο.

Οσον αφορα στην ερωτηση αν παρατηρω με γυαλια η χωρις, εχω αστιγματισμο και μυωπια και παρατηρω και με γυαλια αλλα και με φακους.Η αληθεια ειναι οτι προτιμω βεβαια προσοφθαλμιους με eye relief > 17mm γιατι την εχω πατησει και με εναν Nagler T6 13mm (με eye relief 12mm) που με δυσκολια μπορω να παρατηρησω με γυαλια και πρεπει να βαζω φακους.

 

Φιλικα Ηρακλης

Ηρακλής Οικονόμου
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γειά σου Ηρακλή!

 

Πιστεύω ότι ο 17,5 Μορφέας θα γίνει το βασικό σου προσοφθάλμιο και θα κατοικήσει μόνιμα στον εστιαστή σου! :) Από τις προδιαγραφές του φαίνεται ότι δίνει αρκετά μεγάλο πεδίο, άνετο eye relief και είναι σε καλή εστιακή σε σχέση με το τηλεσκόπιο. Όσον αφορά το θέμα της κόμης, δεδομένου ότι δεν χρησιμοποιείς διορθωτή και από την εμπειρία μου με τον 17άρη Τ4 nagler, πιστεύω ότι θα είναι αισθητή αλλά όχι ενοχλητική.

 

Θα ήταν προτιμότερο να ακυρώσεις την αγορά του 36άρη αλλά αν δεν τα καταφέρεις, δεν είναι πρόβλημα: ναι, θα χάσεις φως αλλά θα δουλέψει σαν προσοφθάλμιο-ερευνητής και για χαμηλές μεγεθύνσεις. Αν τελικά καταφέρεις να ακυρώσεις την παραγγελία, πάρε κάτι απλό, φθηνό και ελαφρύ, από 28μμ και κάτω. Θυμάμαι με τον 31 nagler, παρά το μαγνητάκι-αντίβαρο υπήρχαν γωνίες που το τηλεσκόπιο "ζοριζόταν" στο ζύγισμα και έκανε"βουτιές" προς τα κάτω.

 

Θα χρειαστείς κάτι γύρω στα 10μμ, ίσως έναν ακόμα Μορφέα (νομίζω βγαίνει στα 9μμ;) κατά κύριο λόγο για πλανήτες και πλανητικά, αλλά μην βιαστείς: για αντικείμενα στον βαθύ ουρανό ο 17.5 θα σε ικανοποιήσει με το παραπάνω. Εξάλλου τις 16" τις έχεις για βαθύ ουρανό, όχι για πλανήτες..

 

Νάσαι καλά!

 

Φιλικά,

 

Ηλίας.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γειά σου Ηρακλή!

 

Πιστεύω ότι ο 17,5 Μορφέας θα γίνει το βασικό σου προσοφθάλμιο και θα κατοικήσει μόνιμα στον εστιαστή σου! :) Από τις προδιαγραφές του φαίνεται ότι δίνει αρκετά μεγάλο πεδίο, άνετο eye relief και είναι σε καλή εστιακή σε σχέση με το τηλεσκόπιο. Όσον αφορά το θέμα της κόμης, δεδομένου ότι δεν χρησιμοποιείς διορθωτή και από την εμπειρία μου με τον 17άρη Τ4 nagler, πιστεύω ότι θα είναι αισθητή αλλά όχι ενοχλητική.

 

Θα ήταν προτιμότερο να ακυρώσεις την αγορά του 36άρη αλλά αν δεν τα καταφέρεις, δεν είναι πρόβλημα: ναι, θα χάσεις φως αλλά θα δουλέψει σαν προσοφθάλμιο-ερευνητής και για χαμηλές μεγεθύνσεις. Αν τελικά καταφέρεις να ακυρώσεις την παραγγελία, πάρε κάτι απλό, φθηνό και ελαφρύ, από 28μμ και κάτω. Θυμάμαι με τον 31 nagler, παρά το μαγνητάκι-αντίβαρο υπήρχαν γωνίες που το τηλεσκόπιο "ζοριζόταν" στο ζύγισμα και έκανε"βουτιές" προς τα κάτω.

 

Θα χρειαστείς κάτι γύρω στα 10μμ, ίσως έναν ακόμα Μορφέα (νομίζω βγαίνει στα 9μμ;) κατά κύριο λόγο για πλανήτες και πλανητικά, αλλά μην βιαστείς: για αντικείμενα στον βαθύ ουρανό ο 17.5 θα σε ικανοποιήσει με το παραπάνω. Εξάλλου τις 16" τις έχεις για βαθύ ουρανό, όχι για πλανήτες..

 

Νάσαι καλά!

 

Φιλικά,

 

Ηλίας.

 

Ηλια καλημερα!!

Χαιρομαι πολυ που απαντησες.

Η αληθεια ειναι οτι εχω εναν 24αρι Υπεριωνα με 68 μοιρες, και ηθελα κατι με πιο ευρυ πεδιο.Θεμα κομης ακομη δεν με εχει προβληματισει για να ειμαι ειλικρινης μεχρι στιγμης.

Προς το παρων σκεφτομαι να μην τον αλλαξω τον 36αρι γιατι μπορω να τον χρησιμοποιω και στο 8αρι που ειχα και στο διοπτρικο 120p αφου δεν εχω κατι σε αυτο το εστιακο μηκος.Και απο τους υπολογισμους το exit puppil σε αυτα τα τηλεσκοπια ειναι καλο.

Οσον αφορα την πλανητικη και τα πλανητικα νεφελωματα μολις παρω τον Μορφεα για αρχη θα βαζω ενα barlow και μετα παιρνω τον 9αρι.Τι λες και εσυ;

 

Σου στελνω και ενα π.μ.

 

Ευχαριστω

Να σαι καλα.

Ηρακλής Οικονόμου
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ηρακλή τότε νομίζω ότι είσαι μια χαρά, μην περιμένεις όμως καλή απόδοση στην περιφέρεια του ειδώλου. Κι εγώ πιστεύω ότι για τον 9άρη δεν υπάρχει βιασύνη, εκτός πια και αν χρησιμοποιείς εκτεταμένα το 120άρι για πλανητική, διπλούς κλπ και έχεις ανάγκη την παραπάνω μεγέθυνση.

Ελπίζω να βρω το pdf που σου έλεγα για τον εστιαστή και να σου το στείλω το απόγευμα..

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ηρακλή τότε νομίζω ότι είσαι μια χαρά! Κι εγώ πιστεύω ότι για τον 9άρη δεν υπάρχει βιασύνη, εκτός πια και αν χρησιμοποιείς εκτεταμένα το 120άρι για πλανητική, διπλούς κλπ και έχεις ανάγκη την παραπάνω μεγέθυνση.

Ελπίζω να βρω το pdf που σου έλεγα και να σου το στείλω το απόγευμα..

 

Ευχαριστω πολυ Ηλια! :D

Να σαι καλα!

Ηρακλής Οικονόμου
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε μου quark,γιατί άργησες τόσο? Είδα δεν απαντούσε κάνεις κ είπα να πάρω το φορτίο στις πλάτες μου.τωρα αν νομίζεις ότι τον έκαψα τον φίλο μου,δεν θα το αφισω να συμβεί αυτό γιατί αν απογοητεύθει αναλαμβάνω την ευθύνη κ οικονομικά αν χρειαστεί...Αν κάποιος είχε πρόβλημα από τις προτάσεις μου ας το πει κ αναλαμβάνω να επανορθώσω..

 

SCOTT τώρα με κάνεις και αισθάνομαι άσχημα που έγραψα το οτιδήποτε, γιατί αλήθεια κι εσύ να βοηθήσεις ήθελες!!! Τι να πω κι εγώ, με την πενιχρή μου εμπειρία, όταν ο φίλος ρωτάει κάποιον έμπειρο να απαντήσει κάνω ένα βήμα πίσω...

Πάντως ελπίζω να μας δοθεί η ευκαιρία να βρεθούμε κάπου σε κάποιο αστροπάρτυ να δεις ότι δεν είμαι κακό παιδί :)

 

ΗERC εσένα σου έχω στείλει pm ένα pdf που έχω βρει στο ιντερνετ οδηγό για προσοφθάλμια, να θυμάσαι ότι τίποτα δεν είναι δόγμα, απλά κάποιες βασικές γραμμές είναι σωστές (πώς να υπολογίζεις διάφορα μεγέθη, TFOV, exit pupil κλπ). Τέλος να σε ρωτησω αν βρίσκεσαι όλο το χρόνο στο Άστρος, διότι σε αυτήγ την περίπτωση θα μπορούσα να σταματήσω να τα πούμε και γιατί όχι να κάνουμε και μια αστροπαρατήρηση μαζί κάποια στιγμή που θα κατεβαίνω στο χωριό μου το Λεωνίδιο! Θα έχει ενδιαφέρον να δούμε ο ένας με τα προσοφθάλμια και το τηλεσκόπιο του άλλου.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε μου quark,γιατί άργησες τόσο? Είδα δεν απαντούσε κάνεις κ είπα να πάρω το φορτίο στις πλάτες μου.τωρα αν νομίζεις ότι τον έκαψα τον φίλο μου,δεν θα το αφισω να συμβεί αυτό γιατί αν απογοητεύθει αναλαμβάνω την ευθύνη κ οικονομικά αν χρειαστεί...Αν κάποιος είχε πρόβλημα από τις προτάσεις μου ας το πει κ αναλαμβάνω να επανορθώσω..

 

SCOTT τώρα με κάνεις και αισθάνομαι άσχημα που έγραψα το οτιδήποτε, γιατί αλήθεια κι εσύ να βοηθήσεις ήθελες!!! Τι να πω κι εγώ, με την πενιχρή μου εμπειρία, όταν ο φίλος ρωτάει κάποιον έμπειρο να απαντήσει κάνω ένα βήμα πίσω...

Πάντως ελπίζω να μας δοθεί η ευκαιρία να βρεθούμε κάπου σε κάποιο αστροπάρτυ να δεις ότι δεν είμαι κακό παιδί :)

 

ΗERC εσένα σου έχω στείλει pm ένα pdf που έχω βρει στο ιντερνετ οδηγό για προσοφθάλμια, να θυμάσαι ότι τίποτα δεν είναι δόγμα, απλά κάποιες βασικές γραμμές είναι σωστές (πώς να υπολογίζεις διάφορα μεγέθη, TFOV, exit pupil κλπ). Τέλος να σε ρωτησω αν βρίσκεσαι όλο το χρόνο στο Άστρος, διότι σε αυτήγ την περίπτωση θα μπορούσα να σταματήσω να τα πούμε και γιατί όχι να κάνουμε και μια αστροπαρατήρηση μαζί κάποια στιγμή που θα κατεβαίνω στο χωριό μου το Λεωνίδιο! Θα έχει ενδιαφέρον να δούμε ο ένας με τα προσοφθάλμια και το τηλεσκόπιο του άλλου.

 

Το ειδα το πμ που μου εστειλες και ευχαριστω πολυ. Εγω μενω μονιμα στο Αστρος.Οποτε θελεις ευχαριστως να βρεθουμε. :)

Ηρακλής Οικονόμου
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πολύ σωστά φίλε herc , μιας κ φοράς γυαλιά ορθά κάθονται ξανά αυτά που είπα,τι να τα κάνεις τα φωτόνια όταν δεν κάθονται σωστά τα eye relief? Εκεί τι να σου κάνει η έξοδος οφθαλμού αφού δεν κάθεται καλά στο μάτι? Τα χάνεις έτσι κ αλλιώς.το ίδιο θέμα είχα κ εγώ παλιά, 25 χρόνον,με τον nagler 7 mm και ολλα τα σχετικά προσοφθάλμια.ο υοεριωνας 36 μμ για μένα είναι ο μόνος που δεν φεύγει ποτέ γιατί όταν εχεις χειροκίνητο τηλεσκόπιο θέλεις πεδίο μεγάλο για να μην πεδευεσαι στην εύρεση,το φως που θα χάσεις νομίζεις θα το καταλάβεις ιδικά με τις 16 ιντσες? Δε νομιζω! Άσε που είναι διπλής ενέργειας όλοι οι υπεριώνες..Ιδικά με το Μορφέα μπορείς να τα βάλεις σε κάθε τηλεσκόπιο( μην ξεχνάς κ τον ζουμ αργότερα) σε 2 ιντσες και 1 1/4!

Κων/νος Σιδηρόπουλος

 

Το πεπρωμένο μας είναι τ''άστρα.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Πολύ σωστά φίλε herc , μιας κ φοράς γυαλιά ορθά κάθονται ξανά αυτά που είπα,τι να τα κάνεις τα φωτόνια όταν δεν κάθονται σωστά τα eye relief? Εκεί τι να σου κάνει η έξοδος οφθαλμού αφού δεν κάθεται καλά στο μάτι? Τα χάνεις έτσι κ αλλιώς.το ίδιο θέμα είχα κ εγώ παλιά, 25 χρόνον,με τον nagler 7 mm και ολλα τα σχετικά προσοφθάλμια.ο υοεριωνας 36 μμ για μένα είναι ο μόνος που δεν φεύγει ποτέ γιατί όταν εχεις χειροκίνητο τηλεσκόπιο θέλεις πεδίο μεγάλο για να μην πεδευεσαι στην εύρεση,το φως που θα χάσεις νομίζεις θα το καταλάβεις ιδικά με τις 16 ιντσες? Δε νομιζω! Άσε που είναι διπλής ενέργειας όλοι οι υπεριώνες..Ιδικά με το Μορφέα μπορείς να τα βάλεις σε κάθε τηλεσκόπιο( μην ξεχνάς κ τον ζουμ αργότερα) σε 2 ιντσες και 1 1/4!

 

Ευχαριστω και παλι φιλε scott. Εγω δεν ακυρωσα τελικα την παραγγελια.Μολις τον δοκιμασω θα γραψω και τις εντυπωσεις μου. Και η επομενη κινηση μου πιστευω ειναι ο morpheus o 17,5 αρης. Τον zoom τον ειχα, οχι τον mark iv αλλα τον mark iii και ηταν μια χαρα οσον αφορα την παρατηρηση. Μου χαλασε ομως και αρχιζε και μαγκωνε στις αλλαγες ( χωρις να τον κακομεταχειριζομαι η αληθεια ειναι) και δεν εμεινα πολυ ευχαριστημενος με την ποιοτητα της κατασκευης του. Αναγκαστηκα να τον ανοιξω και δυστυχως "ο ασθενης δεν επιβιωσε" :cry:

 

Ευχαριστω και παλι.

 

Φιλικα

Ηρακλής Οικονόμου
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε μου quark,γιατί άργησες τόσο? Είδα δεν απαντούσε κάνεις κ είπα να πάρω το φορτίο στις πλάτες μου.τωρα αν νομίζεις ότι τον έκαψα τον φίλο μου,δεν θα το αφισω να συμβεί αυτό γιατί αν απογοητεύθει αναλαμβάνω την ευθύνη κ οικονομικά αν χρειαστεί...Αν κάποιος είχε πρόβλημα από τις προτάσεις μου ας το πει κ αναλαμβάνω να επανορθώσω..

 

SCOTT τώρα με κάνεις και αισθάνομαι άσχημα που έγραψα το οτιδήποτε, γιατί αλήθεια κι εσύ να βοηθήσεις ήθελες!!! Τι να πω κι εγώ, με την πενιχρή μου εμπειρία, όταν ο φίλος ρωτάει κάποιον έμπειρο να απαντήσει κάνω ένα βήμα πίσω...

Πάντως ελπίζω να μας δοθεί η ευκαιρία να βρεθούμε κάπου σε κάποιο αστροπάρτυ να δεις ότι δεν είμαι κακό παιδί :)

 

ΗERC εσένα σου έχω στείλει pm ένα pdf που έχω βρει στο ιντερνετ οδηγό για προσοφθάλμια, να θυμάσαι ότι τίποτα δεν είναι δόγμα, απλά κάποιες βασικές γραμμές είναι σωστές (πώς να υπολογίζεις διάφορα μεγέθη, TFOV, exit pupil κλπ). Τέλος να σε ρωτησω αν βρίσκεσαι όλο το χρόνο στο Άστρος, διότι σε αυτήγ την περίπτωση θα μπορούσα να σταματήσω να τα πούμε και γιατί όχι να κάνουμε και μια αστροπαρατήρηση μαζί κάποια στιγμή που θα κατεβαίνω στο χωριό μου το Λεωνίδιο! Θα έχει ενδιαφέρον να δούμε ο ένας με τα προσοφθάλμια και το τηλεσκόπιο του άλλου.

 

Κώστα έλαβες τα pm;;;

Ηρακλής Οικονόμου
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ηρακλή βρήκα τελικά το pdf που σου έλεγα για τον Εστιαστή! Πιστεύω θα βοηθήσει για τις ρυθμίσεις και το τι κάνει η κάθε βίδα..

SWN1507eq3_Skywatcher_Crayfor-Auszug_justieren.pdf

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ηρακλή βρήκα τελικά το pdf που σου έλεγα για τον Εστιαστή! Πιστεύω θα βοηθήσει για τις ρυθμίσεις και το τι κάνει η κάθε βίδα..

Εύχαριστω πολύ Ηλία. Θα το δοκιμάσω. Φαίνεται πολύ αναλυτικό. :)

Ηρακλής Οικονόμου
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης