Jump to content

Astronio: Ελληνικό αστρονομικό κανάλι στο Youtube


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Αγαπητοί φίλοι,

 

Είμαι αστροφυσικός, παλιό μέλος του astrovox και βλέποντας τη σχετική έλλειψη επιστημονικών καναλιών στο youtube αποφάσισα να ξεκινήσω ένα καινούριο κανάλι στο Youtube με όνομα "Astronio".

Στο κανάλι αυτό θα ανεβάζω περίπου κάθε εβδομάδα ένα νέο μικρό βίντεο αναφορικά με κάποιο αστρονομικό θέμα.

Θα χαρώ πάρα πολύ να το επισκεφθείτε και -γιατί όχι- να προτείνετε και θέματα που θα θέλατε να παρουσιαστούν. :)

 

Το κανάλι μπορείτε να το επισκεφθείτε εδώ:

https://www.youtube.com/c/Astronio

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 174
  • Created
  • Τελευταία απάντηση

Top Posters In This Topic

Top Posters In This Topic

Μπράβο φίλε, καλή αρχή... Πολύ έξυπνη η ιδέα σου και όσοι βέβαια μπορούν, εύχομαι να σε βοηθήσουν σαυτη την προσπάθεια.Μιλάω από απλούς χομπιστες μέχρι επιστήμονες και πανεπιστημιακους...

''''''''''''''''''''''''''''''''Τα πάντα εν σοφία Εποιησε'''''''''''''''''''''''''''''''' [-o<

S ταύρος Α μανατιδης του Χ αραλαμπου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Συγχαρητηρια Astron.

Ειδα ηδη τα δυο πρωτα βίντεο και σε συγχαιρω για την περιεκτικοτητα των πληροφοριων,την παρουσίαση και το σκηνικο παρουσίασης!

Συγχαρητηρια και παλι!!! =D> =D> =D>

Ο πλανήτης μας ειναι το λίκνο της ανθρωπότητας.Αλλα κανείς δεν περνάει ολη του τη ζωή στο λίκνο.

Κονσταντίν Εντουάρντοβιτς Τσιολκόφσκι.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σας ευχαριστώ πολύ για τα σχόλιά σας!

Ετοιμάζω ήδη το επόμενο επεισόδιο με θέμα το παράδοξο του Fermi. Πιστεύω μέχρι την Κυριακή να είναι έτοιμο. :) :)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εύγε. Είσαι άνετος στον φακό και τα παρουσιάζεις απλά και όμορφα. Ελπίζω να αντέξεις επί μακρόν ώστε να συσσωρευθεί ένας ικανός αριθμός παρουσιάσεων ως υποδομή για μελλοντική επέκταση σε άλλα, πιο εξειδικευμένα θέματα.

Οὖτιν με κικλήσκουσι

 

My Optics

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε μου συγχαρητήρια, σου εύχομαι καλή αρχή! Έλειπε κάτι τέτοιο που να είναι στα Ελληνικά, παρουσιασμένο σωστά και με ωραία έκφραση στο λόγο και στο περιεχόμενο.

 

Θα σε διαφημίσω και στο group της EAE (Ελληνική Αστρονομική Ένωση) στο facebook αν δεν έχεις πρόβλημα, ώστε χιλιάδες φίλοι του γκρουπ να σε δουν, θα ενδιαφέρει πολύ κόσμο αυτή η προσπάθεια!

«Μπορεί και μακριά πολύ, μέσα στων ουρανών τα αποκαΐδια...την Ανδρομέδα, την Άρκτο ή την Παρθένο...Άραγες να είναι η μοναξιά σε όλους τους κόσμους η ίδια;» Οδυσσέας Ελύτης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εύγε. Είσαι άνετος στον φακό και τα παρουσιάζεις απλά και όμορφα. Ελπίζω να αντέξεις επί μακρόν ώστε να συσσωρευθεί ένας ικανός αριθμός παρουσιάσεων ως υποδομή για μελλοντική επέκταση σε άλλα, πιο εξειδικευμένα θέματα.

 

Σε ευχαριστώ πολύ. Έχω βάλει ως πρώτο στόχο τα 11-12 επεισόδια. Για μετά βλέπουμε ανάλογα με το κατά πόσο θα έχει ανταπόκριση. :)

 

Φίλε μου συγχαρητήρια, σου εύχομαι καλή αρχή! Έλειπε κάτι τέτοιο που να είναι στα Ελληνικά, παρουσιασμένο σωστά και με ωραία έκφραση στο λόγο και στο περιεχόμενο.

 

Θα σε διαφημίσω και στο group της EAE (Ελληνική Αστρονομική Ένωση) στο facebook αν δεν έχεις πρόβλημα, ώστε χιλιάδες φίλοι του γκρουπ να σε δουν, θα ενδιαφέρει πολύ κόσμο αυτή η προσπάθεια!

 

Σε ευχαριστώ πολύ Τάσο, με μεγάλη μου χαρά!

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Συγχαρητήρια και από μένα. Το έχω δει εδώ και μέρες και είπα επιτέλους να και μια ελληνική προσπάθεια.

 

Να προτείνω και κάτι μιας και το χεις το θέμα;

 

Αν μπορείς να φτιάξεις κάτι αντίστοιχο με αυτό στα ελληνικά. Δηλαδή κάτι που αφορα την παρατήρηση των ουράνιων αντικειμένων σε μηνιαία βάση.

Θεόδωρος Σπανός

 

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγώ επειδή είμαι αρχάριος σε αυτά τα θέματα και επειδή θέλω να εισάγω και τα μικρά παιδιά μου θα ήθελα να κρατήσεις την απλότητα στον λόγο σου και αφού έχεις ήδη πλάνο για 11-12 επεισόδια ακόμη να είναι τα πρώτα βήματα ώστε να μην κουραστεί κάποιος και απογοητευτεί. Πρώτα τις βασικές γνώσεις και ας είναι βαρετές για τους προχωρημενους...

Ευχαριστώ Σταύρος.

Εννοείται κι από μέρους μου θα γίνει μια σχετική διαφήμιση. :wink:

''''''''''''''''''''''''''''''''Τα πάντα εν σοφία Εποιησε'''''''''''''''''''''''''''''''' [-o<

S ταύρος Α μανατιδης του Χ αραλαμπου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Συγχαρητήρια και από μένα. Το έχω δει εδώ και μέρες και είπα επιτέλους να και μια ελληνική προσπάθεια.

 

Να προτείνω και κάτι μιας και το χεις το θέμα;

 

Αν μπορείς να φτιάξεις κάτι αντίστοιχο με αυτό στα ελληνικά. Δηλαδή κάτι που αφορα την παρατήρηση των ουράνιων αντικειμένων σε μηνιαία βάση.

 

Πιστεύω ότι εδώ ο φίλος μας θα χρειάζεται βοήθεια για να προλάβει να ασχοληθεί και με αυτό, οπότε κάποιος άλλος που το έχει με την μετάφραση, το μοντάζ ή την αντιγραφή ακόμη της αγγλικής έκδοσης να τον βοηθούσε...

''''''''''''''''''''''''''''''''Τα πάντα εν σοφία Εποιησε'''''''''''''''''''''''''''''''' [-o<

S ταύρος Α μανατιδης του Χ αραλαμπου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Εγώ επειδή είμαι αρχάριος σε αυτά τα θέματα και επειδή θέλω να εισάγω και τα μικρά παιδιά μου θα ήθελα να κρατήσεις την απλότητα στον λόγο σου και αφού έχεις ήδη πλάνο για 11-12 επεισόδια ακόμη να είναι τα πρώτα βήματα ώστε να μην κουραστεί κάποιος και απογοητευτεί.

 

Ναι, κάπως έτσι το βλέπω κι εγώ. Θέλω στα πρώτα επεισόδια να καλύψω κάποια βασικά θέματα όπως είναι οι τρόποι ανακάλυψης εξωπλανητών, η αναζήτηση εξωγήινης ζωής στο ηλιακό σύστημα, η θεωρία του big bang κλπ και όταν θα υπάρχει αυτό το βασικό υπόστρωμα ίσως να μπορέσω να προχωρήσω και σε επίκαιρα θέματα όπως αυτά που περιγράφει ο aiolos.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Μετά τον Mad Sc1ent1st και το Καθημερινή Φυσική, σειρά έχει ο Astronio. Λέτε να ζούμε την αναγέννηση του Ελληνικού YouTube; :D

Τα συγχαρητήριά μου κι από εμένα. Και μη φοβάσαι, ανταπόκριση θα έχεις :cheesy: :cheesy:

 

Εδώ και καιρό ψήνομαι να φτιάξω βίντεο για το Διάστημα, αλλά χωρίς χρήματα δεν κάνεις τίποτα. Ίσως τα καταφέρω κάποια στιγμή. Χαίρομαι, όμως, που κάποιος έκανε την αρχή.

"Μην κρατάτε τις πύλες του πνεύματος σας κλειδωμένες, αλλά ούτε και διάπλατα ανοιχτές" Τσαρλς Φορτ

:cheesy:

:cheesy:
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε Παύλο θα ήθελα και εγώ από τη δίκη μου πλευρά να σου δώσω συγχαρητήρια για την προσπάθεια σου να αναδείξεις την αστρονομία στα ελληνικά στα μέσα κοινωνικής δικτύωσης. Νομίζω σίγουρα το ξέρεις κάτι αντίστοιχο έχει επιχειρηθεί παλιότερα από τους καθηγητές αστροφυσικής Δανέζη και Θεοδοσιου. Σε παραπέμπω στο "σύμπαν που αγάπησα" https//el.m.wikipedia.org/wiki/Το_σύμπαν_που_αγάπησα

 

Σαν ιδέα θα σου πρότεινα να βασιστείς σε αυτά τα ντοκιμαντέρ σταθμό για την ελληνική αστρονομία και να εμπλουτίσεις το εκάστοτε θέμα που θα παρουσιάζεις με ότι πιο σύγχρονο υπάρχει από άποψη γνώσεων, ανακαλύψεων για το θέμα αυτό.

 

Εύχομαι καλή συνέχεια και ότι χρειαστείς και μπορούμε να βοηθήσουμε εδώ είμαστε.

“The fault, dear Brutus, is not in our stars, but in ourselves, that we are underlings.”

― William Shakespeare, Julius Caesar

 

ALBIREO OBSERVATORY

Αlbireoobservatory

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Συγχαρητήρια και από μένα =D>

Πολύ καλή παρουσίαση, σκηνικό που "τα σπάει" και υψηλή ποιότητα!

Ό,τι καλύτερο για κατανόηση βασικών θεμάτων και εισαγωγή στην αστρονομία, ειδικά για παιδιά.

 

ΥΓ : Θα συμφωνήσω με τον KC για τις εκπομπές των Δανέζη - Θεοδοσίου.

Έχω κατεβάσει όλα τα επεισόδια από το youtube, γιατί βλέπεις η κρατική τηλεόραση τα έπαιζε τα μεσάνυχτα ](*,)

Γιώργος Αλεξίου
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ναι πότε θα τα έδειχναν αφού οι άνθρωποι έχουν βαθιιααααα μεσάνυχτα...

Νόμιζαν μάλλον ότι επειδή δείχνει αστέρια πρέπει να παίζει αργά.

Πολύ ωραία ντοκιμαντέρ όντως. Καλή συνέχεια φίλε.

''''''''''''''''''''''''''''''''Τα πάντα εν σοφία Εποιησε'''''''''''''''''''''''''''''''' [-o<

S ταύρος Α μανατιδης του Χ αραλαμπου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φυσικά, έχω παρακολουθήσει την εκπομπή των Δανέζη-Θεοδοσίου. Ήταν και οι δύο καθηγητές μου στο πανεπιστήμιο και μάλιστα με τον Δανέζη είχαμε κάνει μαζί την πτυχιακή εργασία.

 

Με την ευκαιρία, το νέο επεισόδιο (Το παράδοξο του Fermi) είναι online :)

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Συγχαρητήρια κι από μένα. Πολύ όμορφες οι παρουσιάσεις σου, επαγγελματικού επιπέδου. =D> =D>
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φυσικά, έχω παρακολουθήσει την εκπομπή των Δανέζη-Θεοδοσίου. Ήταν και οι δύο καθηγητές μου στο πανεπιστήμιο και μάλιστα με τον Δανέζη είχαμε κάνει μαζί την πτυχιακή εργασία.

 

Με την ευκαιρία, το νέο επεισόδιο (Το παράδοξο του Fermi) είναι online :)

 

Είσαι πραγματικά πολύ τυχερός και αφού είχες τέτοιο καθηγητή έχεις ένα λόγο παραπάνω να πετύχεις.

''''''''''''''''''''''''''''''''Τα πάντα εν σοφία Εποιησε'''''''''''''''''''''''''''''''' [-o<

S ταύρος Α μανατιδης του Χ αραλαμπου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Ώπα ώπα μισό λεπτό.

 

Οι εκπομπές Θεοδοσίου - Δανέζη είναι καλές και ξεδιαλύνουν πολλές απορίες. Στερούνται σοβαρών εφέ όμως και καταντούν μονόλογοι με φόντο άσχετα πράγματα. Μέχρι εκεί όμως για Δανέζη γιατί δεν έχει κάνει μόνο αυτά και έχει επικριθεί πολύ για όλα τα άλλα.

 

Εκπομπάρες ήταν του Γραμματικάκη, αναζητώντας την Βερενίκη. Και πιο πριν του Σιμόπουλου που έβγαιναν και σε cd από το πλανητάριο.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Που μπορούμε να τις βρούμε αυτές?

''''''''''''''''''''''''''''''''Τα πάντα εν σοφία Εποιησε'''''''''''''''''''''''''''''''' [-o<

S ταύρος Α μανατιδης του Χ αραλαμπου

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης