Jump to content

Βοήθεια για κυάλια παρακαλώ


Chrono detector

Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημέρα φίλοι !!

 

Θέλω να ξεκινήσω παρατήρηση και μάλιστα ήθελα να το κάνω αγοράζοντας τηλεσκόπιο. Κατόπιν όμως σκέψης αποφάσισα να αρχίσω με τα κυάλια. Είμαι σε στάδιο που αναγνωρίζω αρκετά ουράνια σώματα στον ουρανό και θα ήθελα να μου προτείνετε κυάλια που έχετε εμπειρία πάνω σε αυτά και είστε γνώστες

όσον αφορά την απόδοση τους. Κάτι αξιόλογο δηλαδή γύρω στα 200 ευρώ (τα κυάλια μόνο) συν όσο θα κάνει και ένα τρίποδο που θα ήθελα να συνδυάσω. Θα βλέπω συνήθως σε ουρανό που έχει φωτορύπανση αλλά όχι ακραία πράγματα...Σκέφτομαι γύρω στο 15χ70... τι λέτε για το 8χ56 της Celestron ? Ξέρω περί μεγεθύνσεων, διαμέτρους των φακών, πολυεπιστρώσεις και τα λοιπά...Δεν έχω βέβαια εμπειρία στο FOV, π.χ. το Celestron 8χ56 λέει 5,8 μοίρες, ενώ στα μεγαλύτερα το πεδίο είναι στενότερο που είναι και φυσιολογικό. Δεν ξέρω πόσο θα με δυσκολέψει αυτό ή δεν είναι και τόσο τραγικό, όταν με κάποιο finder στο τρίποδο διευκολύνεσαι..

 

Ευχαριστώ

Ad astra per aspera !
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ως προς τα κιάλια απο προσωπική εμπειρία ( εχω χρησιμοποιησει 6×30, 7×50, 10×50, 15×70, 20×80),

θα πρότεινα τα 10×50. Οπως λες φυσικα και παιζουν ρολο τα πρισματα, οι επιστρώσεις και η ποιότητα κατασκευής.

Το τριποδο σαφως και βελτιώνει την θεαση, ωστόσο για στοχους ψηλα ειναι αβολο. Τα κιαλια 10×50 ειναι ανετα για κρατημα στο χερι, θα τα χρησιμοποιείς και για επιγεια παρατήρηση.

Μεγενθυση κατω απο 10× προσωπικα δεν με διευκόλυνε να ξεχωρίσω ενα σφαιρικο σμήνος απο ενα αστρο. Στις 10× μεγενθυσεις το ξεχωριζες και μπορουσες να ερευνας τον ουρανο κρατωντας τα κιαλια στο χερι. Με μεγαλυτερα κιαλια θα δεις περισσότερα, αλλα ειναι πιο δυσχρηστα, γιατι ειναι απαραίτητο το τριποδο και μαλιστα πρεπει να ειναι πολυ στιβαρο.

Αυτα απο την μικρη προσωπική εμπειρια μου.

Στο forum υπαρχουν αλλοι πολύ εμπειροτεροι που εχουν εμβαθυνει πολύ στο θεμα κιαλια και οπτικά.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τα μικρότερα κιάλια έχουν το πλεονέκτημα της φορητότητας και της ευελιξίας. Θα τα έχεις περισσότερες φορές μαζί σου και θα δεις περισσότερα πράγματα με αυτά. Τη φύση, αεροπλάνα, πτηνά, όπερα, ό,τι θελήσεις. Και στον ουρανό είναι πάντοτε καλύτερα από το γυμνό μάτι και με μεγαλύτερο πεδίο από ένα τηλεσκόπιο. Και είναι φθηνότερα από τα μεγαλύτερα αντίστοιχης ποιότητας.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Οκ παιδιά ευχαριστώ, θα καταλήξω στα 10x50 νομίζω είναι η χρυσή τομή. Έχετε υπόψη σας κάτι ποιοτικό και αξιόπιστο στα λεφτά που προανέφερα γιατί έχω διαβάσει για αρκετά fail εδώ και εκεί ...
Ad astra per aspera !
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Γύρω στα 200 ευρώ που θέλεις να διαθέσεις νομίζω πως αρκετά ασφαλείς επιλογές θα ήταν:

 

PENTAX 10X50 PCF WP II,

NIKON ACTION EX 10X50.

 

Και τα δύο είναι απο εταιρίες που κάνουν έλεγχο ποιότητας, είναι αδιάβροχα, με πολλαπλές επιστρώσεις, BAK4 πρίσματα και καλό eye relief.

 

Τα PENTAX τα έχω και είμαι ευχαριστημένος, έχουν λίγο στενότερο οπτικό πεδίο (5 μοίρες FOV και καθαρό από άκρη σε άκρη) από τα NIKON, στα οποία NIKON όμως δεν είναι τόσο καθαρό το μεγαλύτερο FOV τους στις άκρες, από ότι έχω διαβάσει για αυτά σε reviews. Με τα κιάλια βέβαια παρατηρούμε κυρίως με το κεντρικό τμήμα του οπτικού πεδίου, και ίσως το μεγαλύτερο οπτικό πεδίο να είναι χρήσιμο για ευκολότερο προσανατολισμό στον ουρανό.

Είναι θέμα μάλλον προσωπικής προτίμησης του καθενός.

Επίσης καλό θα είναι να πιάσει κανείς στα χέρια του τα διάφορα υποψήφια μοντέλα, να νοιώσει την αίσθηση, το σχήμα τους και πως ταιριάζουν στα μάτια του.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τα κιάλια που έχουν σχεδιαστεί εξ αρχής για αστρονομική χρήση έχουν χωριστή εστίαση για κάθε μάτι, και αυτό εξαλείφει τα προβλήματα αστάθειας στην εστίαση που επιτρέπει η συνήθης σχεδίαση με την γέφυρα. Θα πρέπει λοιπόν να προτιμώνται εφόσον μιλάμε για αστρονομική χρήση.

 

Αυτά

https://www.firstlightoptics.com/william-optics-binoculars/william-optics-10x50-7x50-ed-binocular.html

δεν τα έχω χρησιμοποιήσει αλλά από αυτά που έχω διαβάσει (και είναι εύκολο να βρει κανεiς κριτικές στο internet) θα τα αγόραζα ευχαρίστως.

 

Έχε υπόψη σου ότι όποια κιάλια και να πάρεις υπάρχει πάντα ο κίνδυνος να απευθυγραμμιστούν (ή να είναι απευθυγραμμισμένα εξ αρχής, συμβαίνει συχνά). Είναι πολύ σημαντικό η πολιτική επιστροφών του πωλητή να σου επιτρέπει να τα επιστρέψεις αν διαπιστώσεις πρόβλημα αμέσως μετά την αγορά. Αν το πρόβλημα παρουσιαστεί αργότερα, ναι μεν υπάρχουν οδηγίες στο astrovox για ευθυγράμμιση (και έχω ευθυγραμμίσει κι εγώ κιάλια μ αυτές τις οδηγίες) αλλά δεν είναι πάντα εύκολο.

 

Φιλικά

Χρήστος

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ναι από διάφορες κριτικές που έχω διαβάσει έχω βρει περιπτώσεις μη ευθυγραμμισμένων κυαλιών. Όπως και να χει ευχαριστώ πολύ παιδια για τον χρόνο σας και τις προτάσεις, θα αποφασίσω σύντομα...
Ad astra per aspera !
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εχω τα 10χ50 William optics που σου προτεινε ο φιλος πιο πανω,η διαφορα τους με τα φτηνα κιαλια κ κατι celestron που εχουν κατά καιρους διαφημιστεί ως κορυφαια είναι πολύ μεγαλη!στα συστηνω ανεπιφύλακτα!

Προσοχή όμως,ειναι αρκετα βαρια για το μέγεθος τους (εχουν πολύ μεγαλα και βαρια πρισματα) κ θα χρειαστείς τριποδο για πιο ανετη παρατηρηση.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 1 έτος αργότερα...
Για αυτα τι γνωμη εχετε?Κλεισαμε να παμε ενα ταξιδι στο Περου σε δυο μηνες με την WorldVentures και ηθελα να εχω μαζι και κατι για αστρονομικη παρατηρηση.Φυσικα να κουβαλησω τηλεσκοπιο ειναι αδυνατο,εκει δεν βρηκα ακρη πως μπορω να βρω εξοπλισμο γι αυτο ειπα να κινηθω στα κυαλια που ουτως η αλλως ειχα σκοπο ν παρω...Ειναι μεσα στο bugdet που μπορω να διαθεσω αλλα πραγματικα ποτε δεν εψαξα παραπανω για τα κυαλια και δεν ξερω που να κινηθω...
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Αυτά είναι πολύ μεγάλα και θα χρειαστείς οπωσδήποτε τρίποδα. Οπότε κοίτα κάτι σε 7Χ50
Με εκτίμηση Παναγιώτης Φωτεινέας
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγώ το καλοκαίρι πήρα αυτά

 

https://www.firstlightoptics.com/celestron-binoculars/celestron-skymaster-dx-8x56-binoculars.html

 

Δεν είχα εμπειρία από κυάλια (είναι τα πρώτα μου), αλλά μου φαίνονται μια χαρά. Δηλαδή ικανοποιητική μεγένθυση και ανεκτό τρέμουλο.

 

Με ένα L bracket και μία στήριξη (3ποδο ή 1ποδο) θα είσαι μια χαρά.

 

Α! Είναι και πανάλαφρα.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Για αυτα τι γνωμη εχετε?Κλεισαμε να παμε ενα ταξιδι στο Περου σε δυο μηνες με την WorldVentures και ηθελα να εχω μαζι και κατι για αστρονομικη παρατηρηση.Φυσικα να κουβαλησω τηλεσκοπιο ειναι αδυνατο,εκει δεν βρηκα ακρη πως μπορω να βρω εξοπλισμο γι αυτο ειπα να κινηθω στα κυαλια που ουτως η αλλως ειχα σκοπο ν παρω...Ειναι μεσα στο bugdet που μπορω να διαθεσω αλλα πραγματικα ποτε δεν εψαξα παραπανω για τα κυαλια και δεν ξερω που να κινηθω...

Εγώ θα έπαιρνα το 102/500 που βλέπω τώρα στις αγγελίες πανω -πανω για το ταξίδι, και το πολύ πολύ να το πουλούσα στην ίδια τιμή ή κάνα δεκαρικό φθηνοτερα ανά πάσα στιγμή.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το SW 102/500 είναι καλό τηλεσκόπιο,με καλή ποιότητα οπτικών,μικρό σωλήνα,δίνει μεγάλο οπτικό πεδίο,αλλά το συγκεκριμένο της αγγελίας πουλιέται χωρίς την ΑΖ3 βάση του,οπότε σε τί θα στηριχθεί?

Άλλωστε το όλο σύστημα μαζί με την απαραίτητη βάση,πέρα απο τον σημαντικό όγκο που θα προσθέσει στις αποσκευές,έχει και βάρος 6+ κιλά.

Κατά τη γνώμη μου οι επιλογές σε κυάλια,θα πρέπει να είναι (όχι ζούμ,έτσι?): (7-10)x50 για φορητότητα με τα χέρια ή (10.5-11)x70 για σχετική φορητότητα με τα χέρια-ίσως υποβοηθούμενη απο μ ο ν ό π ο δ ο(έχει άριστα αποτελέσματα το μονόποδο και στα 15x70,που χρησιμοποιώ) ΟΧΙ τρίποδο,που εκτός απο όγκο και βάρος,έχει το μειονέκτημα να κάνει προβληματικές τις παρατηρήσεις σε μεγάλες γωνίες!

Με ένα πεδίο 4.5ο+ και διάμετρο 70mm τέτοια κυάλια είναι καταλληλότερα για αστρονομική χρήση,και εξαιρετικά χρήσιμα για αναζήτηση στόχων,πριν παρατηρηθούν απο το τηλεσκόπιο,ή και για θέαση μεγάλων αστρικών πεδίων.Θα είναι χρήσιμα για πάντα,γιατί θα χρησιμοποιούνται σαν βοηθητικός εξοπλισμός στις κανονικές παρατηρήσεις,και στα ταξίδια σαν κύριος.

Αυτό που θέλω να τονίσω είναι οτι τα κυάλια γενικά,έχουν το πλεονέκτημα της φορητότητας και των μεγάλων οπτικών πεδίων.Κυάλια 20x80,εκτός του οτι χρειάζονται στήριξη,έχουν σχετικά περιορισμένο οπτικό πεδίο περίπου 3ο.

Φιλικά-Κώστας

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγώ θα επιμείνω, πάρε κάτι μικρό ή και κάτι μικρό. Τα μεγάλα συχνά θα είναι στο σπίτι όταν θα τα χρειάζεσαι περισσότερο. 8x32 το ιδανικό μέγεθος.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Έχω κανει το λαθος να μεταφέρω σε ανάλογο ταξίδι τα VIXEN μου 11 Χ 80 και μετάνιωσα και το χειρότερο δεν είχα μαζι μου ουτε τα Ρωσικα 7Χ50 και πολυ περισσότερο τα TASCO EXTRA WIDE ANGLE 7X25 που θα χωραγαν στην τσέπη του μπουφάν μου άνετα.

Αποτελεσμα, οταν βρέθηκα σε ωραίους ουρανούς και οχι μόνο κοιταγα σαν χάνος απογοητευμένος με την "ερασιτεχνική" μου σκέψη και απογοητευμένος που δεν μπορούσα σε ενα τόσο συναρπαστικό ταξίδι να "λύσω" την περιεργια μου για τόσα νέα επίγεια και επουράνια που την προκαλούσαν.

Μικρό λοιπόν κυαλι μαζι σας γιατι το κυρίαρχο στην προκειμένη περίπτωση ειναι το μαζι σας εκτός αν πηγαίνετε σε μια τέτοια μακρινή χώρα, βασικά επί τούτου ...

Καλο σας ταξίδι, που ετσι κ' αλλοιώς θα ειναι όμορφο και ιδιαίτερο.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η Larisa έγραψε οτι θέλει να κάνει στο ταξίδι και αστρονομική παρατήρηση,όχι απλώς να βρίσκεται κάποιο κυάλι στο μπουφάν αν προκύψει κάτι.Επομένως θέλει και κάτι αποδοτικό,ιδιαίτερα επειδή θα βρεθεί στο νότιο ημισφαίριο,και άρα θα δεί έναν άλλο ουρανό...πόσες φορές θα δοθεί στον καθένα μας η ευκαιρία να βρεθεί κάτω απο τον νότιο ουρανό?

Συμφωνώ πάντως για τα μικρά και φορητά,αλλά με το σκεπτικό της γενικής χρήσης.

Φιλικά-Κώστας

"Δεν γνωρίζεις τίποτα,μέχρι να εξασκηθείς σε αυτό" Richard P.Feynman

"Πάσα επιστήμη χωριζομένη αρετής,πανουργία,ού σοφία φαίνεται" Πλάτων

Αλήθεια <=> Αγάπη[Ταπεινότητα[Δικαιοσύνη]]

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 4 μήνες αργότερα...
Προσωπικά έχω χρησιμοποιήσει bresser 7X50 bresser 12X60 και Olympus 10x50 με τα τελευταία να υπερέχουν.Χρησιμοποιω τρίποδο για ποιο άνετη παρατήρηση όταν δεν τα έχω στα χέρια.Για κατακόρυφη παρατήρηση έχω κατασκευασει βάση που τα στηρίζω και παρατηρώ εντελώς κάθετα .
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης