AstroVox :: Επισκόπηση Θ.Ενότητας - ΑΓΟΡΑ ΤΗΛΕΣΚΟΠΙΟΥ
Κεντρική σελίδα του AstroVox AstroVox
Η ερασιτεχνική αστρονομία στην Ελλάδα

Κεντρική ΣελίδαΚεντρική Σελίδα   FAQFAQ   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Κατάλογος ΜελώνΚατάλογος Μελών    ΑστροφωτογραφίεςΑστροφωτογραφίες   ΕγγραφήΕγγραφή 
  ForumForum  ΑστροημερολόγιοΑστροημερολόγιο  ΠροφίλΠροφίλ   ΑλληλογραφίαΑλληλογραφία   ΣύνδεσηΣύνδεση 

Αστροημερολόγιο 
ΑΓΟΡΑ ΤΗΛΕΣΚΟΠΙΟΥ

Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    AstroVox Forum Αρχική σελίδα -> Η γωνιά των νέων αστροπαρατηρητών
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
wezstarrOffline
Αστρόφιλος
Ένταξη: 13 Μαϊ 2017
Σύνολο δημοσιεύσεων: 25
Τόπος: Κρήτη
Φύλο: Ανδρας
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 13/05/2017, ημέρα Σάββατο και ώρα 11:32    Θέμα δημοσίευσης: ΑΓΟΡΑ ΤΗΛΕΣΚΟΠΙΟΥ Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Καλησπέρα,θα ήθελα αν μπορούσατε να μου προτείνετε κάποιο μεταχειρισμένο τηλεσκόπιο με budget 250
euro. Rolling Eyes [/b]
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
mantheos77Offline
Αστρομανιακός
Άβαταρ

Ένταξη: 25 Μαϊ 2016
Σύνολο δημοσιεύσεων: 160
Τόπος: Αττική
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 13/05/2017, ημέρα Σάββατο και ώρα 12:38    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Καλησπέρα!
Είστε αρχάριος στο Hobby ?
Τι γνώσεις έχετε σχετικά με την αστρονομία ?
Ξέρετε τον ουρανό με γυμνό μάτι ?

Αν εγώ είχα budget τα 250 ευρώ, θα προτιμούσα να πάρω ένα ζευγάρι κιάλια (και ίσως έναν φθηνό τρίποδα). Είναι μικρά,ελαφριά,εύκολα στην μεταφορά, έχουν μεγάλο πεδίου (θα μπορείτε εύκολα σε συνδυασμό με έναν χάρτη να εντοπίζεται ουράνια αντικείμενα εύκολο). Δεν έχω κάτι με τα μεταχειρισμένα (αν βέβαια είναι σε καλή κατάσταση) , αλλά θα προτιμούσα κιάλια. Αργότερα μαζεύεται χρήματα για ένα καλό τηλεσκόπιο.
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα 
wezstarrOffline
Αστρόφιλος
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 13/05/2017, ημέρα Σάββατο και ώρα 12:49    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Είμαι αρχάριος ξέρω αρκετά πράγματα και τον ουρανό με γυμνό μάτι. Απλά θα προτιμούσα ένα τηλεσκόπιο παρά κιάλια.
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
mantheos77Offline
Αστρομανιακός
Άβαταρ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 13/05/2017, ημέρα Σάββατο και ώρα 13:05    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Ένα καλό βιβλίο, χάρτες και ένα ζευγάρι κιάλια θα σε βοηθήσουν να μάθεις τον ουρανό και να δεις πάρα πολλά αντικείμενα.

Έχει επεξεργασθεί από τον/την mantheos77 στις 13/05/2017, ημέρα Σάββατο και ώρα 16:12, 1 φορά
Επιστροφή στην κορυφή
aiolosOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

Ένταξη: 30 Ιούλ 2005
Σύνολο δημοσιεύσεων: 495
Τόπος: Νέα Ιωνία Αττικής
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 13/05/2017, ημέρα Σάββατο και ώρα 15:29    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Καλησπέρα.
Από την στιγμή που ξέρεις τα βασικά για τον ουρανό (να ξεχωρίζεις π.χ. τους βασικούς αστερισμούς) και αφού γνωρίζεις κάποιες πληροφορίες όσον αφορά για τα αντικείμενα που θα αναζητήσεις (πχ. λιστα μεσιέ, νεφελώματα, γαλαξίες, αστρικά σμήνη κ.τ.λ), τότε μπορείς να προβείς στην αγορά ενός καλού τηλεσκοπίου στα χρήματα που διαθέτεις.

Η αγορά ενός μεταχειρισμένου είναι σωστή επιλογή, αφού κατά κανόνα οι κάτοχοι τηλεσκοπίων που τα πουλάνε στις αγγελίες στο astrovox τα έχουν σε πολύ καλή κατάσταση. Στην τιμή που ζητάς υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να βρεις ένα dobsonian 6" μπορεί όμως και να πετύχεις και κανένα 8".
Αν δεν βρεις μεταχειρισμένο μπορείς να αγοράσεις καινούριο με λίγα χρήματα παραπάνω από εδώ: http://www.teleskop-express.de/shop/product_info.php/info/p2493_Skywatcher-Skyliner-150P---Classic-6.html
Από εκεί πήρα και το δικό μου και είμαι αρκετά ευχαριστημένος.
Πριν προβείς όμως σε οποιαδήποτε αγορά πρέπει να λύσεις κάτι πολύ σημαντικό: Μπορείς να το μεταφέρεις σε σκοτεινή τοποθεσία (π.χ. βουνο) με το αυτοκίνητο; Να ξέρεις ότι ακόμα και το 6" καταλαμβάνει σημαντικό χώρο στο αμάξι.
Αν δεν οδηγάς (δεν γνωρίζω και την ηλικία σου) τότε δεν αξίζει να προβείς σε κάποια αγορά ακόμα.
Υπάρχει και η λύση των κιαλιών που αναφέρει και ο mantheos αλλά από την στιγμή που είσαι διατεθειμένος να διαθέσεις το ποσό που αναφέρεις και γνωρίζεις τα βασικά για τον ουρανό και τα αντικείμενα, είμαι υπέρ στην αγορά ενός τηλεσκοπίου.

https://www.youtube.com/watch?v=1rT38pHbZl0
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
mantheos77Offline
Αστρομανιακός
Άβαταρ

ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 13/05/2017, ημέρα Σάββατο και ώρα 16:19    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Γιατί αν δεν οδηγάει δεν αξίζει να αγοράσει τηλεσκόπιο ? Δηλαδή κάποιος μου μένει σε πόλη να μην πάρει τηλεσκόπιο ?
Αυτό έχει ξανασυζητηθεί στο Forum, από την πόλη υπάρχουν αρκετά αντικείμενα που μπορούμε να δούμε. Εννοείτε ότι τίποτα δεν συγκρίνεται με τον σκοτεινό ουρανό και την θέα του γαλαξία, αλλά δεν μπορώ-μπορούμε (αρκετοί από το astrovox νομίζω) να είμαι-ήμαστε πολλές φορές τον χρόνο σε σκοτεινό ουρανό. Σε σκοτεινό ουρανό εγώ προσωπικά βρίσκομαι περίπου 3-5 φορές τον χρόνο, οπότε προσωπικά θα προτιμήσω να βγω στην φωτορυπανσμένη ταράτσα μου και να δω πλανήτες, διπλούς-μεταβλητούς, ανοιχτά σμήνη και κάποια νεφελώματα.
Επιστροφή στην κορυφή
aiolosOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

Ένταξη: 30 Ιούλ 2005
Σύνολο δημοσιεύσεων: 495
Τόπος: Νέα Ιωνία Αττικής
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 13/05/2017, ημέρα Σάββατο και ώρα 16:56    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Μια χαρά μπορείς και αν μάλιστα πηγαίνεις και στο βουνο 3-4 φορές τον χρόνο τότε δεν το συζητώ. Νομίζεις ότι οι περισσότεροι πάμε περισσότερες φορές; Απλα στην περίπτωση που δε έχει αυτοκίνητο διαθέσιμο και δεν θα πηγαίνει ποτέ στο βουνό ε τότε καλύτερα να περιμένει και να μαζέψει χρήματα για κάτι καλύτερο όταν θα έχει την δυνατότατα να τον πάει κάποιος ή ο ίδιος. Τους πλανήτες μεσα στην πολη και τα διπλα θα μπορεί να βλέπει και με ένα πιο φθηνό διοπτρικό.

https://www.youtube.com/watch?v=1rT38pHbZl0
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
wezstarrOffline
Αστρόφιλος
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 13/05/2017, ημέρα Σάββατο και ώρα 22:38    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Σας ευχαριστώ! Εδώ που μένω ο ουρανός είναι αρκετά σκοτεινός ( μακριά από πόλη).
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
ΡεναΔουOffline
Νέος
Ένταξη: 27 Σεπ 2017
Σύνολο δημοσιεύσεων: 4
Φύλο: Μη δηλωμένο
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 30/09/2017, ημέρα Σάββατο και ώρα 21:25    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Για αρχαριο επομενως προτεινετε καλυτερα κυαλια?Η αληθεια ειναι οτι δεν ξερω σχεδον τιποτα απο το ουρανο επομενως δεν ξερω καθολου απο που να αρχισω
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
kkokkolisOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

Ένταξη: 16 Οκτ 2009
Σύνολο δημοσιεύσεων: 15066
Τόπος: Μουνιχία & Παγαί
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 01/10/2017, ημέρα Κυριακή και ώρα 0:26    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Μπορείς να αρχισεις με τα μάτια σου, αλλά και με τα τηλεσκόπια των άλλων.

My Optics
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile Αποστολή email 
Menelaos_P
Αστρόφιλος
Τόπος: Θεσσαλονίκη
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 01/10/2017, ημέρα Κυριακή και ώρα 8:33    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

ΡεναΔου έγραψε:
Για αρχαριο επομενως προτεινετε καλυτερα κυαλια?Η αληθεια ειναι οτι δεν ξερω σχεδον τιποτα απο το ουρανο επομενως δεν ξερω καθολου απο που να αρχισω

Καλώς ήρθες!

Μπορείς να αρχίσεις με ένα καλό βιβλίο όπως το NIGHTWATCH,
https://www.planitario.gr/nightwatch-enas-praktikos-odhgos-gia-na-deite-to-sumpan-new.html

Ενα ζευγάρι κιάλια 7χ50 ή 10χ50, το πλανητάριο έχει σε προσφορά ένα στα 18 ευρώ: https://www.planitario.gr/kialia-impulse-7x50.html

Αν αποφασίσεις να πάρεις τηλεσκόπιο, στην φθηνή κατηγορία νομίζω πως θα άξιζε αυτό:

https://www.planitario.gr/dobsonian-truss-130mm.html

Αρχισε χωρίς να ξοδέψεις τεράστια ποσά και αν δεις ότι σε ενδιαφέρει και έχει διάρκεια η απασχόληση σου με την αστροπαρατήρηση τότε μπορείς να βρεις πολλά καλά μεταχειρισμένα τηλεσκόπια στο φορουμ.

Καλές παρατηρήσεις!
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    AstroVox Forum Αρχική σελίδα -> Η γωνιά των νέων αστροπαρατηρητών Όλες οι Ώρες είναι UTC + 2
Σελίδα 1 από 1

Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία σε αυτό το forum
Μπορείτε να κατεβάζετε αρχεία σε αυτό το forum

Βασισμένο στο phpBB. Η συμμετοχή στο AstroVox βασίζεται στους εξής όρους χρήσης