AstroVox :: Επισκόπηση Θ.Ενότητας - κινδυνοι
Κεντρική σελίδα του AstroVox AstroVox
Η ερασιτεχνική αστρονομία στην Ελλάδα

Κεντρική ΣελίδαΚεντρική Σελίδα   FAQFAQ   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Κατάλογος ΜελώνΚατάλογος Μελών    ΑστροφωτογραφίεςΑστροφωτογραφίες   ΕγγραφήΕγγραφή 
  ForumForum  ΑστροημερολόγιοΑστροημερολόγιο  ΠροφίλΠροφίλ   ΑλληλογραφίαΑλληλογραφία   ΣύνδεσηΣύνδεση 

Αστροημερολόγιο 
κινδυνοι
Μετάβαση στη σελίδα 1, 2  Επόμενη

Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    AstroVox Forum Αρχική σελίδα -> Εξορμήσεις και τόποι παρατήρησης
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
mixalisggOffline
Νέος
Ένταξη: 25 Ιούλ 2016
Σύνολο δημοσιεύσεων: 10
Τόπος: Αλεξανδρουπολη
Φύλο: Ανδρας
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 10/05/2017, ημέρα Τετάρτη και ώρα 19:02    Θέμα δημοσίευσης: κινδυνοι Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

καλησπερα σε ολους. Η ερωτηση μου ισως ειναι χαζη αλλα δε γνωριζω πραγματικα αν θα επρεπε να φοβαμαι κατι. Παρατηρω τον ουρανο περιπου εναν χρονο απο την ταρατσα μου. Εχω καλουτσικο σκοταδι μιας και μενω 2 κμ εξω απο την Αλεξανδρουπολη. Στο ζενιθ διακρινω ακομα και τον γαλαξια μας. Θελω ομως να παω περιπου 20 -30 χιλιονετρα βορεια σε κατι χωρια και σε κατι λοφους. Υπαρχει τιποτα που πρεπει να εχω στο νου μου? φιδια? λυκους? σαυρες που πετανε? Ειμαι παιδι μεγαλομενο στη πολη και δεν εχω ιδεα τι ζει εκει στους λοφους και στις ερημιες.. ευχαριστω για τον χρονο σας
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
giorgos_79Offline
Αστρόφιλος
Ένταξη: 16 Δεκ 2013
Σύνολο δημοσιεύσεων: 36
Φύλο: Μη δηλωμένο
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 10/05/2017, ημέρα Τετάρτη και ώρα 20:10    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Καλο είναι να εχεις 'ανιχνευσει' μερα την περιοχη που θες να πας για παρατηρηση.Επειτα παρε κ κανα 2 φιλους σου μαζι για να μην νιώθεις ανασφάλειες κ ορμα!!!! Laughing
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
ted1977Offline
Εξωγήινος
Άβαταρ

Ένταξη: 02 Απρ 2015
Σύνολο δημοσιεύσεων: 288
Τόπος: Μεγαλόπολη Αρκαδίας
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 10/05/2017, ημέρα Τετάρτη και ώρα 20:30    Θέμα δημοσίευσης: βουνό Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

επίσης πάρε ένα σταυρό, ασημένιες σφαίρες, αγιασμό, και κανα δυο ασημένιους πάσαλους χαχαχαχαχαχα!

Δεν νομίζω να έχεις πρόβλημα παρα μόνο από τυχόν κουνούπια οπότε πάρε κοντά κανένα σπρέι ή φιδάκι. Με τα φίδια γενικά το βράδυ δεν διατρέχεις κίνδυνο, ωστόσο εάν εισαι κοντά σε κάποιο οικισμό τότε ενδεχομένος να έχεις καμιά επίσκεψη από σκυλιά που τρέφονται από τους κάτοικους, Γι αυτό καλό είναι να έχεις κάποιο ρόπαλό - ξύλο και φυσικά να είσαι δίπλα στο αυτοκίνητο. Επίσης ενημερώνεις κάποιο κοντινό σου πρόσωπο για το ακριβές σημείο από το οποίο θα παρατηρείς καθώς και την ωρα άφιξης και αναχώρησης.

View user's profile Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα 
mixalisggOffline
Νέος
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 10/05/2017, ημέρα Τετάρτη και ώρα 20:35    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Πολυ χρησιμες οι πληροφοριες σου, σε ευχαριστω πολυ! !
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
giorgosgrOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

Ένταξη: 18 Αύγ 2002
Σύνολο δημοσιεύσεων: 4898
Τόπος: Ampelogardens
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 10/05/2017, ημέρα Τετάρτη και ώρα 20:48    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Σαν γενική αρχή όπως είπαν και τα παιδιά καλό είναι σε κάποια μέρη να αποφεύγεται η παρατήρηση μόνος σου. Επίσης λόγω του παραμεθόριου της περιοχής δεν ξέρω τι ειδικότεροι άλλοι κίνδυνοι μπορεί να υπάρχουν. Γενικώς τα αγρίμια ειναι το λιγότερο επικίνδυνο σε σχέση με ενδεχόμενους ανθρώπινους κινδύνους. Πάντα κινητό τηλέφωνο φορτισμένο και ενημέρωση σε κάποιον για το ακριβές σημείο παρατήρησης (εύκολο στις μέρες μας να δοθεί με ακριβές γεωγραφικό μήκος και πλάτος από gps) καθώς και για την ώρα επιστροφής κατά την οποία αν δεν έχεις γυρίσει θα πρέπει να σε αναζητήσουν. Προσοχή στην μπαταρία του αυτοκινήτου αν την χρησιμοποιείς για να τροφοδοτείς τον εξοπλισμό σου (δεν συνίσταται! Μπορεί στις 4 το πρωί το αμάξι να μην παίρνει μπροστά το έχω πάθει αλλά ευτυχώς δεν ήμουν μόνος). Αν ωστόσο το κάνεις κάθε τόσο να βάζεις τη μηχανή λίγο μπροστά για να την επαναφορτίζεις. Εν κατακλείδι μην αφήσεις φόβους και φοβίες να σε εμποδίσουν από την παρατήρηση και καλή διασκέδαση! Cheesy Grin
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
mixalisggOffline
Νέος
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 10/05/2017, ημέρα Τετάρτη και ώρα 20:57    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

τελειες συμβουλες ευχαριστω πολυ ολους!
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
geo1970Offline
Αστρομανιακός
Άβαταρ

Ένταξη: 28 Μαϊ 2016
Σύνολο δημοσιεύσεων: 195
Τόπος: Πετρούπολη
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 10/05/2017, ημέρα Τετάρτη και ώρα 21:49    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Ο πιο πιθανός κίνδυνος είναι τα διερχόμενα αυτοκίνητα .Μόνος στην ερημιά είσαι εύκολος στόχος .Εγώ πάω σε σημείο όπου δε φαίνομαι από τον δρόμο .Επίσης η περιοχή έχει και αγριογούρουνα οπότε το αυτοκίνητο σε κοντινή απόσταση .
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
kkokkolisOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

Ένταξη: 16 Οκτ 2009
Σύνολο δημοσιεύσεων: 15066
Τόπος: Μουνιχία & Παγαί
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 10/05/2017, ημέρα Τετάρτη και ώρα 23:55    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Σε κάθε παρατήρηση στο βουνό μας έχουν πλησιάσει:
1. Γάιδαρος
2. Άλογα
3. Σκυλιά
4. Κουνούπια

Όλα ήταν φιλικά, εκτός από τα τελευταία. Τα ιπποειδή σε τρομάζουν βέβαια με τον όγκο τους όταν πλησιάζουν τα τηλεσκόπια. Οι σκύλοι μάλλον σε φυλάσσουν από άλλα όντα. Από αγρίμια μόνο αλεπούδες που συνάντησα καθ'οδόν και όπως συνηθίζουν κρύβονται από τον άνθρωπο.
Αυτά στα νότια. Στην περιοχή σου θα σε πληροφορήσουν για την πανίδα οι ντόπιοι ξωμάχοι. Κυρίως πτηνά έχετε εκεί από τα οποία δεν υπάρχει κίνδυνος.

Ένα ον πρέπει να προσέχουμε πάντοτε, καθώς homo homini lupus.

My Optics
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile Αποστολή email 
stelios_STIOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

Ένταξη: 23 Φεβ 2011
Σύνολο δημοσιεύσεων: 648
Τόπος: Βεροια
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 11/05/2017, ημέρα Πέμπτη και ώρα 9:10    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

+1 σε οτι σου λενε τα παιδια πιο πανω!
Να πας μετα το χωριο Αισυμη λιγο πιο πανω εχει φανταστικα μερη πανε πρωτα μερα να σκαναρεις το χωρο και ψαξε καποιο σημειο λιγο μακρια απο τις ανεμογεννητριες γιατι εχει πολλες εκει.
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
GALEXOffline
Εξωγήινος
Ένταξη: 15 Σεπ 2007
Σύνολο δημοσιεύσεων: 374
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 11/05/2017, ημέρα Πέμπτη και ώρα 16:30    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Δες και αυτή τη συζήτηση έχει ενδιαφέρον
https://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=22222

scipiiOffline
Αστρομανιακός
Άβαταρ

Ένταξη: 29 Σεπ 2005
Σύνολο δημοσιεύσεων: 183
Τόπος: Άγιος Νικόλαος Αναβύσσου
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 11/05/2017, ημέρα Πέμπτη και ώρα 18:31    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Νομιζω κυριότερα αυτό που σου έγραψαν, να εχεις παει μερα, να εχεις ψαξει - περπατησει το χωρο και να εχει βρει τροπους γρηγορης διαφυγης αν υπαρξει λογος -ανρθωπινος παραγοντας, απο ζωα δεν εχει θεμα, μονο αν εχει αγριογουρουνα που εγραψαν αλλα δεν ξερω τα μερη. Επίσης η ανθρώπινη παρέα είναι οτι καλυτερο να εχεις

Απο εκει και περα κουνουπια ... εγω που βγαζω απο το κηπο μου πιστεψε με ειναι οτι πιο φριχτο ακόμα και απο φιδι που εχω πετυχει μεσα στα ποδια μου μια φορα Shocked
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
B.D. FoxmoorOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

Ένταξη: 25 Νοέ 2007
Σύνολο δημοσιεύσεων: 1145
Τόπος: Αγρίνιο
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 11/05/2017, ημέρα Πέμπτη και ώρα 21:34    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Καλησπέρα,

πριν από κάποιο καιρό, είχα γράψει για αυτό το θέμα εδώ:
http://www.aggelosmakris.com/blog/2016/4/15/--3

Όλα αυτά που αναφέρω φυσικά είναι η προσωπική μου άποψη.

EDIT: Μόλις είδα ότι ο Γιώργος (GALEX) ανέφερε ήδη τη συζήτηση.

www.aggelosmakris.com
www.facebook.com/aggelosmakrisnightscapes
www.instagram.com/aggelos_makris
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα 
vasilas432Offline
Εξωγήινος
Άβαταρ

Ένταξη: 30 Μαϊ 2010
Σύνολο δημοσιεύσεων: 326
Τόπος: Χανιά
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 17/05/2017, ημέρα Τετάρτη και ώρα 17:07    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Γενικά το βράδυ ακούγονται διαφορά κοντά στον εξοπλισμό. Συνήθως είναι πρόβατα. Την τελευταία φορά που κάναμε παρατήρηση στα Ροδοπού, στο τέρμα της χερσονήσου, ακούγονταν κάποια τσιριχτά απο άγνωστα πλάσματα. Ίσως να ήταν λαγοί που το κάνανε. Δεν ανάψαμε φακό όποτε έμεινε μυστήριο. Στον πηγαιμό είχαμε δει λαγούς, νυφίτσες και ασβούς
superwomanOffline
Νέος
Ένταξη: 08 Ιούν 2017
Σύνολο δημοσιεύσεων: 5
Φύλο: Μη δηλωμένο
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 27/06/2017, ημέρα Τρίτη και ώρα 19:28    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Καλησπέρα! Ήθελα να ρωτήσω αν γνωρίζεται κανένα καλό μέρος για παρατήρηση κοντά στην Αθήνα? Να είναι και καθαρό γιατί φοβάμαι και λίγο μην κολλήσω τίποτα. Αν και χρησιμοποιώ κάτι για τη Μυκητιασική λοίμωξη, θα προτιμούσα ένα καθαρό μέρος.

Έχει επεξεργασθεί από τον/την superwoman στις 01/07/2017, ημέρα Σάββατο και ώρα 19:40, 1 φορά
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
ThanosElOffline
Νέος
Ένταξη: 31 Μαϊ 2017
Σύνολο δημοσιεύσεων: 8
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 27/06/2017, ημέρα Τρίτη και ώρα 19:52    Θέμα δημοσίευσης: Παρατήρηση από Αθήνα Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Καλησπέρα και από εμένα

Ήθελα κι εγώ να ρωτήσω με την σειρά μου.

Είχα διαβάσει για ένα μέρος εδώ στο forum απέναντι από τη Βραχονησίδα Πάτροκλος λίγο πριν το Σούνιο.
Το Σαββάτο περνώντας για μπάνιο το μεσημέρι έριξα μια ματιά στο σημείο (το κατάλαβα από το μικρό μνημείο που έχει εκεί επί του δρόμου).

Πηγαίνει κανένας εκεί;
Το βράδυ είναι οκ;
Γιατί διάβασα κάπου για επιθέσεις από διάφορους αγνώστους γενικά στα νότια αν δεν κάνω λάθος.
Ξέρεις κανείς;Είναι ήσυχα;
Επίσης αν κανείς πηγαίνει από κουνούπια ή άλλα όντα τι παίζει εκεί;

Δεύτερον για ένα σημείο στην Μάνδρα Αττικής κοντά στο Άγιο Παντελεήμων.
Που ακριβώς είναι αυτό;
Εκεί τι λέει;
Όποιος έχει πάει τώρα τελευταία ας μας ενημερώσει!

Ευχαριστώ

Φιλικά

Θάνος
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    AstroVox Forum Αρχική σελίδα -> Εξορμήσεις και τόποι παρατήρησης Όλες οι Ώρες είναι UTC + 2
Μετάβαση στη σελίδα 1, 2  Επόμενη
Σελίδα 1 από 2

Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δε μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία σε αυτό το forum
Μπορείτε να κατεβάζετε αρχεία σε αυτό το forum

Βασισμένο στο phpBB. Η συμμετοχή στο AstroVox βασίζεται στους εξής όρους χρήσης