Jump to content

Celestron C11 xlt Καθαρισμος διορθωτικης πλακας.


Προτεινόμενες αναρτήσεις

Καλημερα και καλη βδομαδα σε ολους!

 

Γνωριζει κανεις να μου εξηγησει, η ακομα καλυτερα να ειναι απο Αθηνα ετσι ωστε να μου δειξει για να μην κανω ζημια, πως μπορω να καθαρισω την διορθωτικη πλακα που εχει μπροστα το c11?το μονο που ξερω ειναι οτι δεν μπορεις απλα αν την σκουπισεις με πανακι αλλα και αν την αφαιρεσεις για καθαρισμα τοτε θα πρεπει να μπει παλι ακριβως στην θεση που ηταν η κανω λαθος σε αυτα τα 2?

 

Εχτες το βραδυ που φωτογραφιζα τον δια εβλεπα σημαδακια στο fire capture.αφου απεκλεισα οτι προερχονται απο την καμερα,τον powermate,την διαγωνιο ε δεν υπαρχει απο καπου αλλου να κοιταξω,μονο η διορθωτικη πλακα μενει.

 

Οποιαδηποτε βοηθεια ευπροσδεκτη ειδικα αν μπορει καποιος να μου δειξει απο κοντα.

 

Ευχαριστω!

Celestron C11 280/2800 - Skywatcher Black Diamond 200/1000 dsf

Skywatcher neq6 pro go-to

Asi 224mc

Guiding 9*50 celestron finder

Televue Powermate 2.5x

Nikon D7200 - Canon 600d mod

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Έχεις κάποιο screenshot από τα σημαδάκια;

 

Τα σημαδάκια για να φανούν με σαφήνεια πρέπει να είναι κοντά στο σημείο της εστίας (κοντά στον αισθητήρα, στην περίπτωσή μας) και θολώνουν ακόμα και σε μικρή απόσταση από την εστία. Όταν φωτογραφίζεις με μεγάλο εστιακό λόγο (πχ λογω powermate) τα ίχνη σκόνης είναι πιο έντονα.

 

ΥΓ: Γιατί φωτογράφιζες με το διαγώνιο;

«I have loved the stars too fondly to be fearful of the night». Sarah Williams, The Old Astronomer
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Screenshot οχι γτ δεν το σκεφτηκα.... #-o

 

Διαγωνιο ειχα μονο για θεμα ευκολιας αλλαγης απο καμερα σε προσοφθαλμιο και το αντιθετο.

Οταν ηθελα να δοκιμασω αν φατιει το διαγωνιο το εβγαλα κ ειχα παλι σημαδακια.

 

Μολις κανω stack το βιντεο απο τον δια η τον φεγγαρι,θα δω σε ποιο φαινεται πιο εντονα,θα ανεβασω μια φωτογραφια.

 

Νομιζω παντως οτι οντως με τον powermate 2.5x ηταν πιο εντονα τα σημαδια χωρις να ειμαι 100% σιγουρος.

Celestron C11 280/2800 - Skywatcher Black Diamond 200/1000 dsf

Skywatcher neq6 pro go-to

Asi 224mc

Guiding 9*50 celestron finder

Televue Powermate 2.5x

Nikon D7200 - Canon 600d mod

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τη διορθωτική πλάκα για να την καθαρίσουμε πρέπει να έχει "σοβαρό θέμα", δηλαδή να είναι εμφανώς βρώμικη, αλλιώς δεν επηρεάζει καθόλου.

Γενικά όπως ειπώθηκε παραπάνω τα σημαδάκια δε μπορεί να είναι από τη διορθωτική πλάκα και "βρώμικη" να είναι. Δοκίμασε τον υπολογιστή εδώ: http://www.wilmslowastro.com/software/formulae.htm#Dust να σου δώσει μια ιδέα για το που μπορεί να βρίσκονται τα σημάδια που βλέπεις με βάση το μέγεθός τους. Αν βέβαια αντί για κάτι σε μέγεθος σκόνης έχει πιο μεγάλα λερώματα κάποια επιφάνεια, δε θα σε βοηθήσει ο τύπος αυτός.

Astro Blog Delta & Polar Scope Align for iOS

http://astro.ecuadors.net

 

Violence is the last refuge of the incompetent.

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ΜΑΝΟΥΣΟΣ : ΚΑΤ΄ΟΝΟΜΑ «ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΗΣ» ΤΗΛΕΣΚΟΠΙΩΝ-----ΠΡΟΣΟΧΗ

Οι κατασκευές του :

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=26016=asc&start=165

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=26016=asc&start=150

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Φίλε μου,

 

Ο ΜΟΝΟΣ λόγος για να αφαιρέσεις τη διορθωτική είναι να σου έχει λερωθεί απο μέσα, όπως εμένα ας πούμε που είχαν τρέξει γράσα κάποιο καλοκαίρι (το είχα όρθιο και απο τη ζέστη έτρεξε το γράσο απο το σημείο που που κινείται το πρωτεύον).

ΟΛΑ τα άλλα διορθώνονται απο έξω και όπως είσαι.

Η αφαίρεση είναι φοβερή μανούρα, με μετρήσεις, ΄κοντρα μετρήσεις και δεν συνίσταται όπως σου είπαν τα παιδιά πιό πάνω

 

Φιλικά

Δημήτρης

Δημήτρης
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλημερα σε ολους!

 

Ειλκρινα ευχαριστω για την βοηθεια.

 

Απο οτι καταλαβα η σκονη που εχει πανω η διορθωτικη δεν επηρεαζει και δεν χρειαζεται να την πειραξω.

Η μονη ερωτηση που εχω,που και παλι βεβαια μονος μου δεν θα το εκανα,ειναι αν μπορεις χωρις να την πειραξεις μηπως με ενα πανακι απαλα να αφαιρεσεις την σκονη που εχει εξωτερικα.

 

Τα σημαδια δεν προερχονται απο εκει,πιθανοτατα να ειναι απο την καμερα(asi224) αλλα με το ματι οπως αρκετοι μου ειπαν δεν φαινονται!πως γινεται αυτο?ειναι πανω στον αισθητηρα της?η εχει προστατευτικο τζαμι μπροστα?(μια φορα την χρησιμοποιησα οποτε δεν προσεξα).

Προσπαθησα να την καθαρισω με ενα πανακι απο γυαλια ορασεως αλλα δεν αλλαξε κατι.με το ιδιο πανακι καθαρισα powermate 2.5x και την διαγωνιο αλλα παλι δεν αλλαξε κατι.

 

Θα περιστρεψω την καμερα να δω αν μετακινουνται τα σημαδια οπως μου προτεινε ο equador και θα σας ενημερωσω.

 

Ευχαριστω και παλι!

Celestron C11 280/2800 - Skywatcher Black Diamond 200/1000 dsf

Skywatcher neq6 pro go-to

Asi 224mc

Guiding 9*50 celestron finder

Televue Powermate 2.5x

Nikon D7200 - Canon 600d mod

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Η μονη ερωτηση που εχω,που και παλι βεβαια μονος μου δεν θα το εκανα,ειναι αν μπορεις χωρις να την πειραξεις μηπως με ενα πανακι απαλα να αφαιρεσεις την σκονη που εχει εξωτερικα.

 

 

Δεν διάβασες το link που σου έδωσα. Δεύτερο post......

ΜΑΝΟΥΣΟΣ : ΚΑΤ΄ΟΝΟΜΑ «ΚΑΤΑΣΚΕΥΑΣΤΗΣ» ΤΗΛΕΣΚΟΠΙΩΝ-----ΠΡΟΣΟΧΗ

Οι κατασκευές του :

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=26016=asc&start=165

https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=26016=asc&start=150

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Παναγιώτη καλησπέρα,

 

μη βαλεις χέρι στα οπτικά του τηλεσκοπίου σου. Να μην καθαρίσεις την σκόνη που έχει επάνω η διορθωτική πλάκα δεν σε ενοχλεί σε κάτι.

 

Επίσης μη καθαρίζεις τα οπτικά (προσοφθάλμια, barlow, τηλεσκόπιο, ccd) με πανακια για γυαλιά γιατί θα τα γδάρεις. Υπάρχουν ειδικά πανάκια καθαρισμού για αυτή την δουλειά (δες link παρακάτω).

Επίσης δεν φυσάμε αέρα με το στόμα γιατί τα σάλια θα κολλήσουν στα οπτικά.

 

Το καλύτερο είναι να πάρεις το παρακάτω : (Υπάρχει και αλλού φθηνότερα)

https://www.albapv.gr/product/833/visible-dust-hurricane-blower.html

 

Αν δεν φύγει η σκόνη με τον αέρα τότε υπάρχει και η παρακάτω λύση αλλά με μεγάλη προσοχή η χρήση του. Εγώ προσωπικά δεν θα το χρησιμοποιούσα στο τηλεσκόπιο παρά μόνο στα προσοφθάλμια.

 

http://www.planitario.gr/pani-katharismou-optical-wonder-cloth.html και το υγρό http://www.planitario.gr/ugro-katharismou-optical-wonder-fluid.html

 

Το πανάκι της baader είναι το καλύτερο γιατί δεν χαράσει ακόμα και στεγνό.

Φιλικά

Στάθης

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Σε ειδικές περιπτώσεις θα πρότεινα πηνέλο μακιζιάζ απο αληθινή αλογότριχα για τα προσοφθάλμια αλλά και για τα οπτικά. Με ελαφριές κινήσεις απομακρύνει την σκόνη χωρίς να χαράζει.

 

Εύκολα βρίσκεις στα καλλυντικάδικα των γυναικών σε τσουχτερή τιμή (25 ευρώ το πιο φαρδύ πηνέλο).

 

Για τα προσοφθάλμια πρώτα καθαρίζουμε με το πηνέλο και μετά με το optical wonder πανάκι. Τα πανιά όταν υπάρχει σκόνη την εγκλοβίζουν πάνω στο φακό και έτσι δημιουργούνται οι γραντουνιές.

Manousos Special 24.4" f/3.2 Truss Dobsonian
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

PanosSky διαβασα το λινκ που μου εστειλες και οντως ειναι πολυ κατατοπιστικο.αρα μπορεις με προσοχη να το "σκουπισεις" εξωτερικα αν βρωμισει αρκετα.Εγω νομιζα οτι δεν κανει να αγγιξεις καν το τζαμι-διορθωτικη πλακα.

 

Alexanderthegr οντως,απο οσα μου εχετε πει τα στιγματα δεν ειναι απο την εξωτερικη σκονη αλλα απο καπου αλλου.θελει ψαξιμο...αν μπορεσω να ασχοληθω το σκ που ερχεται και βγαλω ακρη θα σας ενημερωσω.ασχετο αλλα η φωτο που εχεις στο προφιλ σου ειναι κορυφαια!!!!!!=D>

 

stathisb αυριο θα παω πλανηταριο να παρω το πανακι και το υγρο της baader να καθαρισω μολις μπορεσω διαγωνιο,καμερα και powermate.ιδωμεν....

 

Equador μου φαινεται λιγο δυσκολο να κανω τα μαθηματικα που μου εβαλες....θα το προσπαθησω παντως κ θα σε ενημερωσω.... ](*,) ](*,) ](*,)

 

Αν δεν βγαλω ακρη θα βγαλω κανα δυο screenshot να σας τα δειξω τα στιγματα.

 

 

Υγ.blondie για καποιον λογο δεν μ'αφηνει να σου απαντησω στα μηνυματα σου....για δες το λιγο.

Celestron C11 280/2800 - Skywatcher Black Diamond 200/1000 dsf

Skywatcher neq6 pro go-to

Asi 224mc

Guiding 9*50 celestron finder

Televue Powermate 2.5x

Nikon D7200 - Canon 600d mod

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δείτε λιγάκι αυτό; Απευθύνεται και στους πιο έμπειρους που απάντησαν στον murcielago650 και όχι μονο σ' αυτόν.

 

Όπως βλέπω στο βίντεο είναι πολύ απλή η διαδικασία. Εκτος και αν δεν μας τα λέει καλά ο τύπος στο βίντεο. Τι γνώμη έχετε;

 

 

 

 

 

.

Θεόδωρος Σπανός

 

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δείτε λιγάκι αυτό; Απευθύνεται και στους πιο έμπειρους που απάντησαν στον murcielago650 και όχι μονο σ' αυτόν.

 

Όπως βλέπω στο βίντεο είναι πολύ απλή η διαδικασία. Εκτος και αν δεν μας τα λέει καλά ο τύπος στο βίντεο. Τι γνώμη έχετε;

 

 

 

 

 

.

Μια χαρά είναι η διαδικασία που περιγράφει απλά μετά το στάδιο του αέρα θα έπαιρνα τα χοντρά με το πηνελάκι της αλογότριχας το οποίο είναι ότι πιο μαλακό και το εμπιστεύομαι. Όπως και να χει μου το έχει συστήσει ο μεγαλύτερος δημιουργός κατόπτρων στην Ευρώπη, ο John Nichol.

Manousos Special 24.4" f/3.2 Truss Dobsonian
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ε δεν υπαρχει απο καπου αλλου να κοιταξω,μονο η διορθωτικη πλακα μενει.

 

 

Καλημερα.

Ε υπαρχει και κατι αλλο που ισως να πρεπει να κοιταξεις και αυτο ειναι το ΔΕΥΤΕΡΕΥΩΝ κατοπτρο (ναι εχει) ☺

 

Ετυχε να ανοιξω το δικο μου C8 πριν απο 4 χρονια και πραγματικα δεν ειναι κατι τρομακτικο, το μονο που θα πρεπει να προσεξεις ΕΑΝ το ανοίξεις ειναι να ξαναμπει η διορθωτικη πλακα στις ιδιες τρυπες που ηταν! Ο λογος που το ειχα ανοιξει ηταν γιατι ηθελα να κανω ενα γενικο φρεσκαρισμα και αφου εβγαλα το πρωτεύον ειδα απο μεσα στο δευτερευων λιγη σκονη και επισης να καθαρισω και το σωληνα εσωτερικα.

Θα σου πρότεινα εαν πιανει το χερι σου και σιγουρευτεις οτι δεν κατι στην καμερα σου η σε καποιο barlow προχωρα μην το φοβασαι. Το μονο που θα χρειαστει μετα ειναι collimation.

FB_IMG_1494566632984.thumb.jpg.bad9e0ef4210c78e5dd52b0631538ed6.jpg

FB_IMG_1494566641462.thumb.jpg.77892571aaa2cf913d5a9c0be3cc215c.jpg

Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

ε δεν υπαρχει απο καπου αλλου να κοιταξω,μονο η διορθωτικη πλακα μενει.

 

 

Καλημερα.

Ε υπαρχει και κατι αλλο που ισως να πρεπει να κοιταξεις και αυτο ειναι το ΔΕΥΤΕΡΕΥΩΝ κατοπτρο (ναι εχει) ☺

 

Ετυχε να ανοιξω το δικο μου C8 πριν απο 4 χρονια και πραγματικα δεν ειναι κατι τρομακτικο, το μονο που θα πρεπει να προσεξεις ΕΑΝ το ανοίξεις ειναι να ξαναμπει η διορθωτικη πλακα στις ιδιες τρυπες που ηταν! Ο λογος που το ειχα ανοιξει ηταν γιατι ηθελα να κανω ενα γενικο φρεσκαρισμα και αφου εβγαλα το πρωτεύον ειδα απο μεσα στο δευτερευων λιγη σκονη και επισης να καθαρισω και το σωληνα εσωτερικα.

Θα σου πρότεινα εαν πιανει το χερι σου και σιγουρευτεις οτι δεν κατι στην καμερα σου η σε καποιο barlow προχωρα μην το φοβασαι. Το μονο που θα χρειαστει μετα ειναι collimation.

Μια χαρά σε βρίσκω! Του έδωσες και κατάλαβε

Manousos Special 24.4" f/3.2 Truss Dobsonian
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης