AstroVox :: Επισκόπηση Θ.Ενότητας - Κρητικοί, θέλω τη βοήθειά σας :D
Κεντρική σελίδα του AstroVox AstroVox
Η ερασιτεχνική αστρονομία στην Ελλάδα

Κεντρική ΣελίδαΚεντρική Σελίδα   FAQFAQ   ΑναζήτησηΑναζήτηση   Κατάλογος ΜελώνΚατάλογος Μελών    ΑστροφωτογραφίεςΑστροφωτογραφίες   ΕγγραφήΕγγραφή 
  ForumForum  ΑστροημερολόγιοΑστροημερολόγιο  ΠροφίλΠροφίλ   ΑλληλογραφίαΑλληλογραφία   ΣύνδεσηΣύνδεση 

Αστροημερολόγιο 
Κρητικοί, θέλω τη βοήθειά σας :D

Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    AstroVox Forum Αρχική σελίδα -> Εξορμήσεις και τόποι παρατήρησης
Επισκόπηση προηγούμενης Θ.Ενότητας :: Επισκόπηση επόμενης Θ.Ενότητας  
Συγγραφέας Μήνυμα
EstarianOffline
Αστρομανιακός
Ένταξη: 23 Αύγ 2009
Σύνολο δημοσιεύσεων: 168
Τόπος: Αττική
Φύλο: Ανδρας
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 25/06/2012, ημέρα Δευτέρα και ώρα 12:31    Θέμα δημοσίευσης: Κρητικοί, θέλω τη βοήθειά σας :D Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Καλησπερίζω,
Φέτος οι διακοπές μου απο ο,τι φαίνεται θα είναι για πολλοστή φορά στην Κρήτη Very Happy
Θα κατεβάσω και αυτοκίνητο και αφού θα χω χώρο σκέφτομαι να πάρω μαζί και τα ... σύνεργα Very Happy

Τις πρώτες μέρες θα κινηθώ σε οροπέδιο Λασιθίου (θα περάσω λογικά από Τζερμιάδο) και μετά στις Μάλες.
Φαντάζομαι πως εκεί πέρα, σχεδόν όπου και να στήσεις είσαι άρχοντας.Αλλά αν κανας ντόπιος έχει καμιά συμβουλή, κανα μέρος που "βολεύει" περισσότερο (ή έστω κανα μέρος που θα πρέπει να αποφύγω μην πέσω πάνω σε τίποτα χμ.. παράνομο να το πωWink , ευπρόσδεκτος.

υ.γ : βέβαια αν κάτσει θα ανέβω Σκίνακα τρέχοντας - και ψήνεται γιατί οι φίλοι μου στις Μάλες πέρσι είχαν στην παρέα κάποιον που έχει σχέση με το αστεροσκοπείο, δε θυμάμαι ακριβώς..
Ευχαριστώ πολύ

ΜανούσοςOffline
Εξωγήινος
Άβαταρ

Ένταξη: 02 Ιαν 2004
Σύνολο δημοσιεύσεων: 1873
Τόπος: Ηράκλειο-Κρήτης
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 01/07/2012, ημέρα Κυριακή και ώρα 18:11    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Καλώς τον...
Αν μείνεις Τζερμιάδο ένα πολύ καλό μέρος είναι στο οροπέδιο Λιμνάκαρο. Ανεβαίνεις από το χωριό Αβρακόντες. Έχει πολύ καλό ουρανό και μεγάλο υψόμετρο. Αν βολεύει και θέλεις το κανονίζουμε να κάνουμε παρατήρηση μαζί.

http://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=17643
http://www.astrovox.gr/forum/viewtopic.php?t=19201
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile Αποστολή email Επίσκεψη στην ιστοσελίδα του Συγγραφέα 
werenikiOffline
Εξωγήινη
Άβαταρ

Ένταξη: 18 Νοέ 2010
Σύνολο δημοσιεύσεων: 2414
Φύλο: Γυναίκα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 01/07/2012, ημέρα Κυριακή και ώρα 18:53    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Αν σε τραβήξει η πλώρη του νησιού και έρθεις ακόμα πιο ανατολικά, προς Σητεία δηλαδή, οι ουρανοί είναι απίστευτα σκοτεινοί! Θα έρθεις σε επικοινωνία με την ομάδα μας, στα τηλέφωνα που βρίσκονται στη σελίδα του ΣΦΑΚ και πού ξέρεις ; Μπορεί να οργανώσουμε από κοινού αστροπαρατήρηση, να γνωρίσεις και τους τόπους, που εμείς στήνουμε τηλεσκόπια!
Αν κατέβεις Αύγουστο, θυμήσου 17,18,19 έχουμε την Παγκρήτια συνάντηση Ερασιτεχνών Αστρονόμων στη Σητεία με διάφορα ωραία δρώμενα.
Ενημέρωσε έγκαιρα ποιες μέρες κατεβαίνεις, γιατί φέτος όλο και κάποιοι θα λείπουμε σε ερημονήσια και ερημικές παραλίες με σκηνές!
Cheesy Grin

EstarianOffline
Αστρομανιακός
Ένταξη: 23 Αύγ 2009
Σύνολο δημοσιεύσεων: 168
Τόπος: Αττική
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 02/07/2012, ημέρα Δευτέρα και ώρα 11:34    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Εξαιρετικά Very Happy

Θα ειδοποιήσω εγκαίρως μόλις ξέρω και εγώ (αν τελικά) τις μέρες που θα κατέβω, γιατί πρέπει να οργανωθούμε και με καμιά 10ρια ατομα ακόμα..

Very Happy

ευχαριστώ πολύ!

quarckOffline
Αστρόφιλος
Άβαταρ

Ένταξη: 19 Ιούν 2016
Σύνολο δημοσιεύσεων: 32
Τόπος: Αθήνα
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 13/05/2017, ημέρα Σάββατο και ώρα 23:00    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

Καλησπέρα στη Μεγαλόνησο!

Τον Αϋγουστο 16 με 27 θα είμαι στο νησί σας. Τις 6 πρώτες μέρες κλείσαμε ένα κατάλυμμα στο χωριό Μυρσίνη στον Αη Νικόλα.

Κρατάω την τοποθεσία λιμνάκαρο που αναφέρθηκε παραπάνω (πριν 5 χρόνια!), υπάρχει καποιο άλλο καλό σημείο προς τα ανατολικά που να μου δώσετε πληροφορίες ή πχ συντεταγμένες? ψάχνω τους χάρτες να κλείσω κι άλλο ένα κατάλυμμα (αλλού) και με έχει πιάσει ίλιγγος με τις αποστασεις που βγαζει το google maps από τα βουνά μέχρι τη θάλασσα...
Επιστροφή στην κορυφή
View user's profile 
vasilas432Offline
Εξωγήινος
Άβαταρ

Ένταξη: 30 Μαϊ 2010
Σύνολο δημοσιεύσεων: 326
Τόπος: Χανιά
ΔημοσίευσηΔημοσιεύθηκε: 17/05/2017, ημέρα Τετάρτη και ώρα 18:57    Θέμα δημοσίευσης: Απάντηση με παράθεση αυτού του μηνύματος

quarck έγραψε:
Καλησπέρα στη Μεγαλόνησο!

Τον Αϋγουστο 16 με 27 θα είμαι στο νησί σας. Τις 6 πρώτες μέρες κλείσαμε ένα κατάλυμμα στο χωριό Μυρσίνη στον Αη Νικόλα.

Κρατάω την τοποθεσία λιμνάκαρο που αναφέρθηκε παραπάνω (πριν 5 χρόνια!), υπάρχει καποιο άλλο καλό σημείο προς τα ανατολικά που να μου δώσετε πληροφορίες ή πχ συντεταγμένες? ψάχνω τους χάρτες να κλείσω κι άλλο ένα κατάλυμμα (αλλού) και με έχει πιάσει ίλιγγος με τις αποστασεις που βγαζει το google maps από τα βουνά μέχρι τη θάλασσα...

Λιμνάκαρο είναι καλά αλλά κάνει κρύο, θέλει χειμερινό ντύσιμο

Επισκόπηση όλων των Δημοσιεύσεων που έγιναν πριν από:   
Δημοσίευση νέας  Θ.Ενότητας   Απάντηση στη Θ.Ενότητα    AstroVox Forum Αρχική σελίδα -> Εξορμήσεις και τόποι παρατήρησης Όλες οι Ώρες είναι UTC + 2
Σελίδα 1 από 1

Μετάβαση στη:  
Δεν μπορείτε να δημοσιεύσετε νέο Θέμα σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δεν μπορείτε να επεξεργασθείτε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν μπορείτε να διαγράψετε τις δημοσιεύσεις σας σ' αυτή τη Δ.Συζήτηση
Δεν έχετε δικαίωμα ψήφου στα δημοψηφίσματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Δε μπορείτε να επισυνάψετε αρχεία σε αυτό το forum
Μπορείτε να κατεβάζετε αρχεία σε αυτό το forum

Βασισμένο στο phpBB. Η συμμετοχή στο AstroVox βασίζεται στους εξής όρους χρήσης