Jump to content

κομη ή κακο collimation ;;


Προτεινόμενες αναρτήσεις

εχθες παρελαβα ένα Schmidt Newtonian F4 εκανα μια προσπαθια ευθυγραμισης με ένα απλο προσοφθαλμιο ευθηγραμισης φερνοντας στο κεντρο να φαινονται 2 ομοκεντροι κυκλοι.

 

το βραδυ παρατηροντας τον Δια και Κρονο με χρηση προσοφθαλμιων plossl 10μμ ηταν οκ βαζοντας Barlow 2x και 4χ (ανεβάζοντας μεγενθηνση δηλαδή ) η πλανητες δεινανε σε μια μερια ένα θολο φωτινο ειδωλο . νομιζω πως ελαχιστα και σε αστερες ειχα το ιδιο πρόβλημα

 

είναι κακκη ευθηγραμιση ή η λεγομενη κομη στα γρηγορα τηλεσκοπια ;;

ΜΕΡΙΚΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΕΙΝΑΙ ΣΑΝ ΤΑ ΣΥΝΝΕΦΑ... ΟΤΑΝ ΦΕΥΓΟΥΝ Η ΜΕΡΑ ΓΙΝΕΤΑΙ ΥΠΕΡΟΧΗ!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

να τονισω πως πειραξα μονο τις βιδες κατω από το κατοπτρο καθος εμπρος στο κλειστο spider δεν βλεπω βηδες
ΜΕΡΙΚΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΕΙΝΑΙ ΣΑΝ ΤΑ ΣΥΝΝΕΦΑ... ΟΤΑΝ ΦΕΥΓΟΥΝ Η ΜΕΡΑ ΓΙΝΕΤΑΙ ΥΠΕΡΟΧΗ!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Οι πλανήτες δεν εμφανίζουν κόμη

Συνήθως απο 140-150χ και πάνω χαλάει η εικόνα στους πλανήτες λόγω ατμοσφαιρικών συνθηκών.

Μπορεί να έχεις θέμα collimation. Χρειάζεται να ασχοληθείς αρκετά με το setup σου. Ψάξε το

Manousos Special 24.4" f/3.2 Truss Dobsonian
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Καλησπερα!

 

Η κομη οντως δεν ειναι τοσο εντονη στους πλανητες, οποτε λογικα ειναι προβλημα collimation.

Για να εισαι σιγουρος οτι το collimation ειναι σωστο πρεπει οι ομοκεντροι να ειναι λιιιγο πριν εστσιασης οχι οταν ειναι πολυ αφιεστιασμενο γιατι τοτε ειναι μεγαλο το donuts και δεν βλεπεις αν ο εσωτερικος μαυρος κυκλος ειναι προς τα δεξια για παραδειγμα, οποτε λιγο πριν το εστιασης εκει που ειναι ακομα κυκλος τοτε τσεκαρε μηπως χρειαστει να φτιαξεις παλι το collimation το οποιο θα σου ελεγα να το τσεκαρεις με καποιο φωτεινο αστερι και οχι πλανητη. Για επαληθευση (δικο μου κολπο) παω σε ενα διπλο αστρο π.χ. τον Castor και βλεπω με ενα 5mm προσοφθαλμιο αν σπαει καλα τα 2 αστρα, αν ναι τοτε ειμαι μια χαρα!

 

Τωρα, δεν μας ειπες τα specs του τηλεσκοπιου σου αναλυτικα, γιατι πολυ πιθανον τα barlow που εβαλες να ξεπερνουν τη μεγιστη μεγενθυνση που μπορει να σου προσφερει το τηλεσκοπιο και γιαυτο να μην ειναι καθαρο το ειδωλο και ενα μετριο collimation να στα κανει ολα ακομα χειροτερα. Ομως οπως πολυ σωστα σου ειπε και ο φιλος παιζει πολυ ρολο και το seeing της βραδυας τους σπλανητες, μερικες φορες μπορει να μην μπορεις καν να εστιασεις, οποτε τσεκαρετο και 2-3 διαφορετικες νυχτες.

 

Ελπιζω να σε βοηθησα! :)

Vasilis Hailsteel
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Το τηλεσκοπιο ειναι ενα meade 200/800 sn .

Στην ιδια μεγενθιση με σκετο προσοφθαλμιο δεν εχω το προβλημα πχ μονο προσοφθαλμιο 10μμ.

Ενω με barlow2x και προσοφθαλμιο 20μμ ( θεωριτικα δεινει την ιδια μεγενθιση με το 10μμ) μου δεινει μια φωτινη αλω απο την μια μερια ( παντα αρξστερα μερια της εικωνας) μεγαλη σαν τον πλανιτη , oι barlow ειναι 2"" αυτο γεινεται και με τους 2 darlow 2x και ποιο πολυ στο 4χ

 

Δεν εχω καποιο προσοφθαλμιο 3 ή 5 μμ. Για να δοκιμαζα αν με σκετο προσοφθαλμιο αυτης της μεγενθισης μου το κανει παλι

Για να ξεkαθαρισω μηπos ειναι θεμα των darlow

ΜΕΡΙΚΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΕΙΝΑΙ ΣΑΝ ΤΑ ΣΥΝΝΕΦΑ... ΟΤΑΝ ΦΕΥΓΟΥΝ Η ΜΕΡΑ ΓΙΝΕΤΑΙ ΥΠΕΡΟΧΗ!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Τοτε εχει θεμα το barlow δοκιμασε μηπως το πιανει υγρασια η' ειναι πολυ σκονισμενο, δεν βρισκω κατι αλλο, εκτος αν ειναι πααρα μα παρα πολυ κακης ποιοτητας
Vasilis Hailsteel
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Και στα δυο barlow το κανει αυτο , εχθες τα καθαρισα με υγρο καθαρισμου οπτικων , αλλα εχει συννεφια απο χθες μολις καθαρισει ο ουρανος θα ξαναδοκιμασω
ΜΕΡΙΚΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΕΙΝΑΙ ΣΑΝ ΤΑ ΣΥΝΝΕΦΑ... ΟΤΑΝ ΦΕΥΓΟΥΝ Η ΜΕΡΑ ΓΙΝΕΤΑΙ ΥΠΕΡΟΧΗ!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

https://www.firstlightoptics.com/barlow-eyepieces/skywatcher-ed-deluxe-2x-two-inch-barlow-lens.html

 

 

Ο barlow 2x. Ειναι αυτος μονο που το barel του ειναι μαυρο αντι ασημη .

ΜΕΡΙΚΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΕΙΝΑΙ ΣΑΝ ΤΑ ΣΥΝΝΕΦΑ... ΟΤΑΝ ΦΕΥΓΟΥΝ Η ΜΕΡΑ ΓΙΝΕΤΑΙ ΥΠΕΡΟΧΗ!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

  • 2 εβδομάδες αργότερα...
Εχθες ειχε τελιο seeing παρατιρισα πως αυτο το φαινομενο το εχω στα ακρα του πεδιου απλα με χρηση barlow 2χ και 4χ γινεται ποιο ευκολα απο ποιο κεντρικα του πεδιου και η αλω εμφανιζεται απο την κατεφθηνση του ακρου του πεδιου , βεβαια με dobson βαση και μεγενθισεις πανω απο 200χ   δισκολα κρατας το αντικειμενο στο κεντρο ενος φτυνου plossl
ΜΕΡΙΚΟΙ ΑΝΘΡΩΠΟΙ ΕΙΝΑΙ ΣΑΝ ΤΑ ΣΥΝΝΕΦΑ... ΟΤΑΝ ΦΕΥΓΟΥΝ Η ΜΕΡΑ ΓΙΝΕΤΑΙ ΥΠΕΡΟΧΗ!
Σύνδεσμος για σχόλιο
Κοινή χρήση σε άλλους ιστότοπους

Δημιουργήστε έναν λογαριασμό ή συνδεθείτε για να σχολιάσετε

Πρέπει να είσαι μέλος για να αφήσεις ένα σχόλιο

Δημιουργία λογαριασμού

Εγγραφείτε για έναν νέο λογαριασμό στην κοινότητά μας. Είναι εύκολο!.

Εγγραφή νέου λογαριασμού

Συνδεθείτε

Έχετε ήδη λογαριασμό? Συνδεθείτε εδώ.

Συνδεθείτε τώρα
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Όροι χρήσης